Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Heydər Əliyev və xarici siyasətin Azərbaycan modeli” adlı tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 20 Aprel 2023 17:00
SDU-da “Heydər Əliyev və xarici siyasətin Azərbaycan modeli” adlı tədbir keçirildi
Aprelin 20-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 iliyinə həsr olunmuş “Heydər Əliyev və xarici siyasətin Azərbaycan modeli” adlı növbəti tədbir keçirildi.
Tədbirdə SDU-nun professor-müəllim heyəti ilə yanaşı, bir qrup əcnəbi və yerli tələbələr iştirak etdilər.
Əvvəlcə Ulu Öndər Heydər Əliyevin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov açaraq iştirakçıları salamladı və tədbirin əhəmiyyətindən bəhs etdi.
Prorektor Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin çoxşaxəli fəaliyyətindən, Azərbaycanın inkişafı, müstəqilliyimizin qorunması və milli dövlətçiliyimizin gücləndirilməsi istiqamətində misilsiz tarixi xidmətlərindən, böyük xilaskarlıq missiyasından danışdı. O, bildirdi ki, müasir Azərbaycan dövlətçiliyinin qurucusu, Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyevin siyasi-ideoloji fəaliyyəti Azərbaycanla məhdudlaşmayıb, bütövlükdə türk dünyasını əhatə edir. Böyük tarixi şəxsiyyətin türk dünyası ilə bağlı gördüyü işlər, irəli sürdüyü ideyalar, söylədiyi mülahizələr elmi-nəzəri mükəmməlliyi ilə yanaşı, praktik perspektivliliyi ilə də böyük tarixi əhəmiyyətə malikdir.
Prorektor Elmar Xəlilov Vətən müharibəsində şanlı qələbəmizin əsasını təşkil edən xalq-iqtidar birliyinin təməlinin məhz Ulu Öndərin hakimiyyəti illərində qoyulduğunu vurğulayaraq qeyd etdi ki, Ulu Öndərimizin axıra çatdırmaq istədiyi ən taleyüklü məsələ doğma torpaqlarımızın azad edilməsi idi. Müqəddəs ata vəsiyyətini şərəflə yerinə yetirən möhtərəm Prezidentimiz, yenilməz sərkərdəmiz İlham Əliyev Müzəffər ordusu, məğrur xalqı ilə birlikdə 44 günlük Vətən müharibəsində qazandığımız parlaq qələbə ilə xalqımızın başını dünya durduqca uca, Ulu Öndərimizin müqəddəs ruhunu əbədi olaraq şad etdi.
Sonra Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev “Heydər Əliyev və xarici siyasətin Azərbaycan modeli” mövzusunda geniş məruzə etdi. Prorektor Ulu Öndər Heydər Əliyevin həyat yolu və siyasi fəaliyyətindən danışdı, onun ölkənin xarici siyasətinin bütün əsas istiqamətlərini müəyyənləşdirməsindən, tövsiyələri və tapşırıqları əsasında xarici siyasətdə bir-birinin ardınca uğurlar əldə edilməsindən bəhs etdi.
Prorektor Qafar Atayev onu da vurğuladı ki, Türkiyə-Azərbaycan qardaşlığı, birliyi xalqlarımız üçün əsas yol istiqamətidir. Azərbaycan və Türkiyə daim bir-birinə dəstək göstərir. Azərbaycan və Türkiyə yaxşı günlərdə də, çətin günlərdə də hər zaman bir-birinin yanındadır. Bu gün işğaldan azad olunan qədim yurd yerlərimizdə aparılan çoxşaxəli tikinti-quruculuq işlərində qardaş Türkiyə ölkəmizə yaxından dəstək olur. Burada aparılan genişmiqyaslı infrastruktur layihələrinin həyata keçirilməsində, təməlqoyma və açılış mərasimlərində Prezident İlham Əliyevlə bərabər, qardaş ölkənin Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan da iştirak edir. Bu tarixi hadisələr Azərbaycan xalqının yaddaşından heç vaxt silinməyəcək, tarixdə əbədi olaraq qalacaq.
