SDU-da bədii yaradıcılıq festivalının baxış-müsabiqəsi keçirildi
Aprelin 4-də Sumqayıt Dövlət Universitetində ali təhsil müəssisələrinin tələbələri arasında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş bədii yaradıcılıq festivalının baxış-müsabiqəsi keçirildi.
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı (ATİAHİ) Respublika Komitəsi Rəyasət Heyətinin qərarı ilə ali, orta və ilk peşə ixtisası təhsili müəssisələrinin tələbələri arasında keçirilən festival milli vətənpərvərlik, mədəniyyətimizə, incəsənətimizə, milli adət-ənənələrimizə hörməti inkişaf etdirmək məqsədi daşıyır.
Müsabiqədə tələbələrimiz incəsənətin müxtəlif janrlarında öz bacarıqlarını nümayiş etdirdilər. Tələbələrin müxtəlif sahələr: ifaçılıq, rəqs, bədii qiraət, aşıq havaları üzrə ifaetmə bacarıqları münsiflər heyəti tərəfindən maraqla qarşılandı.
İstedadlı tələbələrin müəyyən edilməsi Azərbaycan Respublikasının tanınmış mədəniyyət və incəsənət xadimlərindən ibarət münsiflər heyəti: Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının direktoru, Azərbaycan Respublikasının və Naxçıvan Muxtar Respublikasının Əməkdar incəsənət xadimi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əliqismət Lalayev, Bakı Xoreoqrafiya Akademiyasının prorektoru, Xalq artisti Təranə Muradova, Əməkdar incəsənət xadimi Baba Vəziroğlu, Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının baş rejissoru, Əməkdar incəsənət xadimi, yekun konsertin quruluşçu rejissoru Hafiz Quliyev, Xalq artisti Gülyanaq Məmmədova, Azərbaycan Milli Konservatoriyasının müəllimi Arslan Növrəsli tərəfindən həyata keçirildi.
Müsabiqənin sonunda münsiflər heyəti iştirakçılara təklif və tövsiyələrini verdi, tələbələrə uğurlar arzulayaraq, yaradılan şəraitə, göstərilən diqqət və qayğıya görə universitet rəhbərliyinə dərin təşəkkürlərini bildirdi.
Qeyd edək ki, festival qaliblərinin yekun konserti may ayında keçiriləcək. Qaliblər Elm və Təhsil Nazirliyi və ATİAHİ-nin diplom və hədiyyələri ilə mükafatlandırılacaq.

В СГУ прошел смотр-конкурс фестиваля художественного творчества
4 апреля в Сумгаитском государственном университете состоялся смотр-конкурс фестиваля художественного творчества среди студентов высших учебных заведений, посвященный 100-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
Решением Министерства науки и образования Азербайджанской Республики и Президиума Республиканского комитета Свободного профсоюза работников образования Азербайджана фестиваль проводится среди студентов высших учебных заведений с целью воспитания чувств патриотизма, уважения к нашей культуре, искусству, национальным традициям.
Студенты СГУ продемонстрировали свое мастерство в различных номинациях – исполнитель песни, танцы, художественная декламация, ашугские песни.
Отбор талантливых студентов осуществлялся представительным жюри в составе известных деятелей культуры и искусства Азербайджанской Республики: директора Азербайджанского государственного академического музыкального театра, заслуженного деятеля искусств Азербайджанской Республики и Нахчиванской Автономной Республики, доктора философии искусствоведения доц. Алигисмета Лалаева, проректора Бакинской академии хореографии, народной артистки Тараны Мурадовой, заслуженного деятеля искусств Баба Вазироглу, главного режиссера Азербайджанского государственного академического театра оперы и балета, заслуженного деятеля искусств, постановщика заключительного концерта Хафиза Гулиева, народной артистки Гюльянаг Мамедовой, преподавателя Азербайджанской национальной консерватории Арслана Новрасли.
По окончании конкурса жюри дало участникам рекомендации, пожелало студентам успехов, а также выразило глубокую благодарность руководству вуза за созданные условия и проявленные к ним внимание и заботу.
Стоит отметить, что финальный концерт победителей фестиваля состоится в мае. Победители будут награждены дипломами и подарками Министерства науки и образования и Республиканского комитета Свободного профсоюза работников образования Азербайджана.