Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da 1 Mart -Ümumdünya Mülki Müdafiə Gününə həsr olunmuş tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 01 Mart 2023 13:45
SDU-da 1 Mart -Ümumdünya Mülki Müdafiə Gününə həsr olunmuş tədbir keçirildi
SDU-nun Kimya və biologiya fakültəsində 1 Mart-Ümumdünya Mülki Müdafiə Gününə həsr olunmuş maarifləndirici tədbir keçirildi.
Universitetin professor, müəllim və tələbə heyətinin iştirakı ilə keçən tədbiri Mülki müdafiə, tibbi və fiziki hazırlıq kafedrasının baş müəllimi Gülnarə Ələkbərli açaraq iştirakçıları salamladı və tədbirin əhəmiyyətindən söhbət açdı. Bildirdi ki, bu gün Beynəlxalq Mülki Müdafiə Təşkilatının qərarı ilə elan olunub və hər il bütün qitələrdə kütləvi humanitar tədbir kimi qeyd edilir. Azərbaycan bu nüfuzlu beynəlxalq təşkilatın tərkibinə 1993-cü ildə daxil olub. Beynəlxalq Mülki Müdafiə Günü hər il konkret bir problemə həsr edilir. Əhalinin mühafizəsini təşkil etmək, fövqəladə hallardan mühafizə sahəsində əhalinin hazırlığını təmin etmək mülki müdafiə orqanları qarşısında əsas vəzifə kimi durur. Gülnarə xanım onu da qeyd etdi ki, bu tədbiri keçirməkdə əsas məqsəd əhalinin fövqəladə hallarla bağlı davranış qaydaları və mülki müdafiə sahəsində biliklərinin artırılmasına, baş verə biləcək yanğın və ya partlayış hadisələrinin qarşısının alınması məqsədilə profilaktik tədbirlərin görülməsinə nail olmaqdır.
Tədbirdə əyani vəsaitlər, fövqəladə halların qarşısının alınması və nəticələrinin aradan qaldırılması haqqında videoçarx nümayiş olundu, tələbələrin fövqəladə hallarla bağlı bilikləri yoxlanıldı, onların sualları

Главная страница | Новости | В СГУ прошло мероприятие, посвященное 1 марта – Всемирному дню гражданской обороны
Yerləşdirilmə tarixi : 01 Март 2023 13:45
В СГУ прошло мероприятие, посвященное 1 марта – Всемирному дню гражданской обороны
На факультете химии и биологии СГУ состоялось мероприятие, посвященное 1 марта – Всемирному дню гражданской обороны, с участием профессорско-преподавательского состава и студентов университета
Мероприятие открыла старший преподаватель кафедры гражданской обороны, медицинской и физической культуры Гюльнара Алекберли. Она приветствовала участников и рассказала о значении мероприятия. Г.Алекберли сообщила, что решением Международной организации гражданской обороны этот день ежегодно отмечается на всех континентах как массовое гуманитарное событие. Азербайджан присоединился к этой престижной международной организации в 1993 году. Международный день гражданской обороны каждый год посвящается какой-то определенной проблеме. Обеспечение необходимого уровня защищенности населения от опасностей, возникающих при военных конфликтах и чрезвычайных ситуациях является основной задачей органов гражданской обороны. Гюльнара Алекберли отметила, что целью проведения данного мероприятия является повышение информированности населения о правилах поведения в условиях чрезвычайных ситуаций, а также мерах предосторожности по предотвращению возможных пожаро- и взрывоопасных ситуаций.
На мероприятии были продемонстрированы наглядные пособия и видеоролик по предупреждению и ликвидации последствий ЧС, проверены знания студентов по правилам поведения в ЧС.