SDU-da Ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş fizika üzrə fənn olimpiadası keçirildi
Mayın 6-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Fizika və elektroenergetika fakültəsinin təşkilatçılığı ilə Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Bu günün şagirdi, sabahın alimi” devizi altında Sumqayıt şəhər məktəblərinin IX-XI sinif şagirdləri arasında fizika üzrə fənn olimpiadası keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə SDU-nun Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov açaraq Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynovun salamlarını tədbir iştirakçılarına çatdırdı və onlara uğurlar arzuladı. Prorektor “Heydər Əliyev ili” çərçivəsində təşkil olunan silsilə tədbirlərdən biri kimi bu tədbirin təhsilin bugünkü inkişafındakı rolundan, intellektual və savadlı gəncliyin, yüksəkixtisaslı kadrların yetişdirilməsi istiqamətindəki əhəmiyyətindən bəhs etdi.
Sonra fakültə dekanı dosent Tamella Əhmədova çıxış edərək tədbir iştirakçılarına müvəffəqiyyətlər arzuladı və olimpiadanın əhəmiyyətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, olimpiadanın keçirilməsi bir platforma rolunu oynayaraq əməkdaşlıq əlaqələrimizin genişlənməsinə və təhsil sahəsində qarşımıza qoyduğumuz məqsədlərə, hədəflərə çatmağımıza zəmin yaradır.
Qeyd edək ki, olimpiadada Sumqayıt şəhəri üzrə 34 məktəbdən 120 şagird iştirak etdi. Hər sinif üzrə iştirakçılara 10 ballıq əmsalla kateqoriyalaşdırılmış açıq tipli 5 məsələ (ümumi qiymətləndirilmə 50 bal intervalında aparılmaqla) təqdim edildi. Məktəblilərdə elmə maraq yaratmaq məqsədilə keçirilən olimpiadanın sualları universitetin alimləri tərəfindən hazırlanıb.
Olimpiadanın nəticələri elan olunduqdan sonra qaliblərə diplom və mükafatlar, fərqlənən iştirakçılara isə həvəsləndirici diplomlar veriləcək.

Главная страница | Новости | В СГУ прошла олимпиада по физике, посвященная 100-летию Общенационального лидера Гейдара Алиева
В СГУ прошла олимпиада по физике, посвященная 100-летию Общенационального лидера Гейдара Алиева
6 мая в СГУ под девизом «Сегодня школьник – завтра ученый» была проведена олимпиада по физике среди учащихся 9-11 классов школ города Сумгаита, организованная факультетом физики и электроэнергетики Сумгаитского государственного университета и посвященная 100-летию со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева.
Мероприятие открыл проректор СГУ по социальным вопросам и связям с общественностью доц. Эльмар Халилов. Он передал участникам приветствие ректора Сумгаитского государственного университета проф. Эльхана Гусейнова и пожелал им успехов. Проректор рассказал о роли олимпиад в развитии образования, о мероприятиях, организованных в рамках «Года Гейдара Алиева», о важности воспитания интеллектуальной и образованной молодежи и подготовки высококвалифицированных кадров.
Декан факультета доц. Тамелла Ахмедова рассказала о значении олимпиады и пожелала успехов участникам. Она отметила, что проведение олимпиады создает основу для расширения сотрудничества и достижения целей и задач, которые мы перед собой поставили в сфере образования.
Следует отметить, что в олимпиаде приняли участие 120 учеников из 34 школ города Сумгаита. По каждому классу участникам было предложено 5 открытых вопросов, с коэффициентом 10 баллов (при общей оценке 50 баллов). Вопросы олимпиады, проводимой в целях формирования у школьников интереса к науке, подготовили преподаватели университета.
После объявления результатов олимпиады победителям будут вручены дипломы и награды, а отличившимся участникам – поощрительные грамоты.