SDU-nun Heydər Əliyev məktəbində növbəti məşğələ keçirildi
Martın 7-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Kiçik Akt zalında Heydər Əliyev məktəbinin “Heydər Əliyev və Azərbaycanda qadın siyasəti” mövzusunda genişləndirilmiş məşğələsi keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov ilk olaraq qarşıdan gələn 8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə SDU-nun xanım əməkdaşlarını və tələbələrini təbrik etdi, eyni zamanda şəhid anaları və xanımlarına, döyüşlərdə sağlamlığını itirmiş hərbçilərimizin ömür-gün yoldaşlarına, xalq üçün layiqli oğullar böyüdən əsgər analarına xoş arzularını çatdırdı.
Sonra rektor professor Elxan Hüseynov universitetin ictimai həyatında öz fəallığı ilə fərqlənən bir qrup xanım əməkdaşa Fəxri fərman təqdim etdi.
Rektor qadınlara göstərilən dövlət qayğısından, onların cəmiyyətimizdə tutduqları yüksək mövqedən bəhs edərək bildirdi ki, tarixin sınaqlarından alnıaçıq, üzüağ çıxan Azərbaycan qadını bu gün ölkəmizdə demokratik cəmiyyətin fəal üzvü kimi çıxış edir. Milli dövlət quruculuğunun müxtəlif sahələrində böyük xidmətlər göstərən qadınlarımız, eyni zamanda ictimai-siyasi proseslərin fəal iştirakçılarıdır. Azərbaycanda qadınlar həmişə özlərini, sözün həqiqi mənasında, cəmiyyətin bərabərhüquqlu üzvü kimi hiss ediblər. Bu, Heydər Əliyev siyasətinin tərkib hissəsidir. Ümummilli Liderin siyasətini uğurla və inamla davam etdirən Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin ənənə ilə müasirliyin vəhdətinə və siyasi varislik prinsipinə əsaslanan strateji kursunda gender bərabərliyinin təmin olunması, qadınların müxtəlif sahələrdə fəallığının və rolunun artırılması kimi məsələlər də mühüm yer tutur. Bu kontekstdə qanunvericilik bazasının zənginləşdirilməsi, qadınlara dövlət idarəçiliyinin müxtəlif sahələrində etimad göstərilməsi, onların yüksək fəallığı və faydalı təşəbbüslərlə çıxış etməsi üçün geniş imkanların yaradılması, zəruri şərtlər və şəraitin təmin olunması, habelə bir sıra digər tədbirlərin reallaşdırılması dövlət başçısının gender bərabərliyi məsələsini daim diqqətdə saxladığını göstərir.
Rektor onu da diqqətə çatdırdı ki, Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın çoxşaxəli fəaliyyəti, irəli sürdüyü təşəbbüslər və reallaşdırdığı layihələr də gender məsələlərinin tənzimlənməsi, qadınların hüquqlarının qorunması və ictimai-siyasi fəallığının yüksəldilməsi baxımından müstəsna önəm daşıyır.
Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının professoru Rafiq Əliyev “Heydər Əliyev və Azərbaycanda qadın siyasəti”, Bərk cisim və yarımkeçiricilər fizikası kafedrasının dosenti Xəyalə Əliquliyeva “Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Azərbaycan dövlətçilik institutunun modern rəhbəri, siyasi-ictimai xadimidir”, Mühəndislik fakültəsinin dekanı dosent Ulduz Ağayev “Azərbaycan qadını bütün tarixi dövrlərdə öz fədakarlığı ilə seçilmişdir”, Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayeva “Azərbaycan qadınlarının müstəqil dövlətimizin inkişafında rolu”, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin I kurs tələbəsi Süsən İbrahimli “Milli dövlətçilikdə və bəşəri humanizmdə Leyla Əliyeva əsas simalardan biridir” mövzularında çıxış edərək bildirdilər ki, hal-hazırda qadınlarımız dövlətin yaratdığı bütün imkanlardan istifadə edirlər. Sərbəst təhsil almaqla, fiziki hazırlıqlarını inkişaf etdirməklə, peşəkarlıq səviyyələrini artırmaqla yanaşı, qadınlar həm də ictimai-siyasi proseslərdə fəal iştirak edərək cəmiyyətin qurucusuna çevrilir. Onu da qeyd etdilər ki, bu gün Azərbaycan Prezidentinin ətrafında sıx birlik nümayiş etdirən xalqımız əmindir ki, əsası Ulu Öndərimiz Heydər Əliyev tərəfindən yaradılan müstəqil dövlətimizin inkişafı etibarlı əllərdədir. Ulu Öndər Heydər Əliyev ideyaları möhtərəm Prezidentimiz İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyeva tərəfindən layiqincə davam etdirilir. Humanitar sahədə Mehriban xanım Əliyevanın xidmətləri, dünya miqyasında həyata keçirdiyi layihələr və Azərbaycanımızın təbliği işləri təqdirəlayiqdir.
