Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Ulu öndər Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş “Kainatda ədədlərin sirri” adlı tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 04 May 2023 17:15
SDU-da Ulu öndər Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş “Kainatda ədədlərin sirri” adlı tədbir keçirildi
Mayın 4-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Riyaziyyat fakültəsinin təşkilatçılığı ilə  Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Kainatda ədədlərin sirri” adlı tədbir keçirildi.
Əvvəlcə Ümummilli lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Tədbiri giriş sözü ilə Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Məftun Heydərova açaraq iştirakçıları salamladı və tədbirin əhəmiyyətindən danışaraq bildirdi ki, “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Sumqayıt Dövlət Universitetində təşkil olunan  silsilə tədbirlərdən biri də  “Kainatda ədədlərin sirri” adlı tədbirdir.
Dosent Məftun Heydərova çıxışında ölkəyə istər birinci, istərsə də, ikinci dəfə rəhbərliyi dövründə Ümummilli lider Heydər Əliyevin xalqın tərəqqisi üçün daim təhsilə verdiyi yüksək qiymətdən, Azərbaycan təhsilinin inkişafı naminə gördüyü son dərəcə böyük işlərdən, təhsillərini davam etdirmələri üçün dövlət hesabına tələbələrin xarici ölkələrə göndərilməsindən, təhsilin bugünkü inkişafında dahi liderin layiqli davamçısı, ölkə başçısı İlham Əliyevin gördüyü əvəzsiz xidmətlərdən danışdı, intellektual və savadlı gəncliyin, yüksəkixtisaslı kadrların yetişdirilməsində dövlət dəstəyindən bəhs etdi.
Kainatda ədədlərin sirrindən söz açan dosent Məftun Heydərova onu da diqqətə çatdırdı ki, sirli rəqəmlər tarixboyu insanlar üçün maraqlı olub. Rəqəmlər və ədədlər yalnız bir riyazi işarə deyil, onların insan həyatında böyük rolu vardır.
Daha sonra fakültə tələbələrinin iştirakı ilə musiqilər səsləndirildi.  Tədbirdə tələbələrin hazırladığı təqdimat və səhnəciklər təqdim olundu.
Sonra Riyaziyyat fakültəsinin dekanı dosent Xalidə Həsənova tədbir haqqında öz təəssüratlarını bölüşərək qeyd etdi ki, “Kainatda ədədlərin sirri” adlı maraqlı tədbir Ulu Öndərin əziz xatirəsinə həsr olunmuşdur. Dekan dahi şəxsiyyətin keçdiyi şərəfli həyat yolundan, fəaliyyətindən və vətənimiz qarşısında tarixi xidmətlərindən bəhs etdi. Bildirdi ki, Kainat kimi dünyamızın tarixi də sonsuzdur. O qədər sonsuz ki, bəzən onu insanların sadəcə “baxıb keçdiyi bir pəncərə”yə də bənzədiblər. Tarixin pəncərəsindən bu dünyaya baxıb keçənlərin sayı da sonsuzdur. Bu sonsuzluq zəncirində çox nadir simalar olur ki, onlar sadəcə baxıb keçmir, öz baxışları ilə bəşəriyyətin həyatını dəyişəcək qədər güclü bir iz buraxıb gedir. Məhz belə şəxsiyyətlərin surəti tarixin şərəf  lövhəsində özünə daimi yer qazanır və tarix davam etdikcə onların şərəfli əməlləri də yaşayır. Tariximizdə öz şərəfli yerini tutmuş, milyonlarla insanın qəlbində öz heykəlini ucaltmış və müstəqillik tariximizin əbədiyyət simvoluna çevrilmiş siması Heydər Əliyevdir. O əbədiyyətə qovuşub, onun yaratdığı tarix isə öz uğurlu yoluna davam etməkdədir. Hər ötən il Heydər Əliyev dühasının böyüklüyünü, möhtəşəmliyini bir daha üzə çıxarır. Zaman Heydər Əliyevin siyasi baxışlarına daha dərin məna qazandırır, onun Vətənimizin indisinə və gələcəyinə çox möhkəm tellərlə bağlı olduğunu daha aydın göstərir.
Dosent Xalidə Həsənova onu da qeyd etdi ki, Heydər Əliyev şəxsiyyəti o qədər zəngindir ki, istənilən aspektdən yanaşdıqda onun intəhasız fəaliyyətinin geniş okeanına çıxa bilirsən. Öyrənildikcə öyrənilən, heç zaman tükənməyən Heydər Əliyev irsi, onu müasiri olduğu digər dünya siyasətçilərindən fərqləndirən siyasi dühası, onun yaradıcı zəkası hələ uzun illər çoxtərəfli araşdırmaların mövzusu olacaq.

Home | News | AN EVENT DEDICATED TO THE 100TH ANNIVERSARY OF THE GREAT LEADER HEYDAR ALIYEV WAS HELD AT SSU CALLED "THE SECRET OF NUMBERS IN THE UNIVERSE"
AN EVENT DEDICATED TO THE 100TH ANNIVERSARY OF THE GREAT LEADER HEYDAR ALIYEV WAS HELD AT SSU CALLED "THE SECRET OF NUMBERS IN THE UNIVERSE"
On May 4, an event dedicated to the 100th anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev was held under the organization of the Mathematics faculty of Sumgayit State University called "The secret of numbers in the universe".
First, the dear memory of National leader Heydar Aliyev was commemorated with a minute"s silence.
The head of the department of Mathematics and its teaching methodology, associate professor Maftun Heydarov, opened the event, greeted the participants and, talking about the importance of the event, stated that one of the series of events organized at Sumgayit State University within the framework of the "Year of Heydar Aliyev" is the event called "The secret of numbers in the universe".
In his speech he spoke about the invaluable services rendered by President Ilham Aliyev, the worthy follower of the genius leader in today"s development, spoke about the state support in training intellectual and educated youth and highly qualified personnel.
Talking about the secret of numbers in the universe, associate professor Maftun Heydarova also pointed out that mysterious numbers have been interesting to people throughout history. Numbers are not just a mathematical symbol. They have a great role in human life.
Later, music was played with the participation of faculty students. Presentations prepared by students were presented at the event.
Then the dean of the faculty of Mathematics, associate professor Khalida Hasanova, shared her impressions about the event and noted that the interesting event called "The secret of numbers in the universe" was dedicated to the dear memory of the Great Leader. The dean spoke about the honorable life path of the genius, his activities and historical services to our country. She said that like the universe, the history of our world is also endless. It is so infinite that sometimes it is likened to a "window that people look through". The number of people who look at this world through the window of history is also infinite. In this chain of infinity, there are very rare faces who do not just look and pass by, but leave a strong mark that changes the life of humanity with their gaze. It is the image of such personalities that earns a permanent place on the honor board of history.
Heydar Aliyev is the person who took his honorable place in our history, raised his statue in the hearts of millions of people and became an eternal symbol of our history of independence. Time brings a deeper meaning to Heydar Aliyev"s political views, it shows more clearly that he is connected to the present and future of our Motherland.
Associate professor Khalida Hasanova also noted that Heydar Aliyev"s personality is so rich that if you approach it from any aspect, you can reach the ocean of his selfless activity. Heydar Aliyev"s never-ending legacy, his political genius, which distinguishes him from other world politicians of his contemporaries, and his creative intelligence, will be the subject of multilateral research for many years.