Əsas səhifə | Xəbərlər | Konstitusiya və Milli Dirçəliş günü qeyd olundu
Noyabrın 11-də Kimya və biologiya fakültəsində Milli Konstitusiya və Dirçəliş günü münasibəti ilə YAP Gənclər Birliyinin təşkilatçılığı ilə tədbir keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı, dosent Mahal Muradov açaraq bildirdi ki, Artıq 20 ildir, Azərbaycan noyabrın 12-ni Konstitusiya Günü kimi qeyd edir. O, konstitusiyada mövcud olan insan hüquqları, Konstitusiya Məhkəməsinin iş prinsipləri, habelə Azərbaycanın hüquq sistemində konstitusiya dəyərlərinin rolundan da danışdı.
Azərbaycan tarixi kafedrasının dosenti, YAP Sumqayıt şəhər Təşkilatının sədr müavini Elmar Xəlilov ulu öndərin şah əsəri olan Konstitusiya gününün müstəqillik tarixində böyük hadisələrdən biri olduğunu qeyd etdi. Milli Dirçəliş günündən söhbət açan dosent tarixin sınaqlarından üzü ağ çıxan Azərbaycan xalqının qəhrəmanlığından bəhs etdi. Dosent Milli dirçəliş hərəkatının öyrənilməsi, onun bu günkü və gələcək nəslə çatdırılmasının böyük əhəmiyyət kəsb etdiyi vurğuladı.
YAP GB sədri Səma Əsədova və tələbələrdən Rüfanə Quliyeva, Sevil Qulamiyeva, Günel Rəhimova çıxış edərək konstitusiyada insan hüquq və azadlıqlarının ali dəyər kimi qəbul edilməsi mütərəqqi hal olduğunu bildirdilər.
Tədbirdə Kimya və biologiya fakültəsinin tələbəsi Məhəmməd Şükürovun hazırladığı video-çarx nümayiş olundu.

Yerləşdirilmə tarixi : 11 November 2015 13:00
There took place an event connected with the National Constitution and Re nascence Day with the organization of New Azerbaijan Party Youth Union on 11 th of November in Chemistry and Biology Faculty. The dean of the faculty Chemistry and Biology, Assistant professor Mahal Muradov had a speech in this event. He mentioned that the 12 th of November has been celebrated as Constitution Day for 20 years. He also stated some facts about human rights in Constitution, the working principles of Constitutional Court, the roles of constitutional values in Azerbaijan law system.
The assistant professor of Azerbaijan History Department, New Azerbaijan Party’s deputy chairman  of Sumgait City Organization Elmar Khalilov gave some historical information of Constitution Day within the historical independence of Azerbaijan Republic.
The head of New Azerbaijan Party Youth Union Sama Asadova, the students Rufana Quliyeva, Sevil Qulamiyeva, Gunel Rahimova had speech dealing with the human rights and freedoms in Constitition.
The student of this faculty, Mahammad Shukurova had prepared a slide show on this event .This slide show was also demonstrated there.