Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU ilə Ufa Dövlət Neft Texniki Universiteti arasında onlayn seminar keçirildi
SDU ilə Ufa Dövlət Neft Texniki Universiteti arasında onlayn seminar keçirildi
Martın 10-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin İqtisadi təhlükəsizlik kafedraları arasında əməkdaşlıq çərçivəsində 2023-cü il üçün təsdiqlənmiş elmi-praktiki seminarların planına uyğun olaraq, onlayn formatda növbəti elmi seminar keçirildi. Seminarda hər iki ali təhsil müəssisəsinin professor-müəllim və tələbə heyəti iştirak etdi.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat   kafedrasının müdiri dosent Lalə Mahmudova seminar iştirakçılarını salamladı və iki kafedra arasında mütəmadi olaraq elmi seminarların keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğuladı, əvvəlki illərdə keçirilmiş görüşlərin materialları əsasında “Dayanıqlı inkişaf və milli iqtisadi təhlükəsizlik problemləri” adlı kollektiv monoqrafiyanın çap olunmasının təqdirəlayiq hal olduğunu qeyd etdi.
Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin İqtisadi təhlükəsizlik kafedrasının müdiri dosent Olqa Mamelatalaşvili seminar iştirakçılarını salamladıqdan sonra beynəlxalq elmi seminarların kafedraların elmi inkişafında əhəmiyyətini qeyd etdi və ilin sonunda builki seminarların materiallarının nəşr olunmasını təklif etdi.
Sonra Sumqayıt Dövlət Unversitetinin İqtisadiyyat kafedrasının baş müəllimi Məhəmməd Əhmədov “İqtisadi təhlükəsizliyin təmin olunması məqsədilə regionların sosial-iqtisadi monitorinqinin zəruriliyi” mövusunda çıxış edərək bildirdi ki, 2020-ci il sentyabrın 27-dən başlayan 44 günlük Böyük Qarabağ Zəfərindən sonra ölkəmizin iqtisadi inkişaf modelinin yeni və obyektiv reallıqlara uyğun olaraq təkmilləşdirlməsi, idarəetmə formalarının daha çevik və səmərəli olaraq tənzimlənməsi bir obyektiv zərurət kimi ortaya çıxmışdır. Torpaqlarımızın işğaldan azad olunmasına və işğalçı erməni ordusunun darmadağın edilməsinə, Ermənistan rəhbərliyinin təslimçi sazişə imza atmasına baxmayaraq, revanşist qüvvələr və onların müxtəlif aparıcı dünya ölkələrində kök salan iki­üz­lü havadarları, ikili standartları dövlət siyasətinə yeridən siyasətçilər, beynəlxalq təşkilatlar hələ də torpaqlarımızın işğaldan azad olunması ilə barışmaq istəmir və təxribatlara əl atmaqda davam edirlər. Belə bir şəraitdə işğaldan azad olunmuş ərazilərin sürətlə dirçəldilməsi, infrastrukturun yaradılması və böyük qayıdışın tezləşdirilməsi üçün zəruri tədbirlərin görülməsi bu kimi qüvvələrə və revanşistlərə ən tutarlı cavabdır. Bu baxımdan Azərbaycan Respublikasında yeni iqtisadi rayonların yaradılması haqqında Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin 7 iyul 2021-ci il tarixli  Fərmanı ölkənin regionlarının davamlı və tarazlı inkişafının təmin olunmasında, regionların iqtisadi potensialının artırılmasında, əhalinin rifah halının yüksəldilməsində mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonunun yaradılması  işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpasında, gələcək inkişafında genişmiqyaslı tədbirlərin başlanğıcıdır. Məruzəçi Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin himayəsi altında və Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə martın 9-da keçirilən və 3 gün davam edəcək “Dünya bu gün: çağırışlar və ümidlər” mövzusunda keçirilən X Qlobal Bakı Forumunun regional problemlərin həlli istiqamətində mühüm əhəmiyyət daşıdığını bildirdi.
Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin İqtisadi təhlükəsizlik kafedrasının dosenti Elvira Muxamadiyeva “İqtisadi təhlükəsizliyin təmin edilməsi məqsədilə regionun sosial-iqtisadi inkişafının monitorinqi” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. Məruzəçi regionun sosial-iqtisadi inkişafının monitorinq göstəricilərinə qoyulan tələblər, regionun sosial-iqtisadi inkişafının amilləri və kateqoriyaları, mərhələləri, təhdidlərin səviyyəsinin müəyyənləşdirilməsi modeli və s.haqqında məlumat verdi.

Home | News | AN ONLINE SEMINAR WAS HELD BETWEEN SSU AND UFA STATE OIL TECHNICAL UNIVERSITY
On March 10, the next scientific seminar was held online in accordance with the plan of scientific-practical seminars approved for 2023 within the framework of cooperation between the departments of Economics of Sumgayit State University and Economic Security of Ufa State Oil Technical University. Professors and students of both higher education institutions participated in the seminar.
Associate professor Lala Mahmudova, head of the department of Economics of Sumgayit State University welcomed the participants of the seminar and emphasized the importance of regularly holding scientific seminars between the two departments and noted that the publication of a collective monograph entitled "Sustainable development and national economic security problems" based on the materials of the meetings held in previous years is commendable.
After greeting the participants of the seminar, the head of the department of Economic Security of the Ufa State Oil Technical University, associate professor Olga Mamelatalashvili noted the importance of international scientific seminars in the scientific development of the departments and proposed to publish the materials of this year's seminars at the end of the year.
Then, the senior lecturer of the department of Economics of Sumgait State University Mahammad  Ahmadov spoke on the theme "Necessity of socio-economic monitoring of regions for the purpose of ensuring economic security" said that after the 44-day Great Karabakh Victory, which began on September 27, 2020, the new economic development model of our country and its improvement in accordance with objective realities caused more flexible and efficient regulation of management forms as an objective necessity. Despite the liberation of our lands from occupation and the defeat of the invading Armenian army, despite the signing of the surrender agreement by the Armenian leadership, revanchist forces and their two-faced supporters  in various leading world countries, politicians and international organizations who introduce double standards into state policy don't want to come to terms with it and continue to resort to provocations. In such a situation, taking the necessary measures for the rapid revival of the territories freed from occupation, the creation of infrastructure and the acceleration of the great return is the most consistent response to such forces and revanchists. In this regard, the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated July 7, 2021 on the creation of new economic regions in the Republic of Azerbaijan is of great importance in ensuring the sustainable and balanced development of the regions of the country for increasing the economic potential of the regions  and improving the welfare of the population. The creation of Karabakh and Eastern Zangezur economic region is the beginning of large-scale measures in the restoration and future development of the territories freed from occupation. The speaker stated that the 10th Global Baku Forum under the protection of the President of Azerbaijan  Ilham Aliyev and  with the organization by the Nizami Ganjavi International Center on March 9 will last for 3 days under the theme "The World Today: Challenges and Hopes" is  great importance in the direction of solving regional problems.
Elvira Mukhamadiyeva-associate professor of the department of Economic Security of the Ufa State Oil Technical University  delivered a report on "Monitoring the socio-economic development of the region for the purpose of ensuring economic security". The speaker gave information about the requirements for the monitoring indicators of the socio-economic development of the region, the factors and categories, stages of the socio-economic development of the region and  the model for determining the level of threats, etc.