SDU-da 20 Yanvar faciəsinin 33-cü ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirildi
Milli birlik və vətənpərvərliyin simvoluna çevrilmiş 20 Yanvar faciəsi xalqımızın öz suverenliyi uğrunda apardığı mübarizənin şərəfli tarixidir.
Yanvarın 20-də Sumqayıt Dövlət Universitetində 20 Yanvar faciəsinin 33-cü ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirildi.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin rəhbərliyi və tələbə heyəti şəhidlik zirvəsinə ucalan tələbə-məzunların universitetin həyətində yaradılmış xatirə abidəsini ziyarət etdi və abidə önünə gül dəstələri düzdülər. Vətənimizin azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Sonra iştirakçılar universitetin foyesində 20 Yanvar Ümumxalq Hüzn Günü münasibətilə təşkil olunmuş fotosərgiyə baxış keçirdilər.
Akt zalında davam edən tədbirdə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov çıxış edərək qeyd etdi ki, qan yaddaşımıza əbədi həkk olunmuş 1990-cı ilin 20 Yanvar hadisələri tariximizin özündə faciə və qəhrəmanlığı ehtiva edən, Azərbaycanın sonrakı taleyinə əhəmiyyətli təsiri olan dönüş anıdır. 20 Yanvar həm də milli iradəmizin zəfər çaldığı gündür. Ona görə də gənclərimiz tarixi həqiqətləri bilməlidirlər. 1990-cı ilin 20 Yanvar faciəsi daima öyrənilməli və gələcək nəsillərə olduğu kimi çatdırılmalıdır.
Professor Elxan Hüseynov onu da qeyd etdi ki, 20 Yanvar faciəsinə dövlət səviyyəsində siyasi-hüquqi qiymət verilməsi məsələsi ümummilli lider Heydər Əliyevin sayəsində həllini tapdı. O vaxt Moskvada yaşayan Heydər Əliyev yanvarın 21-də Azərbaycanın daimi nümayəndəliyinə gələrək xalqımızın kədərinə şərik çıxdı, sovet rəhbərliyinin Bakıda törətdiyi qanlı cinayəti pislədi. Ulu öndərimizin 20 Yanvar hadisələri ilə bağlı bəyanatı nəticəsində dünya SSRİ rəhbərliyinin Azərbaycan xalqına qarşı bu dəhşətli, xüsusi amansızlıqla törədilən dövlət terrorundan xəbər tutdu. 1990-cı ilin iyulunda Moskvadan Vətənə qayıdan Ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə həmin il noyabrın 21-də Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məclisində 20 Yanvar faciəsinə ilk dəfə siyasi-hüquqi qiymət verən sənəd qəbul edildi. Azərbaycan xalqının ümumi rəyini özündə təcəssüm etdirən bu qərar Ulu öndər Heydər Əliyev qətiyyətinin təzahürü kimi tarixə düşdü. Ancaq şəhidlərimizin axan qanı, xalqın verdiyi qurbanlar hədər getmədi. Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 44 günlük Vətən müharibəsində qazandığımız tarixi qələbə nəticəsində bütün şəhidlərimiz kimi 20 Yanvar faciəsinin qurbanlarının da arzularının gerçəkləşdiyini, onların ideyalarının qalib gəldiyini vurğulayan rektor Vətənimizin azadlığı, torpaqlarımızın bütövlüyü uğrunda canlarını fəda edən soydaşlarımızın əziz xatirələrinin hər zaman qədirbilən xalqımız tərəfindən yaşadıldığını, onların ailə üzvləri, doğmalarının da hər zaman dövlət qayğısı ilə əhatə olunduğunu qeyd etdi.
Sonra faciəni özündə əks etdirən “20 Yanvar − Qan yaddaşımız” adlı sənədli film nümayiş olundu.
Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının müdiri professor Avtandil Məmmədov “20 Yanvar şərəf və qəhrəmanlıq salnaməsidir”, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Sona Məhərrəmova “20 Yanvar Azərbaycan xalqının müstəqillik uğrunda mübarizəsinin zirvəsidir” mövzularında çıxış edərək 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə sovet ordusunun Azərbaycanda həyata keçirdiyi qətliamdan ətraflı bəhs etdilər, 20 Yanvar faciəsini müstəqil Azərbaycanın tarixində mühüm dönüş nöqtəsi, istiqlal yolumuzun başlanğıcı kimi qiymətləndirdilər. Natiqlər 20 Yanvar hadisələrinin gənclərin vətənpərvərlik tərbiyəsində və müstəqil dövlətçilik ənənələrinin inkişafındakı rolunu qeyd edərək, Azərbaycan tarixinin öyrənilməsi, həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında gənclərin fəallığının daha da artırılmasının zərurətini vurğuladılar.
