SDU-nun Heydər Əliyev Məktəbində “Müstəqil Azərbaycan Ulu Öndər Heydər Əliyevin uğurlu daxili və xarici siyasətinin bəhrəsidir” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirildi
Mayın 5-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev Məktəbində “Müstəqil Azərbaycan Ulu Öndər Heydər Əliyevin uğurlu daxili və xarici siyasətinin bəhrəsidir” mövzusu üzrə elmi-praktik konfrans keçirildi.
Əvvəlcə konfrans iştirakçıları Sumqayıt Dövlət Universitetinin əsas tədris binasının önündə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətini işıqlandıran foto və kitab sərgisinə baxış keçirdilər.
Konfransda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Konfransı giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açdı. Bu gün ölkəmizin hər yerində olduğu kimi, universitetimizdə də Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş silsilə tədbirlərin davam etdiyini xatırladan Elxan Hüseynov Ulu Öndərin həyat və yaradıcılıq fəaliyyətinin mahiyyətində azərbaycançılıq və Azərbaycan dövlətçiliyi fəlsəfəsinin dayandığını bildirdi. Qeyd etdi ki, Ümummilli Liderin fəaliyyətinin mərkəzində öz xalqına sədaqətlə xidmət, Azərbaycan Respublikasını müstəqil bir dövlət kimi formalaşdırmaq və onu dinamik inkişaf yoluna qoymaq olmuşdur.
Ümummilli Liderin ölkəyə rəhbərlik etdiyi hər iki dövrdə dövlətçilik ənənələrinin möhkəmlənməsinə yönələn fəaliyyəti XX əsrin sonlarında, XXI əsrin əvvəllərində müstəqil, sosial yönümlü dövlət siyasəti ilə Azərbaycan Respublikasının möhkəm dayaqlar üzərində bərqərar olması ilə nəticələndiyini bildirən rektor fikrini bu cür ifadə etdi: “Ulu Öndərin müəyyən etdiyi hərtərəfli inkişaf strategiyası bu gün Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla həyata keçirilərək, qarşıya qoyulan məqsəd və hədəflərə doğru addımlayır”.
“Heydər Əliyevin Azərbaycan dövlətçilik tarixində yeri” mövzusunda məruzə ilə SDU-nun Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov çıxış etdi. İntibah və milli şüurun oyanışının Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəlişi ilə başladığını, müstəqilliyimiz məhz onun sayəsində əbədi və dönməz xarakter aldığını qeyd edən Elmar Xəlilov Azərbaycan xalqının Heydər Əliyev kimi Ümummilli Lideri olduğunu xalq üçün böyük xoşbəxtlik adlandırdı: "Məhz Ulu Öndərin yaradaraq inkişaf etdirdiyi strategiyanın bəhrəsidir ki, xalqımız öz Müzəffər Ali Baş Komandanının rəhbərliyi ilə Ermənistan Respublikasının 30 illik işğalına son qoya, həsrətində olduğu qələbəyə qovuşa bildi”.
Məruzə ətrafında Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Məftun Heydərova “Ulu Öndər Heydər Əliyevin həyat yolu və siyasi fəaliyyəti”, Biologiya və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri, dosent Arzu Baxşəliyev “Heydər Əliyev ̶ zəmanəni qabaqlayan şəxsiyyət”, Elmi hissənin müdiri dosent Samir Orucov “Heydər Əliyev-vətənpərvərlik və yüksək peşəkarlıq haqqında”, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin I kurs tələbəsi Həsən Həsənov “Zərifə Əliyeva ̶ zərif və nəzakətli, alicənab və ziyalı Azərbaycan xanımı” mövzularında geniş çıxış etdilər. Bildirdilər ki, müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı olan Ulu Öndər Heydər Əliyev dövlətimizin əsasını qoyduğu zaman bütün istiqamətlərdə möhkəm və etibarlı təməl, bünövrə yaratdı. Bütün bunlarla yanaşı, gələcək inkişafımız üçün uğurlu konsepsiyalar hazırladı. Çünki böyük lider Azərbaycanın işıqlı sabahına bütün varlığı ilə inanırdı. “Azərbaycan dünyaya Günəş kimi doğacaqdır” ifadəsi dövlətimizin bugünkü tərəqqisini və inkişafını əvvəlcədən görən böyük şəxsiyyətin uzaqgörən düşüncələrinin məhsuludur. Bu gün hər birimiz üçün sevinc və qürur mənbəyidir ki, dövlətimizin idarəsi, ordumuzun komandanlığı Ulu Öndər Heydər Əliyevin yolunun və siyasi kursunun layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyevin ixtiyarındadır. Dövlətimizin gündən-günə artan beynəlxalq nüfuzunun, möhkəmlənən iqtisadi gücünün, bütün dünyanın həsəd apardığı hərbi qüdrətinin mənbəyində Ulu Öndərimizin mükəmməl siyasəti dayanır. Bildiyimiz kimi, 44 günlük Vətən müharibəsi Azərbaycanın haqq işinin böyük Zəfəri ilə yekunlaşdı. Bu Zəfər sayəsində 30 ilə yaxın düşmən əsarətində qalmış torpaqlarımız işğaldan azad edildi. Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərlik etdiyi şanlı ordumuz öz şərəfli missiyasını layiqincə yerinə yetirdi və ölkəmizin ərazi bütövlüyünü təmin etdi. Bu gün fəxrlə, qürurla yaşadığımız Qələbə sevincinin mənbəyində də Ümummilli Lider Heydər Əliyevin siyasəti dayanır. Tarixi ədaləti bərpa edən bu böyük Qələbə Ulu Öndər Heydər Əliyevin uğurlu siyasətinin təntənəli nəticəsidir.

