Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti dövlətin əsas sütunlarından biridir” adlı tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 02 Mart 2023 15:03
SDU-da “Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti dövlətin əsas sütunlarından biridir” adlı tədbir keçirildi
Martın 2-də Sumqayıt Dövlət Universitetində “Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti dövlətin əsas sütunlarından biridir” adlı tədbir keçirildi.
Öncə rektor professor Elxan Hüseynov və Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Sumqayıt Şəhər İdarəsinin rəisi Natiq Səmədov Ümummilli Lider Heydər Əliyevin universitetin foyesində ucaldılmış büstü önünə gül dəstələri düzərək xatirəsini ehtiramla yad etdilər.
Natiq Səmədov Ulu Öndərin adını daşıyan Heydər Əliyev Mərkəzində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin zəngin həyat və fəaliyyətinin bütün dövrlərini, o cümlədən müstəqil Azərbaycanın Prezidenti kimi xarici ölkələrə səfərlərini, nüfuzlu dövlət xadimləri ilə görüşlərini əks etdirən fotoşəkillərə, Ulu Öndərə həsr olunmuş kitablara baxış keçirdi.
Universitetin professor-müəllim və tələbə heyətinin iştirak etdiyi tədbiri giriş sözü ilə rektor professor Elxan Hüseynov açaraq, tədbirin əhəmiyyətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti milli maraqlarımızın və təhlükəsizliyimizin etibarlı təminatı istiqamətində həyata keçirdiyi uğurlu fəaliyyəti ilə tarixin şərəfli səhifələrini yazır. Ölkəmizdə dövlət müstəqilliyi bərpa edildikdən sonra Azərbaycan Ermənistanın hərbi təcavüzü, separatizm və dövlətçiliyin itirilməsi təhlükəsi ilə, dərin siyasi-iqtisadi böhranla, qanunsuz silahlı dəstələrin və cinayətkar qrupların tüğyan etməsi ilə üzləşdi. Məhz belə bir şəraitdə Ülu Öndərimiz Heydər Əliyev xalqın təkidi ilə siyasi rəhbərliyə qayıtdı. Yalnız bundan sonra ölkə vətəndaş müharibəsindən xilas edildi, qanunçuluğun və ictimai-siyasi sabitliyin bərpasına nail olundu, demokratik, hüquqi dövlətin bünövrəsi qoyuldu.
Rektor Ümummilli Lider Heydər Əliyevin təhlükəsizlik orqanlarında 25 illik fəaliyyətindən söz açdı.Onu da qeyd etdi ki, Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyev ölkəmizin təhlükəsizlik orqanlarının xalqımızın maraqlarına xidmət göstərməsini təmin etmiş və peşəkar milli kadrların yetişməsinə əvəzsiz töhfələr vermişdir. Görüşün əhəmiyyətindən bəhs edən rektor onu da vurğuladı ki, Azərbaycanda gənclərin vətənpərvərlik, tariximizə, milli adət-ənənələrimizə, maddi-mənəvi dəyərlərimizə hörmət, dövlətə sədaqət ruhunda yetişdirilməsi və tərbiyə edilməsi istiqamətində Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti xüsusi fəallığı ilə seçilir. Belə görüşlərin keçirilməsi gənclərimizin tərbiyəsində, onların vətənpərvərlik ruhunda yetişməsində müstəsna rol oynayır.
