SDU-da Beynəlxalq Riyaziyyat Gününə həsr olunmuş Riyaziyyat üzrə fənn olimpiadasının qaliblərinin mükafatlandırılma mərasimi keçirildi
Martın 28-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Beynəlxalq Riyaziyyat Gününə həsr olunmuş Riyaziyyat üzrə fənn olimpiadasının qaliblərinin mükafatlandırılma mərasimi keçirildi.
Görüşdə Riyaziyyat fakültəsinin dekanı dosent Xalidə Həsənova tədbir iştirakçılarını və olimpiada qaliblərini salamladı, olimpiadanın təşkil olunmasında göstərdikləri dəstəyə görə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynova və Abşeron-Xızı Regional Təhsil İdarəsinin rəhbəri İlhamə Abdullayevaya öz minnətdarlığını bildirdi. O, Sumqayıt Dövlət Universitetinin son illərdə olimpiadalar və istedadlı uşaqlarla iş sahəsində həyata keçirdiyi tədbirlərdən söz açdı. Bildirdi ki, olimpiadanın keçirilməsində məqsəd Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin imzaladığı 26 yanvar 2015-ci il tarixli Sərəncamına uyğun olaraq, “2015–2025-ci illərdə Azərbaycan Gənclərinin İnkişaf Strategiyası”nda yeniyetmələrdə erkən yaşlarında elmə maraq yaradılmasıdır. Dekan onu da qeyd etdi ki, ölkə başçısı fəaliyyəti ilə Heydər Əliyev ideyalarının layiqli davamçısı olduğunu göstərməklə yanaşı, innovasiyalara tez uyğunlaşmaq bacarığı, dəyişən qlobal və regional reallıqlar şəraitində ölkənin stabil milli maraqlarını qoruya bilmək qabiliyyəti ilə özünün əsl siyasi lider olduğunu isbatladı. Ölkəmizdə gənclər siyasətinin məqsədi gənclərin təhsil, demokratiya, insan hüquqları və qanunun aliliyi dəyərlərinə dəstək verən strategiya olaraq gənclərə insan hüquqlarını müdafiə edən və demokratik həyatda fəal və məsuliyyətli Azərbaycan vətəndaşları olmağa imkan verməkdir. Bu gün Azərbaycan gəncliyi cəmiyyətə inteqrasiya etməyə, həm vətəndaş cəmiyyətində, həm də əmək bazarında fəal rol oynamağa qadirdir. Bu gün gənclər universitetlərdə, məktəblərdə , startap biznesində, hökumət məsələlərinə fəal cəlb olunurlar. Bu istiqamətdə SDU-nun əsas hədəflərindən biri də elm və təhsilin vəhdətinə nail olmaq, qlobal səriştələrin mənimsənilməsi üçün bütün təhsil səviyyələrində müasir standartlara uyğun keyfiyyətli təhsili təmin etmək, dünya sənaye inqilabının yaratdığı real problemlərin həllinə yönəlmək, yüksək texnologiyalı sənayeni dəstəkləyən tədqiqatın keyfiyyətini artırmaq, davamlı olaraq innovasiyaları dəstəkləyərək, təhsilə və cəmiyyətə töhfə verməkdir.
Sonra Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Məftun Heydərova Riyaziyyat fənn olimpiadasının nəticələrinin təhlilinə dair təqdimatla çıxış etdi. Qeyd etdi ki, fənn olimpiadasına maraq ildən-ilə artır. 4 mart 2023-cü il tarixində keçirilən Riyaziyyat fənn olimpiadasına Sumqayıt şəhər ümumtəhsil məktəblərinin V ̶ IX siniflərində təhsil alan 200-dən çox şagird qatılıb. Olimpiadanın nəticələrinə görə, 3 nəfər I yer, 3 nəfər II yer və 11 nəfər III yer olmaqla, ümumilikdə 17 nəfər qalib elan edilib. O, olimpiada qaliblərini təbrik edərək onlara gələcək təhsillərində uğurlar arzu etdi.
