Əsas səhifə | Xəbərlər | İtaliya və Rusiya Federasiyasının Başqırdıstan Respublikası univerisitetlərinin alimləri Sumqayıt Dövlət Universitetində işgüzar səfərdə oldular
Yerləşdirilmə tarixi : 12 May 2023 09:25
İtaliya və Rusiya Federasiyasının Başqırdıstan Respublikası univerisitetlərinin alimləri Sumqayıt Dövlət Universitetində işgüzar səfərdə oldular
10-12 may 2023-cü il tarixlərində İtaliyanın Trento Universitetinin (İTU) İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin professoru İtalo Trevisan, Rusiya Federasiyasının Ufa Elm və Texnologiyalar Universitetinin (UEvəTU) Robototexnika və informatika fakültəsinin dekanı professor Diana Baqdanova və Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin (UDNTU) Texnoloji proseslərin avtomatlaşdırılması kafedasının müdiri professor Muravyova Yelena Aleksandrovna Sumqayıt Dövlət Universitetində işgüzar səfərdə oldular.
Səfərin məqsədi universitetlər arasında akademik mobilliyin genişləndirilməsi, birgə elmi-tədqiqat işlərinin aparılması, birgə beynəlxalq elmi konfransların keçirilməsi və digər sahələrdə mümkün əməkdaşlıq imkanları barədə razılığa gəlmək idi.
Qonaqlar Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev, Mühəndislik fakültəsinin dekanı dosent Ulduz Ağayev, Avtomatika və idarəetmə kafedrasının müdiri professor Cavanşir Məmmədov, Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayeva tərəfindən qarşılandı və universitetlər barədə qarşılıqlı tanışlıq-məlumat mübadiləsi aparıldı.
Sonra qonaqlar universitetin fakültə, kafedra və elmi-tədqiqat laboratoriyaları, maddi-texniki bazası, yeni yaradılan Yüksək texnologiyalar vadisi və digər sahələrlə tanış oldular, fakültə dekanları və kafedra müdirləri ilə görüşdülər.
İşgüzar səfərin 2-ci günü dəyirmi masa ətrafında qonaqlar və Mühəndislik fakültəsinin Avtomatika və idarəetmə kafedrasının professoru Ələkbərli Fazil, İnformasiya texnologiyaları və proqramlaşdırma kafedrasının müdiri texnika elmləri doktoru, professor Aqil Hüseynov, Avtomatika və idarəetmə kafedrasının texnika elmləri doktoru, professor Əli Nağıyev, Avtomatika və idarəetmə kafedrasının müdiri professor Cavanşir Məmmədov, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev,  Biznesin təşkili və menecment kafedrasının müdiri dosent Qalib Hüseynov və digər əməkdaşlar təmsil etdikləri universitetlərdə aparılan elmi-tədqiqat işləri barədə geniş məlumat verdilər və qarşılıqlı əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə etdilər.
Qeyd etdilər ki, son illərdə Rusiya-Azərbaycan Universitetləri Assosiyasiyası çərçivəsində SDU və UDNTU arasında müxtəlif sahələr üzrə mütəmadi işgüzar görüşlər keçrilmişdir. Həmçinin UE və TU və İTU ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində müzakirələr aparıldı və əməkdaşlıq müqaviləsi hazırlanaraq universitet rektorları qarşısında təklif irəli sürüldü.
Səfər çərçivəsində SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynov qonaqları qəbul etdi. SDU-nun son illərdə əldə etdiyi nailiyyətlər, qarşıda duran strateji hədəflər və gələcəkdə universitetin beynəlxalq əməkdaşlıq sahəsində əlaqələrin inkişaf etdirilməsində maraqlı olduğunu qonaqların diqqətinə çatdırdı.
Daha sonra qonaqlar rektor professor Elxan Hüseynova səmimi qəbula görə təşəkkür etdilər və SDU haqqında səmimi təəssüratlarını bölüşdülər. Qeyd etdilər ki, belə görüşlərin keçirilməsi dövlətlər arasında dostluq, qardaşlıq münasibətlərini daha da möhkəmləndirir və universitetlər arasında tələbə-müəllim mübadiləsinin inkişafına töhfə verir.

Scientists from the universities of Italy and the Republic of Bashkortostan of the Russian Federation visted a business trip to Sumgait State University
On May 10-12, 2023, Italo Trevisan, professor of the faculty of Economics and management of the University of Trento, Italy, professor Diana Bagdanova, dean of the faculty of Robotics and Informatics of the Ufa University of Science and Technology of the Russian Federation and professor of Ufa State Petroleum Technical University (USPTU) Muravyova Yelena Aleksandrovna, head of the department of Technological processes automation visited business trip to Sumgayit State University.
The purpose of the visit was to agree on the expansion of academic mobility between universities, conducting joint scientific-research works, holding international scientific conferences and possible cooperation opportunities in other areas.
The guests were welcomed by associate professor Gafar Atayev, vice-rector for International relations, associate professor Ulduz Agayev, dean of the faculty of Engineering, professor Javanshir Mammadov, head of the Automation and management department, Sadagat Fatullayeva, head of the department of International cooperation and foreign students, and mutual acquaintance and exchange of information about the universities was held.
Then the guests got acquainted with the university"s faculty, department and scientific-research laboratories, material and technical base, newly created High Technologies Valley and other areas,and met with faculty deans and heads of departments.
On the 2nd day of the business trip, around the round table, the guests gave information about the scientific-research works conducted in the universities and discussed the possibilities of mutual cooperation.The guest were: Alakbarli Fazil, professor of the department of Automation and management of the faculty of Engineering, professor Agil Huseynov, doctor of technical sciences, head of the department of Information technologies and programming, professor Ali Nagiyev, doctor of technical sciences of the department of Automation and management, head of the department of Automation and management professor Javanshir Mammadov, head of the department of Management, associate professor Logman Abdullayev, head of the department of Finance and accounting of the faculty of Economics and management, associate professor Galib Huseynov, head of the department of Business organization and management, and other employees.They noted that in recent years, within the framework of the Association of Russian-Azerbaijani universities, regular business meetings have been held between SSU and USPTU in various fields. Also, discussions were held in the direction of expanding cooperation with USTU and ITU universities, and a cooperation agreement was prepared and a proposal was put forward to the rectors of the universities.
During the visit, the rector of SSU, professor Elkhan Huseynov received the guests. He brought to the guests" attention , the achievements of SSU in recent years, and ephasized the upcoming strategic goals, and the university"s interest in developing relations in the field of international cooperation in the future.
Later, the guests thanked the rector, professor Elkhan Huseynov for the warm welcoming and shared their sincere impressions about SSU. They noted that the holding of such meetings further strengthens friendship and fraternal relations between the states and contributes to the development of student-teacher exchange between universities.