SDU-da “Azərbaycanda dövlət müstəqilliyinin bərpası və ölkənin siyasi, sosial-iqtisadi, mədəni inkişafı” mövzusunda onlayn formatda Beynəlxalq elmi konfrans başladı
Aprelin 13-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 iliyinə həsr olunmuş “Azərbaycanda dövlət müstəqilliyinin bərpası və ölkənin siyasi, sosial-iqtisadi, mədəni inkişafı” mövzusunda onlayn formatda Beynəlxalq elmi konfrans başladı.
Konfransda Azərbaycan universitetləri ilə yanaşı, Türkiyə, Rusiya, Estoniya, Ukrayna, Almaniya və Qazaxıstanın aparıcı universitetlərinin alimləri iştirak etdilər.
Konfransın açılışında Ulu Öndərin və ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda qəhrəmancasına şəhid olmuş şəxslərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Konfransın plenar iclasını giriş sözü ilə açan SDU-nun prorektoru professor Ramazan Məmmədov qonaqları və iştirakçıları salamladı, qeyd etdi ki, bugünkü konfransa dünyanın 7 ölkəsindən 182 məruzə daxil edilmişdir. Professor Ramazan MəmmədovAzərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin çoxşaxəli fəaliyyətindən, Azərbaycanın inkişafı, müstəqilliyimizin qorunması və milli dövlətçiliyimizin gücləndirilməsi istiqamətində misilsiz tarixi xidmətlərindən, böyük xilaskarlıq missiyasından danışdı. Bildirdi ki, 1993-cü ilin iyun ayında Ulu Öndər Heydər Əliyevin yenidən hakimiyyətə qayıdışı ilə Azərbaycanda müstəqilliyin, suverenliyin qorunması, ölkədə ictimai-siyasi sabitliyin bərpa edilməsi mümkün olmuşdur. Azərbaycanda elə bir sahə yox idi ki, diqqətdən kənar qalsın. Aparılan bütün islahatlar xalqın milli düşüncə tərzinin, vahid azərbaycançılıq ideologiyasının inkişafına zəmin yaratdı. Xalqımız öz dahi rəhbərinin ətrafında sıx birləşməklə möhkəm iradə nümayiş etdirdi və bütün sınaqlardan üzüağ çıxmağı bacardı. Prorektor onu da vurğuladı ki, Azərbaycan xalqı xoşbəxtdir ki, bu gün Ulu Öndərin siyasi kursu onun layiqli davamçısı, Prezident, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyev tərəfindən qətiyyətlə həyata keçirilir. Ən başlıcası, Heydər Əliyev irsi, dahi rəhbərin ölməz ideyaları insanların şüuruna möhkəm həkk edilib. Çıxışının sonunda konfransın işinə uğurlar arzulayan prorektor onun əhəmiyyətini yüksək dəyərləndirdi.
Sonra SDU-nun Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev “Heydər Əliyev Azərbaycan dövlətinin xilaskarıdır” mövzusunda geniş məruzə etdi. Ümummilli Lider Heydər Əliyevin uğurlu siyasəti nəticəsində Azərbaycanın dünyanın inkişaf edən, beynəlxalq miqyasda nüfuzu gün-gündən artan dövlətə çevrildiyini, yeni iqtisadi uğurlara imza atdığını qeyd etdi. Bildirdi ki, Heydər Əliyevin ölkənin müasir tarixində ən böyük xidmətlərindən biri onun Azərbaycanın intibahının əsasını qoymasıdır. Azərbaycanın müstəqil dövlət kimi mövcudluğunun qorunub-saxlanılması, inkişafı, ölkəmizdə sabitlik və həmrəyliyin təmin olunması bilavasitə Ulu Öndərin adı ilə bağlıdır.
