Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Sağlam gələcək üçün zərərli vərdişlərə yox deyək” adlı maarifləndirici tədbir keçirildi
SDU-da “Sağlam gələcək üçün zərərli vərdişlərə yox deyək” adlı maarifləndirici tədbir keçirildi
Aprelin 10-da Sumqayıt Dövlət Universitetində gənclər arasında müvafiq maarifləndirmə işlərinin həyata keçirilməsinə həsr olunmuş “Sağlam gələcək üçün zərərli vərdişlərə yox deyək” adlı maarifləndirici tədbir keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan  SDU-nun Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov narkotik vasitələrin daha çox gənclər arasında sürətlə yayılması təhlükəsinin qarşısının alınması üçün maarifləndirici tədbirlərin keçirilməsinin əhəmiyyətindən danışdı.
Prorektor Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin narkomanlığa və narkotik maddələrin qanunsuz dövriyyəsinə qarşı mübarizəni ümumdövlət vəzifəsi hesab edərək imzalamış olduğu Fərmanları xüsusi olaraq qeyd etdi. Bildirdi ki, Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə “Narkotik vasitələrin, psixotrop maddələrin və onların prekursorlarının qanunsuz dövriyyəsinə və narkomanlığa qarşı mübarizəyə dair 2019–2024-cü illər üçün Dövlət Proqramı”nın təsdiq edilməsi bu istiqamətdə mübarizəni davam etdirir. Aparılan uğurlu siyasətin nəticəsi olaraq son illər respublikamızda narkotik vasitələrə qarşı mübarizənin xeyli gücləndiyi, bu sahəyə cavabdeh olan dövlət orqanlarında fəallığın artırıldığını vurğuladı. Həmçinin tələbələri sağlam həyat tərzi keçirməyə, kitablardan, filmlərdən, maraqlı insanlarla ünsiyyətdən zövq almağa, zərərli vərdişlərdən uzaq olmağa səslədi.
Daha sonra dünyada tüğyan edən narkomaniya bəlasının dəhşətlərini özündə əks etdirən videoçarx nümayiş olundu.
Mülki müdafiə, tibbi və fiziki hazırlıq kafedrasının müdiri Tahir Xəlilov çıxışında narkomaniya bəlasının bütün cəmiyyətlər üçün ən böyük təhdid olduğunu xatırlatdı və ona qarşı mübarizədən əvvəl, profilaktik tədbirlər görülməsinin vacibliyini qeyd etdi və narkomaniyanın onun yayıldığı ölkə üçün elan olunmamış müharibə olduğunu diqqətə çatdırdı. Həmçinin kafedra müdiri bu müharibənin dayandırılması üçün hər birimizin, xüsusilə gəncliyin vətəndaş mövqeyi göstərməli olduğunu xatırlatdı: “Narkomaniyaya tərəf  atılan ilk addımın ölümün astanasına atıldığını hər birimiz unutmamalıyıq”.
Mülki müdafiə, tibbi və fiziki hazırlıq kafedrasının baş müəllimi Gülnarə Ələkbərli “Narkomaniya tibbi və sosial bəladır” mövzusunda geniş məruzə etdi. Artıq “ağ ölüm” kimi az qala bütün dünyanı ağuşuna alan bu sosial bəla hər il çoxlu sayda insanın ölümünə, ailələrin faciə ilə üzbəüz qalmasına səbəb olur. Azərbaycan hökuməti ümumbəşəri problemə çevrilən narkomaniyanın yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə tədbirlər görür, ona qarşı mübarizədə dünya ölkələri və beynəlxalq təşkilatlarla birgə fəaliyyət göstərir. Bu bəla ilə mübarizə etmək o qədər də asan deyil. Narkomaniya əsasən gənclik dövründə başlanır və bir çox hallarda elə gənclik dövründə də narkotik aludəçisinin ölümü ilə nəticələnir. Narkomaniyaya qarşı mübarizə məqsədilə vətəndaş cəmiyyətinin imkanlarından istifadə edilməli, gənclər arasında bu kimi zərərli vərdişlərin mənfi fəsadları haqqında, onun həyatımıza və sağlamlığımıza təhlükə, mənəviyyatımıza və dinimizə zidd olması barədə məlumatlar verilməlidir.
“Zərərli vərdişlərə yox deyək” qrant layihəsinin qalibi, Kimya və biologiya fakültəsinin tələbəsi Anar Gülərli “Narkomaniya və Gənclik” mövzusunda çıxış etdi. Cəmiyyətin ciddi bəlasına çevrilən narkomaniyanın yaratdığı təhlükələr və fəsadlar barədə geniş məlumat verdi.

Главная страница | Новости | В СГУ прошло просветительское мероприятие «Скажем нет вредным привычкам ради здорового будущего»
Yerləşdirilmə tarixi : 10 Апрель 2023 12:42
В СГУ прошло просветительское мероприятие «Скажем нет вредным привычкам ради здорового будущего»
10 апреля в Сумгаитском государственном университете прошло мероприятие «Скажем нет вредным привычкам ради здорового будущего!». Мероприятие открыл проректор по социальным вопросам и связям с общественностью СГУ доц. Эльмар Халилов. Он рассказал о важности проведения просветительских мероприятий для предотвращения опасности быстрого распространения наркотиков среди молодежи.
Проректор отметил, что общенациональный лидер Гейдар Алиев, считал борьбу с наркоманией и незаконным оборотом наркотиков важной задачей всего государства и рассказал о Распоряжении Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева об утверждении «Государственной программы по борьбе с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров и наркоманией на 2019-2024 годы». Проректор подчеркнул, что в результате проводимой политики в нашей республике за последние годы значительно усилилась борьба с наркозависимостью и распространением наркотических средств. Доц. Эльмар Халилов призвал студентов воздерживаться от вредных привычек, вести здоровый образ жизни, уделять больше времени чтению книг, просмотру фильмов, общению с интересными людьми.
Далее был продемонстрирован видеоролик, демонстрирующий страшные последствия распространенной в мире беды под названием наркомании.
Заведующий кафедрой гражданской обороны, медицинской и физической культуры Таир Халилов напомнил, что наркомания представляет собой самую большую угрозу для всех обществ, и отметил важность принятия превентивных мер. Наркомания превратилась в необъявленную войну для страны, в которой она распространяется. Для прекращения этой войны каждый из нас, особенно это касается молодежи, должен проявить гражданскую позицию.
С докладом «Наркомания – медико-социальная проблема» выступила старший преподаватель кафедры гражданской обороны, медицинской и физической культуры Гюльнара Алекберли. Это социальное бедствие, уже охватившее почти весь мир, подобно «белой смерти», ежегодно уносит жизни многих людей и разрушает семьи. Правительство Азербайджана принимает меры по предотвращению распространения наркомании, ставшей всеобщей проблемой, и совместно со странами мира и международными организациями борются с ней. Бороться с этой бедой не так просто. Наркомания обычно начинается в молодости и во многих случаях заканчивается смертью наркомана в молодом возрасте. В целях борьбы с наркоманией следует использовать возможности гражданского общества, информировать о негативных последствиях таких вредных привычек среди молодежи, о том, что это представляет угрозу для нашей жизни и здоровья.
Победитель грантового проекта «Скажи нет вредным привычкам» студент химико-биологического факультета Анар Гюлерли выступил с докладом «Наркомания и молодежь». Он рассказал об опасностях и осложнениях, вызванных наркоманией, которая стала серьезной проблемой для общества.