SDU-da Ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş fizika üzrə fənn olimpiadası keçirildi
Mayın 6-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Fizika və elektroenergetika fakültəsinin təşkilatçılığı ilə Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Bu günün şagirdi, sabahın alimi” devizi altında Sumqayıt şəhər məktəblərinin IX-XI sinif şagirdləri arasında fizika üzrə fənn olimpiadası keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə SDU-nun Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov açaraq Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynovun salamlarını tədbir iştirakçılarına çatdırdı və onlara uğurlar arzuladı. Prorektor “Heydər Əliyev ili” çərçivəsində təşkil olunan silsilə tədbirlərdən biri kimi bu tədbirin təhsilin bugünkü inkişafındakı rolundan, intellektual və savadlı gəncliyin, yüksəkixtisaslı kadrların yetişdirilməsi istiqamətindəki əhəmiyyətindən bəhs etdi.
Sonra fakültə dekanı dosent Tamella Əhmədova çıxış edərək tədbir iştirakçılarına müvəffəqiyyətlər arzuladı və olimpiadanın əhəmiyyətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, olimpiadanın keçirilməsi bir platforma rolunu oynayaraq əməkdaşlıq əlaqələrimizin genişlənməsinə və təhsil sahəsində qarşımıza qoyduğumuz məqsədlərə, hədəflərə çatmağımıza zəmin yaradır.
Qeyd edək ki, olimpiadada Sumqayıt şəhəri üzrə 34 məktəbdən 120 şagird iştirak etdi. Hər sinif üzrə iştirakçılara 10 ballıq əmsalla kateqoriyalaşdırılmış açıq tipli 5 məsələ (ümumi qiymətləndirilmə 50 bal intervalında aparılmaqla) təqdim edildi. Məktəblilərdə elmə maraq yaratmaq məqsədilə keçirilən olimpiadanın sualları universitetin alimləri tərəfindən hazırlanıb.
Olimpiadanın nəticələri elan olunduqdan sonra qaliblərə diplom və mükafatlar, fərqlənən iştirakçılara isə həvəsləndirici diplomlar veriləcək.

Home | News | PHYSICS OLYMPIAD DEDICATED TO THE 100TH ANNIVERSARY OF NATIONAL LEADER HEYDAR ALIYEV WAS HELD AT SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 06 May 2023 16:43
PHYSICS OLYMPIAD DEDICATED TO THE 100TH ANNIVERSARY OF NATIONAL LEADER HEYDAR ALIYEV WAS HELD AT SSU
On May 6, under the motto "Today's student, tomorrow's scientist" dedicated to the 100th anniversary of the National Leader of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev, the Physics olympiad was held among students of the 9th-11th grades of Sumgayit city schools, organized by the faculty of Physics and electroenergetics of Sumgayit State University.
The event was opened by SSU vice-rector for Social affairs and public relations associate professor Elmar Khalilov, who conveyed the greetings of Sumgayit State University rector professor Elkhan Huseynov to the event participants and wished them success. The vice-rector spoke about the role of this event in the current development of education as one of the series of events organized within the framework of the "Year of Heydar Aliyev", the importance of educating intellectual  youth and highly qualified personnel.
Then the dean of the faculty, associate professor Tamella Ahmadova, made a speech and wished success to the participants of the event and talked about the importance of the Olympiad. He said that holding the Olympiad plays the role of a platform and creates a foundation for the expansion of our cooperation relations and the achievement of the goals in the field of education.
It should be noted that 120 students from 34 schools in Sumgait city participated in the Olympiad. For each class, participants were presented with 5 open-ended questions categorized with a coefficient of 10 points (with a total assessment of 50 points). The questions of the Olympiad, held in order to create interest in science among schoolchildren, were prepared by the scientists of the university.
After the announcement of the results of the Olympiad, diplomas and awards will be given to the winners, and incentive diplomas  to the distinguished participants.