Kimya və biologiya fakültəsində Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illiyi ilə bağlı tədbir keçirildi
Martın 13-də Kimya və biologiya fakültəsində Tələbə Həmkarlar İttifaqı və Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş “Heydər Əliyev – Zəfərə gedən yolun başlanğıcı” adlı tədbir keçirildi.
Müəllim və tələbələrin iştirak etdiyi tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildi, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçən şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Tədbiri fakültənin dekanı dosent Mahal Muradov açaraq xalqımızın Ümummilli Lideri, dünya şöhrətli siyasi xadim, dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin keçdiyi şərəfli həyat yolundan və milli quruculuq fəaliyyətindən, Azərbaycan xalqının taleyində, milli birlik və dövlətçiliyin formalaşmasında, o cümlədən ölkənin beynəlxalq mövqeyinin möhkəmlənməsində əvəzsiz xidmətlərindən, şəxsiyyətin siyasi, iqtisadi, elm, təhsil və digər sahələrdə həyata keçirdiyi islahatlardan danışdı. Bildirdi ki, bu gün insanlar tarixi vərəqlədikcə Heydər Əliyev zəkasının, düşüncəsinin, müdrikliyinin böyüklüyünü bir daha hiss edir, Ümummilli Liderin respublikamız, xalqımız üçün misilsiz xidmətlər göstərdiyinin şahidi olurlar. Dahi Heydər Əliyev məhvə doğru gedən Azərbaycanı uçurumun kənarından xilas edib güclü inkişaf yoluna çıxarmaqla xalqımızın böyük xilaskarına çevrilib. Qədirbilən xalqımız dahi şəxsiyyətin xidmətlərini əsla unutmur, onun xatirəsini ehtiramla yad edib, daim uca tutur. Dekan onu da diqqətə çatdırdı ki, 44 günlük Vətən müharibəsində qazandığımız möhtəşəm Qələbə Heydər Əliyev ideyalarının əbədi olaraq yaşadığını bir daha sübuta yetirmiş oldu. Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin peşəkar rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan Ordusunun müstəqil dövlətimizə və xalqımıza qazandırdığı bu tarixi Zəfər məhz Ulu Öndər Heydər Əliyevin müstəqil dövlətçilik ideallarının böyük təntənəsidir.
Sonra Ulu Öndərin həyat və siyasi fəaliyyətinin bəzi məqamlarını əks etdirən videoçarx nümayiş etdirildi.
Daha sonra çıxış edən Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov Azərbaycan xalqının böyük oğlu, müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu, Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqının dövlətçilik tarixində böyük uğurlara imza atmasından söhbət açdı. Bildirdi ki, Ulu Öndər Heydər Əliyev fəaliyyətinin hər bir məqamı ilə xalqın, dövlətin, cəmiyyətin və onun üzvlərinin mənafeyinə xidmət etmiş, Azərbaycan dövlətinin və xalqının bütövlüyü uğrunda fədakarlıqla çalışmış, müstəqilliyimizin möhkəmləndirilməsi, dövlətçiliyimizin inkişafı, xalqın rifah halının daha da yaxşılaşdırılması üçün tarixi işlər görmüşdür. Ümummilli Liderin layiqli davamçısı Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən həyata keçirilən uğurlu daxili və xarici siyasət kursu Heydər Əliyev ideyalarına söykənir və əldə edilən dinamik inkişaf, sarsılmaz ictimai-siyasi sabitlik göstərir ki, müasir müstəqil Azərbaycanın seçdiyi strateji yol milli maraqlara və xalqın ali iradəsinə əsaslanır və İlham Əliyev təkcə Prezident kimi deyil, həm də bir oğul kimi öz üzərinə böyük məsuliyyət götürərək həm ata vəsiyyətini, həm də Prezident andını yerinə yetirdi.
Tədbirdə çıxış edən digər natiqlər dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin Azərbaycan dövləti və xalqı qarşısındakı tarixi xidmətlərindən bəhs etdilər. Heydər Əliyevin əsl lider kimi yaddaşlarda daim yaşayacağını, onun həyatının və vətənə bağlılığının gənc nəslə hər zaman örnək olduğunu vurğuladılar.
Tədbirdə tələbələrin ifalarında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunan “Sən elə bir zirvəsən”, “Ulu bir sərkərdə, Ulu bir Öndər”, “Torpağın səsi” adlı şeirlər və mahnılar səsləndirildi.

Главная страница | Новости | На факультете Химии и биологии проведено мероприятие, посвященное 100 –летию общенационального лидера Гейдара Алиева
Yerləşdirilmə tarixi : 13 Март 2023 15:02
На факультете Химии и биологии проведено мероприятие, посвященное 100 –летию общенационального лидера Гейдара Алиева
13 марта при организационной поддержке Студенческого профсоюзного комитета и Студенческой молодежной организации СГУ было проведено мероприятие «Гейдар Алиев –начало пути к победе», посвященное 100-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
В мероприятии, котором приняли участие представители профессорско-преподавательского и студенческого состава, прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики, минутой молчания участники почтили память шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность Азербайджана.
Выступил декан факультета доцент Махал Мурадов. Он рассказал о славном жизненном пути политического деятеля мирового значения, гениальной личности Гейдара Алиева. Было отмечено, что общенациональный лидер сыграл большую роль в судьбе азербайджанского народа, в формировании национального единства и государственности, в укреплении международного авторитета страны. Доц. Махал Мурадов также рассказал о реформах, проводимых Гейдаром Алиевым в политической, экономической, научной и образовательной жизни страны. Сегодня, оглядываясь назад, народ еще раз убеждается в том, насколько прозорлив, гениален и мудр был Гейдар Алиев. Он был великим спасителем народа, когда вывел его из тяжелой ситуации, угрожавшей развалом страны. Наш благодарный народ не забывает его заслуг и всегда с уважением относится к памяти общенационального лидера.
Победа Азербайджана в 44 –дневной Отечественной войне под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева тоже является торжеством идей государственности общенационального лидера Гейдара Алиева.
Далее был продемонстрирован видеоролик, посвященный его жизни и политической деятельности.
Выступил зав. кафедрой истории народов Азербайджана и Восточной Европы профессор Ширхан Селимов.
Он отметил, что общенациональный лидер Гейдар Алиев всегда служил на благо своего народа, государства, общества и каждого его члена. Он преданно служил своему народу, делал все для укрепления суверенитета страны, развития государственности и улучшения материального благосостояния народа.
Сегодня президент Ильхам Алиев успешно проводит в жизнь внутреннюю и внешнюю политику, опирающуюся на идеи Гейдара Алиева. Динамическое развитие, общественно-политическая стабильность показывают, что стратегический путь, который избрал Азербайджан, основан на национальных интересах и воле народа. Ильхам Алиев выполнил свою миссию те только как президент, но и как сын, воплощая заветы общенационального лидера. Выступившие на мероприятии докладчики рассказали о гениальной личности общенационального лидера. Они отметили, что имя Гейдара Алиева как великого лидера, будет жить вечно. Его жизнь является примером служения народу и родине, а молодежь всегда воспитывается на его идеях.
В заключение студенты исполнили стихи и песни, посвященные памяти общенационального лидера Гейдара Алиева.