Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun rektoru Novruz bayramı münasibətilə kollektivi pul mükafatı ilə sevindirdi
SDU-nun rektoru Novruz bayramı münasibətilə kollektivi pul mükafatı ilə sevindirdi
Novruz bayramı xalqımızın sevimli bayramıdır. Əsrlər boyu Azərbaycan xalqı Novruz bayramını qeyd edib. Mənşəyini uzaq keçmişin ən dərin qatlarından alan Novruz bayramı Azərbaycan xalqının mənəvi sərvəti kimi günümüzədək layiqincə yaşadılır. Odlar diyarını sivilizasiyaların qovuşuğundakı qədim mərkəz olaraq tanıdıb şöhrətləndirən mədəni sərvətlər xəzinəmizdə Novruz mərasimləri müstəsna mövqeyə malikdir. Novruz bayramı tarixi-mədəni irsə bağlılığımızın ifadəsinə çevrilmişdir.
Məhz Ulu Öndər Heydər Əliyevin sayəsində respublikamız müstəqilliyini bərpa edəndən sonra xalqımız öz adətlərinin, milli dəyərlərinin, insana, təbiətə sevginin nümunəsi olan Novruz bayramını daha böyük izdihamla qeyd etməyə başlamışdır. Çünki məhz Ümummilli Lider Heydər Əliyevin sayəsində ümumi mədəni hərəkatın tərkib hissəsi kimi milli bayramımız olan Novruz ötən əsrin 70–80-ci illərində əvvəlki dövrlərlə müqayisədə kütləvi şəkildə qeyd olunmağa başladı. Ulu Öndər Heydər Əliyevin müstəqil Azərbaycana rəhbərliyi dövründə isə Novruz təntənələri xalqımızın həyatına birdəfəlik daxil oldu. Bu gün Ulu Öndər Heydər Əliyev siyasi kursunun layiqli davamçısı, xalqımızın qətiyyətli Ali Baş Komandanı, Prezident cənab İlham Əliyev də mədəni-mənəvi irsimizə xüsusi diqqətlə yanaşaraq, Novruz bayramının hər il yüksək səviyyədə keçirilməsini təmin edir. Bu, dünənimizi bu günümüzlə bağlamaq, onu qoruyaraq gələcəyə aparmaq deməkdir. 30 illik fasilədən sonra əzəli Qarabağ torpaqlarımızın ölkə başçımızın müdrik səyi, igid oğullarımızın şücaəti sayəsində geri qayıtması bayramımıza bir ayrı əhval-ruhiyyə və rəng qatdı, Qarabağımızda, Şuşamızda bayram tonqallarının qalanması bütün xalqa ən böyük Novruz töhfəsi oldu.
Bu xoş əhval-ruhiyyəli bayram günündə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov universitetin bütün əməkdaşlarını təbrik etdi, onlara bol ruzi-bərəkət, əmin-amanlıq, yeni-yeni nailiyyətlər arzuladı və əməkdaşları bayram hədiyyəsi olaraq pul mükafatı ilə sevindirdi.
Qeyd edək ki, SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynovun imzaladığı müvafiq Əmrə əsasən işçilərin sosial vəziyyətini yaxşılaşdırmaq məqsədilə hər il Yeni il öncəsi, Novruz, Ramazan, Qurban bayramları ərəfəsində universitetin bütün əməkdaşlarına maddi yardımlar olunur ki, bu da kollektiv tərəfindən böyük rəğbətlə qarşılanır.

Главная страница | Новости | Коллектив СГУ получил денежную премию в честь Новруз байрамы
Новруз байрамы самый любимый народный праздник, который азербайджанский народ отмечает на протяжении многих веков. Уходящий корнями в глубокую древность праздник Новруз, как духовная ценность сохранен, и дошел до наших дней. Он соединил и прославил страну огней с центром древней цивилизации. Традиции и обряды Новруза стали выражением историко-культурного наследия нашего народа.
Именно благодаря общенациональному лидеру Гейдару Алиеву после восстановления суверенитета нашей республики, народ с большим воодушевлением отмечает праздник Новруз, выражая любовь к национальным ценностям, природе и человеку. Наш национальный праздник стал массово и широко отмечаться в 70-80 годы. В годы руководства Гейдара Алиева Азербайджаном этот светлый праздник навсегда вошел в жизнь нашего народа. Сегодня достойный продолжатель политического курса общенационального лидера Гейдара Алиева, Верховный главнокомандующий президент Ильхам Алиев тоже относится внимательно и бережно к культурно–духовному наследию нашего народа, и праздник Новруз отмечается в республике на самом высоком уровне.
После 30–летней оккупации, наш народ под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева, силами героических сынов Азербайджана сумел освободить земли Карабаха Это придало празднованию Новруз байрамы новое дыхание. Самым большим подарком к празднику Новруз стало то, что праздничные костры запылали в Карабахе и Шуше.
В эти праздничные дни ректор Сумгаитского государственного университета профессор Эльхан Гусейнов поздравил всех сотрудников, пожелал им благополучия, мира, здоровья и новых творческих свершений и порадовал их денежной премией.
Следует отметить, что, согласно приказу ректора СГУ профессора Эльхана Гусейнова с целью улучшения социального положения сотрудников ежегодно все члены коллектива получают материальную помощь перед Новым годом, Новруз байрамы, праздником Рамазан и Курбан байрамы. Члены коллектива с большой радостью воспринимают эту помощь.