SDU-da “Heydər Əliyevin xatirəsinə ən böyük hörmətimiz, onun yoluna olan sədaqətimizdir” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirildi
Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamına əsasən ölkəmizdə kütləvi tədbirlərin, proqramların, idman yarışlarının keçirilməsi planlaşdırılır. Bu məqsədlə “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Sumqayıt Dövlət Universitetində silsilə tədbirlərin keçirilməsinə start verildi.
Yanvarın 25-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev məktəbində Ulu öndərin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Heydər Əliyevin xatirəsinə ən böyük hörmətimiz onun yoluna olan sədaqətimizdir” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirildi.
Konfransda Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı cənab Zakir Fərəcov, universitetin professor-müəllim heyəti iştirak etdilər.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları Ulu öndər Heydər Əliyevin universitetin foyesində ucaldılmış büstü önünə gül dəstələri düzüb, xatirəsini ehtiramla yad etdilər.
Konfransı giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı cənab Zakir Fərəcovu və iştirakçıları salamladı, 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” kimi qeyd edilməsinin ümummilli liderin əziz xatirəsini əbədiləşdirmək istiqamətində həyata keçirilən ən mühüm tədbirlərdən biri olduğunu qeyd etdi. Professor Elxan Hüseynov bildirdi ki, hazırda Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları, bütün dünya azərbaycanlıları və türkdilli xalqlar müstəqil Azərbaycan Respublikasının yaradıcısı və memarı, XX əsr milli tariximizin ən qüdrətli siması olan görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ilini böyük həyəcan və sevinclə qarşılamağa hazırlaşır. Ümummilli lider Heydər Əliyevin bizlərə ərmağan etdiyi zəngin dövlətçilik irsi və həyat fəlsəfəsi hələ uzun müddət diqqət mərkəzində olacaqdır. Çünki Heydər Əliyevin zəngin həyat yolu və müstəsna fəaliyyətinin bütün mərhələləri bir-birini tamamlamış, öz xalqına sıx bağlılığın, milli dövlәtçilik məfkurəsinə sadiqliyin canlı təcəssümü olmuşdur. Rektor onu da bildirdi ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqı və dövləti qarşısında xidmətləri o qədər böyükdür ki, onun xatirəsi hər zaman anılır, Azərbaycanın hər bir guşəsində Heydər Əliyevin izi görünür, hər bir sahənin inkişafında Ulu öndərin müəyyənləşdirdiyi siyasət özünü göstərir. Ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan Respublikasına başçılıq etdiyi illər ərzində ölkəmizin müstəqilliyi istiqamətində həyata keçirdiyi genişmiqyaslı işlər Prezident cənab İlham Əliyevin uzaqgörən siyasəti nəticəsində öz bəhrəsini verir, Ulu öndərin Azərbaycan xalqı və dövlətinin gələcək inkişafı naminə irəli sürdüyü ideyaları bu gün yaşayır və zəfər çalır. Bu gün Prezident cənab İlham Əliyevin sayəsində Azərbaycan Respublikası regionun lideri kimi dünya səviyyəsində aktiv fəaliyyət göstərmək imkanına sahib olan qalib dövlətdir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev xalqımızın çoxəsrlik tarixi salnaməsinə Zəfər Günü həqiqətlərini yazmaqla bərabər, həm də ölkəmizi bütün sahələr üzrə irəli aparmağı bacaran, beynəlxalq aləmdə böyük nüfuza malik qüdrətli lider kimi qəbul olunur. Hazırda işğaldan azad olunmuş əzəli Azərbaycan ərazilərinə Böyük Qayıdışla əlaqədar ölkəmiz tamamilə yeni bir dövrə qədəm qoyur.
Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı cənab Zakir Fərəcov çıxış edərək rektor professor Elxan Hüseynovu və kollektivi salamladı, konfransın əhəmiyyətindən bəhs edərək bildirdi ki, Prezident cənab İlham Əliyevin Sərəncamına əsasən 2023-cü ilin respublikada “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi Ulu öndərə ümumxalq ehtiramının ifadəsidir. Sərəncamda qeyd olunduğu kimi, müstəqil Azərbaycan Ulu öndərin indiki və gələcək nəsillərə əmanəti, onun zəngin və çoxşaxəli irsi isə xalqımızın milli sərvətidir. Bu müqəddəs mirası qoruyub-saxlamaq hər bir azərbaycanlının şərəfli vəzifəsidir. Bütövlükdə 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi respublikamızın həyatında böyük ictimai-siyasi hadisədir. Çünki müstəqil Azərbaycanın adı Heydər Əliyevin adı ilə yanaşı çəkilir. Həmin Sərəncama uyğun olaraq, şəhərimizin bütün müəssisə və təşkilatlarında Ulu öndərin həyatı, siyasi fəaliyyəti, göstərdiyi fədakarlıqları və Azərbaycan xalqına tarixi xidmətləri ilə bağlı Tədbirlər Planı hazırlanır, silsilə tədbirlər təşkil edilir.
Cənab Zakir Fərəcov onu da qeyd etdi ki, Ulu öndər Heydər Əliyev müstəqil Azərbaycan dövləti və xalqı qarşısında misilsiz tarixi xidmətlər göstərib. Heydər Əliyev, doğrudan da, dünya miqyasında böyüklüyü etiraf edilən və qəbul olunan şəxsiyyət idi. XX əsrin 90-cı illərində - Azərbaycanın beynəlxalq arenaya müstəqil dövlət kimi çıxdığı ilk vaxtlarda ölkəmizi Heydər Əliyevə görə tanıyır, qəbul edirdilər. Onun parlaq dühası və iti zəkası sərhəd tanımır, Azərbaycanın hüdudlarını aşırdı. Çoxları bizə qibtə edirdi ki, Heydər Əliyev kimi liderimiz var. Azərbaycan dünya miqyasında layiq olduğu mərtəbəyə məhz Ulu öndərin uzaqgörənliyi, müdrikliyi, qətiyyəti, dəmir iradəsi, zəngin dövlətçilik təcrübəsi sayəsində yüksələ bilib. Müasir Azərbaycanın memarı və qurucusu dahi Heydər Əliyevin adı isə Azərbaycanın özü qədər əbədi olacaqdır. Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqına və dövlətçiliyinə bütün ömrü boyu şərəflə xidmət etməsi həm də onunla təsdiq olunur ki, bu dahi şəxsiyyət 2003-cü ildə Azərbaycanda Prezident seçkiləri ilə əlaqədar xalqa müraciətində özünün uzun illər formalaşdırdığı möhtəşəm siyasi kursu uğurla davam etdirə biləcək ünvanı dəqiq göstərməsidir. Zaman sübut etdi ki, Ulu öndərin xalqın və dövlətin taleyini etibar etdiyi, özü qədər inandığı Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Respublikası Heydər Əliyev ideyalarına uyğun olaraq gündən-günə inkişaf edir, beynəlxalq aləmdə nüfuzunu möhkəmlədir, üstəgəl “Qarabağ Azərbaycandır!” nidası ilə Atasının ən böyük vəsiyyətini yerinə yetirərəkAzərbaycan Bayrağını Şuşa Qalasına, Xüdafərin körpüsünə sancaraq Müzəffər Ali Baş Komandan, qüdrətli Varis əzəmətini dünyaya nümayiş etdirdi.
