Gələcəyin ekoloqları sənaye müəssisələrinə ekskursiya etdilər
Sumqayıt Dövlət Universitetinin Ekologiya mühəndisliyi və Ekologiya ixtisasları üzrə təhsil alan bakalavr və magistrlarantlardan ibarət 25 nəfər “Azərikimya” İstehsalat Birliyində ekskursiyada oldu. Fakültənin əməkdaşları: R.Əhmədova, N. Aşurova, T. Babayeva və S.Quliyevanın iştirakı ilə baş tutan ekskursiyadan əvvəl, onlar təhlükəsizlik texnikası qaydaları ilə tanış edilərək təlimatlandırıldılar. Daha sonra istehsalat birliyi Sağlamlıq, əməyin təhlükəsizliyi və ətraf mühitin mühafizəsi şöbəsinin böyük mühəndisi İlham Məhərrəmovun rəhbərliyi ilə istehsal prosesi ilə tanış oldular. Müəllim və tələbələrə istehsalatın ayrı-ayrı sexlərində gedən proseslər, o cümlədən texnoloji proseslərdən alınan yan məhsullar və tullantıların utilizasiyası haqqında geniş məlumat verildi.
Kimya və biologiya fakültəsinin ekoloq tələbələrindən ibarət növbəti qrupu isə Ekologiya kafedrasının əməkdaşları Nərgiz Aşurova, Tünzalə Babayeva və Səkinəxanım Quliyevanın müşayiəti ilə Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin tabeliyindəki Aqrar Xidmətlər Agentliyində ekskursiyada oldular. Agentliyin direktoru Əli İbrahimov təşkilat barədə universitetdən gələn qonaqlara məlumat verib, onları ekskursiya üçün şöbələrə yönləndirdilər. Agentliyin üç şöbəsində olan tələbələr baş aqrokimyaçı Kəmalə Şamxalovanın təqdimatında Torpaq, su, bitki, gübrə analizləri şöbəsinin işi ilə tanış oldular. Tələbələr Toxum analizləri şöbəsində isə müxtəlif növ toxum çeşidləri və onların təbiətdə düzgün əkilib-becərilmə prosesi, həmçinin Agentliyin direktor müavini Əfsanə Hüseynovanın bələdçiliyi ilə aparılan ayrı-ayrı analizlərin aparılmasını müşahidə etdilər.
“Təmiz şəhər” ASC-nin üç müxtəlif istehsal müəssisələrinə ekskursiya da tələbələr üçün maraqlı keçdi. İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri–mətbuat katibi Orxan Cabbarovun müşayiəti ilə Bakı bərk məişət tullantılarının yandırılması zavoduna ekskursiya zamanı tələbələr məişət tullantılarının utilizasiyası, istehsalatın iş prinsipi ilə tanış olmuş, daha sonra Balaxanı bərk məişət tullantılarının çeşidlənməsi zavoduna yola düşdülər. Tələbələr tullantıların vaxtaşırı zavoda daşınması, emalı prosesini, həmçinin çeşidlənməni həm monitorlarla, həm də əyani olaraq müşahidə etdilər. Balaxanı sənaye parkı ilə tanışlıq zamanı gənc ekoloqlar tullantılardan müxtəlifçeşidli hazır məhsulların (məmulatların, qabların və s.) alınması prosesini müşahidə edə və “Təmiz şəhər” in iş prinsipləri, onun nə dərəcədə ətraf mühit üçün lazımlı bir müəssisə olduğunu əyani görə bildilər.

Home | News | ECOLOGISTS OF THE FUTURE TOOK A TOUR OF INDUSTRIAL ENTERPRISES
25 students of Sumgayit State University majoring in "Environmental engineering and Ecology" went on an excursion to "Azerikimya" Production Union. Before the excursion faculty employees R. Ahmadova, N. Ashurova, T. Babayeva and S. Guliyeva were instructed  the rules of safety equipment. Later, they got acquainted with the production process under the leadership of Ilham Maharramov  the senior engineer of the department of  health, labor safety and environmental protection. Teachers and students were given extensive information about the processes going on in individual workshops, including by-products and waste disposal from technological processes.
The next group of ecology students of the faculty of Chemistry and biology accompanied by the employees of the department of Ecology Nargiz Ashurova, Tunzala Babayeva and Sakinakhanim Guliyeva went on an excursion to the Agrarian Services Agency under the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan. The director of the agency Ali Ibrahimov  informed the guests from the university about the organization  and then they were directed to the departments for a tour. The students of the three departments of the agency got acquainted with the work of the "Soil, water, plant, fertilizer analysis" department at the presentation of senior agrochemist Kamala Shamkhalova. The  students observed different types of seed varieties and the process of their proper planting and cultivation in nature, as well as the separate analyzes conducted under the guidance of deputy director of the Agency Afsana Huseynova.
Excursion to three different production facilities of "Clean city" OJSC was also interesting for students. During the excursion to the Baku solid household waste incineration plant, accompanied by the head of the public relations department - press secretary Orkhan Jabbarov, students got acquainted with the working principle of household waste disposal and production  and then went to the Balakhani solid household waste sorting plant. Students periodically observed the process of transporting waste to the plant and sorting  both with monitors and visually. During the acquaintance with the Balakhani industrial park, young ecologists could observe the process of obtaining various types of ready-made products (products, containers, etc.) from waste and clearly see the working principles of "Clean City".