SDU-nun prorektoru Bakı Biznes Mərkəzində “IT Hub Azerbaijan” layihəsində iştirak etdi
Azərbaycan Respublikası Höküməti və Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB) arasında AYİB-Azərbaycan Əməkdaşlıq Hesabı çərçivəsində İqtisadiyyat Nazirliyi tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM) və “StrategEast” müəssisəsinin birgə əməkdaşlığı ilə “IT Hub: Azerbaijanın informasiya və kommunikasiya (İKT) sektoruna birbaşa xarici investisiyanın cəlb edilməsi” adlı layihənin həyata keçirilməsinə start verilib.
Bu məqsədlə fevralın 7-də Bakı Biznes Mərkəzində müvafiq mərkəzin və yerli icra hakimiyyəti orqanlarının, elm və təhsil müəssisələrinin nümayəndələrinin iştirakı ilə “IT Hub Azerbaijan” layihəsi təqdim edildi. Layihənin məqsədi ölkəmizin regionlarında informasiya texnologiyaları sahəsində bilik və bacarıqların artırılmasına, bu sahəyə investisiyaların cəlbinə, yeni iş yerləri və karyera imkanlarının yaradılması proseslərinə dəstək göstərməkdir.
4SİM-in təşkilatçılığı, müvafiq mərkəzin və yerli icra hakimiyyəti orqanlarının, elm və təhsil müəssisələrinin nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilən tədbirdə 4SİM-in icraçı direktoru Tamerlan Tağıyev, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının Bakı ofisinin rəhbəri Kamola Mahmudova, “StrategEast” müəssisəsinin təsisçisi və prezidenti Anatoli Motkin “IT Hub Azerbaijan” layihəsinin ölkəmizdə İT sahəsində bacarıqlı kadrların hazırlanmasında, xarici investisiyaların cəlb edilməsində əhəmiyyətli olacağını vurğulayaraq layihə barədə tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumatlar verdilər.
4SİM-in Rəqəmsal iqtisadiyyat şöbəsinin rəisi Cavid Abdullayev və StrategEast Mərkəzinin “IT Hub Azerbaijan” layihəsi üzrə layihə meneceri Helen Uvarenko tərəfindən layihənin müddəti, seçim prosesi, tədris olunacaq dərslər və digər məsələlər barədə təqdimatla çıxış etdilər. Sonra müzakirələr aparıldı, rəy və təkliflər dinlənildi.
Məlumat üçün bildirək ki, layihə çərçivəsində ilkin mərhələdə Gəncə, Sumqayıt, Lənkəran, Mingəçevir, Şirvan şəhərləri və Naxçıvan Muxtar Respublikası olmaqla, Azərbaycanın regionlarında 19-30 yaş kateqoriyasına aid gənclərin ödənişsiz şəkildə İT təlimlərində iştirak etməsi və proqramı uğurla bitirən gənclərin sırasından seçilmiş namizədlərin ölkəmizdə qalmaqla xarici şirkətlərdə işlə təmin edilməsi nəzərdə tutulur.
Təlimlər “StrategEast” müəssisəsinin təşkilatçılığı ilə “EPAM Systems” şirkətinin beynəlxalq ekspertləri tərəfindən kompüter elmləri, proqramlaşdırma, biznes təhlili və digər mövzularda 11 ay müddətində onlayn şəkildə aparılacaqdır.
İştirak etmək istəyənlər aşağıdakı link vasitəsilə 7 mart 2023-cü il tarixinədək qeydiyyatdan keçə bilərlər: bit.ly/3X1IXhy.
Qeyd edək ki, tədbirdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru dosent Qafar Atayev çıxış edərək SDU tələbələrinin və məzunlarının bu layihəyə qoşulması üçün hər cür şəraitin yaradılacağını vurğuladı.

Главная страница | Новости | Проректор СГУ принял участие в проекте «IT Hub Azerbaijan» в Бакинском бизнес центре
Yerləşdirilmə tarixi : 08 Февраль 2023 15:46
Проректор СГУ принял участие в проекте «IT Hub Azerbaijan» в Бакинском бизнес центре
В Азербайджане началась реализация проекта «IT Hub Azerbaijan» при совместном сотрудничестве Центра анализа и координации четвертой промышленной революции (4SIM), Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) и компании «StrategEast».
7 февраля в Бакинском бизнес-центре был представлен проект «IT Hub Azerbaijan» с участием представителей соответствующих центральных и местных органов исполнительной власти, научных и образовательных учреждений. Проект предусматривает подготовку квалифицированных кадров в сфере IT (информационных технологий) в стране и привлечение иностранных инвестиций. Целью проекта является оказание поддержки процессам повышения знаний и навыков в области информационных технологий, привлечение инвестиций в эту сферу, создание новых рабочих мест и карьерных возможностей в регионах Азербайджана.
Исполнительный директор 4SIM Тамерлан Тагиев, руководитель бакинского офиса ЕБРР Камола Махмудова, основатель и президент «StrategEast» Анатолий Моткин подчеркнули важность проекта «IT Hub Azerbaijan» в подготовке квалифицированных кадров в сфере IT в стране, привлечении иностранных инвестиций. Руководитель отдела цифровой экономики 4SIM Джавид Абдуллаев и представитель «StrategEast» менеджер проекта Елена Уваренко выступили с презентацией о проекте «IT Hub Azerbaijan». Они дали информацию о сроках реализации проекта, процессе отбора обучающихся, а также отметили, что процесс обучения будет включать в себя организацию учебных групп студентов под руководством наставника, курсы английского языка, встречи и вебинары.
На начальном этапе в рамках проекта планируется бесплатное участие в IT-тренингах молодежи (19-30 лет) из регионов Азербайджана, включая города Гянджа, Сумгаит, Ленкорань, Мингячевир, Ширван и Нахчыванскую Автономную Республику, а кандидатам, отобранным из числа успешно завершивших программу молодых людей, будет предоставлена работа в зарубежных компаниях, действующих в нашей стране.
Организованные предприятием «StrategEast» тренинги по информатике, программированию, бизнес-анализу и др. будут проводиться международными экспертами компании «EPAM Systems» онлайн в течение 11 месяцев.
Желающие принять участие могут зарегистрироваться до 7 марта 2023 года по следующей ссылке: bit.ly/3X1IXhy.
Отметим, что на мероприятии выступил проректор по международным связям Сумгаитского государственного университета доц. Гафар Атаев, который подчеркнул, что в СГУ будут созданы все необходимые условия для присоединения к этому проекту студентов и выпускников.