Cənab Zakir Fərəcov onu da vurğuladı ki, İkinci Qarabağ müharibəsinin Zəfərlə başa çatması da zamanın hökmünün təntənəsi idi. 44 gün davam edən Vətən müharibəsini uğurla başa çatdıran Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərlik etdiyi Milli Ordumuz 30 il Ermənistanın himayədarlarının yardımı ilə zəbt olunan torpaqlarımızı azad etdi. Hal-hazırda Erməni vandalları tərəfindən dağıdılmış ərazilərimizdə aparılan bərpa-quruculuq işləri davam etdirilir. İnsanların mərhələ üzrə doğma torparqları Ağalıda yerləşmələri Böyük Qayıdışın elliklə olacağı vaxtın yaxınlaşdığını da göstərir. Bu gün Zəngəzurun tarixi Azərbaycan torpağı olmasının sübuta ehtiyac yoxdur. Müxtəlif ölkələrin arxivlərində saxlanılan sənədlər artıq dilə gəlir, həqiqət illərdən bəri aydınlığa çıxacağı günü gözləyirdi. Bu torpaqların əsl sahiblərinin yurda dönüşündən təşvişə düşən ermənilər hər vasitə ilə bu köçün qarşısını almağa çalışırlar. Bütün bunlar Zəngəzurla bağlı həqiqətləri dəfələrlə açıqlayan Ulu öndər Heydər Əliyevin söylədiyi tarixi faktların aydınlığa çıxmasıdır. XIX−XX əsrləri Azərbaycan üçün çox əhəmiyyətli, eyni zamanda gərgin hadisələrlə zəngin bir dövr adlandıran Ulu öndər daşnakların məkrləri nəticəsində Azərbaycan torpaqlarının erməniləşdirilməsi siyasətinin, yol verilən saxtakarlıqlarının gələcək nəsillərə çatdırılmasının vacibliyini həmişə qeyd etmişdir. Ulu öndər Heydər Əliyevin bütün kürsülərdən dilə gətiriyi bu faktların Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən yenidən gündəmə gətirilməsi, bir daha sübut edir ki, Ermənistan istəsə də, istəməsə də Zəngəzur dəhlizi açılacaq.Tarixi torpaqlarımız işğaldan azad ediləcək. Yaxın gələcəkdə Zəngəzura, Göyçəyə və İrəvana qayıdacağıq.
SDU-nun Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı, Əməkdar müəllim, professor Adil Baxşəliyev “Təkrarolunmaz lider və şəxsiyyət – Heydər Əliyev”, Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva “Ulu öndərin mədəniyyət sevgisinin tarixi bəhrələri”, Tarix və coğrafiya fakültəsinin I kurs magistrantı Tamara Quluzadə “Ulu öndərin gənclər siyasətinin layiqli davamçısı − İlham Əliyev” mövzularında çıxış edərək bütün mənalı həyatını öz xalqına bəxş etmiş Heydər Əliyevin siyasi və dövlət xadimi kimi zəngin fəaliyyəti barədə danışdılar. Bildirdilər ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin 1993-cü ildən başladığı xilaskarlıq və quruculuq missiyasını bu gün onun layiqli davamçısı, ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev uğurla davam etdirir. Azərbaycan xalqının hələ neçə-neçə nəsli bu böyük məktəbdən, Heydər Əliyevin zəngin siyasi irsindən ölkəmizin inkişafı, xalqımızın rifahı naminə faydalanacaq. Hər birimiz Heydər Əliyevin dövlətçilik amallarına sadiq qalaraq Ulu öndərin yüksək ideyalarını yaşatmaq və inkişaf etdirmək, Azərbaycan tarixinin yeni şanlı səhifələrini yazmaq naminə möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyevin ətrafında sıx birləşərək, əlimizdən gələni əsirgəməməli, dövlət başçısının yüksək etimadına uyğun olaraq, ölkəmizin hərtərəfli tərəqqisi üçün öz vəzifələrimizi layiqincə yerinə yetirməli və daha əzmkarlıqla çalışmalıyıq.

Главная страница | Новости | В СГУ прошла научно-практическая конференция на тему «Cамая большая дань уважения памяти Гейдара Алиева – наша верность его пути»
В СГУ прошла научно-практическая конференция на тему «Cамая большая дань уважения памяти Гейдара Алиева – наша верность его пути»
В соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Об объявлении 2023 года “Годом Гейдара Алиева” в нашей стране планируется проведение массовых мероприятий, программ и спортивных соревнований. В Сумгаитском государственном университете также пройдет ряд, мероприятий посвященных «Году Гейдара Алиева».
