Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti dövlətin əsas sütunlarından biridir” adlı tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 02 Mart 2023 15:03
SDU-da “Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti dövlətin əsas sütunlarından biridir” adlı tədbir keçirildi
Martın 2-də Sumqayıt Dövlət Universitetində “Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti dövlətin əsas sütunlarından biridir” adlı tədbir keçirildi.
Öncə rektor professor Elxan Hüseynov və Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Sumqayıt Şəhər İdarəsinin rəisi Natiq Səmədov Ümummilli Lider Heydər Əliyevin universitetin foyesində ucaldılmış büstü önünə gül dəstələri düzərək xatirəsini ehtiramla yad etdilər.
Natiq Səmədov Ulu Öndərin adını daşıyan Heydər Əliyev Mərkəzində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin zəngin həyat və fəaliyyətinin bütün dövrlərini, o cümlədən müstəqil Azərbaycanın Prezidenti kimi xarici ölkələrə səfərlərini, nüfuzlu dövlət xadimləri ilə görüşlərini əks etdirən fotoşəkillərə, Ulu Öndərə həsr olunmuş kitablara baxış keçirdi.
Universitetin professor-müəllim və tələbə heyətinin iştirak etdiyi tədbiri giriş sözü ilə rektor professor Elxan Hüseynov açaraq, tədbirin əhəmiyyətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti milli maraqlarımızın və təhlükəsizliyimizin etibarlı təminatı istiqamətində həyata keçirdiyi uğurlu fəaliyyəti ilə tarixin şərəfli səhifələrini yazır. Ölkəmizdə dövlət müstəqilliyi bərpa edildikdən sonra Azərbaycan Ermənistanın hərbi təcavüzü, separatizm və dövlətçiliyin itirilməsi təhlükəsi ilə, dərin siyasi-iqtisadi böhranla, qanunsuz silahlı dəstələrin və cinayətkar qrupların tüğyan etməsi ilə üzləşdi. Məhz belə bir şəraitdə Ülu Öndərimiz Heydər Əliyev xalqın təkidi ilə siyasi rəhbərliyə qayıtdı. Yalnız bundan sonra ölkə vətəndaş müharibəsindən xilas edildi, qanunçuluğun və ictimai-siyasi sabitliyin bərpasına nail olundu, demokratik, hüquqi dövlətin bünövrəsi qoyuldu.
Rektor Ümummilli Lider Heydər Əliyevin təhlükəsizlik orqanlarında 25 illik fəaliyyətindən söz açdı.Onu da qeyd etdi ki, Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyev ölkəmizin təhlükəsizlik orqanlarının xalqımızın maraqlarına xidmət göstərməsini təmin etmiş və peşəkar milli kadrların yetişməsinə əvəzsiz töhfələr vermişdir. Görüşün əhəmiyyətindən bəhs edən rektor onu da vurğuladı ki, Azərbaycanda gənclərin vətənpərvərlik, tariximizə, milli adət-ənənələrimizə, maddi-mənəvi dəyərlərimizə hörmət, dövlətə sədaqət ruhunda yetişdirilməsi və tərbiyə edilməsi istiqamətində Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti xüsusi fəallığı ilə seçilir. Belə görüşlərin keçirilməsi gənclərimizin tərbiyəsində, onların vətənpərvərlik ruhunda yetişməsində müstəsna rol oynayır.
Sonra DTX-nın Sumqayıt Şəhər İdarəsinin rəisi Natiq Səmədov SDU-nun professor-müəllim və tələbə heyətini salamlayaraq tədbirin keçirilməsi üçün yaradılan şəraitə görə rektor professor Elxan Hüseynova təşəkkürünü ifadə etdi. Xüsusi xidmət orqanlarının tarixindən bəhs etdi. “Dövlət Təhlükəsizlik orqanlarının fəaliyyətinin böyük bir dövrü Ümummilli Lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır”,−deyən cənab Natiq Səmədov qeyd etdi ki, müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu Heydər Əliyevin ən böyük xidmətlərindən biri də siyasi tariximizdə ilk dəfə təhlükəsizlik orqanlarının milliləşdirilməsinə nail olmasıdır. Ulu Öndər hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra təhlükəsizlik orqanlarının fəaliyyətinə qayğı ilə yanaşıb, maddi-texniki təchizatı, sovet dövründə formalaşmış peşəkar əməkdaşların qorunması ilə yanaşı, gənc kadrların yetişdirilməsi məsələsi də daim diqqət mərkəzində saxlanılıb. Ulu Öndərin əsasını qoyduğu bu siyasət müstəqil Azərbaycanda dünya tərəfindən qəbul edilən və əlbəttə ki, təqdir olunan sabitliyin bərqərar olmasında müstəsna rol oynayıb. Prezident cənab İlham Əliyevin yürütdüyü məqsədyönlü xarici siyasət nəticəsində ölkəmizin beynəlxalq nüfuzu gündən-günə daha da möhkəmlənir. Dövlətimizin başçısının düşünülmüş və uzaqgörən siyasəti sayəsində Azərbaycan bu gün təhlükəsizlik baxımından dünyanın qabaqcıl dövlətləri ilə bir sırada dayanır. 30 ilə yaxın müddət ərzində dövlətimizin təhlükəsizliyi əleyhinə yönəlmiş başlıca amilin Ermənistan tərəfindən aparılan işğalçılıq siyasəti olduğunu bildirən cənab Natiq Səmədov qeyd etdi ki, Müzəffər Ali Baş Komandanın qətiyyətli sərkərdəliyi ilə Azərbaycan Ordusunun Vətən savaşında qələbə çalmaqla erməni faşizmini məhv etməsi nəticəsində regionda yeni təhlükəsizlik düzəni formalaşdı. Vətən müharibəsindən sonra hələ də bölgədə olan real vəziyyətlə barışmaq istəməyən, revanşist ideyalarla yaşayan qüvvələrin destruktiv əməlləri müşahidə edilməkdədir. Azərbaycan dövlətçiliyinin inkişaf və tərəqqisini gözü götürməyən bədxah qüvvələr öz çirkin niyyətlərini həyata keçirmək məqsədilə bu gün gənclərdən istifadə etməyə, onları öz planları üçün vasitəyə çevirməyə çalışırlar. Buna görə də tələbə gəncləri ayıq-sayıq olmağa, dövlətçiliyin keşiyində mətanətlə dayanmağa çağırdı

