Əsas səhifə | Xəbərlər | İtaliya və Rusiya Federasiyasının Başqırdıstan Respublikası univerisitetlərinin alimləri Sumqayıt Dövlət Universitetində işgüzar səfərdə oldular
Yerləşdirilmə tarixi : 12 May 2023 09:25
İtaliya və Rusiya Federasiyasının Başqırdıstan Respublikası univerisitetlərinin alimləri Sumqayıt Dövlət Universitetində işgüzar səfərdə oldular
10-12 may 2023-cü il tarixlərində İtaliyanın Trento Universitetinin (İTU) İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin professoru İtalo Trevisan, Rusiya Federasiyasının Ufa Elm və Texnologiyalar Universitetinin (UEvəTU) Robototexnika və informatika fakültəsinin dekanı professor Diana Baqdanova və Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin (UDNTU) Texnoloji proseslərin avtomatlaşdırılması kafedasının müdiri professor Muravyova Yelena Aleksandrovna Sumqayıt Dövlət Universitetində işgüzar səfərdə oldular.
Səfərin məqsədi universitetlər arasında akademik mobilliyin genişləndirilməsi, birgə elmi-tədqiqat işlərinin aparılması, birgə beynəlxalq elmi konfransların keçirilməsi və digər sahələrdə mümkün əməkdaşlıq imkanları barədə razılığa gəlmək idi.
Qonaqlar Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev, Mühəndislik fakültəsinin dekanı dosent Ulduz Ağayev, Avtomatika və idarəetmə kafedrasının müdiri professor Cavanşir Məmmədov, Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayeva tərəfindən qarşılandı və universitetlər barədə qarşılıqlı tanışlıq-məlumat mübadiləsi aparıldı.
Sonra qonaqlar universitetin fakültə, kafedra və elmi-tədqiqat laboratoriyaları, maddi-texniki bazası, yeni yaradılan Yüksək texnologiyalar vadisi və digər sahələrlə tanış oldular, fakültə dekanları və kafedra müdirləri ilə görüşdülər.
İşgüzar səfərin 2-ci günü dəyirmi masa ətrafında qonaqlar və Mühəndislik fakültəsinin Avtomatika və idarəetmə kafedrasının professoru Ələkbərli Fazil, İnformasiya texnologiyaları və proqramlaşdırma kafedrasının müdiri texnika elmləri doktoru, professor Aqil Hüseynov, Avtomatika və idarəetmə kafedrasının texnika elmləri doktoru, professor Əli Nağıyev, Avtomatika və idarəetmə kafedrasının müdiri professor Cavanşir Məmmədov, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev,  Biznesin təşkili və menecment kafedrasının müdiri dosent Qalib Hüseynov və digər əməkdaşlar təmsil etdikləri universitetlərdə aparılan elmi-tədqiqat işləri barədə geniş məlumat verdilər və qarşılıqlı əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə etdilər.
Qeyd etdilər ki, son illərdə Rusiya-Azərbaycan Universitetləri Assosiyasiyası çərçivəsində SDU və UDNTU arasında müxtəlif sahələr üzrə mütəmadi işgüzar görüşlər keçrilmişdir. Həmçinin UE və TU və İTU ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində müzakirələr aparıldı və əməkdaşlıq müqaviləsi hazırlanaraq universitet rektorları qarşısında təklif irəli sürüldü.
Səfər çərçivəsində SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynov qonaqları qəbul etdi. SDU-nun son illərdə əldə etdiyi nailiyyətlər, qarşıda duran strateji hədəflər və gələcəkdə universitetin beynəlxalq əməkdaşlıq sahəsində əlaqələrin inkişaf etdirilməsində maraqlı olduğunu qonaqların diqqətinə çatdırdı.
Daha sonra qonaqlar rektor professor Elxan Hüseynova səmimi qəbula görə təşəkkür etdilər və SDU haqqında səmimi təəssüratlarını bölüşdülər. Qeyd etdilər ki, belə görüşlərin keçirilməsi dövlətlər arasında dostluq, qardaşlıq münasibətlərini daha da möhkəmləndirir və universitetlər arasında tələbə-müəllim mübadiləsinin inkişafına töhfə verir.

Главная страница | Новости | Ученые из вузов Италии и Республики Башкортостан Российской Федерации посетили с деловым визитом Сумгаитский государственный университет
Ученые из вузов Италии и Республики Башкортостан Российской Федерации посетили с деловым визитом Сумгаитский государственный университет
10-12 мая Сумгаитский государственный университет с деловым визитом посетилипрофессор департамента Экономики и менеджмента Университета Тренто Италии Итало Тревизан, декан факультета Робототехники и информатики Уфимского университета науки и технологий Российской Федерации профессор Диана Багданова изаведующая кафедрой автоматизации технологических процессов Уфимского государственного нефтяного технического университета проф. Елена Муравьева.
Целью визита было согласование вопросов расширения академической мобильности между вузами, проведения совместных научно-исследовательских работ, международных научных конференций и обсуждение возможностей сотрудничества в других сферах.
Гостей встретили проректор по международным связям доц. Гафар Атаев, декан инженерного факультета доц. Улдуз Агаев, заведующий кафедрой автоматики и управления проф. Джаваншир Мамедов и руководитель отдела международного сотрудничества и иностранных студентов Садагат Фатуллаева.
Далее гости ознакомились с факультетом, кафедрой, научно-исследовательскими лабораториями, материально-технической базой университета, Долиной высоких технологий, которая вскоре будет создана, и встретились с деканами факультетов и заведующими кафедрами.
Во 2-й день визита за круглым столом с гостями встретились заведующий кафедрой автоматики и управления инженерного факультета профессор Джаваншир Мамедов, сотрудники кафедры д.т.н. проф. Фазиль Алекперли, д.т.н. проф. Али Нагиев, заведующий кафедрой информационных технологий и программирования д.т.н. проф. Агиль Гусейнов, заведующий кафедрой финансов и бухгалтерского учета факультета экономики и управления доц. Логман Абдуллаев, заведующий кафедрой организации бизнеса и менеджмента этого же факультета доц. Галиб Гусейнов и др. Стороны предоставили обширную информацию о научно-исследовательской работе, проводимой в представляемых ими вузах и обсудили возможности взаимного сотрудничества.
Было отмечено, что в последние годы в рамках Ассоциации Российско-Азербайджанских вузов регулярно проводятся деловые встречи между СГУ и УГНТУ. Также было подготовлено соглашение о сотрудничестве СГУ с УУНТ и Университетом Тренто и внесено предложение ректорам вузов.
В ходе визита гостей принял ректор СГУ проф. Эльхан Гусейнов. Он рассказал гостям о достижениях СГУ за последние годы, о предстоящих стратегических задачах и отметил заинтересованность вуза в развитии отношений в сфере международного сотрудничества.
Гости поблагодарили проф. Эльхана Гусейнова за теплый прием и поделились своими впечатлениями о СГУ. Они отметили, что проведение подобных встреч еще больше укрепляет дружбу и братские отношения между государствами и способствует развитию обмена студентами и преподавателями вузов.