Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun təşkilatçılığı ilə Sumqayıt şəhər orta məktəbində azərbaycanlıların soyqırımı ilə bağlı tədbir olub
Yerləşdirilmə tarixi : 31 Mart 2023 15:26
SDU-nun təşkilatçılığı ilə Sumqayıt şəhər orta məktəbində azərbaycanlıların soyqırımı ilə bağlı tədbir olub
Sumqayıt Dövlət Universiteti Tarix və coğrafiya fakültəsinin Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının təşəbbüsü ilə Sumqayıt şəhəri Zülfi Hacıyev adına 17 nömrəli tam orta məktəbdə 31 Mart-Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunmuş anım tədbiri keçirildi.
Kafedranın tarixçi alimləri, məktəbin müəllim-şagird kollektivi, eləcə də universitetin həmin məktəbdə pedaqoji təcrübə keçən tələbələrinin iştirak etdiyi tədbir Vətənimiz uğrunda şəhid olan insanların xatirəsinə bir dəqiqəlik sükutla başladı.
Məktəbin direktoru Rəna Rufullayeva giriş sözündə tədbir iştirakçılarını salamladı və SDU-nun bir qrup tarixçi alimlərinin azərbaycanlıların soyqırımı, həmçinin Azərbaycana qarşı ermənilərin təcavüzkarlıq siyasəti barədə məruzələrlə çıxış edəcəyini bildirdi.
Daha sonra Tarix və coğrafiya fakültəsi Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Sona Məhərrəmova ermənilərin Azərbaycan torpaqlarına qarşı əsassız iddiaları, azərbaycanlılara qarşı görünməmiş cinayətlər, vəhşiliklər, kütləvi qırğınlar, qətl-qarətlər, talanlar, soyqırımı, etnik təmizləmə, azərbaycansızlaşdırma siyasəti apardığını və bu siyasətin bugünkü nəticələri barədə məruzəsi dinlənildi.
Həmin kafedranın müəllimi Şəhla Əhmədovanın 1918-ci ildə silahlı erməni nizami dəstələrinin bolşeviklərin siyasi, maddi və mənəvi dəstəyi ilə Bakı quberniyasında azərbaycanlı əhaliyə qarşı törətdikləri vəhşiliklər barədə tarixi sənədlərə əsaslanan çıxışı da iştirakçılar tərəfindən maraqla qarşılandı.
Fakültənin IV kurs tələbələri: Aişə Əmrahova, Xanım Mirəliyeva, Mətanət Məlikrzayeva daşnak-bolşevik silahlı dəstələrinin Şamaxı, Quba, Qarabağ və ölkəmizin digər bölgələrində törətdiyi vəhşiliklərin miqyası, həmçinin Cümhuriyyət hökumətinin yaratdığı Fövqəlada İstintaq Komissiyasının toplaya bildiyi materiallar barədə danışdılar.
Kafedranın baş müəllimi Nofəl Abdullayevın çıxışı isə Ümummilli Lider, Prezident Heydər Əliyevin 26 mart 1998-ci ildə imzaladığı “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” Fərmanın tarixi və siyasi əhəmiyyəti barədə oldu.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin III kurs tələbəsi Əliyar Rəfiyevin qiraətində Əhməd Cavadın “Susmaram” şeiri ilə davam edən tədbirin sonunda məktəbin direktoru Rəna Rufullayeva tədbirin yüksək səviyyədə təşkilnə görə universitetin rəhbərliyinə, şəxsən rektor professor Elxan Hüseynova, həmçinin məzmunlu çıxışlarına görə tarixçi alimlər və universitet tələbələrinə minnərtdarlığını bildirdi.

Home | News | AN EVENT RELATED TO THE GENOCIDE OF AZERBAIJANIS WAS HELD IN SUMGAIT CITY SECONDARY SCHOOL ORGANIZED BY SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 31 March 2023 15:26
AN EVENT RELATED TO THE GENOCIDE OF AZERBAIJANIS WAS HELD IN SUMGAIT CITY SECONDARY SCHOOL ORGANIZED BY SSU
On the initiative of the department of History and its teaching methodology of the faculty of History and geography of Sumgait State University, a commemorative event dedicated to March 31-Day of Genocide of Azerbaijanis was held in secondary school number 17 named after Zulfi Hajiyev of  Sumgayit city.
The event, attended by historians of the department, the school"s teacher-student team, as well as students of the university who had a pedagogical experience at that school. The  event began with a minute"s silence in memory of the people who died for the sake of our Motherland.
The director of the school Rena Rufullayeva  greeted the participants of the event in her introductory speech and said that a group of historians of the SSU will make a presentation on the genocide of Azerbaijanis, as well as the aggressive policy of Armenians against Azerbaijan.
Later, the head of the department of History and its teaching methodology of the faculty of History and geography doc. Sona Maharramova stated that the Armenians have unfounded claims against Azerbaijani lands, unprecedented crimes against Azerbaijanis, atrocities, mass massacres, murders, robberies, looting, genocide, ethnic cleansing.
The speech of the teacher of that department Shahla Ahmadova  based on historical documents about the atrocities committed against the Azerbaijani population in 1918 by the armed Armenian regular units with the political, material and moral support of the Bolsheviks, was also received with interest by the participants.
IV year students of the faculty Aisha Amrahova, Mrs. Miraliyeva, Matanat Malikrzayeva spoke about the scale of atrocities committed by Dashnak-Bolshevik armed groups in Shamakhi, Guba, Karabakh and other regions of our country, as well as the materials collected by the Extraordinary Investigation Commission created by the government of the Republic.
The senior lecturer of the department Nofal Abdullayev spoke about the historical and political significance of the Decree "On the Genocide of Azerbaijanis" signed by the National Leader president Heydar Aliyev on March 26, 1998.
At the end of the event, which continued with Ahmed Javad"s poem "Susmaram" recited by the third-year student of the faculty of History and geography, Aliyar Rafiyev. The director of the school Rena Rufullayeva expressed her gratitude to the management of the university for the high-level organization of the event, personally to the rector professor Elkhan Huseynov as well as to the  scientists in history and university students.