Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Heydər Əliyev və xarici siyasətin Azərbaycan modeli” adlı tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 20 Aprel 2023 17:00
SDU-da “Heydər Əliyev və xarici siyasətin Azərbaycan modeli” adlı tədbir keçirildi
Aprelin 20-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 iliyinə həsr olunmuş “Heydər Əliyev və xarici siyasətin Azərbaycan modeli” adlı növbəti tədbir keçirildi.
Tədbirdə SDU-nun professor-müəllim heyəti ilə yanaşı, bir qrup əcnəbi və yerli tələbələr iştirak etdilər.
Əvvəlcə Ulu Öndər Heydər Əliyevin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov açaraq iştirakçıları salamladı və tədbirin əhəmiyyətindən bəhs etdi.
Prorektor Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin çoxşaxəli fəaliyyətindən, Azərbaycanın inkişafı, müstəqilliyimizin qorunması və milli dövlətçiliyimizin gücləndirilməsi istiqamətində misilsiz tarixi xidmətlərindən, böyük xilaskarlıq missiyasından danışdı. O, bildirdi ki, müasir Azərbaycan dövlətçiliyinin qurucusu, Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyevin siyasi-ideoloji fəaliyyəti Azərbaycanla məhdudlaşmayıb, bütövlükdə türk dünyasını əhatə edir. Böyük tarixi şəxsiyyətin türk dünyası ilə bağlı gördüyü işlər, irəli sürdüyü ideyalar, söylədiyi mülahizələr elmi-nəzəri mükəmməlliyi ilə yanaşı, praktik perspektivliliyi ilə də böyük tarixi əhəmiyyətə malikdir.
Prorektor Elmar Xəlilov Vətən müharibəsində şanlı qələbəmizin əsasını təşkil edən xalq-iqtidar birliyinin təməlinin məhz Ulu Öndərin hakimiyyəti illərində qoyulduğunu vurğulayaraq qeyd etdi ki, Ulu Öndərimizin axıra çatdırmaq istədiyi ən taleyüklü məsələ doğma torpaqlarımızın azad edilməsi idi. Müqəddəs ata vəsiyyətini şərəflə yerinə yetirən möhtərəm Prezidentimiz, yenilməz sərkərdəmiz İlham Əliyev Müzəffər ordusu, məğrur xalqı ilə birlikdə 44 günlük Vətən müharibəsində qazandığımız parlaq qələbə ilə xalqımızın başını dünya durduqca uca, Ulu Öndərimizin müqəddəs ruhunu əbədi olaraq şad etdi.
Sonra Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev “Heydər Əliyev və xarici siyasətin Azərbaycan modeli” mövzusunda geniş məruzə etdi. Prorektor Ulu Öndər Heydər Əliyevin həyat yolu və siyasi fəaliyyətindən danışdı, onun ölkənin xarici siyasətinin bütün əsas istiqamətlərini müəyyənləşdirməsindən, tövsiyələri və tapşırıqları əsasında xarici siyasətdə bir-birinin ardınca uğurlar əldə edilməsindən bəhs etdi.
Prorektor Qafar Atayev onu da vurğuladı ki, Türkiyə-Azərbaycan qardaşlığı, birliyi xalqlarımız üçün əsas yol istiqamətidir. Azərbaycan və Türkiyə daim bir-birinə dəstək göstərir. Azərbaycan və Türkiyə yaxşı günlərdə də, çətin günlərdə də hər zaman bir-birinin yanındadır. Bu gün işğaldan azad olunan qədim yurd yerlərimizdə aparılan çoxşaxəli tikinti-quruculuq işlərində qardaş Türkiyə ölkəmizə yaxından dəstək olur. Burada aparılan genişmiqyaslı infrastruktur layihələrinin həyata keçirilməsində, təməlqoyma və açılış mərasimlərində Prezident İlham Əliyevlə bərabər, qardaş ölkənin Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan da iştirak edir. Bu tarixi hadisələr Azərbaycan xalqının yaddaşından heç vaxt silinməyəcək, tarixdə əbədi olaraq qalacaq.
Sonra Ulu Öndər Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətindən bəhs edən videoçarx nümayiş etdirildi.