Daha sonra məruzə ətrafında çıxışlar oldu. Elektrotexnika və energetika kafedrasının dosenti Rəna Dadaşova Ümummilli Lideri Azərbaycan qadınının ən böyük təəssübkeşi adlandıraraq, böyük dövlət adamının ölkəmizdə keçirilən I Qadınlar Qurultayındakı çıxışını xatırlatdı, Ulu Öndərin Azərbaycan qadınına verdiyi böyük qiymətdən danışdı. Prezident, Silahlı Qüvvələrimizin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin ölkəmizdəki gender bərabərliyinin tətbiqi sahəsində fəaliyyətini qeyd edən əməkdaşımız bunun əyani təzahürünün bütün sahələrdə göründüyünü bildirdi.

Главная страница | Новости | В Школе Гейдара Алиева СГУ прошел очередной семинар
7 марта в малом Актовом зале Сумгаитского государственного университета состоялся расширенный семинар Школы Гейдара Алиева «Гейдар Алиев и женская политика в Азербайджане».
Ректор университета проф. Эльхан Гусейнов поздравил сотрудниц и студенток СГУ с наступающим 8 Марта – Международным женским днем. Также он поздравил матерей и жен шехидов, ветеранов, потерявших здоровье в боях раненых и солдат, стоящих на страже Родины и передал им свои искренние пожелания добра и благополучия.
Проф. Эльхан Гусейнов вручил почетные грамоты отличившимся сотрудницам, принимавшим активное участие в общественной жизни университета.
Ректор рассказал о заботе государства о женщинах, о высоком положении, которое они занимают в нашем обществе и отметил, что сегодня азербайджанские женщины, на долю которых выпали большие испытания, являются активными участниками общественно-политических процессов нашего демократического общества. Женщины в Азербайджане всегда чувствовали себя полноправными членами общества в подлинном смысле этого слова. Проф. Э.Гусейнов отметил, что Гейдар Алиев всегда уделял особое внимание женской политике. Президент Азербайджана Ильхам Алиев, политический курс которого основан на принципе преемственности, успешно продолжает политику Общенационального лидера, уделяя большое внимание вопросам гендерного равенства и повышения роли женщин в различных сферах. С этой целью были внесены некоторые изменения в законодательство, увеличено число женщин в различных сферах государственного управления, созданы широкие возможности для реализации их инициатив, а также осуществлены ряд других мер по созданию необходимых условий для их активной деятельности.
Ректор также обратил внимание на то, что многогранная деятельность Первого вице-президента Азербайджанской Республики, президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой, выдвинутые ею инициативы и реализованные проекты имеют исключительное значение в условиях регулирования гендерных вопросов, защиты прав женщин и повышения их общественно-политической активности.
С докладами выступили профессор кафедры литературы Азербайджана и зарубежных стран Рафик Алиев «Гейдар Алиев и женская политика в Азербайджане», доцент кафедры физики твердого тела и полупроводников Хаяля Алигулиева «Первый вице-президент Мехрибан Алиева – общественно-политический деятель, современный руководитель Института государственности Азербайджана», декан факультета инженерии доц. Улдуз Агаев «Самоотверженность азербайджанской женщины во все исторические периоды», руководитель отдела международного сотрудничества и иностранных студентов Садагат Фатуллаева «Роль азербайджанских женщин в развитии нашего независимого государства», студентка первого курса факультета экономики и управления Сюсен Ибрагимли «Лейла Алиева как яркий образ, воплощающий в себе национальные и общечеловеческие ценности». Они отметили, что в настоящее время наши женщины используют все возможности, созданные для них государством. Женщины также активно участвуют в общественно-политических процессах. Докладчики подчеркнули, что развитие нашего независимого государства, основанного Общенародным лидером Гейдаром Алиевым, сегодня находится в надежных руках. Идеи Гейдара Алиева с успехом продолжают реализовывать Президент Ильхам Алиев и Первый вице-президент Мехрибан Алиева. Особого внимания заслуживают заслуги Мехрибан Алиевой в гуманитарной сфере, международных проектах и ​​популяризации Азербайджана в мире.
Доцент кафедры электротехники и энергетики Рена Дадашова отметила, что Общенациональный лидер был самым большим вдохновителем азербайджанской женщины. Она напомнила выступление гениального государственного деятеля на Первом съезде женщин, состоявшемся в нашей стране, и рассказала о высокой оценке данной Гейдаром Алиевым азербайджанской женщине. Также она отметила деятельность Президента, Главнокомандующего Ильхама Алиева в сфере реализации гендерного равенства в нашей стране, подчеркнув, что результаты этой деятельности мы видим во всех сферах нашей жизни.