Professor Adil Baxşəliyev onu da qeyd etdi ki, 1987-ci il ildə Heydər Əliyev SSRİ rəhbərliyində tutduğu yüksək vəzifədən uzaqlaşdırıldıqdan sonra ermənilərin cinayətkar niyyətləri reallaşdı.1987-ci ildən etibarən Qərbi Azərbaycan ərazisindən azərbaycanlıların məcburi şəkildə çıxardılması prosesi başladı ki, bu da 1991-ci ilədək davam etdi. Erməni millətçilərinin şovinist siyasəti bütün XIX ̶ XX əsrlər boyu mərhələ-mərhələ davam etmiş, deportasiyalar və soyqırımları nəticəsində yüzminlərlə dinc azərbaycanlı amansızcasına məhv edilmişdir. Ulu Öndər Heydər Əliyevin 1997-ci il dekabrın 18-də imzaladığı "1948 ̶ 1953-cü illərdə azərbaycanlıların Ermənistan SSRİ ərazisindəki tarixi-etnik torpaqlarından kütləvi surətdə deportasiyası haqqında" Fərman bu istiqamətdə verilən ilk hüquqi sənəddir. Azərbaycanın siyasi, iqtisadi, sosial və hərbi sahələrdə böyük tərəqqi əldə etdiyindən söhbət açan dekan Ermənistanın 30 ilə yaxın sürən işğal siyasətinə Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə son qoyulduğunu və Azərbaycanın regionda əbədi sülhə can atdığını diqqətə çatdırdı.
Sonra Türkiyə Respublikasının Zonquldak Bülent Ecevit Universitetinin professoru Nurettin Hatunoğlu “Türk Dünyası açısından Azərbaycanın önemi”, T. K. Jurgenov adına Qazaxıstan Milli İncəsənət Akademiyasının professoru, Beynəlxalq İnformasiyalaşdırma Akademiyasının akademiki Mendıqanım Şaymerdenova “Heydər Əliyevin hakimiyyəti dövründə Qazaxıstan və Azərbaycan arasında tarixi və mədəni əməkdaşlıq”, SDU-nun Tarix və coğrafiya fakültəsinin Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov “Heydər Əliyev və Azərbaycan neft strategiyasının tarixi” mövzularında geniş məruzə etdilər. Məruzəçilər görkəmli siyasi xadim Heydər Əliyevin dövlət quruculuğu, daxili və xarici siyasət istiqamətindəki fəaliyyətindən danışaraq qeyd etdilər ki, Ulu Öndər Heydər Əliyev ölkə iqtisadiyyatını dirçəldib, Azərbaycanı tənəzzül etmiş dövlətdən inkişaf edən ölkəyə çevirib, respublikanın inkişafına hesablanmış neçə-neçə iri layihələrin, xüsusilə uğurlu neft strategiyasının təməlini qoyub. Bu gün Azərbaycanda ayrı-ayrı sahələrin inkişafında Heydər Əliyevin nişanələri, müəyyənləşdirdiyi siyasət özünü göstərir. Heydər Əliyevin müəyyənləşdirdiyi siyasət, dəyərlər, strategiya Azərbaycan xalqına xidmət edir. Məruzəçilər onu da vurğuladılar ki, qazanılan nəticələr ölkəmizin, bütövlükdə regionun inkişafında yeni dövrün başlanğıcıdır.

Главная страница | Новости | В СГУ начала работу Международная научная онлайн-конференция «Восстановление государственной независимости в Азербайджане: политическое, социально-экономическое, культурное развитие страны»
Yerləşdirilmə tarixi : 13 Апрель 2023 14:10
В СГУ начала работу Международная научная онлайн-конференция «Восстановление государственной независимости в Азербайджане: политическое, социально-экономическое, культурное развитие страны»
13 апреля в Сумгаитском государственном университете начала работу Международная научная онлайн-конференция, посвященная 100-летию со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева «Восстановление государственной независимости в Азербайджане: политическое, социально-экономическое, культурное развитие страны».
Помимо азербайджанских вузов в конференции приняли участие ведущие ученые из университетов Турции, России, Эстонии, Украины, Германии и Казахстана.
На открытии конференции минутой молчания почтили память Общенационального лидера и шехидов, погибших за территориальную целостность нашей страны.
