SDU-da Kimya və biologiya fakültəsində “Heydər Əliyev 100” adlı intellektual yarış keçirildi
Aprelin 6-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi kitabxanasında Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsi, Tələbə Gənclər Təşkilatı və Kimya və biologiya fakültəsinin birgə təşkilatçılığı ilə tələbələr arasında “Heydər Əliyev −100” adlı intellektual yarış keçirildi.
Yarışın açılışında Dövlət Himni səsləndirilərək, şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı dosent Mahal Muradov çıxış edərək Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqı və dövləti qarşısında misilsiz xidmətlərindən bəhs etdi. Bildirdi ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqı və dövləti qarşısında xidmətləri o qədər böyükdür ki, onun xatirəsi hər gün, hər zaman anılır. Elə bilik yarışının keçirilməsində də əsas məqsəd Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətinin öyrənilməsidir. Dekan Ulu Öndərin irsinin yaşadılması və gənc nəsil arasında bu cür geniş bilik yarışlarının təşkil edilməsində böyük rolu olan fakültənin kollektivinə minnətdarlığını bildirdi, iştirakçılara uğurlar arzuladı.
Sonra intellektual yarışa start verildi. Yarışda hər komandada 5 nəfərdən ibarət olmaqla, 8 komanda iştirak etdi. Yarış 2 turda keçirildi, hər turda Azərbaycan xalqının Ümummili Lideri Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyəti, Ulu Öndərin rəhbərliyi altında ölkədə aparılan dövlət quruculuğu prosesi və islahatlarını əks etdirən 12 sual səsləndirildi. Yarışda I yerə “Optimalist”, II yerə “Albatros” və III yerə isə “Demon” komandaları layiq görüldülər. Qalib komandaların hər bir üzvünə iştirakçı sertifikatları təqdim edildi.

Главная страница | Новости | На факультете химии и биологии СГУ прошел интеллектуальный конкурс «Гейдар Алиев 100»
Yerləşdirilmə tarixi : 06 Апрель 2023 13:55
На факультете химии и биологии СГУ прошел интеллектуальный конкурс «Гейдар Алиев 100»
6 апреля в Научной библиотеке Сумгаитского государственного университета был проведен интеллектуальный конкурс среди студентов «Гейдар Алиев 100» при совместной организации Студенческого профсоюзного комитета, студенческой молодежной организации и факультета химии и биологии.
На открытии соревнований прозвучал Государственный гимн и была объявлена минута молчания в память наших шехидов.
Декан факультета доц. Махал Мурадов рассказал о беспримерных заслугах великого лидера Гейдара Алиева перед народом и государством Азербайджана. Он отметил, что заслуги Общенационального лидера Гейдара Алиева перед народом и азербайджанским государством настолько велики, что память о нем будет жить в сердцах людей во все времена. Основной целью проведения интеллектуального конкурса является изучение жизни и деятельности Общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева. Декан выразил благодарность коллективу факультета, который периодически проводит различные олимпиады и интеллектуальные состязания с целью сохранения и передачи молодому поколению наследия Гейдара Алиева и пожелал успехов участникам.
В конкурсе приняли участие 8 команд по 5 человек в каждой. Конкурс проводился в 2 тура по 12 вопросов в каждом туре. Вопросы отражали жизнь и деятельность Общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева, процесс государственного строительства и реформ, проводимых в стране под его руководством. По итогам конкурса первое место было присуждено команде «Оптималист», второе место получила команда «Альбатрос», а третье место заняла команда «Демон». Каждому члену команд-победителей были вручены сертификаты.