25 января в Школе Гейдара Алиева, действующей при Центре Гейдара Алиева Сумгаитского государственного университета, состоялась научно-практическая конференция «Cамая большая дань уважения памяти Гейдара Алиева – наша верность его пути», посвященная 100-летию Великого лидера».
В конференции приняли участие глава исполнительной власти города Сумгаит Закир Фараджов и профессорско-преподавательский состав университета.
Участники мероприятия возложили цветы к установленному в фойе университета бюсту великого лидера Гейдара Алиева.
Конференцию открыл ректор университета проф. Эльхан Гусейнов. Он приветствовал главу исполнительной власти города Закира Фараджова и участников мероприятия и отметил, что объявление 2023 года «Годом Гейдара Алиева» является важным событием для увековечения светлой памяти общенационального лидера. Проф. Эльхан Гусейнов заявил, что в настоящее время граждане Азербайджанской Республики, азербайджанцы всего мира и другие тюркоязычные народы с воодушевлением готовятся отмечать 100-летие со дня рождения Гейдара Алиева, основателя независимой Азербайджанской Республики, видного политического и государственного деятеля нашей истории в 20 веке. Богатое наследие Гейдара Алиева, оставленное потомкам, его идеи государственности и философские взгляды еще долго будут находиться в центре внимания. Все этапы богатого жизненного пути и исключительной деятельности Гейдара Алиева дополняли друг друга, стали живым олицетворением тесной привязанности к своему народу, преданности идеологии национальной государственности. Ректор также заявил, что заслуги общенационального лидера Гейдара Алиева перед народом и азербайджанским государством настолько велики, что память о нем навсегда останется в наших сердцах. В каждом уголке Азербайджана, в каждой развивающейся области мы видим след мудрой политики Гейдара Алиева. Большая работа, проделанная великим лидером, по укреплению независимости нашей страны в годы его руководства Азербайджанской Республикой, и сегодня приносят свои плоды. Благодаря дальновидной политике нынешнего Президента Ильхама Алиева, идеи, выдвинутые великим лидером во имя будущего развития Азербайджана, сегодня живы и торжествуют. Под руководством Ильхама Алиева Азербайджан стал государством-победителем, занимающем лидирующие позиции в регионе и имеющим авторитет на мировой арене. Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, признанный политический лидер с большим авторитетом в мировом сообществе, под руководством которого наш народ вписал славную страницу Победы в многовековую историю нашего народа. В настоящее время наша страна вступает в совершенно новую эпоху развития в связи с Великим возвращением на исторические земли Азербайджана, освобожденные от оккупации.
Глава исполнительной власти города Закир Фараджов приветствовал ректора проф. Эльхана Гусейнова и участников мероприятия. Он рассказал о значении конференции и заявил, что объявление 2023 года «Годом Гейдара Алиева» Распоряжением Президента Ильхама Алиева является выражением всенародного уважения к Великому Лидеру. Как указано в Распоряжении «Независимый Азербайджан – большой дар великого лидера нынешнему и грядущим поколениям, а его богатое и многогранное наследие – национальное достояние нашего народа. Беречь и хранить это священное наследие – почетная обязанность каждого азербайджанца». В целом, объявление 2023 года «Годом Гейдара Алиева» является крупным общественно-политическим событием в жизни нашей республики. В соответствии с этим Распоряжением подготовлен План по организации мероприятий на всех предприятиях и в организациях нашего города, освящающих жизнь, политическую деятельность и великие заслуги Гейдара Алиева перед азербайджанским народом.
