SDU-nun Tarix və coğrafiya fakültəsində “Azərbaycan mədəniyyətinin məbədi Şuşa” mövzusunda tədbir keçirildi
Mayın 15-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tarix və coğrafiya fakültəsinin Fəlsəfə, sosiologiya və politologiya kafedrasının təşkilatçılığı ilə Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı elan edilməsi ilə bağlı Tədbirlər planına uyğun olaraq, “Azərbaycan mədəniyyətinin məbədi Şuşa” mövzusunda tədbir keçirildi.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları Azərbaycanın müstəqilliyi, ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad etdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev iştirakçıları salamladı və tədbirin əhəmiyyətindən danışaraq bildirdi ki, müstəqil Azərbaycanın qurucusu, Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, Türk dünyasının əvəzsiz liderlərindən biri olan Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi geniş təntənə ilə keçirilir. Eyni zamanda, Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı seçilməsi, TÜRKSOY-un yaradılmasının 30 illik yubileyi Türk dünyasında böyük təntənə ilə qeyd olunur.
Dekan onu da qeyd etdi ki, bu gün Şuşa və bütün Qarabağ öz intibah dövrünü yaşayır. Qələbədən qısa müddət keçməsinə baxmayaraq, şəhərlərimizin, kəndlərimizin, tarix-mədəniyyət abidələrimizin, məhv edilən meşə massivlərinin və bütövlükdə yaşayış infrastrukturunun qısa müddətdə kompleks bərpası və yenidən qurulması istiqamətində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin bilavasitə rəhbərliyi ilə intensiv işlər aparılır, Şuşa şəhərinin tarixi-mədəni siması bərpa edilir. Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu tərəfindən Şuşada müxtəlif yerli və beynəlxalq mədəni tədbirlər keçirilir, mədəni irsimizin bərpası istiqamətində geniş işlər görülür.
Sonra Fəlsəfə, sosiologiya və politologiya kafedrasının dosenti Afaq Qəniyeva “Azərbaycan mədəniyyətinin məbədi Şuşa” mövzusunda məruzə etdi. Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı və bütün Qafqazın incisi hesab olunan Şuşa şəhərinin Qarabağın tacı, xalqımız üçün müqəddəs və əziz məkan olduğunu, Şuşa sevgisinin hər bir azərbaycanlının mənəvi varlığının ayrılmaz parçası olduğunu diqqətə çatdırdı.
Daha sonra fakültənin tələbələri: Əbülfəz Məmmədov “Şuşa Qarabağ xanlığının paytaxtı və şəhərsalma mədəniyyətinin nadir nümunəsi kimi”, İsmayıl Abdulov “Ulu Öndər Heydər Əliyevin zəngin tarixi abidələr şəhəri olan Şuşaya qayğısı”, Samir İsmayılov “Şuşa -Böyük Qayıdışın şah əsəridir” mövzularında çıxış etdilər. Qeyd etdilər ki, Heydər Əliyevin fəaliyyətinin istiqamətlərindən biri məhz Qarabağda milli ruhun oyadılması olmuşdur. Ümummilli Lider bu istiqamətdə sistemli və məqsədyönlü şəkildə fəaliyyət göstərirdi. Azərbaycanın qədim mədəniyyət mərkəzi kimi Şuşanın tarixi keçmişini yaxşı bilən Heydər Əliyev birinci rəhbərliyi dövründə bu şəhərin inkişafına çox böyük qayğı ilə yanaşırdı. Ümummilli Lider Heydər Əliyevin siyasi kursunu uğurla davam etdirərək Azərbaycanın milli və dövlətçilik maraqlarını daim üstün tutan Prezident İlham Əliyev 2020-ci il noyabrın 8-də Şəhidlər xiyabanından xalqa müraciətində Şuşanın azad olunması müjdəsini verərək Ulu Öndərin vəsiyyətini yerinə yetirdiyini qürurla qeyd etdi: “Xoşbəxt adamam ki, ata vəsiyyətini yerinə yetirdim. Şuşanı azad etdik! Bu, böyük Qələbədir! Şəhidlərimizin, Ulu Öndərin ruhu şaddır bu gün! Gözün aydın olsun, Azərbaycan! Gözünüz aydın olsun, dünya azərbaycanlıları! Əziz Şuşa, sən azadsan! Əziz Şuşa, biz qayıtmışıq! Əziz Şuşa, biz səni dirçəldəcəyik!”. Bu gün Ulu Öndər Heydər Əliyevin arzuladığı bir Azərbaycan var, dövlətçilik əmin əllərdə yaşayır, Qarabağ, onun tacı Şuşa tarixi sahibinə qovuşub, doğma yurdumuza 30 ildən sonra yenidən həyat qayıdır.