Daha sonra Universitetin Filologiya fakültəsinin I kurs tələbəsi, Türkiyə vətəndaşı Dilşah Can “Heydər Əliyev və Türk dünyası”, Hazırlıq qrupunun tələbəsi, Pakistan vətəndaşı Mariya Manzoor “Heydər Əliyevin dünya siyasətindəki yeri”mövzusunda çıxış etdilər.
Qeyd etdilər ki, Azərbaycan xalqı xoşbəxtdir ki, onun Heydər Əliyev kimi Ulu Öndəri, dünyanın hörmətlə yanaşdığı və qəbul etdiyi Ümummilli Lideri var. Azərbaycan və Heydər Əliyevin adı əsrlər boyu bütün dünyada qoşa səslənəcəkdir. Azərbaycan xalqı Ulu Öndərin siyasi kursunu davam etdirməklə, möhtərəm Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə bundan sonra da öz tarixinin yeni, şanlı səhifələrini yazacaq, daha yüksək zirvələr fəth edəcəkdir.

Главная страница | Новости | В СГУ прошло мероприятие «Гейдар Алиев и азербайджанская модель внешней политики»
Yerləşdirilmə tarixi : 20 Апрель 2023 17:00
В СГУ прошло мероприятие «Гейдар Алиев и азербайджанская модель внешней политики»
20 апреля в Сумгаитском государственном университете состоялось очередное мероприятие, посвященное 100-летию со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева, «Гейдар Алиев и азербайджанская модель внешней политики».
В мероприятии приняли участие студенты, в том числе и студенты-иностранцы, профессора и преподаватели СГУ.
Минутой молчания почтили светлую память Общенационального лидера Гейдара Алиева.
Проректор по социальным вопросам и связям с общественностью доц. Эльмар Халилов приветствовал участников и отметил значение мероприятия. Он рассказал о многогранной деятельности Общенационального лидера Гейдара Алиева, его беспримерных исторических заслугах на пути развития Азербайджана, защиты независимости и укрепления национальной государственности, о его великой спасительной миссии. Проректор заявил, что политико-идеологическая деятельность Гейдара Алиева не ограничивалась только Азербайджаном, а охватывала весь тюркский мир. Деятельность Гейдара Алиева в направлении объединения тюркского мира, выдвинутые им идеи и перспективы на будущее, имеют большое историческое значение с научно-теоретической и практической точки зрения.
Доц. Эльмар Халилов подчеркнул, что основу единства народа и власти, сыгравшей решающую роль в победе в Отечественной войне, заложил Гейдар Алиев, считавший освобождение родной земли своим святым долгом. Президент Ильхам Алиев, под командованием которого азербайджанская армия одержала блестящую победу в 44-дневной Отечественной войне, исполнил волю Общенационального лидера.
Проректор по международным связям доц. Гафар Атаев выступил с докладом «Гейдар Алиев и азербайджанская модель внешней политики». Проректор рассказал о жизни и политической деятельности Гейдара Алиева. Он отметил основные направления внешней политики страны, рассказал о достижениях и успехах во внешней политике, которые стали возможны благодаря рекомендациям и наставлениям Общенационального лидера.
Доц. Гафар Атаев также подчеркнул, что турецко-азербайджанское братство и единство являются примером для подражания для других народов. Азербайджан и Турция всегда поддерживают друг друга и находятся рядом, как в хорошие, так и в трудные времена. Братская Турция поддерживает нашу страну в строительно-восстановительных работах, проводимых на освобожденных от оккупации землях. При закладке фундаментов и церемониях открытия реализуемых сегодня масштабных инфраструктурных проектов вместе с Президентом Ильхамом Алиевым также участвует и Президент Реджеп Тайип Эрдоган.
Далее был продемонстрирован видеоролик о жизни и деятельности Гейдара Алиева.
С докладами также выступили студентка первого курса филологического факультета гражданка Турции Дильшах Джан «Гейдар Алиев и тюркский мир», выступила студентка подготовительной группы гражданка Пакистана Мария Манзор «Место Гейдара Алиева в мировой политике».
Они отметили, что гений Общенационального лидера Гейдар Алиева признает и уважает весь мир. Имя Гейдара Алиева навеки будет связано с Азербайджаном. Продолжая политический курс Общенационального лидера, под руководством Президента Ильхама Алиева азербайджанский народ продолжает писать новые славные страницы своей истории и покорять все более высокие вершины.