Закир Фараджов также отметил, что великий лидер Гейдар Алиев оказал беспримерные исторические услуги независимому государству и народу Азербайджана. Он подчеркнул, что Гейдар Алиев является могучей личностью, благодаря последовательной борьбе которой наш народ успешно преодолел сложные историко-политические испытания и обрел независимость. Aзербайджанский народ вступил в новое столетие и новое тысячелетие именно в свете интеллекта Гейдара Алиева. Современный Азербайджан, уверенно идущий по пути постоянного прогресса, является торжеством жизненного кредо Гейдара Алиева. Многие завидовали нам, что у нас есть такой лидер, как Гейдар Алиев. Благодаря дальновидности, мудрости, решительности, железной воле и богатому опыту государственного управления Великого лидера Азербайджан смог подняться на тот уровень, которого он заслуживает в мировом масштабе. Имя Гейдара Алиева, архитектора и основателя современного Азербайджана, будет таким же вечным, как и сам Азербайджан. Гениальность Гейдара Алиева и его забота о народе и государственности Азербайджана подтверждается и тем фактом, что он в своем обращении к народу в связи с президентскими выборами в Азербайджане в 2003 году четко обозначил того кто окажется способным успешно продолжить политическую линию общенационального лидера. Время показало, что под руководством Президента Ильхама Алиева, которому Великий Вождь доверил судьбу народа и государства, и в которого он верил как самому себе, Азербайджанская Республика изо дня в день развивается в соответствии с идеями Гейдара Алиева, укрепляет свой авторитет в международном мире. Своим девизом «Карабах – это Азербайджан!» он исполнил величайшую волю своего отца, водрузив Азербайджанский Флаг на Шушинскую крепость и Худаферинский мост.
Закир Фараджов также подчеркнул, что окончание Второй карабахской войны победой также стало торжеством справедливости. Наша Национальная Армия под руководством Главнокомандующего Ильхама Алиева, успешно завершила 44-дневную Отечественную войну и освободила наши земли, оккупированные Арменией на протяжении 30 лет. В настоящее время на этих территориях, разрушенных армянскими вандалами, продолжаются восстановительные работы. Тот факт, что люди вернулись жить в своё родное село Агалы, свидетельствует о приближении времени Великого Возвращения. Сегодня нет нужды доказывать, что Зангезур – это историческая земля Азербайджана. Об этом говорят документы, хранящиеся в архивах разных стран. Правда многие годы ждала своего часа. Встревоженные возвращением истинных владельцев этих земель, армяне всячески пытаются воспрепятствовать этой миграции. Все эти исторические факты неоднократно высказывались великим лидером Гейдаром Алиевым, раскрывавшим правду о Зангезуре на международных мероприятиях. Называя XIX и XX века очень важным периодом для Азербайджана, но в то же время полным напряженных событий, Великий лидер всегда отмечал важность передачи будущим поколениям правды о политике арменизации азербайджанских земель как результата происков дашнаков. То, что Ильхам Алиев вновь поднимает этот вопрос, еще раз доказывает, что Зангезурский коридор будет открыт, хочет того Армения или нет. Наши исторические земли будут освобождены от оккупации. В ближайшее время мы вернемся в Зангезур, Гойче и Иреван.
Далее с докладами выступили декан факультета истории и географии СГУ, заслуженный педагог проф. Адиль Бахшалиев «Неподражаемый лидер и личность – Гейдар Алиев», декан филологического факультета доц. Севиндж Хамзаева «Исторические плоды любви великого лидера к культуре», студентка первого курса магистратуры факультета истории и географии Тамара Гулузаде «Достойный продолжатель молодежной политики Великого лидера – Ильхам Алиев». Они рассказали о деятельности Гейдара Алиева как политического и государственного деятеля, который всю свою осмысленную жизнь отдал своему народу. Было отмечено, что спасительная миссия, начатая общенациональным лидером Гейдаром Алиевым в 1993 году, сегодня успешно продолжается его достойным преемником - Президентом Ильхамом Алиевым. Сколько еще поколений азербайджанского народа воспользуются этой великой школой и богатым политическим наследием Гейдара Алиева во имя развития нашей страны и благополучия нашего народа. Каждый из нас, верный государственной мудрости Гейдара Алиева, должен сохранить и развить великие идеи Великого Лидера, вписать новые славные страницы в историю Азербайджана, тесно сплотиться вокруг нашего уважаемого Президента Ильхама Алиева.