Əsas səhifə | Xəbərlər | “Heydər Əliyev və Azərbaycanın yeni iqtisadi inkişaf modeli” mövzusunda Ustad dərsi keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 16 Aprel 2023 20:45
“Heydər Əliyev və Azərbaycanın yeni iqtisadi inkişaf modeli” mövzusunda Ustad dərsi keçirildi
Aprelin 13-də Naxçıvan Universitetinin İdarəetmə fakültəsinin İqtisadiyyat kafedrası və Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və İdarəetmə fakültəsinin Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının birgə təşkilatçılığı ilə “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində onlayn Ustad dərsi keçirildi.
Naxçıvan Universitetinin tədris və tərbiyə işləri üzrə prorektoru dosent Nurlana Əliyeva giriş sözü ilə çıxış edərək, Ulu Öndərin müasir Azərbaycan dövlətçiliyinin bərqərar olmasında tarixi xidmətlərindən danışdı və bu mövzu üzrə tədbirin keçirilməsinə göstərdikləri dəstəyə görə Naxçıvan Universiteti və Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektorlarına minnətdarlığını bildirdi.
Ustad dərsini aparmaq üçün Sumqayıt Dövlət Universitetinin Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının professoru, iqtisad elmləri doktoru, UNEC Qarabağ İqtisadi Araşdırmalar Mərkəzinin rəhbəri, Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının İqtisad elmləri üzrə Ekspert Şurasının üzvü - Elmi katib Şəfa Əliyevə söz verildi. Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə ölkəmizdə 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsinin Ümummilli Liderə Azərbaycan xalqının minnətdarlıq duyğusunun ifadəsi olduğunu  bildirən Şəfa Əliyev, Azərbaycana rəhbərlik etdiyi birinci dönəmdə Ulu Öndərin iqtisadi siyasəti sayəsində respublikanın dayanıqlı inkişafının əsası qoyulduğunu qeyd etdi: “Bunun nəticəsi olaraq aqrar-sənaye kompleksinin ixtisaslaşdırılmış sahələrinin prioritet inkişaf etdirilməsi, onun ərazi əmək bölgüsündə layiqli yer tutması üçün kompleks proqramların hazırlanması və reallaşdırılması 1970 ̶ 1985-ci  illərdə layiqli bəhrəsini verdi”.
İqtisad elmləri doktoru, professor Şəfa Əliyev SSRİ-nin süqutundan, Azərbaycanda dövlət müstəqilliyin nominal bərpasından sonra hakimiyyətdə olanların səriştəsizliyindən xaos hökm sürdüyünü, dövlət idarəçiliyindən başı çıxmayanların  xalqı fəlakətə sürüklədiyini xatırladaraq, ölkədə vətəndaş qarşıdurmasının gücləndiyini, nəticədə, Ermənistan dövlətinin havadarlarının maddi və mənəvi dəstəyi ilə işğal ərazilərini genişləndirdiyini vurğuladı: “Belə bir  məqamda xalqının davamlı çağırışları ilə Azərbaycanda ikinci dəfə siyasi hakimiyyətə qayıdan görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyev çoxsaylı baryerlərə, təhlükələrə və problemlərə baxmayaraq, xalqın xilası üçün həyatını təhlükəyə atdı, həyatının qalan hissəsini öz canından çox sevdiyi Azərbaycan xalqına həsr etdi”.
1993-2003-cü illər ərzində Ulu Öndər Heydər Əliyevin tarixi səyləri nəticəsində Azərbaycanda sosial-iqtisadi inkişafın müstəqil və milli maraqlara əsaslanan model formalaşdırıldığını qeyd edən Şəfa Əliyev fikrini yekunlaşdırdı: “Bu gün biz Ulu Öndərin xatirəsini dərin ehtiramla yad etməklə yanaşı, məhz onun formalaşdırdığı və ölkə Prezidenti İlham Əliyevin uğurla inkişaf etdirdiyi sosial-iqtisadi inkişaf modelinin reallaşdırılmasına öz töhfəmizi verməyə borcluyuq”.
