Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi Şurasının növbəti iclası keçirildi
Öncə rektor, professor Elxan Hüseynov son aylarda elmi dərəcə və elmi ad almış əməkdaşları Elmi Şura üzvləri adından təbrik etdi. Onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzuladı.
Sonra iclasın gündəliyi nəzərə çatdırıldı və təsdiq olundu.
2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi ilə əlaqədar SDU-nun Tədbirlər planı haqqında Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektor dosent Elmar Xəlilov məlumat verdi. Bildirdi ki, Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının ildönümü hər il SDU-da yüksək səviyyədə təşkil olunur və xüsusi tədbirlər planına uyğun həyata keçirilir. Universitetin Heydər Əliyev Mərkəzində mütəmadi olaraq keçirilən Heydər Əliyev məktəbinin məşğələlərində Heydər Əliyev irsinin daha dərindən öyrənilməsi, onun fəaliyyətinin bütün sahələrinin tələbə-gənclərə öyrədilməsi bu dahi şəxsiyyətə SDU rəhbərliyi və kollektivi tərəfindən olan dərin hörmət və ehtiramın təzahürüdür. Dosent Elmar Xəlilov qeyd etdi ki, Ümummilli liderin dövlətimiz, xalqımız qarşısında xidmətləri misilsizdir, 2003-cü ildən bu günədək keçən yola nəzər salsaq Ümummilli liderin siyasi kursunun uğurla davam etdiyini görərik. Heydər Əliyev irsinin daha dərindən öyrənilməsi və nəsildən-nəslə ötürülməsi hər bir Azərbaycanlının vətəndaşlıq borcudur.
Dosent Elmar Xəlilovun məruzəsi Elmi Şura üzvləri tərəfindən geniş müzakirə olundu. 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi ilə əlaqədar SDU-nun Tədbirlər planının bu dahi şəxsiyyətin fəaliyyətinin bütün istiqamətlərini kifayət qədər geniş əhatə etdiyini , məzmun və mahiyyətinə görə mükəmməl formada hazırlandığını qeyd etdilər və 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi ilə əlaqədar SDU-nun Tədbirlər planına əlavələr olundu.
Rektor qeyd etdi ki, Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, dahi şəxsiyyət, dünya şöhrətli siyasi xadim Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyi ərəfəsində universitetdə “Strateji İnkişaf Mərkəzi” və “İnnovasiya Yaradıcılıq Mərkəzi” fəaliyyətə başlayacaq. Həmçinin Sumqayıt Dövlət Universitetinin inşa ediləcək yeni tədris binasının təməlqoyma mərasimi həyata keçiriləcək.
Sonra “Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin Heydər Əliyev İli” elan edilməsi ilə bağlı Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 29 sentyabr 2022-ci il tarixli Sərəncamının icrasını təmin etmək məqsədilə Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin F-709 saylı, 14 dekabr 2022-ci il tarixli əmri ilə təsdiq olunmuş tədbirlər planına uyğun SDU-nun Tədbirlər Planı təsdiq edildi.
SDU-nun Strateji İnkişaf Planının həyata keçirilməsi ilə bağlı 2022-ci il üzrə Fəaliyyət Planının yerinə yetirilməsi və 2023-cü il üzrə Fəaliyyət Planının təsdiqi barədə Rektorun müşaviri dosent Zəfər Hüseynov geniş məruzə etdi.Qeyd etdi ki, 2022-ci ilin Fəaliyyət Planı üzrə səmərəli və məhsuldar iş aparılmışdır. Xüsusən Tələbə evinin əsaslı təmiri beynəlxalq standartlara uyğun şəkildə tamamlanmış və istifadəyə verilmişdir.
SDU-nun Strateji İnkişaf Planının həyata keçirilməsi ilə bağlı 2022-ci il üzrə Fəaliyyət Planının yerinə yetirilməsi müsbət qiymətləndirildi və 2023-cü il üzrə Fəaliyyət Planı təsdiq olundu.
SDU-da “Strateji İnkişaf Mərkəzi”nin yaradılması haqqında məlumat verən dosent Zəfər Hüseynov SDU-nun Strateji İnkişaf Planının hər 5 ildən bir yeniləndiyini və planda çox mühüm, perspektivli, universitetin gələcək inkişafına yönəlmiş hədəflərin planlaşdırıldığını nəzərə çatdırdı. Dosent Zəfər Hüseynov SDU-da Strateji İnkişaf Mərkəzinin yaradılması məqsədə uyğun olduğunu bildirdi. Aparılan müzakirələrdən sonra SDU-nun Strateji İnkişaf Mərkəzinin yaradılması haqqında qərar qəbul edildi və Əsasnaməsi təsdiq olundu.
SDU-da Elektron universitetin idarə edilməsi şöbəsinin yaradılması barədə qərar və Tələbə Evinin ştat vahidinin ilkin variantı təsdiq edildi.
Mühəndislik fakültəsinin Proseslerin avtomatlaşdırılması, Metrologiya və standartlaşdırma, İnformasiya və kompüter texnikası kafedralarının adları yeni redaktəyə uyğun olaraq Avtomatika və idarəetmə, Mexanika və nəqliyyat texnologiyaları, Elektronika və kompüter texnikası kafedraları adlandırıldı.
SDU-da təhsildə keyfiyyət təminatına dair 2022-ci ildə görülmüş işlərin yekun hesabatı və 2023-cü ilə dair Fəaliyyət planının təsdiqi barədə Təhsildə Keyfiyyət Təminatı şöbəsinin müdiri Nərmin Həsənova ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, SDU-da təhsildə keyfiyyət təminatına dair 2022-ci il üzrə nəzərdə tutulmuş işlər yerinə yetirilib.
