Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da antiplagiat sisteminin imkanlarına dair təlim təşkil olundu
Sumqayıt Dövlət Universitetinin “2021-2025-ci illər üçün Strateji İnkişaf Planının 2023-cü il üzrə Fəaliyyət planı”nda universitetin beynəlxalq reytinq sistemlərində məqsədəuyğun yer tutması istiqamətində elmi nəşrlər sahəsində nəzərdə tutulan işlər çərçivəsində fevralın 27-dən martın 10-dək SDU-nun müəllim və tələbələrinin iştirakı ilə silsilə təlimlərin keçirilməsinə başlanıldı.
Plagiat.pl şirkəti tərəfindən təklif olunan “Strikeplagiarism.com antiplagiat sisteminin istifadəsi və Oxşarlıq Hesabatının təsviri Qaydaları”, “Elmi işlərin plagiata yoxlanılması metodologiyası”, “Sistemin yeni funksionallığı” (tərcümə olunmuş oxşarlığın və plagiatın axtarışı, sistemin istifadəsini asanlaşdıran tapşırıqlar opsiyası və s) mövzuları üzrə silsilə seminar və vebinarlar təşkil olunacaq.
Təlimi SDU-nun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq “Plagiat.pl” şirkətinin nümayəndələrini və iştrakçıları salamladı, universitetin plagiatla mübarizə strategiyasından və bu istiqamətdə SDU ilə Plagiat.pl şirkəti arasında qurulan əməkdaşlığın nəticələrindən bəhs etdi. O, məsələnin kompleks həllinin təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, elmin inkişafı üçün əlverişli infrastrukturun yaradılması, elmi işlərin orijinallığını təsdiqləyən etibarlı informasiyanın əldə edilməsi və cəmiyyətdə şəffaflığın təmin olunması baxımından mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu bildirib.
Prorektor onu da qeyd etdi ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən intellektual mülkiyyətin, müəllif hüquqlarının qorunması və antiplagiat məsələlərinə xüsusi diqqət yetirilir. Ölkədə Elm və Təhsil Nazirliyi, Əqli Mülkiyyət Agentliyi və müvafiq qurumlarda plagiatlıqla mübarizəyə yönəlmiş innovativ layihələr uğurla icra olunur. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetində tətbiqinə başlanılan plagiat proqramı bakalavr, magistr və doktorluq dissertasiyalarına, həmçinin istənilən digər elmi və ya tədris sənədlərini yoxlamağa imkan yaradır. Ümid edirəm ki, bu proses gələcəkdə də uğurla davam edəcək.
Daha sonra təlimçi Fəridə Rzazadə iştirakçıları StrikePlagiarism.com antiplagiat sisteminin yeni interfeysi, proqramın işləmə mexanizmi barədə ətraflı məlumatlandırdı. Təhsil müəssisələri üçün tətbiq olunan yeni interfeysin üstünlükləri və interfeysin daha rahat və intuitiv olunması ətrafında geniş təqdimatla çıxış etdi. Həmçinin elmi işlərdə plagiatın aşkar olunmasında sistemlə yanaşı, ekspertlərin rəyinin də mühüm rol oynadığını iştirakçıların diqqətinə çatdırdı.
Sonda mövzu ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıldı, çoxsaylı suallar cavablandırıldı.
Qeyd edək ki, “Plagiat.pl” şirkəti 2002-ci ildə Polşada fəaliyyətə başlayıb, şirkətin əsas məqsədi müəllif hüquqları pozuntuları və intellektual mülkiyyətdən icazəsiz istifadə olunmasına qarşı mübarizə aparmaqdır. Bu gün şirkət Polşa, Rumıniya, Almaniya, Moldova, Kolumbiya, Qazaxıstan və Azərbaycandakı sifarişçiləri proqramlarla təmin edir.

Главная страница | Новости | В СГУ прошли тренинги по ознакомлению с возможностями системы антиплагиата
Yerləşdirilmə tarixi : 27 Февраль 2023 15:27
В СГУ прошли тренинги по ознакомлению с возможностями системы антиплагиата
С 27 февраля по 10 марта в СГУ проходят тренинги в соответствии с Планом деятельности на 2023 год «Стратегического плана развития на 2021-2025 годы» с целью повышения качества научных публикаций до уровня международных рейтинговых систем. В тренингах принимают участие преподаватели и студенты вуза.
Серия семинаров и вебинаров пройдет по темам, предложенным компанией Plagiat.pl. «Правила использования антиплагиатной системы Strikeplagiarism.com и оформления Отчета подобия», «Методика проверки научных работ на плагиат», «Новая функциональность системы» (поиск переводного сходства и плагиата, опции, облегчающие использование системы и т. д.).
На открытии мероприятия проректор СГУ по науке и инновациям проф. Рамазан Мамедов приветствовал представителей компании «Plagiat.pl» и участников тренинга и рассказал о стратегии университета по борьбе с плагиатом и результатах сотрудничества СГУ и Plagiat.pl. Он отметил значение комплексного решения вопроса с точки зрения повышения качества образования, создания благоприятной инфраструктуры для развития науки, получения достоверной информации, подтверждающей подлинность научных трудов.
Проректор также отметил, что Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев уделяет особое внимание вопросам защиты интеллектуальной собственности, авторского права и борьбы с плагиатом. Министерство науки и образования, Агентство по интеллектуальной собственности и другие профильные учреждения успешно реализуют инновационные проекты, направленные на борьбу с плагиатом. В Сумгаитском государственном университете применяется программа борьбы с плагиатом, предоставляющая возможность проверки бакалаврских, магистерских и докторских диссертаций, а также любых других научных публикаций. Проректор выразил надежду на успешное продолжение этого процесса и в будущем.
Далее специалист компании Фарида Рзазаде подробно рассказала участникам о новом интерфейсе системы антиплагиата StrikePlagiarism.com и механизме работы программы. Она выступила с презентацией о преимуществах нового интерфейса применительно к образовательным учреждениям и более удобном и понятном интерфейсе. Она также довела до сведения участников, что помимо системы важную роль в выявлении плагиата в научных работах играет мнение экспертов.
В конце мероприятия состоялся обмен мнениями по теме.
Отметим, что компания Plagiat.pl начала свою деятельность в Польше в 2002 году, основной целью компании является борьба с нарушением авторских прав и несанкционированным использованием интеллектуальной собственности. Сегодня компания предоставляет программы клиентам в Польше, Румынии, Германии, Молдове, Колумбии, Казахстане и Азербайджане.