SDU-nun rektorluğunun növbəti iclası keçirildi
Rektor professor Elxan Hüseynov iclas iştirakçılarını salamladı, gündəlikdə olan məsələlər barədə məlumat verdi və universitetin elmi-tədris fəaliyyəti üzrə inkişafından danışdı.
Rektor professor Elxan Hüseynov gündəlikdə olan məsələlərin müzakirəsinə başlamazdan öncə Mühəndislik fakültəsinin İnformasiya texnologiyaları və proqramlaşdırma kafedrasının baş müəllimi Bəhruz Əmiraslanovu texnika elmləri fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi alması münasibətilə təbrik etdi, ona elmi-pedaqoji fəaliyyətində uğurlar arzuladı.
2022/23-cü tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyasının təşkili və Yekun Dövlət Attestasiyasının keçirilməsi ilə bağlı hazırlığın vəziyyəti haqqında Tədris Metodiki Mərkəzin direktoru Faiq Şirinov məlumat verdi. Qeyd etdi ki, 2022 ̶ 2023-cü tədris ilinin yaz semestri başa çatmaq üzrədir. Bununla əlaqədar olaraq, 2022-2023-cü tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyasının, Yekun Dövlət Attestasiyasının və yaz semestrinin imtahan sessiyasının təşkili haqqında rektorun əmrinə əsasən bakalavriat səviyyəsinin əyani təhsil formasında bütün ixtisaslar üzrə I ̶ IV kurslarda yaz imtahan sessiyasının iyunun 1-dən iyulun 5-dək keçirilməsi nəzərdə tutulur. İmtahanlar ənənəvi formada yazılı şəkildə keçiriləcək. Bununla əlaqədar olaraq, yaz semestrində tədris olunan fənlər üzrə imtahan sualları və digər zəruri tədris materialları tələbələrə çatdırılıb, eyni zamanda, imtahan sualları ixtisas kafedralarının məlumat lövhəsində yerləşdirilib. Həmçinin fakültə dekanları tərəfindən kafedralara, tələbələrə imtahanqabağı məsləhət saatlarının keçirilməsi ilə bağlı tapşırıqlar verilmişdir.
TMM-in direktoru Faiq Şirinov onu da vurğuladı ki, tədris planına uyğun olaraq, bakalavriat səviyyəsində buraxılış kurslarında istehsalat və pedaqoji təcrübə bitdikdən sonra mayın 25-dən iyunun 20-dək icmal mühazirələrin keçirilməsi planlaşdırılır. Bununla əlaqədar olaraq, icmal mühazirə cədvəllərinin hazırlanmasına başlanılıb. Tədris prosesinin qrafikinə uyğun olaraq, Yekun Dövlət Attestasiyasının imtahanı və buraxılış işinin müdafiəsi iyunun 21-dən iyulun 5-dək keçirilməsi nəzərdə tutulur. Dövlət imtahan cədvəlləri də yekunlaşmaq üzrədir. Ümumi orta müvəffəqiyyət göstəricisi 80-dən yuxarı olan tələbələrin buraxılış işini yerinə yetirmələri nəzərdə tutulduğundan, onlara artıq rəhbərlər təyin olunmuşdur. Ötən müddət ərzində tələbələr rəhbərləri ilə görüşmüş və məsləhətlər almışlar. III kollokviumların keçirilməsi ilə bağlı bütün hazırlıq mərhələləri artıq yekunlaşmışdır. Mayın 15-dən 25-dək III kollokviumlar keçiriləcək.
Magistratura səviyyəsi üzrə 2022/23-cü tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyasının təşkili və Yekun Dövlət Attestasiyasının keçirilməsi ilə bağlı hazırlığın vəziyyəti haqqında Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov məruzə etdi. Bildirdi ki, 2022/23-cü tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyasının mütəşəkkil formada keçirilməsi məqsədilə magistratura səviyyəsi üzrə fakültələrdə imtahan cədvəli tərtib edilib və imtahanlar bütün fakültələrdə ənənəvi qaydada universitetin I və II tədris binalarında keçiriləcək.
