SDU-da Beynəlxalq Riyaziyyat Gününə həsr olunmuş Riyaziyyat üzrə fənn olimpiadasının qaliblərinin mükafatlandırılma mərasimi keçirildi
Martın 28-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Beynəlxalq Riyaziyyat Gününə həsr olunmuş Riyaziyyat üzrə fənn olimpiadasının qaliblərinin mükafatlandırılma mərasimi keçirildi.
Görüşdə Riyaziyyat fakültəsinin dekanı dosent Xalidə Həsənova tədbir iştirakçılarını və olimpiada qaliblərini salamladı, olimpiadanın təşkil olunmasında göstərdikləri dəstəyə görə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynova və Abşeron-Xızı Regional Təhsil İdarəsinin rəhbəri İlhamə Abdullayevaya öz minnətdarlığını bildirdi. O, Sumqayıt Dövlət Universitetinin son illərdə olimpiadalar və istedadlı uşaqlarla iş sahəsində həyata keçirdiyi tədbirlərdən söz açdı. Bildirdi ki, olimpiadanın keçirilməsində məqsəd Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin imzaladığı 26 yanvar 2015-ci il tarixli Sərəncamına uyğun olaraq, “2015–2025-ci illərdə Azərbaycan Gənclərinin İnkişaf Strategiyası”nda yeniyetmələrdə erkən yaşlarında elmə maraq yaradılmasıdır. Dekan onu da qeyd etdi ki, ölkə başçısı fəaliyyəti ilə Heydər Əliyev ideyalarının layiqli davamçısı olduğunu göstərməklə yanaşı, innovasiyalara tez uyğunlaşmaq bacarığı, dəyişən qlobal və regional reallıqlar şəraitində ölkənin stabil milli maraqlarını qoruya bilmək qabiliyyəti ilə özünün əsl siyasi lider olduğunu isbatladı. Ölkəmizdə gənclər siyasətinin məqsədi gənclərin təhsil, demokratiya, insan hüquqları və qanunun aliliyi dəyərlərinə dəstək verən strategiya olaraq gənclərə insan hüquqlarını müdafiə edən və demokratik həyatda fəal və məsuliyyətli Azərbaycan vətəndaşları olmağa imkan verməkdir. Bu gün Azərbaycan gəncliyi cəmiyyətə inteqrasiya etməyə, həm vətəndaş cəmiyyətində, həm də əmək bazarında fəal rol oynamağa qadirdir. Bu gün gənclər universitetlərdə, məktəblərdə , startap biznesində, hökumət məsələlərinə fəal cəlb olunurlar. Bu istiqamətdə SDU-nun əsas hədəflərindən biri də elm və təhsilin vəhdətinə nail olmaq, qlobal səriştələrin mənimsənilməsi üçün bütün təhsil səviyyələrində müasir standartlara uyğun keyfiyyətli təhsili təmin etmək, dünya sənaye inqilabının yaratdığı real problemlərin həllinə yönəlmək, yüksək texnologiyalı sənayeni dəstəkləyən tədqiqatın keyfiyyətini artırmaq, davamlı olaraq innovasiyaları dəstəkləyərək, təhsilə və cəmiyyətə töhfə verməkdir.
Sonra Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Məftun Heydərova Riyaziyyat fənn olimpiadasının nəticələrinin təhlilinə dair təqdimatla çıxış etdi. Qeyd etdi ki, fənn olimpiadasına maraq ildən-ilə artır. 4 mart 2023-cü il tarixində keçirilən Riyaziyyat fənn olimpiadasına Sumqayıt şəhər ümumtəhsil məktəblərinin V ̶ IX siniflərində təhsil alan 200-dən çox şagird qatılıb. Olimpiadanın nəticələrinə görə, 3 nəfər I yer, 3 nəfər II yer və 11 nəfər III yer olmaqla, ümumilikdə 17 nəfər qalib elan edilib. O, olimpiada qaliblərini təbrik edərək onlara gələcək təhsillərində uğurlar arzu etdi.
