Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Novruz bayramı təntənə ilə qeyd edildi
Martın 16-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin əsas tədris binasının həyətində möhtəşəm Novruz şənliyi keçirildi.
Milli geyimdə səhnəyə çıxan aparıcılar universitetin bütün kollektivini, yerli və əcnəbi tələbələri salamlayıb onları bayram münasibəti ilə təbrik etdilər.
Novruz bayramının qədim ənənələrindən danışan aparıcılar bu bayramın özünəməxsus xüsusiyyətlərindən söz açdılar. Bildirildi ki, Novruz zəngin tarixin, adət-ənənələrin, tarixi köklərin, milli-mənəvi dəyərlərin ifadəsi olan bayramdır və xalqımız neçə min illərdir ki, bu bayramı böyük coşqu ilə qeyd edir. El arasında həm də Bahar bayramı kimi qəbul edilən bu bayram özündə ancaq il dəyişməsini, yazın ölkəmizə basılan qədəmlərini deyil, həm də insanlar içindəki humanizmi, sabahkı günə inamı ehtiva edir.
Tədbirdə iştirak edən universitetin rektoru, professor Elxan Hüseynov çıxışında ilk olaraq tədbir iştirakçılarını salamladı, onları Novruz bayramı münasibətilə təbrik edərək  bu bayramın bütün xalqımıza ruzi-bərəkət və firavanlıq gətirməsini arzuladı.
Bayramın özünəməxsus fəlsəfəsi barədə danışan rektor “Novruz”un həyatın yenilənməsi, dirçəlişin rəmzi olduğunu qeyd etdi. Novruz bayramının xalqımızın təhtəlşüurunda bolluq və bərəkətin, xeyirxahlığın təcəssümü kimi kök saldığını, bu bayramın insanları daim birliyə, sülhə və əmin-amanlığa səslədiyini qeyd edən professor Elxan Hüseynov bahar mərasimlərinin, adət-ənənələrin əsrlərin sınağından çıxaraq bu günə gəldiyini bildirdi. Xalqımızın sevə-sevə qeyd etdiyi bu bayram bizim adət-ənənələrimizi əsrlər boyu yaşadıb bu günlərə gətirdiyi kimi, bizi bir xalq olaraq birləşdirir, həmrəyliyə səsləyir. Novruz bütün türk dünyasına xas olsa da, Azərbaycanda daha möhtəşəm qeyd olunur. İnkarolunmaz faktdır ki, Novruz bayramının təşəkkül tapmasında, inkişaf etməsində xalqımızın mühüm töhfəsi, payı vardır. Sovet hakimiyyəti illərində Novruz bayramının keçirilməsinə sərt qadağalar qoyulsa da, xalqımız bu əziz bayramı həmişə qeyd etməyə can atmışdır. Ulu Öndər Heydər Əliyev Azərbaycana rəhbərliyinin birinci dövründə Sovet hakimiyyətinin qadağalarına baxmayaraq, milli ruhun yüksəlişinə təkan verən amillərə xüsusi hörmətlə yanaşmışdır. Ümummilli Lider Azərbaycana rəhbərliyinin ikinci dönəmində həyata keçirdiyi dövlət quruculuğu prosesi ilə paralel olaraq, xalqımızın milli-mənəvi dəyərlərinə tam sahib çıxmasına çalışıb. Bu, xüsusilə Novruz bayramı ilə bağlı diqqəti cəlb edirdi. Ulu Öndər hər il qədim milli bayramımız olan Novruzda əhali ilə bayramlaşmağa çıxar, azad və müstəqil xalqımızın Novruz sevinclərindən zövq alardı. Ümummilli Liderin bayram şənliklərində iştirakı, Kosa ilə yumurta döyüşdürməsi, Bahar qızı ilə söhbətləri Novruz tədbirlərini daha da şənləndirir, insanların sevincinə səbəb olurdu. Hazırda bu ənənələr Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən davam etdirilir. Novruzu milli-mənəvi dəyərlərimizin təcəssümü adlandıran dövlət başçımızın  hər il bayram şənliklərinə qatılması, əhali ilə bayramlaşması, Bakının qədim meydanındakı tonqalı alovlandırması bayram ovqatını daha da artırmaqla yanaşı, xalqla iqtidar arasında sıx vəhdəti də sübut edir. Parlaq Zəfərimizdən sonra artıq üçüncü ildir ki, azad edilmiş ərazilərimizdə bayram tonqalları qalanır, Novruz bayramı qeyd edilir.
Universitetin Novruz tonqalını alovlandıran rektor professor Elxan Hüseynov bayram münasibəti ilə bir daha kollektivi təbrik etdi və hər bir ailəyə ruzi-bərəkət, sevinc arzuladı.