Yekun Dövlət Attestasiyasına hazırlığın gedişi ilə bağlı çıxış edən Sabir Xəlilov bildirdi ki, universitet üzrə 32 ixtisasın 55 ixtisaslaşması üçün DM-05/6 saylı 27.01.2023-cü il tarixli əmrlə 23 ixtisaslaşdırılmış şuranın tərkibi təsdiq edilmişdir. Tədris prosesinin qrafikinə uyğun olaraq, universitetin magistratura səviyyəsində təhsil alan II kurs əyani magistrantların magistr dissertasiyalarının müdafiəsi iyunun 22-dən iyulun 5-dək müvafiq ixtisaslaşdırılmış şuralarda keçiriləcəkdir.
Aparılan müzakirələrdən sonra 2022-2023-cü tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyasına hazırlığın vəziyyəti barədə Faiq Şirinovun və dosent Sabir Xəlilovun məlumatları nəzərə alındı. İmtahanlara ciddi nəzarət olunması, imtahan nəticələrinin gündəlik təhlil edilməsi, tələbələrin qiymətləndirilməsində obyektivliyin təmin olunmasına nəzarət Tədris metodik mərkəzə və fakültə dekanlarına, imtahan sessiyasının mövcud normativ sənədlər əsasında təşkil olunması, imtahan qərargahına daxil olan şikayətlərin operativ şəkildə araşdırılması və şəffaflığın təmin olunması Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbova və Tədris Metodiki Mərkəzin direktoru Faiq Şirinova tapşırıldı.
“Məzun Günü”nün keçirilməsi barədə universitetin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov çıxış etdi. Qeyd etdi ki, hər il olduğu kimi bu il də “Məzun Günü”nün iyun ayının 30-da universitetin əsas tədris binasının həyətində keçirilməsi planlaşdırılır.
“Məzun Günü”nün keçirilməsi barədə dosent Elmar Xəlilovun məlumatı geniş müzakirə olundu və qərara alındı ki, “Məzun Günü” təqdim olunacaq diplomların hazırlanmasına nəzarət Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbova, “Məzun Günü” nə hazırlıq işlərinin vaxtında başa çatdırılmasına nəzarət isə Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektor dosent Elmar Xəlilova həvalə edilsin.
Müstəqillik Gününə hazırlığın vəziyyəti barədə də məlumat verən dosent Elmar Xəlilov bildirdi ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti - Şərqdə ilk parlamentli respublika 1918-ci il mayın 28-də Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılması Azərbaycan xalqının həyatına böyük və əlamətdar hadisə kimi əbədi daxil olmuşdur. Həmin tarix Müstəqillik Günü kimi təntənə ilə qeyd edilir. Bu əlamətdar gün Sumqayıt Dövlət Universitetində də yüksək səviyyədə qeyd olunur. Bu il də “Müstəqillik Günü” ilə bağlı fakültələrdə tədbirlərin təşkil edilməsi nəzərdə tutulur.

Главная страница | Новости | Состоялось очередное заседание ректората СГУ
Ректор проф. Эльхан Гусейнов приветствовал участников и объявил повестку дня. Далее он рассказал о развитии научной и образовательной деятельности университета.
Проф. Эльхан Гусейнов поздравил старшего преподавателя кафедры информационных технологий и программирования инженерного факультета Бахруза Амирасланова с присвоением ему ученой степени доктора философии по техническим наукам и пожелал успехов в научной и педагогической деятельности.
