Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU ilə Ufa Dövlət Neft Texniki Universiteti arasında onlayn seminar keçirildi
SDU ilə Ufa Dövlət Neft Texniki Universiteti arasında onlayn seminar keçirildi
Martın 10-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin İqtisadi təhlükəsizlik kafedraları arasında əməkdaşlıq çərçivəsində 2023-cü il üçün təsdiqlənmiş elmi-praktiki seminarların planına uyğun olaraq, onlayn formatda növbəti elmi seminar keçirildi. Seminarda hər iki ali təhsil müəssisəsinin professor-müəllim və tələbə heyəti iştirak etdi.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat   kafedrasının müdiri dosent Lalə Mahmudova seminar iştirakçılarını salamladı və iki kafedra arasında mütəmadi olaraq elmi seminarların keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğuladı, əvvəlki illərdə keçirilmiş görüşlərin materialları əsasında “Dayanıqlı inkişaf və milli iqtisadi təhlükəsizlik problemləri” adlı kollektiv monoqrafiyanın çap olunmasının təqdirəlayiq hal olduğunu qeyd etdi.
Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin İqtisadi təhlükəsizlik kafedrasının müdiri dosent Olqa Mamelatalaşvili seminar iştirakçılarını salamladıqdan sonra beynəlxalq elmi seminarların kafedraların elmi inkişafında əhəmiyyətini qeyd etdi və ilin sonunda builki seminarların materiallarının nəşr olunmasını təklif etdi.
Sonra Sumqayıt Dövlət Unversitetinin İqtisadiyyat kafedrasının baş müəllimi Məhəmməd Əhmədov “İqtisadi təhlükəsizliyin təmin olunması məqsədilə regionların sosial-iqtisadi monitorinqinin zəruriliyi” mövusunda çıxış edərək bildirdi ki, 2020-ci il sentyabrın 27-dən başlayan 44 günlük Böyük Qarabağ Zəfərindən sonra ölkəmizin iqtisadi inkişaf modelinin yeni və obyektiv reallıqlara uyğun olaraq təkmilləşdirlməsi, idarəetmə formalarının daha çevik və səmərəli olaraq tənzimlənməsi bir obyektiv zərurət kimi ortaya çıxmışdır. Torpaqlarımızın işğaldan azad olunmasına və işğalçı erməni ordusunun darmadağın edilməsinə, Ermənistan rəhbərliyinin təslimçi sazişə imza atmasına baxmayaraq, revanşist qüvvələr və onların müxtəlif aparıcı dünya ölkələrində kök salan iki­üz­lü havadarları, ikili standartları dövlət siyasətinə yeridən siyasətçilər, beynəlxalq təşkilatlar hələ də torpaqlarımızın işğaldan azad olunması ilə barışmaq istəmir və təxribatlara əl atmaqda davam edirlər. Belə bir şəraitdə işğaldan azad olunmuş ərazilərin sürətlə dirçəldilməsi, infrastrukturun yaradılması və böyük qayıdışın tezləşdirilməsi üçün zəruri tədbirlərin görülməsi bu kimi qüvvələrə və revanşistlərə ən tutarlı cavabdır. Bu baxımdan Azərbaycan Respublikasında yeni iqtisadi rayonların yaradılması haqqında Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin 7 iyul 2021-ci il tarixli  Fərmanı ölkənin regionlarının davamlı və tarazlı inkişafının təmin olunmasında, regionların iqtisadi potensialının artırılmasında, əhalinin rifah halının yüksəldilməsində mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonunun yaradılması  işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpasında, gələcək inkişafında genişmiqyaslı tədbirlərin başlanğıcıdır. Məruzəçi Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin himayəsi altında və Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə martın 9-da keçirilən və 3 gün davam edəcək “Dünya bu gün: çağırışlar və ümidlər” mövzusunda keçirilən X Qlobal Bakı Forumunun regional problemlərin həlli istiqamətində mühüm əhəmiyyət daşıdığını bildirdi.
Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin İqtisadi təhlükəsizlik kafedrasının dosenti Elvira Muxamadiyeva “İqtisadi təhlükəsizliyin təmin edilməsi məqsədilə regionun sosial-iqtisadi inkişafının monitorinqi” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. Məruzəçi regionun sosial-iqtisadi inkişafının monitorinq göstəricilərinə qoyulan tələblər, regionun sosial-iqtisadi inkişafının amilləri və kateqoriyaları, mərhələləri, təhdidlərin səviyyəsinin müəyyənləşdirilməsi modeli və s.haqqında məlumat verdi.

Главная страница | Новости | Состоялся онлайн –семинар между СГУ и Уфимским государственным нефтяным техническим университетом
Yerləşdirilmə tarixi : 10 Март 2023 16:06
Состоялся онлайн –семинар между СГУ и Уфимским государственным нефтяным техническим университетом
10 марта в рамках сотрудничества между кафедрой экономики Сумгаитского государственного университета и кафедрой экономической безопасности Уфимского государственного нефтяного технического университета согласно плану научно-практических семинаров, утвержденных на 2023 год, состоялся очередной онлайн-семинар.
В семинаре приняли участие представители профессорско-преподавательского и студенческого состава обоих университетов.
Зав.кафедрой экономики Сумгаитского государственного университета доц. Лала Махмудова поприветствовала участников и сказала, что регулярное проведение научного семинара имеет большое значение. На основе материалов встреч, проводимых в прошлые годы, была опубликована коллективная монография «Устойчивое развитие и проблемы национальной экономической безопасности».
Зав. кафедрой экономической безопасности Уфимского государственного нефтяного технического университета доц. Ольга Мамелаталашвили поприветствовала участников и отметила значение международных научных семинаров в развитии науки на кафедрах. Зав. кафедрой внесла предложение об опубликовании в конце текущего года материалов научных семинаров этого года.
Далее с докладом на тему «Необходимость социально-экономического мониторинга регионов с целью обеспечения экономической безопасности» выступил ст. преподаватель кафедры экономики Магомед Ахмедов. Он сказал, что после 27 сентября 2020 года, начала 44-дневной Отечественной войны в Карабахе и одержанной победы, экономика страны в соответствии с новой объективной реальностью стала совершенствоваться, возникла необходимость создания более гибкой и целесообразной формы управления. Несмотря на то, что наши земли были освобождены от оккупации, а армянское правительство подписало договор о капитуляции, реваншистские силы и двуличные покровители армян, засевшие в разных странах, используя политику двойных стандартов, не хотят смириться с освобождением наших земель и прибегают к различным провокационным действиям. В такой ситуации самым хорошим ответом этим реваншистским силам будет ускоренное развитие освобожденных от оккупации земель, создание на них необходимой инфраструктуры и ускорение великого возвращения на эти освобожденные территории. С этой точки зрения Указ президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 7 июля 2021 года об устойчивом и сбалансированном развитии регионов стало началом мероприятий по повышению экономического потенциала регионов и благосостояния населения. Создание Карабахского и Восточно-Зангезурского экономических районов, восстановление освобожденных от оккупации регионов станет началом широкомасштабных мероприятий в будущем развитии страны. Докладчик отметил, что под патронажем президента Ильхама Алиева и организационной поддержке Международного центра Низами Гянджеви 9 марта проводится 3-дневный X Глобальный Бакинский форум «Мир сегодня: призывы и надежды», который будет иметь большое значение для решения региональных проблем.
Доц. кафедры экономической безопасности Уфимского государственного нефтяного технического университета Эльвира Мухамадиева выступила с докладом «Социально-экономический мониторинг развития региона с целью обеспечения экономической безопасности». Докладчик информировала о требованиях, предъявляемых к показателям социально-экономического развития региона, факторах и категориях его социально-экономического развития, определении модели уровня угроз и т.д.
В заключение участники научного семинара провели обсуждения вокруг докладов, обменялись мнениями о них.