Bayram tədbirində el ağsaqqalı Dədə Qorqud Novruzun gəlişi münasibətilə xeyir-dua verdi. Bayramın əsas personajları olan Bahar qızı, Kosa və Keçəl öz maraqlı zarafatları ilə şənliyə xüsusi zövq qatdılar.
Fakültələrin  hazırladıqları “Novruz Xonçaları” sərgiləndi, milli mətbəximiz və geyimlərimiz, xalq yaradıcılığının, el sənətkarlığının ən gözəl nümunələri nümayiş olundu.
Tədbirdə gənc ifaçı Pərviz Mahmudovun  ifasında Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecin direktoru, dosent Mətanət Pirquliyevanın Ulu Öndər Heydər Əliyevin əziz xatirəsinə həsr etdiyi “Sənin əsərin” adlı şeirinə bəstələnmiş mahnı səsləndi.
Universitetin “Səma” rəqs qrupunun rəngarəng rəqsləri, respublikamızın tanınmış mədəniyyət və incəsənət nümayəndələrinin ifaları tədbir iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılandı.

Home | News | NOWRUZ HOLIDAY WAS CELEBRATED IN SSU
On March 16, a grand Nowruz celebration was held in the courtyard of the main educational building of Sumgayit State University.
The presenters  appeared on the stage in national costumes, greeted the entire team of the university, local and foreign students and congratulated them on the occasion of the holiday.
Speaking about the ancient traditions of Nowruz holiday, the presenters talked about the unique features of this holiday. It was reported that Novruz is a holiday that is an expression of rich history, traditions, historical roots, and national-spiritual values. Our people have been celebrating this holiday with great enthusiasm for thousands of years. This holiday, which is also considered as Spring holiday among people, not only includes the change of year, the arrival of spring in our country, but also humanism in people, faith in tomorrow.
The rector of the university professor Elkhan Huseynov participated in the event, greeted the event participants, congratulated them on the Nowruz holiday and wished that this holiday would bring sustenance, blessings and prosperity to all our people.
Speaking about the unique philosophy of the holiday, the rector noted that "Nowruz" is a symbol of renewal of life and revival. Prof. Elkhan Huseynov noted that the Nowruz holiday is rooted in the consciousness of our people as the embodiment of abundance, blessing, and kindness, and that this holiday always calls people to unity, peace and calmness. This holiday unites us as a nation, calls for solidarity, as our traditions have lived for centuries and brought to these days. Although Novruz is unique to the entire Turkic world, it is celebrated more magnificently in Azerbaijan. It is an undeniable fact that our nation has an important contribution and share in the establishment and development of Novruz holiday. Although there were strict bans on the Novruz holiday during the years of Soviet rule, our people have always been eager to celebrate this dear holiday. Great Leader Heydar Aliyev, in the first period of his leadership of Azerbaijan, paid special respect to the factors that encouraged the rise of the national spirit, despite the prohibitions of the Soviet government. In parallel with the state building process carried out by the national leader in the second term of his leadership, he tried to fully own the national and moral values of our people. This attracted attention especially in connection with Nowruz holiday. Every year, the Great Leader went out to celebrate with the population on Nowruz and enjoyed the Novruz joys of our people. The National Leader's participation in holiday celebrations, his egg fight with Kosa, and his conversations with Bahar girl made Nowruz events even more cheerful and made people happy. Currently, these traditions are continued by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev. Calling Novruz the embodiment of our national and moral values, the participation of our head state in holiday, celebrating with the population  and lighting a bonfire in the ancient square of Baku not only increases the festive spirit, but also proves the close unity between the people and the government. After our Bright Victory, holiday bonfires and Nowruz holiday are being celebrated in our liberated territories for the third year already.
Rector professor Elkhan Huseynov lighting the Nowruz bonfire of the university, once again congratulated the team on the occasion of the holiday and wished every family prosperity, happiness and joy.
At the holiday event, the elder of the village-Dede Gorgud wished  a blessing on the occasion of the arrival of Nowruz. Bahar girl, Kosa and Kechel, the main characters of the holiday made the holiday celebration  joyful  with their interesting jokes.
"Novruz Khanchas" prepared by the faculties were exhibited, our national cuisine and clothes, the most beautiful examples of folk creativity and handicrafts were displayed.
At the event, young singer Parviz Mahmudov sang a song composed to the poem "Your masterpiece" dedicated to the dear memory of Great Leader Heydar Aliyev by the director of Sumgayit State Technical College, associate professor Matanat Pirguliyeva.
Dances of the "Sema" dance group of the university, performances of well-known culture and art representatives of our republic were welcomed by the participants of the event.