Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da antiplagiat sisteminin imkanlarına dair təlim təşkil olundu
Sumqayıt Dövlət Universitetinin “2021-2025-ci illər üçün Strateji İnkişaf Planının 2023-cü il üzrə Fəaliyyət planı”nda universitetin beynəlxalq reytinq sistemlərində məqsədəuyğun yer tutması istiqamətində elmi nəşrlər sahəsində nəzərdə tutulan işlər çərçivəsində fevralın 27-dən martın 10-dək SDU-nun müəllim və tələbələrinin iştirakı ilə silsilə təlimlərin keçirilməsinə başlanıldı.
Plagiat.pl şirkəti tərəfindən təklif olunan “Strikeplagiarism.com antiplagiat sisteminin istifadəsi və Oxşarlıq Hesabatının təsviri Qaydaları”, “Elmi işlərin plagiata yoxlanılması metodologiyası”, “Sistemin yeni funksionallığı” (tərcümə olunmuş oxşarlığın və plagiatın axtarışı, sistemin istifadəsini asanlaşdıran tapşırıqlar opsiyası və s) mövzuları üzrə silsilə seminar və vebinarlar təşkil olunacaq.
Təlimi SDU-nun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq “Plagiat.pl” şirkətinin nümayəndələrini və iştrakçıları salamladı, universitetin plagiatla mübarizə strategiyasından və bu istiqamətdə SDU ilə Plagiat.pl şirkəti arasında qurulan əməkdaşlığın nəticələrindən bəhs etdi. O, məsələnin kompleks həllinin təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, elmin inkişafı üçün əlverişli infrastrukturun yaradılması, elmi işlərin orijinallığını təsdiqləyən etibarlı informasiyanın əldə edilməsi və cəmiyyətdə şəffaflığın təmin olunması baxımından mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu bildirib.
Prorektor onu da qeyd etdi ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən intellektual mülkiyyətin, müəllif hüquqlarının qorunması və antiplagiat məsələlərinə xüsusi diqqət yetirilir. Ölkədə Elm və Təhsil Nazirliyi, Əqli Mülkiyyət Agentliyi və müvafiq qurumlarda plagiatlıqla mübarizəyə yönəlmiş innovativ layihələr uğurla icra olunur. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetində tətbiqinə başlanılan plagiat proqramı bakalavr, magistr və doktorluq dissertasiyalarına, həmçinin istənilən digər elmi və ya tədris sənədlərini yoxlamağa imkan yaradır. Ümid edirəm ki, bu proses gələcəkdə də uğurla davam edəcək.
Daha sonra təlimçi Fəridə Rzazadə iştirakçıları StrikePlagiarism.com antiplagiat sisteminin yeni interfeysi, proqramın işləmə mexanizmi barədə ətraflı məlumatlandırdı. Təhsil müəssisələri üçün tətbiq olunan yeni interfeysin üstünlükləri və interfeysin daha rahat və intuitiv olunması ətrafında geniş təqdimatla çıxış etdi. Həmçinin elmi işlərdə plagiatın aşkar olunmasında sistemlə yanaşı, ekspertlərin rəyinin də mühüm rol oynadığını iştirakçıların diqqətinə çatdırdı.
Sonda mövzu ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıldı, çoxsaylı suallar cavablandırıldı.
Qeyd edək ki, “Plagiat.pl” şirkəti 2002-ci ildə Polşada fəaliyyətə başlayıb, şirkətin əsas məqsədi müəllif hüquqları pozuntuları və intellektual mülkiyyətdən icazəsiz istifadə olunmasına qarşı mübarizə aparmaqdır. Bu gün şirkət Polşa, Rumıniya, Almaniya, Moldova, Kolumbiya, Qazaxıstan və Azərbaycandakı sifarişçiləri proqramlarla təmin edir.

Home | News | A training on the possibilities of the anti-plagiarism system was organized at SSU
From February 27 to March 10, in the field of scientific publications in the "2023 Action Plan of the Strategic Development Plan for 2021-2025" of the Sumgait State University, a series of trainings were started with the participation of students in order to take an appropriate place for the university in the international rating systems.
"Rules for the use of Strikeplagiarism.com anti-plagiarism system and description of Similarity Report", "Methodology of plagiarism checking of scientific works", "New functionality of the system" (search for translated similarity and plagiarism, task option that facilitates the use of the system, etc.) offered by Plagiat.pl a series of seminars and webinars will be organized.
Vice-rector of SSU for Science and innovations professor Ramazan Mammadov opened the training and greeted the representatives and participants of "Plagiat.pl" company. He said that the complex solution of the issue is important in terms of improving the quality of education, creating a favorable infrastructure for the development of science, obtaining reliable information confirming the authenticity of scientific work, and ensuring transparency in society.
The vice-rector also noted that the president of the Republic of Azerbaijan  Ilham Aliyev pays special attention to the protection of intellectual property, copyright and anti-plagiarism issues. Innovative projects aimed at combating plagiarism  are successfully implementing in the  Ministry of Science and Education, the Intellectual Property Agency and relevant institutions in the country. In this direction, the plagiarism program started to be applied at Sumgait State University                            an opportunity to check bachelor's, master's and doctoral dissertations, as well as any other scientific or educational documents. I hope that this process will continue successfully in the future.
Later, the trainer Farida Rzazade informed the participants in detail about the new interface of the StrikePlagiarism.com anti-plagiarism system,  working mechanism of the program. She made a broad presentation about the advantages of the new interface applied to educational institutions and making the interface more convenient and intuitive. She also brought to the attention of the participants that in addition to the system, the opinion of experts plays an important role in detecting plagiarism in scientific work.
At the end, there was a broad exchange of ideas on the topic, many questions were answered.
We should add that the company "Plagiat.pl" started operating in Poland in 2002, the main goal of the company is to fight against copyright violations and unauthorized use of intellectual property. Today, the company provides programs to customers in Poland, Romania, Germany, Moldova, Colombia, Kazakhstan and Azerbaijan.