SDU-da “Heydər Əliyev İli”nə həsr olunmuş elmi-praktik konfrans keçirildi
Fevralın 28-də Sumqayıt Dövlət Universitetində “Heydər Əliyev müstəqil Azərbaycan dövlətinin banisidir” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirildi.
Əvvəlcə Ümummilli Liderin həyat və fəaliyyətinə həsr edilən videoçarx nümayiş edildi.
Konfransı giriş sözü ilə Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı dosent Mahal Muradov açaraq iştirakçıları salamladı və müdrik rəhbər, dünya şöhrətli siyasi xadim Heydər Əliyevin şərəfli ömür yolundan, xalqımıza və vətənimizə göstərdiyi əvəzsiz xidmətlərdən bəhs etdi. Bildirdi ki, bu gün ölkəmizin gələcəyinə Ulu Öndər Heydər Əliyevin və Prezident cənab İlham Əliyevin siyasəti birmənalı təminat verir. Ona görə də bu siyasəti dərindən öyrənmək və təbliğ etmək vacibdir. Bugünkü konfrans da, məhz buna həsr edilib. Dekan dosent Mahal Muradov onu da vurğuladı ki, Ulu Öndər Heydər Əliyev hər zaman fəxr edəcəyimiz, qürur hissi ilə xatırlayacağımız dahi şəxsiyyət və böyük dövlət xadimidir. O, Azərbaycan xalqı və dövlətçiliyi üçün misilsiz xidməti ilə seçilən tarixi şəxsiyyət olmaqla yanaşı, həm də tarix yazan Liderdir. Ulu Öndərin milli dövlətçilik maraqlarına yönələn zəngin fəaliyyəti Azərbaycan xalqının tarixində dərin iz buraxıb. Azərbaycan tarixinin taleyüklü hadisələrlə dolu 34 ildən artıq bir dövrü Ulu Öndərin adı ilə bağlıdır. Heydər Əliyev xalqı tarixin ən çətin sınaqlarından çıxararaq, dövlətimizin tərəqqisinə nail olmuş qüdrətli şəxsiyyətdir. 1969–1982-ci illərdə həyatımızın bütün sahələrində baş vermiş köklü dəyişikliklər öz miqyasına görə Azərbaycanın quruculuq salnaməsində ən dolğun səhifələrdən birini təşkil edir. Xalqımızın həyatında elə bir sahə yoxdur ki, o sahədə Heydər Əliyevin əvəzsiz rolu olmasın. Gənc nəsil də Ulu öndər Heydər Əliyevdən, sözün əsl mənasında, böyük qayğı görmüşdür. Gənclərin hərtərəfli inkişafında, onların milli kadr kimi formalaşmasında dahi şəxsiyyət əlindən gələni əsirgəməmişdir.
Sonra Tarix və coğrafiya fakültəsinin Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları kafedrasının baş müəllimi Samin Qocayev “Heydər Əliyev Müstəqil Azərbaycanın banisidir” mövzusunda geniş məruzə ilə çıxış etdi. Bildirdi ki, Heydər Əliyev Azərbaycan xalqının tarixində şanlı salnamələr açmışdır. Bu gün Heydər Əliyev dühası həyatının mənasını xalqa və dövlətə təmənnasız xidmətdə görən, bu müqəddəs amal uğrunda ən çətin maneələrə, problemlərə mərdliklə sinə gərən millət atası kimi hər bir azərbaycanlının qəlbində yaşayır və dərin rəğbətlə yad edilir. Müasir Azərbaycan tarixinin bütöv bir epoxası, önəmli bir mərhələsi Ulu Öndərimiz Heydər Əliyevin adı və fəaliyyəti ilə bağlıdır.
Sonra fakültənin tələbələri: İpək Yusmayeva, Sevinc Məmmədova “Xalq üçün doğulan böyük şəxsiyyət”, Banuçiçək Salmanova “ Ulu Öndərin köklü islahatları”, Nərmin Abdurahmanlı “Tarix yazan şəxsiyyət”, Aysənəm Əlixanova “Tarix yaradan şəxslər, xalqının taleyini dəyişdirə bilən şəxsiyyətlərdir” mövzularında çıxış edərək bütün həyatını xalqına həsr edən Ümummilli Lider Heydər Əliyevin müasir Azərbaycan tarixində rolu, demokratik və hüquqi dövlət quruculuğu istiqamətində həyata keçirdiyi tədbirlər barədə ətraflı məlumat verdilər.
Sonda fakültənin tələbəsi Aydan Rəhimli Ulu Öndərə həsr olunmuş “Heydər Əliyevin izi ilə”şerini səsləndirdi.

A SCIENTIFIC-PRACTICAL CONFERENCE DEDICATED TO THE "YEAR OF HEYDAR ALIYEV" WAS HELD AT SSU
On February 28, a scientific-practical conference on "Heydar Aliyev is the founder of the independent state of Azerbaijan" was held at Sumgayit State University.
First, a video dedicated to the life and activities of the National Leader was demonstrated.
Associate professor Mahal Muradov-dean of the faculty of Chemistry and biology opened the conference, greeted the participants and talked about the honorable life path of Heydar Aliyev, world-famous political figure and his invaluable services to our people and homeland. He said that today the policy of Great Leader Heydar Aliyev and President Ilham Aliyev provides guarantee for the future of our country. Today"s conference is dedicated to this. Dean associate professor Mahal Muradov also emphasized that the Great Leader Heydar Aliyev is a genius and a great statesman that we will always be proud of and remember with pride. In addition to being a historical figure distinguished by his incomparable service to the people of Azerbaijan and statehood, he was also a leader who wrote history. The rich activities of the Great Leader aimed at the interests of national statehood left a deep mark in the history of the Azerbaijani people. A period of more than 34 years events in the history of Azerbaijan is connected with the name of the Great Leader. Heydar Aliyev is a powerful personality who brought the people out of the most difficult trials of history and achieved the progress of our state. The radical changes that took place in all areas of our life in 1969-1982 constitute one of the most complete pages in the annals of the founding of Azerbaijan due to their scale. There is no field in the life of our people in which Heydar Aliyev does not have an invaluable role. The younger generation also took great care of the great leader Heydar Aliyev, in the true sense of the word.He did everything for the comprehensive development of young people, their formation as national personnel.
Then, Samin Gocayev – senior lecturer of the department of Azerbaijan and Eastern European peoples of the faculty of History and geography made a speech on the topic "Heydar Aliyev is the founder of independent Azerbaijan". He said that Heydar Aliyev opened glorious annals in the history of the Azerbaijani people. Today, the greatness of Heydar Aliyev lives in the hearts of every Azerbaijani as the father of the nation, who bravely faced the most difficult obstacles and problems and is remembered with deep sympathy. A whole era, an important stage of the history of modern Azerbaijan is connected with the name and activity of our great leader Heydar Aliyev.
Then the students of the faculty İpek Yusmayeva, Sevinj Mammadova, "A great personality born for the people", Banuchichek Salmanova, "The radical reforms of the Great Leader", Narmin Abdurahmanli, "A person writing history", Aysenam Alikhanova, "People who create history are personalities, can change the fate of their people" spoke on the topics. They gave detailed information about the role of National leader Heydar Aliyev, who dedicated his life to his people, in the modern history of Azerbaijan, and the measures were implemented by him in the direction of democratic and legal state building.
At the end, Aydan Rahimli - a student of the faculty sang the poem dedicated to the Great Leader "In the trace of Heydar Aliyev".