Əsas səhifə | Xəbərlər | Bayrağımız qürurumuzdur
Azərbaycan xalqının tarixi yaddaşında əbədi həkk olunmuş Dövlət Bayrağı günü ilə əlaqədar olaraq noyabrın 4-də univeritetimizin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin II kurs tələbərinin təşkilatçılığı ilə tədbir keçirildi.
Tədbiri  Humanitar Məsələlər üzrə prorektor, dosent Nizami Namazov açaraq qeyd etdi ki, bütün bayramları yüksək əhval- ruhiyə ilə qeyd etmək doğma universitetimizdə artıq ənənə halı alıb. Bu bayramlar içərisində Dövlət Bayrağı günü xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Çünki üçrəngli bayrağımız dövlətimizə, xalqımıza olan ülvi sevginin və sədaqətin rəmzidir.
Azərbaycanın müasir bayrağının yaranma tarixi, ona verilən dəyər və 9 noyabr tarixinin “Dövlət Bayrağı günü” kimi qeyd edilməsi barədə məlumat verən Humanitar Məsələlər üzrə prorektor, dosent Nizami Namazov bildirdi ki, üçrəngli bayrağımızın dövlət rəmzlərindən biri kimi qəbul edilərək ucaldılması Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövrünə təsadüf edir. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yadigarı olan bu bayraq Azərbaycan Respublikası müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra milli suverenliyin simvolu kimi ölkəmizin bütün vətəndaşları üçün müqəddəs dövlətçilik rəmzlərindən birinə çevrildi.
İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı, dosent Aynurə Yəhyayeva qeyd etdi ki, Azərbaycan bayrağı tarixin müxtəlif sınaqlarına baxmayaraq, dövlətimizi dünyaya tanıdan rəmzlərdən biridir. Və hər bir vətəndaşın öz dövlətinin bayrağını, atributunu sevmək, onlara hörmətlə yanaşmaq  borcudur. Üç- rəngli bayrağımız müstəqilliyimizin rəmzi olmaqla yanaşı, həm də bizim milli qürurumuz, milli kimliyimizdir.
Tədbirin yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu deyən dekan Aynurə Yəhyayeva  tələbələrə öz təşəkkürünü bildirdi və müasir gənclərimizin dövlətimizə sədaqətini xüsusi qiymətləndirdi.
Fakültə üzrə YAP-ın sədri Püstə Quliyeva, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin II kurs tələbələri Eldar Müzəffərov, Adil Orucov və Kimya və biologiya fakültəsinin II kurs tələbəsi Məhəbbət Hüseynov bu şanlı günün tarixi əhəmiyyətindən bəhs edərək diqqətə çatdırdılar ki, Azərbaycan bayrağını müqəddəsləşdirən təkcə onun and yerimiz olması deyil, bayraq həm də dövlətimizin, bütövlükdə, xalqımızın gələcək yolunu müəyyənləşdirən bələdçidir. Bayrağı bayraq edən onun üzərindəki şəhid qanıdır.
Biz də Sumqayıt Dövlət Universitetinin savadlı, ürəkli, igid gəncləri olaraq inanırıq ki, bizim bayrağımız Dağlıq Qarabağda, Xankəndində, Şuşada dalğalanacaqdır. O günü biz hər an öz işimizlə yaxınlaşdırmalıyıq və yaxınlaşdırırıq.

Home | News | Our flag - our pride
On November 4, an event dedicated to the National Flag Day which has been engraved in the memory of the Azerbaijanians was organized by the second-year students of Economy and Management School of our university.
Opening the event, Dr. Nizami Namazov, the vice-rector for humanitarian matters noted that celebrating all holidays with high morale has become a tradition at our university. The National Flag Day is of special importance amongst these holidays, since our three-colour flag is the symbol of love and commitment to our state and people.
Dr. Namazov informed the participants on this holiday and stated that adoption of our three-colour flag dates back to the Azerbaijan Democratic Republic. Being the token of the Azerbaijan Democratic Republic, this flag has become one of the sacred statehood symbols for all citizens of our country following the restoration of the independence of the Republic of Azerbaijan.
Dr. Aynura Yahyayeva, Dean of The School of Economy and Management noted that having past a number of historical tests, the Azerbaijani flag is one of the symbols that introduces our country to the world and all citizens are obliged to respect their countries’ flag and attributes.
Students who attended the event also stated that the national flag is our guide to the future for our country and people and what makes it a flag is the blood of martyrs on it.
We, the educated and brave youth of the Sumgait State University, believe that our flag will be waiving in Karabakh, Khankendi and Shusha and we shall work harder to bring that day closer and we will.
At the event, the participants watched the video dedicated to our national flag. The event was closed with the song “Azerbaijan”.