Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Heydər Əliyev müstəqil Azərbaycan elektroenergetikasının qurucusudur” adlı elmi-praktiki konfrans keçirildi
SDU-da “Heydər Əliyev müstəqil Azərbaycan elektroenergetikasının qurucusudur” adlı elmi-praktiki konfrans keçirildi
Mayın 4-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Fizika və elektroenergetika fakültəsinin təşkilatçılığı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş “Heydər Əliyev müstəqil Azərbaycan elektroenergetikasının qurucusudur” adlı elmi-praktiki konfrans keçirildi.
Öncə Ulu Öndər Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətindən bəhs edən videoçarx nümayiş olundu. Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Konfrans fakültənin III kurs tələbəsi Musa Xəlilovun ifasında  “Ulu Öndər”şeiri ilə başladı.
Universitetin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov giriş sözündə Azərbaycanın elektrik enerji sisteminin sürətli inkişaf dövrünün Ümummilli Liderin adı ilə bağlı olduğunu bildirdi. Dosent Elmar Xəlilov Ulu Öndərin birinci rəhbərliyi dönəmində ölkənin elektrik enerjisi ilə təminatında bir çox irimiqyaslı layihələrin reallaşdırıldığını xatırlatdı, ölkəmizin nəhəng enerji layihələrinin təşəbbüskarı və fəal iştirakçısı olduğunu qeyd etdi. Prorektor  “Cənub Qaz Dəhlizi”nin xalqımızın tarixində əhəmiyyətli yer tutduğunu, enerji təhlükəsizliyi məsələlərinə Azərbaycanın növbəti töhfəsi olduğunu vurğuladı.
Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı dosent Tamella Əhmədova “Heydər Əliyevin Azərbaycanın müstəqil enerji sisteminin formalaşmasında rolu” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. Azərbaycan elektrik energetikasının yüz ildən artıq uzun və şərəfli tarixinin son əlli ilinin Ümummilli Liderin adı ilə bağlı olduğunu deyən dekan Prezident İlham Əliyevin bu istiqamətdə apardığı fundamental islahatlar barədə danışdı.
Azərbaycan Elmi -Tədqiqat və Layihə-Axtarış Energetika İnstitutunun şöbə müdiri Valeh Nəsibov “Azərbaycan elektroenergetikasının bu günü və sabahı” mövzusunda çıxış edərək Ulu Öndər Heydər Əliyevin çoxşaxəli dövlətçilik fəaliyyətindən, müstəqil dövlət quruculuğundakı misilsiz xidmətlərindən bəhs edərək, konkret rəqəmlərlə tədbir iştirakçılarında aydın təsəvvür yaratdı.
“Azərişıq” ASC Tədris və İnnovasiyalar Mərkəzinin direktoru Araz Məmmədzadə təmsilçisi olduğu qurumun aparılan genişmiqyaslı yenidənqurma işləri, elektroenergetika sahəsinin müasir tələblər əsasında qurulması haqqında geniş məlumat verdi və ““Azərişıq”-işğaldan azad olunmuş ərazilərin elektrikləşdirilməsi” mövzusunda məruzə etdi. 44 günlük müharibə zamanı işğaldan azad edilən ərazilərdə dağıdılmış enerji infrastrukturunun yenidən qurulması, bərpası məqsədilə genişmiqyaslı layihələrdən danışan Mərkəz direktoru qeyd etdi ki, artıq azad olunmuş ərazilər, bütövlükdə Qarabağ "yaşıl enerji" zonası elan edilib və bununla bağlı Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı imzalanıb.

Home | News | A scientific-practical conference called "Heydar Aliyev is the founder of independent Azerbaijani electroenergetics" was held at SSU
A scientific-practical conference called "Heydar Aliyev is the founder of independent Azerbaijani electroenergetics" was held at SSU
On May 4, a scientific-practical conference dedicated to the 100th anniversary of the birth of the National Leader Heydar Aliyev, "Heydar Aliyev is the founder of the independent Azerbaijan electric power industry", was organized by the faculty of Physics and electroenergetics of Sumgayit State University.
First, a video about the life and activities of Great Leader Heydar Aliyev was shown. The dear memory of National Leader Heydar Aliyev was commemorated with a minute of silence.
The conference started with the poem "Great Leader" performed by Musa Khalilov, a third-year student of the faculty.
Associate professor Elmar Khalilov, vice-rector for Social issues and public relations of the university, said in his introduction that the period of rapid development of Azerbaijan's electricity system is connected with the name of the National Leader.
Elmar Khalilov reminded that many large-scale projects were implemented in the country's electricity supply during the first leadership of the Great Leader, and noted that our country was the initiator and active participant of huge energy projects. The vice-rector emphasized that the "Southern Gas Corridor" occupies an important place in the history of our nation, and it is Azerbaijan's next contribution to energy security issues.
Associate professor Tamella Ahmadova, dean of the faculty of Physics and electroenergetics, delivered a report on "Heydar Aliyev's role in the formation of Azerbaijan's independent energy system". The dean said that the last fifty years of the long and glorious history of Azerbaijan's electric power industry, more than a hundred years, is connected with the name of the National Leader, and spoke about the fundamental reforms carried out by President Ilham Aliyev in this direction.
Valeh Nasibov, head of the department of the Azerbaijan Scientific-Research and Design Prospecting Institute of Energy, spoke on the topic "Today and tomorrow of Azerbaijan's electric power industry", talking about the multifaceted statehood activities of the Great Leader Heydar Aliyev, his unparalleled services in building an independent state.
Araz Mammadzadeh, director of "Azerishig" OJSC Training and Innovation Center, gave extensive information about the large-scale reconstruction works of the institution he represented, construction of the electric power sector based on modern requirements, and gave a report on "Azerishig - Electrification of territories freed from occupation". The  director of the Center noted that the liberated territories were declared a Karabakh "green energy" zone, and the relevant Decree of President Ilham Aliyev was signed in this regard.