SDU-nun bir qrup professor-müəllim və tələbəsi AMEA N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında oldular
Mayın 13-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Fizika və elektroenergetika fakültəsinin bir qrup professor-müəllim və tələbəsi AMEA N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında oldular.
Əvvəlcə rəsədxananın elmi katibi astronomiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Orxan Xəlilov və Astrofizika və ulduz astronomiyası ixtisası üzrə dissertant, elmi işçi Səbahəddin Alışov SDU-nun professor-müəllim və tələbə heyətini qarşıladılar, onları görməkdən məmnun olduqlarını qeyd etdilər.
Səbahəddin Alışov əvvəlcə rəsədxananın tarixi və görülən işlər barədə qonaqlara geniş məlumat verdi. Bildirdi ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin müvafiq sərəncamları əsasında 2009-2013-cü illərdə N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında yenidənqurma işləri aparılıb. Cənab Prezidentin Azərbaycan elminə göstərdiyi diqqət və qayğısı nəticəsində rəsədxananın yaşayış bölməsi tamamilə yenilənmiş, onun baş korpusu (yeni astronomiya muzeyi, böyük konfrans zalı və s. əlavə olunmuşdur), teleskoplar yerləşən binalar əsaslı təmir olunmuş, yeni laboratoriya korpusu tikilmiş, bir sıra yardımçı obyektlər istifadəyə verilmiş, böyük həcmdə abadlıq işləri yerinə yetirilmişdir. Müasir standartlara cavab verən yeni kommunikasiya xətləri çəkilmiş, ikimetrlik teleskop tam modernləşdirilərək avtomatlaşdırılmışdır.
Həmçinin Səbahəddin Alışov qeyd etdi ki, rəsədxanada 100-ə yaxın elmi işçi elmi-tədqiqat işi aparır. Rəsədxananın muzeyində Azərbaycan ərazisinə düşən 2 meteorit eksponat kimi saxlanılır, əvvəlki teleskopun idarəetmə pultu, eləcə də 2-si günəş, 4-ü ulduz teleskopu olmaqla, 6 teleskop haqqında geniş məlumat verərək müəllim və tələbələrin suallarını cavablandırdı.
Rəsədxanada Nobel mükafatına layiq görülən astrofiziklərin şəkillərindən ibarət olan stendlər tələbələr tərəfindən maraqla qarşılandı. Tələbələr yaradılan şəraitə görə rəsədxana rəhbərliyinə dərin minnətdarlıqlarını bildirdilər.

Главная страница | Новости | Группа профессоров и студентов СГУ посетила Шамахинскую астрофизическую обсерваторию им. Н. Туси НАНА
Yerləşdirilmə tarixi : 14 Май 2023 16:30
Группа профессоров и студентов СГУ посетила Шамахинскую астрофизическую обсерваторию им. Н. Туси НАНА
13 мая группа профессоров и студентов факультета физики и электроэнергетики Сумгаитского государственного университета посетила Шамахинскую астрофизическую обсерваторию им. Н. Туси НАНА.
Преподавателей и студентов СГУ встретили ученый секретарь обсерватории, доктор философии по астрономии доц. Орхан Халилов и диссертант по астрофизике и звездной астрономии, научный сотрудник Сабахаддин Алышов.
Сабахаддин Алышов рассказал гостям об истории обсерватории. Он сообщил, что на основании соответствующих распоряжений Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в Шамахинской астрофизической обсерватории в 2009-2013 годах были проведены работы по реконструкции, капитально отремонтированы жилая часть обсерватории, ее главный корпус, а также здания, в которых расположены телескопы. Также были построены и введены в эксплуатацию здание нового музея астрономии, большой конференц-зал, лабораторный корпус и несколько вспомогательных помещений, проведены линии связи, соответствующие современным стандартам, полностью модернизирован и автоматизирован двухметровый телескоп.
Сабахаддин Алышов отметил, что в обсерватории ведут научно-исследовательскую работу около 100 научных работников. Он рассказал о хранящихся в музее Шамахинской обсерватории экспонатах, среди которых 2 метеорита, упавших на территорию Азербайджана, пульт управления предыдущего телескопа, а также дал информацию о 6 телескопах, из которых 2 солнечных и 4 звездных и ответил на вопросы преподавателей и студентов.
Студенты ознакомились с выставленными в обсерватории фотографиями астрофизиков, удостоенных Нобелевской премии. Студенты выразили благодарность руководству обсерватории за интересную экскурсию.