SDU-da rektorluğun növbəti iclası keçirildi
Martın 10-da Sumqayıt Dövlət Universitetində rektorluğun növbəti iclası keçirildi. İclası açıq elan edən rektor professor Elxan Hüseynov ilk olaraq iştirakçıları salamladı və gündəliyə çıxarılan məsələlər barədə məlumat verdi.
Universitetin tədris və elmi fəaliyyəti üzrə dinamik inkişafını qeyd edən rektor gündəlikdəki məsələlər, xüsusilə yaz semester imtahanları ərəfəsində keçiriləcək kollokviumlar və onların nəticələrinin ancaq tələbələrin həyatında deyil, ümumilikdə universitetdə tədrisin perspektiv planlaşdılması işində oynaya biləcəyi rol barədə söhbət açdı. Bunun üçün akademik təqvimə uyğun olaraq keçiriləcək növbəti kollokviumlara hazırlığın yüksək səviyyədə aparılacağına ümid etdiyini bildirən rektor bununla bağlı öz tövsiyə və tapşırıqlarını verdi.
Daha sonra gündəlikdəki digər məsələlərdən biri-“Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı Tədbirlər Planı” nın təsdiq edilməsi barədə danışan rektor Elxan Hüseynov bununla əlaqədar Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin 2022-ci il dekabrın 6-da imzaladığı Sərəncamı xatırlatdı. Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatına (TÜRKSOY) üzv ölkələrin Mədəniyyət Nazirlərinin Daimi Şurasının növbədənkənar iclasında Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan olunmasını Azərbaycan mədəniyyətinə sayğının nümunəsi adlandıran Elxan Hüseynov bu faktın universitetin müəllim və tələbələri arasında təbliğini zəruri saydığını bildirdi. Daha sonra gündəlikdəki növbəti məsələ - Novruz bayramına hazırlıqla bağlı danışan rektor qədim və zəngin ənənəsi olan bayramın fəlsəfəsinin tələbələrə çatdırılmasının vacibliyini qeyd etdi.
Gündəlikdəki məsələlərdən biri-2022/23-cü tədris ilinin yaz semestrində keçiriləcək kollokviumlara hazırlıq barədə məruzə etmək üçün söz alan Tədris Metodik Mərkəzin direktoru Faiq Şirinov kollokviumların təkcə tələbələrin bilik səviyyəsinin deyil, həmçinin tədris vəziyyətinin hansı səviyyədə olmasını müəyyənləşdirən hadisə olduğunu xatırlatdı. O, universitetin tədris həyatında kollokviumların keçirilməsinə ciddi hazırlıq getdiyini, bu məsələnin rektorluq tərəfindən ciddi nəzarətə götürüldüyünü və fakültələrdə müvafiq işlərin aparıldığını qeyd etdi. Mərkəzin direktoru ilk kollokviumların mart ayının 14-də keçiriləcəyini bildirərək, bununla bağlı bütün hazırlıq işlərinin başa çatdığını bildirdi.
Rektorluğun iclasına çıxarılan digər məsələlər: “Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı Tədbirlər Planının təsdiq edilməsi və Novruz bayramına hazırlıq haqqında məruzə etmək üçün söz Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektor dosent Elmar Xəlilova verildi. Şuşa şəhərinin Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı elan olunması ilə bağlı universitetdə müvafiq Tədbirlər Planı hazırlandığını bildirən Elmar Xəlilov bu çərçivədə ilin müxtəlif vaxtlarında elmi konfrans, dəyirmi masa və seminarların təşkil olunacağını, əslən Şuşadan olan, Azərbaycan və Türkiyənin, ümumən türk dünyasının böyük fikir adamlarından biri, görkəmli ictimai-siyasi xadimi, liberal Kamalizmin banisi Əhməd bəyin elmi-siyasi yaradıcılığına həsr olunan “Əhməd bəy Ağaoğlu və türk dünyası” mövzusunda tədbirin keçiriləcəyini vurğuladı. Bunlardan əlavə, universitet tələbələri arasında “Orta əsr mənbələrində və müasir dövr tədqiqatlarında Qarabağ və Şuşa” mövzusu üzrə “Ən yaxşı təqdimat” müsabiqəsinin təşkil olunacağını deyən prorektor “Gənc politoloqlar klubu”nda Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı dəyirmi masanın, elm və mədəniyyət xadimlərinin, tanınmış ziyalıların iştirakı ilə “Şuşa Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtıdır”adlı tədbirin keçiriləcəyini qeyd etdi.
