SDU-da “Qərbi Azərbaycan İcmasının Qərbi Azərbaycana qayıdış konsepsiyası” mövzusunda tədbir olub
Aprelin 6-da SDU “Gənc politoloqlar” klubunun təşkilatçılığı ilə keçirilən “Qərbi Azərbaycan icmasının Qərbi Azərbaycana qayıdış konsepsiyası” mövzusu üzrə tədbirdə Tarix və coğrafiya fakültəsinin professor-müəllim, həmçinin tələbə heyəti iştirak edib.
Əvvəlcə şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev açaraq bildirdi ki, buranın yerli əhalisinə, Azərbaycan xalqına qarşı etnik təmizləmə, soyqırımı siyasəti XX əsrin əvvəllərində erməni millətçiləri, kilsə xadimlərinin təhriki ilə baş tutub və 1918-ci ildə Qərbi Azərbaycanda yaradılan Ermənistan Respublikasının dövlət siyasətinə çevrilib.
Dekan onu da qeyd etdi ki, 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılan qələbəmiz təkcə işğal altındakı ərazilərimizin azad olunması, 1 milyondan artıq keçmiş məcburi köçkünün doğma yurdlarına qayıtmasına deyil, 32 il qaçqın həyatı yaşamış insanlarımıza da yeni ümidlər verdi. Bu gün həmin fəaliyyətin reallaşdırılması üçün real addımlar atılır. 2022-ci il dekabr ayının 24-də Qərbi Azərbaycan İcmasının yeni inzibati binasının açılışındakı nitqində Prezident İlham Əliyev Azərbaycan dövlətinin sona qədər onların yanında olacağını bəyan etdi. Professor Adil Baxşəliyev artıq Qərbi Azərbaycan İcmasının bəyanatla BMT-yə müraciət etdiyini, Azərbaycan dövlətinin beynəlxalq hüquqa əsaslanaraq haqq və ədalətin bərpası üçün hərəkətə keçdiyini bildirdi. Bu istiqamətdəki fəaliyyətin kontekstindən çıxış edərək “Gənc politoloqlar” klubunun təşkil etdiyi tədbirin səmərəliliyinə inandığını qeyd edən Adil Baxşəliyev klub üzvlərinə və iştirakçılara uğurlar arzuladı.
Fəlsəfə, sosiologiya və politologiya kafedrasının baş müəllimi Zahid Bünyadov “Qərbi Azərbaycan icmasının yaranma zərurəti”, həmin kafedranın müəllimi Nailə Qasımova “Qərbi Azərbaycan ərazisində soyqırımına məruz qalan milli-mədəni sərvətlərimiz”, fakültənin tələbələri: Əbülfəz Məmmədov “Ermənistanın etnik təmizləmə siyasəti”, Samir İsmayılov ”Avropa İttifaqı və Ermənistan” mövzusunda məruzələrlə çıxış etdilər.
Məruzələrdən sonra başlayan müzakirələrin predmeti Qərbi azərbaycanlıların öz doğma yurdlarına qayıdışının sülh və danışıqlar yolu ilə, təhlükəsiz və ləyaqətli şəkildə təmin olunması, onlara maddi təzminatın verilməsi, reabilitasiya və reinteqrasiya olunmasında Ermənistan hökuməti ilə birgə BMT-nin məsuliyyəti və rolu barədə oldu. Həmçinin iştirakçılar Qərbi Azərbaycana Qayıdış Konsepsiyası ilə bağlı geniş fikir mübadiləsi apardılar.

Главная страница | Новости | В СГУ прошло мероприятие «Концепция возвращения общины Западного Азербайджана в Западный Азербайджан»
Yerləşdirilmə tarixi : 06 Апрель 2023 16:00
В СГУ прошло мероприятие «Концепция возвращения общины Западного Азербайджана в Западный Азербайджан»
6 апреля состоялось мероприятие «Концепция возвращения общины Западного Азербайджана в Западный Азербайджан», организованного клубом «Молодых политологов» СГУ, с участием профессорско-преподавательского состава и студентов факультета истории и географии.
В начале мероприятия была объявлена минута молчания в память наших шехидов.
Декан факультета истории и географии проф. Адиль Бахшалиев отметил, что политика этнической чистки и геноцида против местного населения, которая проводилась в начале ХХ века армянскими националистами и церковниками, стала государственной политикой Республики Армения, созданной в 1918 году на территории Западного Азербайджана.
Декан также отметил, что победа в 44-дневной Отечественной войне, помимо освобождения оккупированных территорий и возвращения более 1 млн. вынужденных переселенцев на родные земли подарила надежду людям, 32 года проживающие как беженцы. В своем выступлении на открытии нового административного здания западно-азербайджанской общины 24 декабря 2022 года Президент Ильхам Алиев заявил, что азербайджанское государство окажет всяческую поддержку в их стремлении вернуться на Родину. Проф. Бахшалиев сообщил, что западно-азербайджанская община уже обратилась в ООН с заявлением, и азербайджанское государство предпринимает меры по восстановлению справедливости на основе международного права. Декан подчеркнул значение мероприятия, организованного клубом «Молодые политологи», и пожелал успехов членам и участникам клуба.
С докладами выступили старший преподаватель кафедры философии, социологии и политологии Захид Буньядов «Историческая необходимость создания общества Западного Азербайджана», преподаватель кафедры философии, социологии и политологии Наиля Гасымова «Наши национально-культурные богатства, уничтоженные на территории Западного Азербайджана», студенты факультета Абульфас Мамедов «Политика этнических чисток Армении», Самир Исмаилов «Европейский союз и Армения».
После прослушивания докладов состоялась дискуссия о роли и ответственности ООН и правительства Армении в обеспечении возвращения западных азербайджанцев на родные земли мирным путем, обеспечения их безопасности, выплаты компенсации, реабилитации и реинтеграции. Участники также поделились мнением о Концепции возвращения в Западный Азербайджан.