Universitetin fakültələrində Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsi və Tələbə Gənclər Təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə Aprel döyüşlərinin növbəti ildönümünə həsr olunmuş “Aprel Zəfəri” adlı silsilə tədbirlər keçirilir.
Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan bütün tədbirlərdə Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçmiş insanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olundu.
Nümayiş olunan videoçarxların hər birinin leytmotivində torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi yolunda Azərbaycan əsgərinin keçdiyi çətin və şərəfli yol, müasir Silahlı Qüvvələrimizin yaradıcısı, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin ordu quruculuğu strategiyası, Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin bugünkü Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin modernləşməsində rolu, sərkərdəlik qabiliyyəti və diplomatik məharəti dayanırdı.
Keçirilən tədbirlərdə 2016-cı il aprelin 1-dən 2-nə keçən gecə başlayan, gələcək qələbələrimizin əsasını qoyan dördgünlük müharibədən, bu müharibədə hərbçilərimizin göstərdiyi şücaətdən söhbət açıldı. Aprel döyüşlərinin nəticəsi olaraq Tərtər rayonunun Talış kəndi ətrafındakı yüksəkliklərin, Qazaxlar və Suqovuşan kəndləri istiqamətindəki yolların, Cəbrayıl rayonunun Lələtəpə yüksəkliyi və Cocuq Mərcanlı ərazilərinin, Goranboy rayonu Gülüstan kəndinin düşməndən azad olunmasının strateji əhəmiyyəti qeyd edildi.
“Aprel döyüşlərində Azərbaycanın qələbəsi Ermənistan ordusu barədə yayılan və havadarları tərəfindən təbliğ edilən mifi dağıtdı və ordumuzun xalqla birliyinin təcəssümünə çevrildi” ̶ fikirləri çıxışların əksəriyyətinin ana xəttində dururdu. Bunlardan əlavə, dünya ictimaiyyətinin diqqətinə uzun illərdən bəri davam edən işğal faktına Azərbaycan dövlətinin hərbi yolla son qoya bilmək gücündə olduğu çatdırılır və qarşı tərəfə ədalətli sülh çağırışları edilirdi.
“Dördgünlük Aprel döyüşləri 2020-ci ilin 44 günlük Vətən müharibəsinin baş məşqi kimi tarixə düşəcək” ̶ deyən çıxışçılar hər iki müharibə zamanı qazanılan qələbələrdə xalqımızın iradəsi, hərbçilərimizin şücaəti və Ali Baş Komandanın sərkərdəlik məharəti, dövlətçilik təcrübəsini xüsusi olaraq vurğuladılar.
Çıxışçılar: fakültə dekanları, müəllim və tələbələr Azərbaycan xalqının, xüsusilə onun gələcəyi olan gəncliyimizin qazanılan tarixi qələbələrdə xidməti olan şəhid və qazilərimizin ən yaxşı örnək olduğunu dönə-dönə qeyd edib, qazanılan möhtəşəm qələbələrin gələcək nəsillər üçün ən qiymətli hədiyyə olduğunu xatırlatdılar.

Главная страница | Новости | В СГУ отметили 7-ю годовщину апрельских боев
На факультетах СГУ прошла серия мероприятий «Апрельская победа», посвященная очередной годовщине апрельских боев. Организаторами их являются Студенческий профсоюзный комитет и Студенческая молодежная организация.
Мероприятия начинались с исполнения Государственного гимна и объявления минуты молчания в память павших за территориальную целостность Азербайджанской Республики.
Далее были показаны видеоролики, в которых отображался трудный и почетный путь, пройденный азербайджанским солдатом на пути к освобождению наших земель от оккупации, политика армейского строительства основателя современных Вооруженных Сил Азербайджана, Общенационального лидера Гейдара Алиева, роль Главнокомандующего, Президента Ильхама Алиева в модернизации армии, его лидерские способности и дипломатическое мастерство.
Участники мероприятий обсуждали события начавшейся в ночь с 1 на 2 апреля 2016 года четырехдневной войны, заложившей основу для наших будущих побед, а также стратегическое значение освобожденных в результате апрельских боев от противника возвышенностей в районе села Талыш Тертерского района, дорог в направлении сел Газахлар и Суговушан, возвышенности Лалатепе и территории Джоджуг Марджанлы Джебраильского района, села Гюлистан Геранбойского района.
Выступавшие подчеркнули, что победа Азербайджана в апрельских боях развеяла распространенный миф о непобедимости армянской армии и продемонстрировала единство нашей армии с народом. Кроме того, это стало напоминанием мировой общественности, что азербайджанское государство способно военным путем положить конец факту оккупации, продолжающейся на протяжении многих лет и восстановить справедливый мир.
Выступавшие отметили, что четырехдневные апрельские бои войдут в историю как первый шаг на пути к победе в 44-дневной Отечественной войне 2020 года и подчеркнули волю нашего народа, отвагу наших воинов, лидерские качества, мудрость и опыт Главнокомандующего.
Деканы факультетов, преподаватели и студенты отметили, что славный путь шехидов и ветеранов является примером для нашей молодежи и что одержанная победа самый ценный подарок для будущих поколений.