Главная страница | Новости | В Школе Гейдара Алиева СГУ прошла научно-практическая конференция «Независимый Азербайджан–результат успешной внутренней и внешней политики Общенационального лидера Гейдара Алиева»
Yerləşdirilmə tarixi : 05 Май 2023 16:39
В Школе Гейдара Алиева СГУ прошла научно-практическая конференция «Независимый Азербайджан–результат успешной внутренней и внешней политики Общенационального лидера Гейдара Алиева»
5 мая в Школе им. Гейдара Алиева Сумгаитского государственного университета состоялась научно-практическая конференция «Независимый Азербайджан–результат успешной внутренней и внешней политики Общенационального лидера Гейдара Алиева».
Мероприятие началось с выставки фотографий и книг, освещающих жизнь и деятельность Общенационального лидера Гейдара Алиева, организованная перед главным учебным корпусом Сумгаитского государственного университета.
Далее минутой молчания почтили память Общенационального лидера Гейдара Алиева.
Конференцию открыл ректор университета проф. Эльхан Гусейнов. Он напомнил, что в СГУ, как и по всей стране, продолжается ряд мероприятий, посвященных 100-летию общенационального лидера Гейдара Алиева. Проф. Эльхан Гусейнов отметил, что основным направлением деятельности Общенационального лидера является верное служение своему народу, формирование Азербайджанской Республики как независимого государства и вывод ее на путь динамичного развития.
Ректор подчеркнул, что деятельность Общенационального лидера, направленная на укрепление традиций государственности в оба периода его руководства страной, стала основой создания в ​​конце 20-го и начале 21-го века Азербайджанской Республики с независимой, социально ориентированной государственной политикой. Стратегия развития, определенная Гейдаром Алиевым, успешно реализуется под руководством Президента Ильхама Алиева.
Проректор СГУ по социальным вопросам и связям с общественностью доц. Эльмар Халилов выступил с докладом «Место Гейдара Алиева в истории азербайджанской государственности». Он отметил, что пробуждение национального самосознания, связано с приходом к власти Гейдара Алиева. Благодаря Общенациональному лидеру наша страна получила подлинную независимость. Эльмар Халилов подчеркнул, что стратегия развития, разработанная Великим Вождем, привела к тому, что нашему народу удалось положить конец 30-летней оккупации наших земель и под руководством Главнокомандующего Ильхама Алиева завоевать долгожданную победу.
Далее выступили заведующая кафедрой математики и методики ее преподавания доц. Мафтун Гейдарова «Жизненный путь и политическая деятельность великого лидера Гейдара Алиева», заведующий кафедрой биологии и методики ее преподавания доц. Арзу Бахшалиев «Гейдар Алиев - личность, опередившая время», руководитель научной части доц. Самир Оруджев «Гейдар Алиев – о патриотизме и высоком профессионализме», студент первого курса факультета экономики и управления Гасан Гасанов «Зарифа Алиева - нежная и заботливая, благородная и интеллигентная азербайджанка». Было отмечено, что Гейдар Алиев, архитектор независимого Азербайджанского государства, заложил основы нашего государства, создал прочный и надежный фундамент во всех отраслях. Он определил концепцию будущего развития. Общенациональный лидер всем сердцем верил в светлое завтра Азербайджана. Сегодня управление государством и командование нашей армией находятся в руках Президента Ильхама Алиева, достойного последователя политического курса Гейдара Алиева. В основе ежедневно растущего международного авторитета нашей страны, укрепления ее экономической мощи и военной мощи лежит мудрая политика Гейдара Алиева. Как известно, 44-дневная Отечественная война завершилась победой Азербайджана. Благодаря этой победе наши земли, почти 30 лет находившиеся под оккупацией, были освобождены от врага. Наша славная армия под руководством Главнокомандующего Ильхама Алиева выполнила свою почетную миссию и обеспечила территориальную целостность нашей страны. Эта Победа, восстановившая историческую справедливость, является торжеством успешной политики, заложенной Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым.