Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsində intellektual “Bilik yarışı” keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 28 Aprel 2023 15:08
SDU-nun İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsində intellektual “Bilik yarışı” keçirildi
Aprel ayının 28-də SDU-nun İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsində Maliyyə və mühasibat uçotu, həmçinin İqtisadiyyat kafedralarının birgə təşkilatçılığı ilə tələbələrin elmi və intellektual fəaliyyətlərinin stimullaşdırılması məqsədilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş “Bilik yarışı” keçirildi.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildi, Ulu Öndər Heydər Əliyevin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olundu.
İqtisadiyyat kafedrasının dosenti Lalə Vəliyeva və Maliyyə-mühasibat uçotu kafedrasının dosenti Dilarə Əmiraslanovanın moderatorluğu ilə təşkil olunmuş tədbiri İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayevaaçaraq iştirakçıları salamladı və tədbirin əhəmiyyətindən bəhs etdi.Bildirdi ki, Ulu Öndər Azərbaycan gəncliyinin hərtərəfli şəxsiyyət kimi formalaşmasını cəmiyyətin bir nömrəli qayğısı hesab edirdi. Tədbirin Ümummilli Liderin anadan olmasının 100 illik yubileyi ərəfəsində keçirilməsinin təsadüfi olmadığını bildirdi. Qeyd etdi ki, yarışa qatılan tələbələr öz bilik və bacarıqları, məntiqi düşüncələri ilə fərqlənə biləcəklər. Prezident İlham Əliyevin əsası Ulu Öndər tərəfindən qoyulmuş gənclər siyasətini uğurla davam etdirdiyini vurğulayan dosent Aynurə Yəhyayeva tələbələrin mükəmməl mütəxəssis kimi yetişməsi üçün universitetdə hər bir şərait yaradıldığını qeyd etdi.Yarışın fərdi, yaxud kollektiv olaraq öz potensialını yoxlamaq üçün fürsət olduğunu söyləyən dekan iştirakçılara uğurlar arzuladı.
Sonra tədbirin moderatoru “Pay+i+tax”, “Viktoriya”, “Xarıbülbül”, “Gənc iqtisadçılar”, “Zirvə” komandalarını səhnəyə dəvət etdi. 3 turda davam edən bilik yarışması tələbələrin ifasında təqdim edilən şeir və mahnılarla daha da rəngarəng oldu.
Yarış ev tapşırığı mərhələsi ilə davam etdi. Onun şərtlərinə uyğun olaraq, hər komandadan bir tələbə “Heydər Əliyev və Azərbaycan iqtisadiyyatı” mövzusu üzrə slaydlar təqdim etdilər.
Münsiflər heyəti İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva, Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev, Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının müdiri dosent Məlahət Pənahəliyeva, həmin kafedranın professoru Şəfa Əliyev, Biznesin təşkili və menecment kafdrasının müdiri dosent Qalib Hüseynov, Keyfiyyət Təminatı şöbəsinin müdiri Nərmin Həsənova tələbələrin çıxışlarına münasibət bildirdilər.

На факультете экономики и управления СГУ прошел «Конкурс знаний»
28 апреля на факультете экономики и управления СГУ был проведен «Конкурс знаний», организованный совместно кафедрами финансов и бухгалтерского учета и экономики, посвященный 100-летию Общенационального лидера Гейдара Алиева.
Мероприятие началось с Государственного гимна Азербайджанской Республики, после которой была объявлена минута молчания в память Гейдара Алиева.
Модераторами мероприятия выступили доцент кафедры экономики Лала Велиева и доцент кафедры финансов и бухгалтерского учета Диляра Амирасланова. Декан факультета экономики и управления доц. Айнура Яхьяева приветствовала участников и рассказала о важности мероприятия. Она отметила, что великий лидер считал формирование всесторонне развитой азербайджанской молодежи главной задачей, стоящей перед обществом. Неслучайно, что мероприятие проводится в канун 100-летия со дня рождения Общенационального лидера. Студенты, участвующие в конкурсе, будут иметь возможность отличиться своими знаниями и умениями, логическим мышлением. Доц. Айнура Яхьяева подчеркнула, что Президент Ильхам Алиев успешно продолжает молодежную политику, заложенную Общенациональным лидером и отметила, что в университете созданы все необходимые условия для подготовки специалистов. Декан сообщила, что конкурс является возможностью для студентов проверить свои знания и пожелала участникам успехов.
Затем модератор мероприятия пригласил на сцену команды «Pay+i+tax», «Виктория», «Харыбюльбюль», «Молодые экономисты», «Зирве». Конкурс знаний, состоявший из 3-х туров сопровождался стихами и песнями в исполнении студентов.
На этапе конкурса по домашнему заданию один студент от каждой команды представил презентацию на тему «Гейдар Алиев и экономика Азербайджана».
Жюри представляли декан факультета экономики и управления доц. Айнура Яхьяева, заведующий кафедрой финансов и бухгалтерского учета доц. Логман Абдуллаев, заведующая кафедрой мировой экономики и маркетинга доц. Малахат Панахалиева, профессор этой же кафедры Шафа Алиев, заведующий кафедрой организации и управления бизнесом доц. Галиб Гусейнов, руководитель отдела обеспечения качества Нармин Гасанова.