Şəhid ailələri adından çıxış edən, universitetin tələbəsi olmuş Həmzə Adıyevin bacısı Səadət Adıyeva bildirdi ki, 20 Yanvar faciəsi qurbanlarının xatirəsi xalqımız tərəfindən daim uca tutulur, hər il bu hadisənin ildönümü dövlət səviyyəsində böyük ehtiramla anılır. Şəhid bacısı Səadət Adıyeva şəhid ailələrinə göstərilən diqqət və qayğıya görə ölkə başçısı cənab İlham Əliyevə, həmçinin universitet rəhbərliyinə dərin minnətdarlığını ifadə etdi.
Tədbirdə tələbələrin ifasında “Qanlı Yanvar hadisələri” nə həsr olunmuş şeirlər səsləndirildi.
Sonra Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov şəhid ailələrini qəbul etdi. Onların maddi-mənəvi problemləri ilə maraqlandı. Bildirdi ki, şəhidlərimizin ailə üzvlərinə, varislərinə dərin ehtiram göstərməyə hər birimiz borcluyuq.

Главная страница | Новости | В СГУ прошло мероприятие, посвященное 33-й годовщине трагедии 20 Января
Yerləşdirilmə tarixi : 20 Январь 2023 15:03
В СГУ прошло мероприятие, посвященное 33-й годовщине трагедии 20 Января
В Сумгаитском государственном университете состоялось мероприятие, посвященное 33-й годовщине трагедии 20 Января. Руководство и студенты Сумгаитского государственного университета возложили цветы к установленному во дворе университета мемориальному памятнику студентам-шехидам выпускникам вуза. В память о шехидах, павших за свободу и территориальную целостность нашей страны, была объявлена минута молчания.
Участники мероприятия ознакомились с организованной в фойе университета фотовыставкой, посвященной 20 Января – Национальному дню траура.
Мероприятие продолжилось в Актовом зале университета. Ректор проф. Эльхан Гусейнов отметил, что кровавые события 20 января 1990 года навсегда запечатлелись в памяти нашего народа. Этот день, став поворотным моментом в истории нашего государства, оказал значительное влияние на дальнейшую судьбу Азербайджана. Также 20 Января является днем торжества нашей национальной воли. Молодежь должна знать историческую правду. Правду о январской трагедии 1990 года необходимо сохранить и передать будущим поколениям.
Ректор также отметил, что политико-правовую оценку на государственном уровне январские события получили благодаря общенациональному лидеру Гейдару Алиеву. 21 января, проживавший в то время в Москве, Гейдар Алиев пришел в постоянное представительство Азербайджана и осудил кровавое преступление, совершенное советским руководством в Баку, разделив горе нашего народа. В результате, благодаря заявлению общенационального лидера о событиях 20 января, мир узнал об этом страшном государственном терроре, совершенном руководством СССР против азербайджанского народа. По инициативе Гейдара Алиева, вернувшегося на родину из Москвы в июле 1990 года, 21 ноября этого же года в Верховном Совете Нахчыванской Автономной Республики впервые был принят документ, дающий политико-правовую оценку трагедии 20 Января. Ректор подчеркнул, что дорогая память о наших соотечественниках, отдавших жизнь за свободу нашей Родины и неприкосновенность наших земель, будет вечно жить в сердце нашего народа. Члены семей шехидов и их родственники всегда будут окружены заботой государства.
Далее был продемонстрирован документальный фильм «20 Января - наша кровавая память», посвященный трагическим событиям.
С докладами выступили заведующий кафедрой литературы Азербайджана и зарубежных стран проф. Автандил Мамедов «20 Января – летопись чести и героизма», заведующая кафедрой истории и методики ее преподавания доц. Сона Магеррамова «20 Января – пик борьбы азербайджанского народа за независимость». Они рассказали о событиях, произошедших в ночь с 19-го на 20-е января 1990 года. Выступавшие также отметили роль январских событий в воспитании патриотизма у молодежи и развитии традиций независимой государственности, подчеркнули необходимость дальнейшего повышения активности молодежи в изучении истории Азербайджана и донесении правды о трагедии до мирового сообщества.
Сестра бывшего студента университета шехида Хамзы Адыева Саадат Адыева выступила от имени семей шехидов и отметила, что память о жертвах трагедии 20 Января всегда высоко чтится нашим народом. Годовщина этого события ежегодно отмечается на государственном уровне. Саадат Адыева выразила глубокую благодарность Президенту Ильхаму Алиеву, а также руководству университета за внимание и заботу, проявленные к семьям шехидов.
На мероприятии прозвучали стихи посвященные «Кровавым январским событиям» в исполнении студентов.
Затем семьи шехидов принял ректор Сумгаитского государственного университета проф. Эльхан Гусейнов. Он поинтересовался их проблемами и отметил, что каждый из нас обязан проявлять глубокое уважение к членам семей наших шехидов.