SDU və 10 saylı tam orta məktəbin birgə təşkilatçılığı ilə tədbir keçirildi
Mayın 2-də Sumqayıt şəhər Cəlil Səfərov adına 10 saylı tam orta məktəbdə SDU-nun Filologiya fakültəsi və həmin məktəbin birgə təşkilatçılığı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Heydər Əliyev-100” adlı tədbir keçirildi. Tədbirdə SDU-nun Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva, dekan müavini Zöhrə Qafarova, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Böyükxanım Eminli, kafedranın baş müəllimi Əli Rzayev, qonaq qismində Abşeron-Xızı Regional Təhsil İdarəsinin nümayəndəsi Günel Zeynalova, Bakı Dövlət Universitetinin dosenti Aydın Məmmədov və 4 saylı uşaq bağçasının müdiri Gülnar Əliyeva iştirak etdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə 10 saylı məktəbin direktoru Səmra Quluzadə açaraq tədbirin mahiyyətini və aktuallığını qeyd edərək bildirdi ki, vətəni, xalqı qarşısında misilsiz xidmətlərinə görədir ki, bu gün Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyi ölkəmizin hər yerində və onun hüdudlarından kənarda hər bir azərbaycanlının yüksək ehtiramı və dərin minnətdarlıq hissi ilə geniş qeyd olunur.
SDU-nun Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Əli Rzayev çıxış edərək Ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan tarixində, mədəniyyətində misilsiz xidmətlərini vurğuladılar. Onlar qeyd etdilər ki, Heydər Əliyevin ömrü Azərbaycanın iyirminci əsr tarixinə müdriklik, vətənpərvərlik, insanlıq, azərbaycançılıq kimi bəşəri dəyərləri bəxş etməklə bərabər, həm də yeni tariximizdə xalq-rəhbər birliyinin yenilməzliyini həqiqətə çevirdi. Xalqına, dininə, dilinə, tarixinə, adət-ənənəsinə sadiq olanların daim yaşayacağını sübut etdi, bəşəriyyət, azad dünya, xoşbəxt gələcək üçün qurub-yaradanların daim xatırlanacağını göstərdi. Heydər Əliyev öz əməli fəaliyyəti ilə nəinki Azərbaycan, insanlıq, bəşəriyyət üçün dəyərli bir tarix yaratdı. Bu, bəşəri ideyaların ölməzliyi, azadlığın, insanlığın, ağıl və təfəkkürün, xalq məhəbbətinin yenilməzliyi tarixidir.
Çıxışçılar bir daha qeyd etdilər ki, tarix zamanın sınaqlarında yaranır. Zaman dəyişsə də, tarix əbədidir. Bu dünyada yeni bir tarix yaradan dahi insan Heydər Əliyev də əbədidir, ölməzdir.
Daha sonra məktəbin istedadlı şagirdləri gözəl musiqi nömrələri ifa edib, şeir söylədilər. SDU-nun “Səma” rəqs qrupunun, tələbələrdən Nərmin Qardaşxanlı, Vəfa Məmmədova, Nuşirəvan Quliyev və Lalə Xəlilovanın gözəl çıxışları xüsusi sevgiylə qarşılandı.
Tədbirin sonunda məktəbin istedadlı şagirdlərinin Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr etdikləri əl işlərindən ibarət sərgi nümayiş olundu.

Home | News | THE EVENT WAS JOINTLY ORGANIZED BY SSU AND SECONDARY SCHOOL NO.10
On May 2, an event called "Heydar Aliyev-100" dedicated to the 100th anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev was held at Secondary School No. 10 named after Jalil Safarov in Sumgayit city, jointly organized by the faculty of Philology of SSU . At the event, associate professor Sevinj Hamzayeva, dean of the faculty of Philology of SSU, deputy dean Zohra Gafarova, associate professor Buyukkhanim Eminli, head of the department of Azerbaijani language and its teaching methodology, senior lecturer of the department Ali Rzayev, representative of Absheron-Khizi Regional Education Department Gunel Zeynalova, associate professor of Baku State University Aydin Mammadov, the director of kindergarten No. 4 Gulnar Aliyeva attended the event.
Samra Guluzade, the director of school No. 10, opened the event with an introductory speech, noting the essence and relevance of the event, and said that the 100th anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev is  widely celebrated with high respect and deep gratitude.
Associate professor, dean of the faculty of Philology of SSU Sevinj Hamzayeva, senior lecturer  of the department of Azerbaijani language and its teaching methodology Ali Rzayev  spoke and emphasized the unparalleled services of the great leader Heydar Aliyev in the history and culture of Azerbaijan. They noted Heydar Aliyev will live forever and will always be remembered. Heydar Aliyev created a valuable history not only for Azerbaijan, but also for mankind with his practical activities. This is the history of the immortality of human ideas, the invincibility of freedom, humanity, reason and thinking, and people's love.
The speakers once again noted that history  forms with difficulties. Although time changes, history is eternal. Heydar Aliyev is also eternal and immortal.
Later, talented students of the school performed beautiful musical numbers and recited poetry. The wonderful performances of the "Sema" dance group of SSU, students Narmin Kardashkhanli, Vafa Mammadova, Nushiravan Guliyev and Lala Khalilova were received with special love.
At the end of the event, an exhibition of handicrafts dedicated to the 100th anniversary of Great Leader Heydar Aliyev was shown  by talented students of the school.