Директор учебно-методического центра Фаиг Ширинов проинформировал об организации экзаменационной сессии весеннего семестра 2022/2023 учебного года и состоянии подготовки к государственной итоговой аттестации. Он отметил, что весенний семестр 2022-2023 учебного года подходит к концу. В связи с этим, согласно приказам ректора по организации проведения экзаменационной сессии весеннего семестра 2022-2023 учебного года и Государственной итоговой аттестации, экзамены на I-IV курсах бакалавриата очной формы обучения планируется провести с 1 июня по 5 июля. Экзамены будут проходить в традиционной письменной форме. В распоряжение студентов были предоставлены экзаменационные вопросы и другие необходимые учебно-методические материалы по предметам, преподаваемым в весеннем семестре. Экзаменационные вопросы были также размещены на доске объявлений профильных кафедр. Деканы факультетов поручили кафедрам организовать для студентов консультации перед экзаменами.
Фаиг Ширинов также подчеркнул, что в соответствии с учебным планом итоговые лекции на выпускных курсах бакалавриата планируется провести с 25 мая по 20 июня после окончания производственно-педагогической практики. В связи с этим ведется работа по составлению расписаний обзорных лекций. Согласно графику учебного процесса, сдачу экзаменов по государственной итоговой аттестации и защиту выпускных работ планируется провести с 21 июня по 5 июля. Составление расписания государственных экзаменов почти завершено. Студентам, набравшим более 80 баллов по успеваемости, назначены научные руководители для выполнения дипломных работ. Подготовка к проведению III коллоквиума уже завершена. Сдача III коллоквиума пройдет с 15 по 25 мая.
Руководитель отдела докторантуры и магистратуры доц. Сабир Халилов доложил об организации экзаменационной сессии весеннего семестра 2022/2023 учебного года в магистратуре и состоянии подготовки к итоговой государственной аттестации. Он сообщил, что на факультетах составлено расписание экзаменов магистратуры, которые будут проводиться в I и II учебных корпусах университета в письменной форме.
Сабир Халилов проинформировал о ходе подготовки к итоговой государственной аттестации и отметил, что в университете приказом DM-05/6 от 27.01.2023 г. утвержден состав 23 специализированных советов по 55 специализациям 32 специальностей. Защита магистерских диссертаций магистрантов второго курса очной формы обучения пройдет с 22 июня по 5 июля в соответствующих специализированных советах.
Члены ректората приняли к сведению предоставленную Фаигом Шириновым и доц. Сабиром Халиловым информацию о состоянии подготовки к экзаменационной сессии весеннего семестра 2022-2023 учебного года. Наблюдение за проведением экзаменов, ежедневный анализ результатов экзаменов, обеспечение объективности оценивания студентов было поручено Учебно-методическому центру и деканам факультетов. Организация экзаменационной сессии на основании действующих нормативных документов, оперативное расследование поступивших в экзаменационный штаб жалоб и обеспечение объективности были возложены на проректора по организации учебного процесса и технологии обучения Натига Талыбова и директора Учебно-методического центра Фаига Ширинова.
Проректор по социальным вопросам и связям с общественностью доц. Эльмар Халилов рассказал об организации «Дня выпускника». Он отметил, что «День выпускника» в этом году планируется провести по традиции во дворе главного учебного корпуса университета 30 июня.
После обсуждений было принято решение поручить контроль над подготовкой дипломов, которые будут вручены на «Дне выпускника» проректору доц. Натигу Талыбову, а контроль над своевременным завершением подготовки ко «Дню выпускника» проректору доц. Эльмару Халилову.
Доц. Эльмар Халилов также проинформировал о состоянии подготовки ко «Дню независимости». Он отметил, что создание 28 мая 1918 года Азербайджанской Демократической Республики – первой парламентской республики на Востоке, стало знаменательным событием в истории азербайджанского народа. Ежегодно эта дата отмечается в Сумгаитском государственном университете на высоком уровне. В этом году также планируется организация на факультетах мероприятий, посвященных «Дню независимости».
По итогам обсуждений были приняты соответствующие решения и на этом заседание ректората завершило свою работу.