Главная страница | Новости | На факультете истории и географии СГУ прошло мероприятие «Шуша – храм азербайджанской культуры»
На факультете истории и географии СГУ прошло мероприятие «Шуша – храм азербайджанской культуры»
15 мая в СГУ в связи с объявлением города Шуши культурной столицей тюркского мира на 2023 год прошло мероприятие «Шуша – храм азербайджанской культуры», организованное кафедрой философии, социологии и политологии факультета истории и географии СГУ.
Мероприятие началось с минуты молчания в память наших шехидов, павших за независимость и территориальную целостность Азербайджана.
Декан факультета истории и географии проф. Адиль Бахшалиев приветствовал участников и рассказал о важности мероприятия. Он сообщил, что в этом году по всей стране торжественно отмечается 100-летие со дня рождения основателя независимого Азербайджана Гейдара Алиева, а также проводятся мероприятия в связи с объявлением города Шуши культурной столицей тюркского мира на 2023 год и 30-летием создания международной организации ТЮРКСОЙ.
Декан также отметил, что сегодня Шуша и весь Карабах стремительно возрождаются. Под непосредственным руководством Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева ведется интенсивная работа по восстановлению историко-культурного облика города Шуши. Также идет комплексное восстановление и реконструкция других городов, сел, памятников истории и культуры, разрушенных жилых массивов и всей инфраструктуры. Фонд Гейдара Алиева во главе с Первым вице-президентом Азербайджана Мехрибан Алиевой организует в Шуше различные культурные мероприятия республиканского и международного значения, а также ведет большую работу по восстановлению культурного наследия города.
Доцент кафедры философии, социологии и политологии Афаг Ганиева выступила с докладом «Шуша – храм азербайджанской культуры». Она отметила, что город Шуша, считающийся культурной столицей Азербайджана и жемчужиной всего Кавказа, является венцом Карабаха, священным и дорогим местом для нашего народа.
Далее выступили студенты факультета Абульфаз Мамедов «Шуша как столица Карабахского ханства и редкий образец культуры градостроительства», Исмаил Абдулов «Роль Гейдара Алиева в сохранении памятника истории города Шуши», Самир Исмаилов «Шуша – великое возвращение». Они отметили, что Гейдар Алиев, хорошо знавший историческое прошлое Шуши как древнего культурного центра Азербайджана, уделял большое внимание развитию этого города во время своего первого правления. Президент Ильхам Алиев, успешно продолжающий политический курс Общенационального лидера Гейдара Алиева, в своем обращении к народу с Аллеи шехидов 8 ноября 2020 года по случаю освобождения Шуши с гордостью отметил, что выполнил волю Великого лидера: «Я счастливый человек, потому что исполнил завещание отца. Мы освободили Шушу! Это большая Победа! Сегодня души наших шехидов, душа Великого лидера возрадовались! Поздравляем, Азербайджан! Дорогая Шуша, ты свободна! Дорогая Шуша, мы вернулись! Дорогая Шуша, мы тебя возродим!». Сегодня Азербайджан, государственность которого находится в надежных руках, стал таким, каким мечтал его видеть Гейдар Алиев. Шуша, сердце Карабаха, вернулась к своим хозяевам. Спустя 30 лет жизнь стала возвращаться в наш родной край.