Ustad dərsinin sonunda Naxçıvan Universitetinin İqtisadiyyat kafedrasının müdiri dosent Həsən Məmmədov, Sumqayıt Dövlət Universitetinin Biznesin təşkili və menecment kafedrasının müdiri dosent Qalib Hüseynov, Naxçıvan Universitetinin İdarəetmə fakültəsinin dekanı Tural Məmmədzadə, SDU-nun İqtisadiyyat kafedrasının müdiri dosent Lalə Mahmudova, SDU-nun Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev, SDU-nun Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının müdiri dosent Məlahət Pənahəliyeva, Naxçıvan Universitetinin İqtisad fakültəsinin tələbəsi Nihad Həsənov çıxış edərək Ulu Öndər Heydər Əliyevin tarixi xidmətlərindən danışmış və oxşar Ustad dərslərinin keçirilməsinin vacib olduğunu bildirdilər.
Ustad dərsində SDU-nun İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva, habelə fakültənin və Naxçıvan Universitetinin İdarəetmə fakültəsinin müəllim və tələbələri iştirak etdilər.

Home | News | A MASTER CLASS ON "HEYDAR ALIYEV AND NEW ECONOMIC DEVELOPMENT MODEL OF AZERBAIJAN" WAS HELD
Yerləşdirilmə tarixi : 16 April 2023 20:45
A MASTER CLASS ON "HEYDAR ALIYEV AND NEW ECONOMIC DEVELOPMENT MODEL OF AZERBAIJAN" WAS HELD
On April 13, an online Master class was held within the framework of the "Year of Heydar Aliyev" jointly organized by the department of Economics of the Faculty of Management of Nakhchivan University and the department of World economy and marketing of the faculty of Economics and Management of Sumgayit State University.
Nakhchivan University vice-rector for Teaching and educational affairs, associate professor Nurlana Aliyeva spoke about the historical services of the Great Leader in the establishment of modern Azerbaijan statehood and expressed gratitude to the rectors of Nakhchivan University and Sumgayit State University for their support in holding the event on this topic.
Shafa Aliyev, professor of the World economy and marketing department of Sumgayit State University, doctor of Economic sciences, head of UNEC Karabakh Economic Research Center, member of the Expert Council on Economic Sciences of the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan, conducted the master class. Stating that the declaration of 2023 as the "Year of Heydar Aliyev" in our country by the Decree of President Ilham Aliyev is an expression of the gratitude of the Azerbaijani people to the National Leader, Shafa Aliyev noted that the foundation of the sustainable development of the republic was laid thanks to the Great Leader"s economic policy during the first term of his leadership.As a result of this  the priority development of the specialized areas of the agro-industrial complex, the preparation and implementation of complex programs for it to occupy a worthy place in the territorial division of labor bore its proper fruit in 1970-1985.
Doctor of Economic Sciences, professor Shafa Aliyev reminded that after the collapse of the USSR and the nominal restoration of state independence in Azerbaijan, chaos prevailed due to the incompetence of those in power, and those who were unable to manage the state led the people to disaster, and that the civil conflict intensified in the country, and as a result, the Armenian state expanded its occupied territories with the material and moral support of its defenders and  emphasized: "At such a moment, the outstanding statesman Heydar Aliyev, who returned to political power in Azerbaijan for the second time with the continuous calls of his people, risked his life for the salvation of the people despite numerous barriers, dangers and problems, and dedicated the rest of his life to the people of Azerbaijan, whom he loved more than his own life."
Noting that as a result of the historical efforts of the Great Leader Heydar Aliyev, an independent and national interest-based model of socio-economic development was formed in Azerbaijan during the years 1993-2003, Shafa Aliyev concluded his opinion: "Today, in addition to commemorating the memory of the Great Leader with deep respect, we are obliged to contribute to the realization of the socio-economic development model that was formed by him successfully developed by the President of the country, Ilham Aliyev.
At the end of the master class, head of the department of Economics of Nakhchivan University, associate professor Hasan Mammadov, head of the department of Business Organization and Management of Sumgait State University, associate professor Galib Huseynov, dean of the faculty of Management of Nakhchivan University Tural Mammadzade, head of the department of Economics of SSU, associate professor Lala Mahmudova, head of the department of Finance  and accounting of SSU associate professor Logman Abdullayev, head of the department of World Economy and Marketing of SSU, associate professor Malahat Panahaliyeva, student of the faculty of Economics of Nakhchivan University Nihad Hasanov spoke about the historical services of Great Leader Heydar Aliyev and stated that it is important to hold similar Master classes.
Dean of the faculty of Economics and Management of SSU  associate professor Aynura Yahyayeva, as well as teachers and students of the faculty of Management of Nakhchivan University participated in the master class.