SDU-nun kollektivi Sumqayıtda ümumşəhər Novruz şənliyində iştirak etdi
Martın 17-də xalqımızın milli-mənəvi irsini, bolluğu, bərəkəti və xeyirxahlığı təcəssüm etdirən Novruz bayramı Sumqayıtda böyük təntənə ilə qeyd olundu.
Kimyaçı Mədəniyyət Sarayının qarşısında təşkil olunmuş tədbirdə Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı cənab Zakir Fərəcov, millət vəkilləri, şəhər rəsmiləri, ictimaiyyət nümayəndələri, Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru cənab Elxan Hüseynov başda olmaqla universitetin kollektivi iştirak etdilər.
Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Zakir Fərəcov şəhər sakinlərini təbrik edərək, bayram tonqalını alışdırdı. Yüksələn alov dilimləri sanki insanların sevincini göylərə qaldırırdı. İdmançıların çıxışları iştirakçılar tərəfindən maraqla izləndi. Dədə Qorqud və Bahar qızı xeyir-dua verərək, Novruz bayramının xalqımıza uğur, bol ruzi-bərəkət gətirməsini arzuladılar, milli geyimli uşaqlar meydanda rəqs etdilər.
Daha sonra cənab Zakir Fərəcov və qonaqlar sarayın qarşısında qurulmuş çadırlara baxış keçirdilər. Tariximizin müxtəlif dövrlərini əks etdirən səhnələr, tarixi eksponatlar təqdim edildi. Musiqi sədaları hamını valeh etdi. İştirakçılar sacda yenicə bişən lavaşdan, bükmədən daddılar, maraqlı diskussiyalar apardılar.
Həmçinin çadırlarda Azərbaycan mətbəxinin təamları, Novruzun atributları olan paxlava və şəkərburanın müxtəlif çeşidləri də maraqla qarşılandı. Xanımlar onların hazırlanmasını canlı şəkildə iştirakçılar qarşısında nümayiş etdirdilər.
Tədbirdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin hazırladıqları “Novruz Xonçaları” sərgiləndi, milli mətbəximiz və geyimlərimiz, xalq yaradıcılığının, el sənətkarlığının ən gözəl nümunələri nümayiş olundu.Həmçinin universitetin “Səma” rəqs qrupunun rəngarəng rəqsləri tədbir iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılandı.
Daha sonra iştirakçılar sarayın qarşısında yerləşən açıq səma altında canlı konsertə tamaşa etdilər.

Главная страница | Новости | Коллектив СГУ принял участие в общегородском праздновании Новруза в Сумгаите
Yerləşdirilmə tarixi : 17 Март 2023 14:21
Коллектив СГУ принял участие в общегородском праздновании Новруза в Сумгаите
17 марта в Сумгаите был отмечен праздник Новруз, воплощающий в себе национально-нравственное наследие нашего народа и символизирующего приход весны, изобилие и благополучие.
В мероприятии, организованном перед Дворцом культуры химиков, приняли участие глава исполнительной власти города Сумгаит Закир Фараджов, депутаты, официальные лица города, представители общественности, коллектив Сумгаитского государственного университета во главе с ректором проф. Эльханом Гусейновым.
Закир Фараджов поздравил жителей города и зажег праздничный костер. Далее участники мероприятия наблюдали за выступлениями спортсменов. Персонажи праздника Новруз Деде Коркут и Бахар гыз поздравили жителей города с праздником, пожелали благополучия и удачи. Детские танцевальные коллективы в национальных костюмах исполнили национальные танцы.
Далее Закир Фараджов и гости осмотрели палатки, установленные перед Дворцом культуры, в которых были представлены образцы народного творчества, ремесленных изделий, национальной кухни и одежды.
В некоторых палатках был наглядно продемонстрирован процесс приготовления традиционных сладостей азербайджанской кухни пахлавы и шакербуры, являющихся главными атрибутами праздника Новруз.
Коллектив Сумгаитского государственного университета подготовил к празднику композицию из некоторых блюд национальной кухни, одежды, и поделок ручной работы. Студенческая танцевальная группа «Сяма» исполнила народные танцы, которые очень понравились зрителям.
В заключение состоялся праздничный концерт с участием известных мастеров и заслуженных деятелей искусства.