Sonra DTX-nın Sumqayıt Şəhər İdarəsinin rəisi Natiq Səmədov SDU-nun professor-müəllim və tələbə heyətini salamlayaraq tədbirin keçirilməsi üçün yaradılan şəraitə görə rektor professor Elxan Hüseynova təşəkkürünü ifadə etdi. Xüsusi xidmət orqanlarının tarixindən bəhs etdi. “Dövlət Təhlükəsizlik orqanlarının fəaliyyətinin böyük bir dövrü Ümummilli Lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır”,−deyən cənab Natiq Səmədov qeyd etdi ki, müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu Heydər Əliyevin ən böyük xidmətlərindən biri də siyasi tariximizdə ilk dəfə təhlükəsizlik orqanlarının milliləşdirilməsinə nail olmasıdır. Ulu Öndər hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra təhlükəsizlik orqanlarının fəaliyyətinə qayğı ilə yanaşıb, maddi-texniki təchizatı, sovet dövründə formalaşmış peşəkar əməkdaşların qorunması ilə yanaşı, gənc kadrların yetişdirilməsi məsələsi də daim diqqət mərkəzində saxlanılıb. Ulu Öndərin əsasını qoyduğu bu siyasət müstəqil Azərbaycanda dünya tərəfindən qəbul edilən və əlbəttə ki, təqdir olunan sabitliyin bərqərar olmasında müstəsna rol oynayıb. Prezident cənab İlham Əliyevin yürütdüyü məqsədyönlü xarici siyasət nəticəsində ölkəmizin beynəlxalq nüfuzu gündən-günə daha da möhkəmlənir. Dövlətimizin başçısının düşünülmüş və uzaqgörən siyasəti sayəsində Azərbaycan bu gün təhlükəsizlik baxımından dünyanın qabaqcıl dövlətləri ilə bir sırada dayanır. 30 ilə yaxın müddət ərzində dövlətimizin təhlükəsizliyi əleyhinə yönəlmiş başlıca amilin Ermənistan tərəfindən aparılan işğalçılıq siyasəti olduğunu bildirən cənab Natiq Səmədov qeyd etdi ki, Müzəffər Ali Baş Komandanın qətiyyətli sərkərdəliyi ilə Azərbaycan Ordusunun Vətən savaşında qələbə çalmaqla erməni faşizmini məhv etməsi nəticəsində regionda yeni təhlükəsizlik düzəni formalaşdı. Vətən müharibəsindən sonra hələ də bölgədə olan real vəziyyətlə barışmaq istəməyən, revanşist ideyalarla yaşayan qüvvələrin destruktiv əməlləri müşahidə edilməkdədir. Azərbaycan dövlətçiliyinin inkişaf və tərəqqisini gözü götürməyən bədxah qüvvələr öz çirkin niyyətlərini həyata keçirmək məqsədilə bu gün gənclərdən istifadə etməyə, onları öz planları üçün vasitəyə çevirməyə çalışırlar. Buna görə də tələbə gəncləri ayıq-sayıq olmağa, dövlətçiliyin keşiyində mətanətlə dayanmağa çağırdı

Home | News | An event called "State Security Service is one of the main pillars of the state" was held at SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 02 March 2023 15:03
An event called "State Security Service is one of the main pillars of the state" was held at SSU
On March 2, an event called "State Security Service is one of the main pillars of the state" was held at Sumgayit State University.
First, rector professor Elkhan Huseynov and head of the Sumgayit City department of the State Security Service Natig Samadov paid tribute to the memory of the National Leader Heydar Aliyev by laying flowers to the bust erected in the university lobby.
At the Heydar Aliyev Center named after the Great Leader Natig Samadov inspected all periods of the rich life and activity of the National Leader Heydar Aliyev, including his visits to foreign countries as the president of independent Azerbaijan, meetings with statesmen and books dedicated to the Great Leader.
Rector professor Elkhan Huseynov opened the event attended by professors and students of the university and talked about the importance of the event. He stated that the State Security Service wrote the glorious pages of history with its successful activities in the direction of the reliable protection of our national interests and security.After the restoration of state independence in our country, Azerbaijan faced the threat of military aggression by Armenia, separatism and the loss of statehood, a deep political and economic crisis, and the rampage of illegal armed gangs and criminal groups. It was in such circumstances that our Great Leader Heydar Aliyev returned to political leadership at the insistence of the people. Only after that, the country was saved from the civil war, the rule of law and socio-political stability was restored, and the foundation of a democratic, legal state was laid.
The rector spoke about the 25-year activity of National Leader Heydar Aliyev in the security agencies. He also noted that Heydar Aliyev, the national leader of the Azerbaijani people, ensured that the security agencies of our country served the interests of our people and made invaluable contributions to the training of professional national personnel. This policy, which was founded by the Great Leader played an exceptional role in the establishment of stability in independent Azerbaijan. He emphasized that the State Security Service stands out for its special activity in the direction of raising and educating young people in Azerbaijan in the spirit of patriotism, to the national, loyalty to the state. The holding of such meetings plays an important role in the education of our youth and their upbringing in the spirit of patriotism.
After that, Natig Samadov-the head of Sumgayit City department of SSU greeted the professors and students of the university and expressed his gratitude to rector professor Elkhan Huseynov for the conditions created for the event.Thanks to the thought-out and visionary policy of our head of state,today Azerbaijan ranks among the leading countries of the world in terms of security. Stating that the main factor against the security of our country for nearly 30 years was the policy of aggression carried out by Armenia, Natig Samadov noted that a new security system was formed in the region as a result of the victory gained by Azerbaijani Army in the Patriotic war and the destruction of Armenian fascism under the decisive leadership of the Commander-in-Chief. After the Patriotic war, the destructive actions of the forces living with revanchist ideas, who do not want to come to terms with the real situation can be observed in the region. Malicious forces that do not pay attention to the development and progress of Azerbaijan"s statehood are trying to use young people for their plans today in order to realize their dirty intentions.