Sonra Ulu Öndər Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətindən bəhs edən videoçarx nümayiş etdirildi.
Daha sonra Universitetin Filologiya fakültəsinin I kurs tələbəsi, Türkiyə vətəndaşı Dilşah Can “Heydər Əliyev və Türk dünyası”, Hazırlıq qrupunun tələbəsi, Pakistan vətəndaşı Mariya Manzoor “Heydər Əliyevin dünya siyasətindəki yeri”mövzusunda çıxış etdilər.
Qeyd etdilər ki, Azərbaycan xalqı xoşbəxtdir ki, onun Heydər Əliyev kimi Ulu Öndəri, dünyanın hörmətlə yanaşdığı və qəbul etdiyi Ümummilli Lideri var. Azərbaycan və Heydər Əliyevin adı əsrlər boyu bütün dünyada qoşa səslənəcəkdir. Azərbaycan xalqı Ulu Öndərin siyasi kursunu davam etdirməklə, möhtərəm Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə bundan sonra da öz tarixinin yeni, şanlı səhifələrini yazacaq, daha yüksək zirvələr fəth edəcəkdir.

Home | News | An event called "Heydar Aliyev and the Azerbaijani model of foreign policy" was held at SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 20 April 2023 17:00
An event called "Heydar Aliyev and the Azerbaijani model of foreign policy" was held at SSU
On April 20, Sumgayit State University held another event dedicated to the 100th anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev called "Heydar Aliyev and the Azerbaijani model of foreign policy".
A group of foreign and local students took part in the event along with professors and teachers of SSU.
First, the dear memory of Great Leader Heydar Aliyev was commemorated with a minute"s silence.
Opening the event, vice rector for Social affairs and public relations of the university, associate professor Elmar Khalilov, greeted the participants and spoke about the importance of the event.
The vice-rector spoke about the multifaceted activities of Heydar Aliyev, the National Leader of the Azerbaijani people, his unparalleled historical services in the direction of the development of Azerbaijan, the protection of our independence and the strengthening of our national statehood, and his great rescue mission. He stated that the political-ideological activity of Heydar Aliyev, the founder of modern Azerbaijan statehood, the national leader of the Azerbaijani people, was not limited to Azerbaijan, but covered the entire Turkic world.
Vice-rector Elmar Khalilov emphasized that the foundation of the people-power unity, which was the basis of our glorious victory in the Patriotic war, was laid precisely during the reign of the Great Leader.Our president Ilham Aliyev, who honorably fulfilled his father"s will, we won the brilliant victory in the 44-day Patriotic war.
Then vice-rector for International relations, associate professor Gafar Atayev made a wide report on "Heydar Aliyev and the Azerbaijani model of foreign policy". The vice-rector spoke about the life and political activities of Heydar Aliyev, he defined all the main directions of the country"s foreign policy based on his recommendations and assignments.
Vice-rector Gafar Atayev also emphasized that Turkish-Azerbaijani brotherhood and unity is the main direction for our peoples. Azerbaijan and Turkey always support each other. Azerbaijan and Turkey are always by each other"s side, both in good and in difficult times.Turkey closely supports our country in the multifaceted construction works carried out in our ancient lands, which are freed from occupation today. Along with President Ilham Aliyev, the President of the fraternal country, Recep Tayyip Erdogan, also participates in the implementation of large-scale infrastructure projects, groundbreaking and opening ceremonies. These historical events will never be erased from the memory of the Azerbaijani people.
Then a video about the life and activities of Great Leader Heydar Aliyev was shown.
Later, Dilshah Can, a first-year student of the faculty of Philology of the University, a citizen of Turkey, spoke on the topic "Heydar Aliyev and the Turkic world", Maria Manzoor, a student of the preparatory group, a citizen of Pakistan, spoke on the topic "Heydar Aliyev"s place in world politics".
They noted that the people of Azerbaijan are happy that they have a Great Leader like Heydar Aliyev. By continuing the political course of the Great Leader, under the leadership of the honorable President Ilham Aliyev and the Azerbaijani people will continue to write new, glorious pages of their history.