Bunlardan əlavə, məruzədə Şuşa şəhərinin qədim tarixi abidələrinin öyrənilməsi məqsədilə universitetin tələbə, magistrant və müəllimlərinin bir qrupunun Şuşa şəhərinə ekskursiyalarının təşkil olunacağı vurğulanıb.

10 марта в Сумгаитском государственном университете состоялось заседание ректората. Ректор проф. Эльхан Гусейнов объявил собрание открытым, приветствовал участников и объявил повестку дня.
Ректор рассказал о динамичном развитии университета в области науки и образования, о проведении коллоквиумов в преддверии экзаменов весеннего семестра и отметил, что результаты коллоквиумов могут сыграть свою роль не только в обучении студентов, но и в перспективном планировании обучения в вузе в целом. Ректор выразил надежду, что подготовка к следующим коллоквиумам, которые пройдут в соответствии с академическим календарем, будет организована на высоком уровне и дал свои рекомендации в связи с этим вопросом.
Далее проф. Эльхан Гусейнов напомнил о Распоряжении Президента Азербайджанской Республики о мерах, связанных с объявлением города Шуши «Культурной столицей тюркского мира» на 2023 год и об утверждении в связи с этим «Плана мероприятий». Ректор подчеркнул, что принятое 31 марта 2022 года на внеочередном заседании Постоянного совета министров культуры стран-членов Международной организации тюркской культуры (ТЮРКСОЙ) решение об объявлении города Шуши «Культурной столицей тюркского мира» на 2023 год, является проявлением особого уважения к азербайджанской культуре и отметил необходимость пропагандировать этот факт среди преподавателей и студентов вуза. Также ректор рассказал о подготовке к празднику Новруз и отметил важность донесения до студентов философии праздника, имеющего древнюю и богатую традицию.
Директор Учебно-методического центра Фаиг Ширинов выступил с докладом о «Подготовке к проведению коллоквиумов в весеннем семестре 2022/2023 учебного года». Он отметил, что коллоквиумы позволяют определить не только уровень знаний учащихся, но и уровень учебного процесса. Ф.Ширинов сказал, что в университете ведется серьезная подготовка к проведению коллоквиумов под строгим контролем со стороны ректората, а на факультетах ведется соответствующая работа. Директор центра заявил, что первые коллоквиумы пройдут 14 марта, и отметил, что вся подготовительная работа к их проведению завершена.
Проректор по социальным вопросам и связям с общественностью доц. Эльмар Халилов выступил с сообщением об утверждении Плана мероприятий по объявлению города Шуши «Культурной столицей тюркского мира» на 2023 год и о подготовке к празднику Новруз. Он отметил, что в связи с подготовленным планом мероприятий, посвященных объявлению города Шуши культурной столицей тюркского мира, будут организованы научные конференции, круглые столы и семинары. Также планируется проведение мероприятия «Ахмед бек Агаоглу и тюркский мир», посвященное научно-политической деятельности одного из великих мыслителей Азербайджана и Турции, общественно-политического деятеля, основоположника либерального кемализма Ахмед бека Агаоглу, который был родом из Шуши. В дополнение к этому проректор сообщил, что среди студентов вуза будет организован конкурс на лучшую презентацию на тему «Карабах и Шуша в средневековых источниках и современных исследованиях». Также в «Клубе молодых политологов» пройдет круглый стол, посвященный объявлению Шуши «Культурной столицей тюркского мира» на 2023 г., и будет организовано мероприятие с участием деятелей науки и культуры, известных представителей интеллигенции.
Проректор также сообщил, что будет организована экскурсия группы студентов, магистрантов и преподавателей университета с целью изучения древних исторических памятников города Шуши.
По итогам обсуждений были приняты соответствующие решения и ректорское совещание завершило свою работу.