Sonra təhsildə keyfiyyət təminatına dair 2023-cü il üzrə Fəaliyyət Planı təsdiq edildi.
Tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi barədə Elmi katib professor Muxtar Səmədov məlumat verdi və bildirdi ki, Elmi Şuraya 8 adda tədris metodik iş daxil olmuşdur. Onlardan 1 monoqrafiya,1 dərs vəsaiti, 6 fənn proqramıdır.Aparılan müzakirələrdən sonra tədris vəsaitlərinin nəşr olunmasına qərar verildi.
Sonra Elmi adların verilməsi ilə əlaqədar Elektrotexnika və energetika kafedrasının müdiri, dosent Nadir Hacıbalayevə, İnformasiya və kompüter texnikası kafedrasının dosenti A.S.Hüseynovaya,Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Samir Kərimliyə elmi-pedaqoji fəaliyyətə görə dosent elmi adı verilməsinə dair AAK qarşısında vəsatət qaldırılması məsələsi müzakirə olundu.
Aparılan müzakirələrdən sonra gizli səsvermənin nəticəsinə əsasən onlara dosent elmi adı verilməsi üçün AAK qarşısında vəsatət qaldırılması qərara alındı.

Home | News | The next meeting of the Scientific Council of Sumgayit State University was held
Rector of the university professor Elkhan Huseynov greeted the members of the council and declared the meeting open.
First, rector, professor Elkhan Huseynov congratulated the employees who received scientific degrees and academic titles in the last months on behalf of the members of the Scientific Council. He wished them success in their future activities.
Then the agenda of the meeting was discussed and approved.
In connection with the declaration of 2023 as the "Year of Heydar Aliyev" vice-rector for Social affairs and public relations  Elmar Khalilov informed about the event plan of SSU. He said that the anniversary of the birth of national leader Heydar Aliyev is organized at a high level every year at SSU and is carried out according to the plan of special events. For studing of Heydar Aliyev"s heritage and the teaching of all areas of his activity to students and young people in the Heydar Aliyev school  seminars held regularly. Heydar Aliyev Center of the university is  a manifestation of the deep respect and esteem that the SSU management and staff have for this genius. Docent Elmar Khalilov noted that the services of the national leader to our state and people are incomparable, if we look at the path from 2003 to today, we will see that the political course of the National leader continues successfully. A deeper study of Heydar Aliyev"s heritage and its transmission from generation to generation is the civic duty of every Azerbaijani.
The report of associate professor Elmar Khalilov was widely discussed by members of the Scientific Council. In connection with the declaration of 2023 as the "Year of Heydar Aliyev", they noted that the event plan of SSU covers all aspects of the activities of this genius and was prepared  precisely in terms of its content and essence, and additions were made to the Action plan of SSU.
The rector noted that on the eve of the 100th anniversary of the birth of Heydar Aliyev, the national leader of the Azerbaijani people, genius, and world-famous political figure, the "Strategic Development Center" and "Innovation and Creativity Center" will start operating at the university. Also, the groundbreaking ceremony of the new academic building of Sumgayit State University will be held.
Then according to the action plan approved by the order of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan No. F-709, dated December 14, 2022 in order to ensure the implementation of the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated September 29, 2022 regarding the declaration of "2023 Year of Heydar Aliyev in the Republic of Azerbaijan" the Action Plan of SSU was approved.
Associate professor Zafar Huseynov- advisor of the rector  gave a detailed report on the implementation of the 2022 Action Plan and the approval of the 2023 Action Plan regarding the implementation of the Strategic Development Plan of SSU. He noted that the effective implementation of the 2022 Action Plan and productive work was carried out. In particular, the overhaul of the Student House was completed and put into use in accordance with international standards.
The implementation of the Action Plan for 2022 regarding the implementation of the Strategic Development Plan of SSU was positively evaluated and the Action Plan for 2023 was approved.
Associate professor Zafar Huseynov  gave information about the establishment of the "Strategic Development Center" at SSU, noted that the Strategic Development Plan of SSU is updated every 5 years and that very important, promising goals aimed at the future development of the university are planned in the plan. Associate professor Zafar Huseynov stated that the establishment of the Strategic Development Center at SSU is in line with the goal.
After the discussions, a decision was made to establish the Strategic Development Center of SSU and its Statute was approved.
The decision to establish the Department of Electronic University Management at SSU and the preliminary version of the staff unit of the Student House were approved.
The names of the departments of Automation of processes, Metrology and Standardization, Information and Computer Techniques of the faculty of Engineering were renamed to the departments of Automation and control, Mechanics and transport technologies, Electronics and computer technology in accordance with the new revision.
The head of the department of Quality Assurance in Education Narmin Hasanova gave detailed information about the final report of the work done in 2022 and the approval of the Action plan for 2023 on quality assurance in education at SSU. She  said that the works planned for 2022 regarding quality assurance in education at SSU have been completed.
Then the 2023 Action Plan on quality assurance in education was approved.
Academic secretary professor Mukhtar Samadov informed about the granting of publishing rights to teaching materials and stated that the Scientific Council received 8 educational methodical work. Among them are 1 monograph, 1 textbook, and 6 subject programs. After the discussions, it was decided to publish the teaching materials.
Then, in connection with the granting of academic titles, the issue of submitting a petition to the HAC to grant the title of associate professor to the head of the department of Electrical Engineering and energy, associate professor Nadir Hajibalayev, associate professor of the department of Information and computer engineering A.S. Huseynova, associate professor of the department of History and its teaching methodology Samir Karimli  was discussed.
After the discussions, based on the results of the secret voting, it was decided to submit a petition to the  HAC to give them the title of associate professor.