Kimya və biologiya fakültəsində Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illiyi ilə bağlı tədbir keçirildi
Martın 13-də Kimya və biologiya fakültəsində Tələbə Həmkarlar İttifaqı və Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş “Heydər Əliyev – Zəfərə gedən yolun başlanğıcı” adlı tədbir keçirildi.
Müəllim və tələbələrin iştirak etdiyi tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildi, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçən şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Tədbiri fakültənin dekanı dosent Mahal Muradov açaraq xalqımızın Ümummilli Lideri, dünya şöhrətli siyasi xadim, dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin keçdiyi şərəfli həyat yolundan və milli quruculuq fəaliyyətindən, Azərbaycan xalqının taleyində, milli birlik və dövlətçiliyin formalaşmasında, o cümlədən ölkənin beynəlxalq mövqeyinin möhkəmlənməsində əvəzsiz xidmətlərindən, şəxsiyyətin siyasi, iqtisadi, elm, təhsil və digər sahələrdə həyata keçirdiyi islahatlardan danışdı. Bildirdi ki, bu gün insanlar tarixi vərəqlədikcə Heydər Əliyev zəkasının, düşüncəsinin, müdrikliyinin böyüklüyünü bir daha hiss edir, Ümummilli Liderin respublikamız, xalqımız üçün misilsiz xidmətlər göstərdiyinin şahidi olurlar. Dahi Heydər Əliyev məhvə doğru gedən Azərbaycanı uçurumun kənarından xilas edib güclü inkişaf yoluna çıxarmaqla xalqımızın böyük xilaskarına çevrilib. Qədirbilən xalqımız dahi şəxsiyyətin xidmətlərini əsla unutmur, onun xatirəsini ehtiramla yad edib, daim uca tutur. Dekan onu da diqqətə çatdırdı ki, 44 günlük Vətən müharibəsində qazandığımız möhtəşəm Qələbə Heydər Əliyev ideyalarının əbədi olaraq yaşadığını bir daha sübuta yetirmiş oldu. Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin peşəkar rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan Ordusunun müstəqil dövlətimizə və xalqımıza qazandırdığı bu tarixi Zəfər məhz Ulu Öndər Heydər Əliyevin müstəqil dövlətçilik ideallarının böyük təntənəsidir.
Sonra Ulu Öndərin həyat və siyasi fəaliyyətinin bəzi məqamlarını əks etdirən videoçarx nümayiş etdirildi.
Daha sonra çıxış edən Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov Azərbaycan xalqının böyük oğlu, müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu, Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqının dövlətçilik tarixində böyük uğurlara imza atmasından söhbət açdı. Bildirdi ki, Ulu Öndər Heydər Əliyev fəaliyyətinin hər bir məqamı ilə xalqın, dövlətin, cəmiyyətin və onun üzvlərinin mənafeyinə xidmət etmiş, Azərbaycan dövlətinin və xalqının bütövlüyü uğrunda fədakarlıqla çalışmış, müstəqilliyimizin möhkəmləndirilməsi, dövlətçiliyimizin inkişafı, xalqın rifah halının daha da yaxşılaşdırılması üçün tarixi işlər görmüşdür. Ümummilli Liderin layiqli davamçısı Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən həyata keçirilən uğurlu daxili və xarici siyasət kursu Heydər Əliyev ideyalarına söykənir və əldə edilən dinamik inkişaf, sarsılmaz ictimai-siyasi sabitlik göstərir ki, müasir müstəqil Azərbaycanın seçdiyi strateji yol milli maraqlara və xalqın ali iradəsinə əsaslanır və İlham Əliyev təkcə Prezident kimi deyil, həm də bir oğul kimi öz üzərinə böyük məsuliyyət götürərək həm ata vəsiyyətini, həm də Prezident andını yerinə yetirdi.
Tədbirdə çıxış edən digər natiqlər dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin Azərbaycan dövləti və xalqı qarşısındakı tarixi xidmətlərindən bəhs etdilər. Heydər Əliyevin əsl lider kimi yaddaşlarda daim yaşayacağını, onun həyatının və vətənə bağlılığının gənc nəslə hər zaman örnək olduğunu vurğuladılar.
Tədbirdə tələbələrin ifalarında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunan “Sən elə bir zirvəsən”, “Ulu bir sərkərdə, Ulu bir Öndər”, “Torpağın səsi” adlı şeirlər və mahnılar səsləndirildi.

Home | News | AN EVENT RELATED TO THE 100TH ANNIVERSARY OF GREAT LEADER HEYDAR ALIYEV WAS HELD AT THE FACULTY OF CHEMISTRY AND BIOLOGY
Yerləşdirilmə tarixi : 13 March 2023 15:02
AN EVENT RELATED TO THE 100TH ANNIVERSARY OF GREAT LEADER HEYDAR ALIYEV WAS HELD AT THE FACULTY OF CHEMISTRY AND BIOLOGY
On March 13, an event dedicated to the 100th anniversary of the birth of Great Leader Heydar Aliyev on the topic "Heydar Aliyev - the beginning of the path to victory" was held at the faculty of Chemistry and biology organized by the Student Trade Union and the Student Youth Organization.
At the event attended by teachers and students. The National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played, the memory of National Leader Heydar Aliyev and our martyrs who died for the territorial integrity of Azerbaijan was commemorated with a minute of silence.
Opening the event, the dean of the faculty, docent Mahal Muradov spoke about the honorable life path and activities of Heydar Aliyev-the National Leader of our nation, a world-famous political figure, a genius and his invaluable services to the destiny of the Azerbaijani people, the formation of national unity and statehood, including the strengthening of the country"s international position. He talked about the reforms implemented in political, economic, science, education and other fields. The genius Heydar Aliyev saved Azerbaijan from the edge of destruction and became the great savior of our people. Our nation never forgets the services of a genius, remembers his memory with respect and always holds it in high regard. The dean also pointed out that the great Victory we won in the 44-day Patriotic war proved once again that the ideas of Heydar Aliyev live forever. This historic victory won by the brave Azerbaijan Army under the leadership of President, Commander-in-Chief Ilham Aliyev to our independent state is a great celebration of the ideals of independent statehood of Great Leader Heydar Aliyev.
Then a video was shown, reflecting some moments of the Great Leader"s life and political activities.
Speaking later professor Shirkhan Salimov head of the department of History of peoples of Azerbaijan and Eastern Europe nations talked about the achievements of Heydar Aliyev, the founder of the modern state of Azerbaijan in the history of the statehood of the Azerbaijani people. He said that the Great Leader Heydar Aliyev served the interests of the people and the state at every moment of his activity. He worked selflessly for the integrity of the state and people of Azerbaijan, he developed our statehood and further improve the well-being of the people. The successful domestic and foreign policy course implemented by President Ilham Aliyev - the worthy follower of the National Leader. The achieved dynamic development and unshakable socio-political stability show that the strategic path chosen by modern independent Azerbaijan is based on national interests and the supreme will of the people. Ilham Aliyev Aliyev not only as president, but also as a son fulfilled both his father"s will and the presidential oath, taking upon himself great responsibility.
Other speakers made a speech at the event talked about the historical services of the genius Heydar Aliyev to the state and people of Azerbaijan. They emphasized that Heydar Aliyev will always be remembered as a true leader, his life and devotion to the motherland will always be an example for the younger generation.
At the event, students performed poems and songs dedicated to the memory of National Leader Heydar Aliyev, "You are such a peak", "A great leader, "Voice of the land".