Проректор СГУ по науке и инновациям проф. Рамазан Мамедов приветствовал гостей и участников и отметил, что в работу конференции было включено 182 доклада из 7 стран мира.
Проф. Р.Мамедов рассказал о многогранной деятельности Общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева, о его беспримерных исторических заслугах на пути развития Азербайджана, защиты нашей независимости и укрепления национальной государственности, о его великой спасительной миссии. Он отметил, что возвращение к власти Гейдара Алиева в июне 1993 года позволило сохранить независимость страны и восстановить общественно-политическую стабильность в стране. В Азербайджане нет такой области, которой Гейдар Алиев не уделил бы внимания. Реформы Общенационального лидера заложили основу для развития национального самосознания народа и единой идеологии азербайджанства. Азербайджанский народ сплотился вокруг своего вождя и сумел выстоять во всех испытаниях. Отрадно, что сегодня политический курс Общенационального лидера решительно претворяет в жизнь его достойный преемник Главнокомандующий Вооруженными Силами, Президент Ильхам Алиев. Наследие Гейдара Алиева, его идеи являются вкладом в будущее нашего народа. Проректор пожелал успехов в работе конференции.
С докладом «Гейдар Алиев – спаситель Азербайджанского государства» выступил декан факультета истории и географии СГУ проф. Адиль Бахшалиев. Он отметил, что в результате успешной политики общенационального лидера Гейдара Алиева Азербайджан превратился в развивающееся государство, которое добилось больших экономических успехов. С каждым годом растет и укрепляется мировой авторитет нашей страны. Одной из величайших заслуг Гейдара Алиева в истории страны является возрождение Азербайджана. Сохранение и развитие Азербайджана как независимого государства, обеспечение стабильности и солидарности в нашей стране напрямую связано с именем Великого Лидера.
Проф. Адиль Бахшалиев также отметил, что после смещения Гейдара Алиева с руководящего поста в СССР в 1987 году армяне начали реализовывать свои преступные замыслы. С 1987 года начался процесс насильственного выселения азербайджанцев с территории Западного Азербайджана, которое продолжилось до 1991г. Шовинистическая политика армянских националистов периодически велась на протяжении 19 и 20 веков. В результате депортаций и геноцида были безжалостно уничтожены сотни тысяч мирных азербайджанцев. Указ «О массовой депортации азербайджанцев с исторических и этнических земель на территории Армянской ССР в 1948-1953 годах», подписанный Гейдаром Алиевым 18 декабря 1997 года, является первым юридическим документом, давшим правовую оценку этим событиям. Рассказав об успехах Азербайджана в политической, экономической, социальной и военной сферах, декан отметил, что 30-летняя оккупационная политика Армении завершилась нашей славной победой под руководством президента Ильхама Алиева и что Азербайджан всегда стремился к миру в регионе.
Далее с докладами выступили профессор Университета Бюлент Эджевит Турецкой Республики Нуреттин Хатуноглу «Значение Азербайджана с точки зрения тюркского мира», профессор Казахстанской национальной академии искусств имени Т. К. Жургенова, академик Международной академии информатизации Мендиганим Шаймерденова «Историческое и культурное сотрудничество между Казахстаном и Азербайджаном в период правления Гейдара Алиева», заведующий кафедрой истории Азербайджана и народов Восточной Европы факультета истории и географии СГУ проф. Ширхан Селимов «Гейдар Алиев и история нефтяной стратегии Азербайджана». Докладчики рассказали о деятельности выдающегося политического лидера Гейдара Алиева в области государственного строительства, внутренней и внешней политики. Они отметили, что Гейдар Алиев возродил экономику страны, превратил Азербайджан в развивающуюся страну, осуществил ряд крупных проектов, рассчитанных на развитие республики, положил начало успешной нефтяной стратегии. Сегодня в развитии нефтяной отрасли в Азербайджане видны результаты политики Гейдара Алиева. Ценности, определенные Общенациональным лидером служат народу Азербайджана. Выступавшие также подчеркнули, что полученные результаты являются началом новой эры в развитии нашей страны и региона в целом.