Tədbirdə çıxış edən Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Mətləb Ağayarov olimpiada qaliblərini təbrik edərək bildirdi ki, olimpiada gənclərin dəqiq elmlərə marağının artırılması, istedadlı gənclərin aşkarlanması və onların peşə yönümünün istiqamətləndirilməsi məqsədilə təşkil olunmuşdur. Qeyd etdi ki, dövlətimiz tərəfindən bu sahədə islahatlara 2014-cü ildən başlanılıb və qısa müddətdə istedadlı uşaqların aşkara çıxarılması üçün bir sıra sistemli işlər görülmüşdür.
Sonda valideynlər universitet rəhbərliyinə dərin təşəkkürlərini ifadə edərək qeyd etdilər ki, belə yarışların keçirilməsi gələcəkdə şagirdlərin biliklərinin təkmilləşdirilməsinə böyük zəmin yaradacaq.

Главная страница | Новости | В СГУ прошла церемония награждения победителей предметной олимпиады по математике, приуроченной к Международному дню математики
Yerləşdirilmə tarixi : 28 Март 2023 15:20
В СГУ прошла церемония награждения победителей предметной олимпиады по математике, приуроченной к Международному дню математики
28 марта в Сумгаитском государственном университете состоялась церемония награждения победителей предметной олимпиады по математике, посвященной Международному дню математики.
Декан факультета математики доц. Халида Гасанова приветствовала участников мероприятия и победителей олимпиады и выразила признательность ректору СГУ проф. Эльхану Гусейнову, а также заведующей Абшерон-Хызинского регионального управления образования Ильхаме Абдуллаевой за поддержку в организации олимпиады. Декан рассказала о мероприятиях, которые проводит СГУ в области работы с одаренными детьми за последние годы. Она отметила, что целью проведения олимпиады является формирование интереса к науке у подростков в раннем возрасте в соответствии с Указом Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 26 января 2015 года о «Стратегии развития азербайджанской молодежи в 2015-2025 годах». Декан подчеркнула, что цель молодежной политики нашего государства, проводимой достойным последователем идей Гейдара Алиева Ильхамом Алиевым,–дать возможность молодым людям стать активными и ответственными гражданами Азербайджана, защищающими права человека и демократические ценности и верховенство закона. Сегодня молодежь Азербайджана имеет возможность интегрироваться в мировое сообщество, играть активную роль как в гражданском обществе, так и на рынке труда. В связи с этим одной из главных целей СГУ является достижение единства науки и образования, обеспечение качественного образования в соответствии с современными стандартами на всех образовательных уровнях. Также вуз стремится повысить качество исследований, поддерживающих инновации и высокотехнологичную промышленность, постоянно вносит свой вклад в развитие образования и общества.
Заведующая кафедрой математики и методики ее преподавания доц. Мафтун Гейдарова отметила, что интерес среди школьников к олимпиаде возрастает с каждым годом. Она сообщила, что в состоявшейся 4 марта 2023 года олимпиаде по математике приняли участие более 200 учащихся V-IX классов общеобразовательных школ города Сумгаит. По итогам олимпиады 17 участников были объявлены победителями. Из них 3 ученика заняли первое место, 3 – второе место и 11 учеников стали обладателями третьего места. Она поздравила победителей и пожелала им успехов в дальнейшей учебе.
Доцент кафедры математики и методики ее преподавания Метлеб Агаяров поздравил победителей олимпиады и отметил, что олимпиада была организована с целью повышения интереса молодежи к точным наукам, выявления талантливых учеников. Он подчеркнул, что реформы в этой сфере, проводимые государством с 2014 года, за короткий срок позволили выявить большое количество одаренных детей и дать им путевку в жизнь.
Родители учащихся выразили благодарность руководству вуза и отметили, что проведение подобных олимпиад создаст хорошую основу для совершенствования знаний учащихся в будущем.
В завершение мероприятия 17 ученикам, показавшим высокие результаты на олимпиаде по математике, были вручены дипломы.