Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi Şurasının növbəti iclası keçirildi
Öncə rektor, professor Elxan Hüseynov son aylarda elmi dərəcə və elmi ad almış əməkdaşları Elmi Şura üzvləri adından təbrik etdi. Onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzuladı.
Sonra iclasın gündəliyi nəzərə çatdırıldı və təsdiq olundu.
2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi ilə əlaqədar SDU-nun Tədbirlər planı haqqında Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektor dosent Elmar Xəlilov məlumat verdi. Bildirdi ki, Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının ildönümü hər il SDU-da yüksək səviyyədə təşkil olunur və xüsusi tədbirlər planına uyğun həyata keçirilir. Universitetin Heydər Əliyev Mərkəzində mütəmadi olaraq keçirilən Heydər Əliyev məktəbinin məşğələlərində Heydər Əliyev irsinin daha dərindən öyrənilməsi, onun fəaliyyətinin bütün sahələrinin tələbə-gənclərə öyrədilməsi bu dahi şəxsiyyətə SDU rəhbərliyi və kollektivi tərəfindən olan dərin hörmət və ehtiramın təzahürüdür. Dosent Elmar Xəlilov qeyd etdi ki, Ümummilli liderin dövlətimiz, xalqımız qarşısında xidmətləri misilsizdir, 2003-cü ildən bu günədək keçən yola nəzər salsaq Ümummilli liderin siyasi kursunun uğurla davam etdiyini görərik. Heydər Əliyev irsinin daha dərindən öyrənilməsi və nəsildən-nəslə ötürülməsi hər bir Azərbaycanlının vətəndaşlıq borcudur.
Dosent Elmar Xəlilovun məruzəsi Elmi Şura üzvləri tərəfindən geniş müzakirə olundu. 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi ilə əlaqədar SDU-nun Tədbirlər planının bu dahi şəxsiyyətin fəaliyyətinin bütün istiqamətlərini kifayət qədər geniş əhatə etdiyini , məzmun və mahiyyətinə görə mükəmməl formada hazırlandığını qeyd etdilər və 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi ilə əlaqədar SDU-nun Tədbirlər planına əlavələr olundu.
Rektor qeyd etdi ki, Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, dahi şəxsiyyət, dünya şöhrətli siyasi xadim Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyi ərəfəsində universitetdə “Strateji İnkişaf Mərkəzi” və “İnnovasiya Yaradıcılıq Mərkəzi” fəaliyyətə başlayacaq. Həmçinin Sumqayıt Dövlət Universitetinin inşa ediləcək yeni tədris binasının təməlqoyma mərasimi həyata keçiriləcək.
Sonra “Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin Heydər Əliyev İli” elan edilməsi ilə bağlı Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 29 sentyabr 2022-ci il tarixli Sərəncamının icrasını təmin etmək məqsədilə Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin F-709 saylı, 14 dekabr 2022-ci il tarixli əmri ilə təsdiq olunmuş tədbirlər planına uyğun SDU-nun Tədbirlər Planı təsdiq edildi.
SDU-nun Strateji İnkişaf Planının həyata keçirilməsi ilə bağlı 2022-ci il üzrə Fəaliyyət Planının yerinə yetirilməsi və 2023-cü il üzrə Fəaliyyət Planının təsdiqi barədə Rektorun müşaviri dosent Zəfər Hüseynov geniş məruzə etdi.Qeyd etdi ki, 2022-ci ilin Fəaliyyət Planı üzrə səmərəli və məhsuldar iş aparılmışdır. Xüsusən Tələbə evinin əsaslı təmiri beynəlxalq standartlara uyğun şəkildə tamamlanmış və istifadəyə verilmişdir.
SDU-nun Strateji İnkişaf Planının həyata keçirilməsi ilə bağlı 2022-ci il üzrə Fəaliyyət Planının yerinə yetirilməsi müsbət qiymətləndirildi və 2023-cü il üzrə Fəaliyyət Planı təsdiq olundu.
