SDU-da “Heydər Əliyev və müasir Azərbaycan gəncliyi” mövzusunda “Ən yaxşı təqdimat” müsabiqəsi keçirildi
Mayın 13-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev Mərkəzinin və Tələbə təşkilatlarının birgə təşkilatçılığı ilə “Heydər Əliyev və müasir Azərbaycan gəncliyi” mövzusunda tələbə və magistrantların “Ən yaxşı təqdimat” müsabiqəsi keçirildi.
Tədbiri universitetin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov açaraq müsabiqədə iştirak edən tələbələri təbrik etdi və universitetdə bu cür müsabiqələrin keçirilməsinin əhəmiyyətindən danışdı. Bildirdi ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin əziz xatirəsi qədirbilən xalqımız tərəfindən daim böyük hörmət və sonsuz minnətdarlıq hissi ilə anılır. SDU-da Heydər Əliyev irsi daim öyrənilir və onun əziz xatirəsinə həsr olunmuş müxtəlif tədbirlər, beynəlxalq elmi konfranslar, konsert proqramları və digər tədbirlər, müsabiqələr təşkil olunur.
Ulu Öndərin anadan olmasının 100 illik yubileyi münasibətilə keçirilən “Heydər Əliyev və müasir Azərbaycan gəncliyi” mövzusunda “Ən yaxşı təqdimat” müsabiqəsi də, onun irsinin tədqiqi və təbliği istiqamətində gerçəkləşən lahiyələrdəndir. Artıq bir ənənəyə çevrilən, böyük tədbirlərdən biri hesab olunan bu müsabiqəyə tələbələrimiz dahi şəxsiyyətlə bağlı hazırladıqları təqdimatlarla qatılaraq Ulu Öndərin zəngin siyasi irsini, şərəfli ömür yolunu və çoxşaxəli fəaliyyətini geniş işıqlandırırlar.
Dosent Elmar Xəlilov onu da qeyd etdi ki, Ulu Öndər Heydər Əliyev gəncləri çox sevirdi və özünün gənclərlə bağlı siyasətində onların inkişafına, təhsilinə və digər mühüm məsələlərə diqqət və qayğı göstərirdi. Sevindirici haldır ki, ölkəmizdə Ulu Öndərin gənclərimizin vətənpərvər ruhda tərbiyə olunması, onların yüksək bilik və bacarıqlara yiyələnməsi ilə bağlı arzu və istəkləri həyata keçir. Onun görmək istədiyi savadlı, istedadlı, ləyaqətli yeniyetmələr, gənclər formalaşır. Məmnunluq hissi ilə qeyd etmək lazımdır ki, bu gün ölkəmizdə Heydər Əliyevin bütün ideyaları onun layiqli davamçısı Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Prezident İlham Əliyevin dəfələrlə qeyd etdiyi kimi, Azərbaycanın 30 il işğal altında olan Qarabağ torpaqlarının azad edilməsi son illərdə yetişən gənclərimizin fədakarlığının və qəhrəmanlığının bilavasitə ifadəsidir.
Sonda prorektor iştirakçılara uğurlar arzuladı.
Daha sonra müsabiqəyə təqdim edilən mövzuların münsiflər heyətinin üzvləri: Heydər Əliyev Mərkəzinin müdiri Təranə Namazova, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının müəllimi Elşad Əliyev, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının dosenti Əmirxan İsayev, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Əli Rzayev tərəfindən qiymətləndirilməsinə başlanıldı.
Müsabiqənin nəticələrinə əsasən Tarix və coğrafiya fakültəsinin 3-cü kurs tələbəsi Rəhman Hacıyev I yerə, Mühəndislik fakültəsinin 3-cü kurs tələbəsi Səkinə Babayeva II yerə, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin 1-ci kurs tələbəsi Nərmin Möhsünlü III yerə layiq görüldü.
Qeyd edək ki, müsabiqədə yer tutan tələbələr Sumqayıt Dövlət Universitetinin Fəxri fərmanı və pul mükafatı ilə, fərqlənən tələbələr isə həvəsləndirici sertifikatlarla təltif olunacaqlar.

Главная страница | Новости | В СГУ прошел конкурс на лучшую презентацию «Гейдар Алиев и современная азербайджанская молодежь»
Yerləşdirilmə tarixi : 13 Май 2023 16:23
В СГУ прошел конкурс на лучшую презентацию «Гейдар Алиев и современная азербайджанская молодежь»
13 мая в СГУ среди студентов и магистрантов прошел конкурс на лучшую презентацию «Гейдар Алиев и современная азербайджанская молодежь», совместно организованный Центром Гейдара Алиева СГУ и студенческими организациями вуза.
Мероприятие открыл проректор по социальным вопросам и связям с общественностью доц. Эльмар Халилов. Он поздравил студентов, принявших участие в конкурсе, и рассказал о важности проведения подобных конкурсов в университете. Проректор отметил, что память о Гейдаре Алиеве навсегда сохраниться в сердце нашего благодарного народа. В СГУ регулярно проводятся различные мероприятия, международные научные конференции, концертные программы и конкурсы с целью изучения наследия Общенационального лидера.
Конкурс «Гейдар Алиев и современная азербайджанская молодежь», проводится по случаю 100-летия со дня рождения Общенационального лидера. Студенты СГУ выступят на этом конкурсе с докладами, освещающими жизнь и деятельность Великого лидера.
Доц. Эльмар Халилов также отметил, что Гейдар Алиев уделял большое внимание молодежной политике и проявлял заботу об их развитии, воспитании в духе патриотизма и т.д. Он мечтал, чтобы в Азербайджане выросло новое поколение талантливых, образованных молодых людей. Отрадно, что сегодня идеи Гейдара Алиева успешно продолжает претворять в жизнь его достойный преемник Президент Ильхам Алиев, который неоднократно заявлял, что освобождение карабахских земель от 30-летней оккупации стало возможным благодаря самоотверженности и героизму нашей молодежи.
Далее члены жюри директор Центра Гейдара Алиева Тарана Намазова, преподаватель кафедры азербайджанского языка и методики его преподавания Эльшад Алиев, доцент кафедры истории Азербайджана и народов Восточной Европы Амирхан Исаев, ст.преп. кафедры азербайджанского языка и методики его преподавания Али Рзаев оценили представленные на конкурс доклады студентов.
По итогам конкурса 1-е место было присуждено студенту 3 курса факультета истории и географии Рахману Гаджиеву, 2-е место заняла студентка 3 курса инженерного факультета Сакина Бабаева, а 3 место заняла студентка 1-го курса факультета экономики и управления Нармин Мосунлу.
Отметим, что студенты, занявшие призовые места, будут награждены Почетной грамотой Сумгаитского государственного университета и денежной премией, а отличившимся участникам будут вручены сертификаты.