Главная страница | Новости | В СГУ прошло мероприятие «Служба государственной безопасности–одна из главных опор государства»
Yerləşdirilmə tarixi : 02 Март 2023 15:03
В СГУ прошло мероприятие «Служба государственной безопасности–одна из главных опор государства»
2 марта в Сумгаитском государственном университете состоялось мероприятие под названием «Служба государственной безопасности–одна из главных опор государства».
В начале мероприятия ректор проф. Эльхан Гусейнов и начальник Сумгаитского городского управления Службы государственной безопасности Натиг Самедов почтили память Общенационального лидера Гейдара Алиева, возложив цветы к бюсту, установленному в фойе университета.
В Центре Гейдара Алиева Натиг Самедов ознакомился с фотографиями, в которых отражены разные периоды жизни и деятельности Общенационального лидера Гейдара Алиева, его визиты в зарубежные страны в качестве Президента независимого Азербайджана, встречи с влиятельными государственными деятелями, а также с книгами, посвященными Великому Вождю.
Далее мероприятие продолжилось в большом актовом зале университета. Проф. Эльхан Гусейнов приветствовал участников и рассказал о важности мероприятия. Он отметил, что Служба государственной безопасности своей успешной деятельностью по защите наших национальных интересов оказывает исключительные услуги в деле охраны безопасности государства и народа. После восстановления государственной независимости Азербайджан столкнулся с угрозой военной агрессии со стороны Армении, сепаратизма и утраты государственности, c глубоким политическим и экономическим кризисом, разгулом незаконных вооруженных бандформирований и преступных группировок. В таких условиях Гейдар Алиев по настоянию народа вернулся к политическому руководству в стране. В результате страна была спасена от гражданской войны, восстановлена общественно-политическая стабильность, заложены основы демократического, правового государства. Ректор рассказал о 25-летней деятельности Гейдара Алиева в органах безопасности и отметил неоценимый вклад Общенационального лидера в деле подготовки профессиональных национальных кадров. Проф. Эльхан Гусейнов также подчеркнул, что проведение подобных встреч с представителями Службы государственной безопасности играет важную роль в воспитании молодежи Азербайджана в духе патриотизма, уважения к нашей истории, национальным традициям, материальным и нравственным ценностям и преданности государству.
Начальник Сумгаитского городского управления Службы государственной безопасности Натиг Самедов приветствовал профессорско-преподавательский состав и студентов СГУ и выразил благодарность ректору проф. Эльхану Гусейнову за приглашение. Он рассказал об истории спецслужб и о деятельности общенационального лидера Гейдара Алиева в органах безопасности. Натиг Самедов отметил, что одной из неоценимых заслуг деятельности Общенационального лидера стала национализация кадров в органах безопасности.  После возвращения к власти Гейдар Алиев, наряду с заботой о сохранении профессиональных кадров, сформированных в советское время, уделял большое внимание вопросу подготовки молодых кадров и укреплению материально-технической базы органов безопасности. Эту успешную политику сегодня продолжает его преемник Президент Ильхам Алиев. Благодаря продуманной и дальновидной политике главы нашего государства с каждым днем ​​укрепляется международный авторитет нашей страны и Азербайджан сегодня входит в число ведущих стран мира по уровню безопасности. Натиг Самедов сообщил, что главной угрозой безопасности нашей страны на протяжении почти 30 лет была проводимая Арменией агрессивная политика. После победы азербайджанской армии в Отечественной войне под руководством главнокомандующего Ильхама Алиева и разгрома армянского фашизма мы столкнулись с деструктивными действиями некоторых сил, живущих реваншистскими идеями, не желающих смириться с реальной ситуацией в регионе. Эти силы пытаются сегодня использовать молодежь для реализации своих грязных замыслов, превратить ее в орудие своих планов с целью помешать развитию и прогрессу азербайджанского государства. Натиг Самедов призвал молодежь быть бдительными и стойко стоять на страже государственности.