Tədbirdə çıxış edən Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Mətləb Ağayarov olimpiada qaliblərini təbrik edərək bildirdi ki, olimpiada gənclərin dəqiq elmlərə marağının artırılması, istedadlı gənclərin aşkarlanması və onların peşə yönümünün istiqamətləndirilməsi məqsədilə təşkil olunmuşdur. Qeyd etdi ki, dövlətimiz tərəfindən bu sahədə islahatlara 2014-cü ildən başlanılıb və qısa müddətdə istedadlı uşaqların aşkara çıxarılması üçün bir sıra sistemli işlər görülmüşdür.
Sonda valideynlər universitet rəhbərliyinə dərin təşəkkürlərini ifadə edərək qeyd etdilər ki, belə yarışların keçirilməsi gələcəkdə şagirdlərin biliklərinin təkmilləşdirilməsinə böyük zəmin yaradacaq.

Home | News | THE AWARDING CEREMONY OF THE WINNERS OF THE SUBJECT OLYMPIAD IN MATHEMATICS DEDICATED TO THE INTERNATIONAL DAY OF MATHEMATICS WAS HELD AT SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 28 March 2023 15:20
THE AWARDING CEREMONY OF THE WINNERS OF THE SUBJECT OLYMPIAD IN MATHEMATICS DEDICATED TO THE INTERNATIONAL DAY OF MATHEMATICS WAS HELD AT SSU
On March 28, Sumgayit State University held an awarding ceremony for the winners of the Mathematics Subject Olympiad dedicated to the International Day of Mathematics.
At the meeting, the dean of the faculty of Mathematics, associate professor Khalida Hasanova greeted the event participants and Olympiad winners, expressed her gratitude to Sumgayit State University rector professor Elkhan Huseynova and head of Absheron-Khizi Regional Education Department Ilhama Abdullayeva for their support in organizing the Olympiad. She spoke about the Olympiads and the events carried out by Sumgayit State University in the field of work with talented children in recent years. She stated that the purpose of holding the Olympiad is to create interest in science in teenagers at an early age in accordance with the Decree dated January 26, 2015, signed by the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, in the "Development Strategy of Azerbaijan Youth in 2015-2025". The dean also noted that in addition to showing that he is a worthy follower of Heydar Aliyev"s ideas with his activities, the head of state proved himself to be a true political leader with his ability to quickly adapt to the new process and his ability to protect the stable national interests of the country in the conditions of changing global and regional realities. The goal of youth policy in our country is to enable young people to become active and responsible Azerbaijani citizens who defend human rights and democratic life as a strategy that supports the values of education, democracy, human rights and the rule of law. Today, the youth of Azerbaijan is able to integrate into the society, to play an active role both in the civil society and in the labor market. Today, young people are actively involved in universities, schools, start-up business and government affairs. In this direction, one of the main goals of SSU is to achieve the unity of science and education, to provide quality education in accordance with modern standards at all educational levels for the mastery of global competences, to focus on solving the real problems created by the world industrial revolution, to increase the quality of research supporting the high-tech industry, continuously is to contribute to education and society by supporting innovation.
Then, the head of the department of Mathematics and its teaching methodology associate professor Maftun Heydarova made a presentation on the analysis of the results of the Mathematics Olympiad. She noted that the interest in the subject Olympiad is increasing every year. More than 200 students studying in the V-IX classes of Sumgayit city general education schools participated in the Mathematical Olympiad held on March 4, 2023. According to the results of the Olympiad, a total of 17 people were declared winners, including 3 people -first place, 3 - second place  and 11- third place . She congratulated the Olympiad winners and wished them success in their future studies.
Speaking at the event, Matlab Agayarov associate professor of the department of Mathematics and its teaching methodology  congratulated the winners of the Olympiad and said that the competition was organized for the purpose of increasing the interest of young people in exact sciences, identifying talented young people and guiding them in their professional direction. He noted that reforms in this field have been started by our state since 2014 and a number of systematic works have been done to identify talented children in a short period of time.
In the end, the parents expressed their deep gratitude to the university management and noted that holding such competitions will create a great background for improving students" knowledge in the future.