SDU-da “Strateji İnkişaf Mərkəzi”nin yaradılması haqqında məlumat verən dosent Zəfər Hüseynov SDU-nun Strateji İnkişaf Planının hər 5 ildən bir yeniləndiyini və planda çox mühüm, perspektivli, universitetin gələcək inkişafına yönəlmiş hədəflərin planlaşdırıldığını nəzərə çatdırdı. Dosent Zəfər Hüseynov SDU-da Strateji İnkişaf Mərkəzinin yaradılması məqsədə uyğun olduğunu bildirdi. Aparılan müzakirələrdən sonra SDU-nun Strateji İnkişaf Mərkəzinin yaradılması haqqında qərar qəbul edildi və Əsasnaməsi təsdiq olundu.
SDU-da Elektron universitetin idarə edilməsi şöbəsinin yaradılması barədə qərar və Tələbə Evinin ştat vahidinin ilkin variantı təsdiq edildi.
Mühəndislik fakültəsinin Proseslerin avtomatlaşdırılması, Metrologiya və standartlaşdırma, İnformasiya və kompüter texnikası kafedralarının adları yeni redaktəyə uyğun olaraq Avtomatika və idarəetmə, Mexanika və nəqliyyat texnologiyaları, Elektronika və kompüter texnikası kafedraları adlandırıldı.
SDU-da təhsildə keyfiyyət təminatına dair 2022-ci ildə görülmüş işlərin yekun hesabatı və 2023-cü ilə dair Fəaliyyət planının təsdiqi barədə Təhsildə Keyfiyyət Təminatı şöbəsinin müdiri Nərmin Həsənova ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, SDU-da təhsildə keyfiyyət təminatına dair 2022-ci il üzrə nəzərdə tutulmuş işlər yerinə yetirilib.
Sonra təhsildə keyfiyyət təminatına dair 2023-cü il üzrə Fəaliyyət Planı təsdiq edildi.
Tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi barədə Elmi katib professor Muxtar Səmədov məlumat verdi və bildirdi ki, Elmi Şuraya 8 adda tədris metodik iş daxil olmuşdur. Onlardan 1 monoqrafiya,1 dərs vəsaiti, 6 fənn proqramıdır.Aparılan müzakirələrdən sonra tədris vəsaitlərinin nəşr olunmasına qərar verildi.
Sonra Elmi adların verilməsi ilə əlaqədar Elektrotexnika və energetika kafedrasının müdiri, dosent Nadir Hacıbalayevə, İnformasiya və kompüter texnikası kafedrasının dosenti A.S.Hüseynovaya,Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Samir Kərimliyə elmi-pedaqoji fəaliyyətə görə dosent elmi adı verilməsinə dair AAK qarşısında vəsatət qaldırılması məsələsi müzakirə olundu.
Aparılan müzakirələrdən sonra gizli səsvermənin nəticəsinə əsasən onlara dosent elmi adı verilməsi üçün AAK qarşısında vəsatət qaldırılması qərara alındı.

Главная страница | Новости | Состоялось очередное заседание Ученого совета Сумгаитского государственного университета
Состоялось очередное заседание Ученого совета Сумгаитского государственного университета
19 января в Сумгаитском государственном университете состоялось очередное заседание Ученого совета.
Ректор университета проф. Эльхан Гусейнов приветствовал членов Совета и объявил заседание открытым.
Сначала проф. Эльхан Гусейнов от имени членов Ученого совета поздравил сотрудников, получивших за последний месяц ученые степени и ученые звания и пожелал им успехов в дальнейшей деятельности.
Затем была обсуждена и утверждена повестка дня заседания.
В связи с объявлением 2023 года «Годом Гейдара Алиева» проректор по социальным вопросам и связям с общественностью доц. Эльмар Халилов проинформировал о плане мероприятий СГУ. Он отметил, что ежегодно в СГУ на высоком уровне организуется и проводится согласно плану мероприятий годовщина со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева. В Центре Гейдара Алиева СГУ регулярно проводятся занятия Школы Гейдара Алиева для студентов и молодежи с целью глубокого изучения наследия Гейдара Алиева и ознакомления с многосторонней деятельностью Общенационального лидера. Доц. Эльмар Халилов отметил неоценимые заслуги Гейдара Алиева перед нашим государством и народом и подчеркнул, что проследив путь развития страны с 2003 года по сегодняшний день, мы увидим, что политический курс Общенационального лидера успешно продолжается. Глубокое изучение наследия Гейдара Алиева и его передача следующим поколениям является гражданским долгом каждого азербайджанца.
Доклад доц. Эльмара Халилова был обсужден членами Ученого совета. Было отмечено, что в связи с объявлением 2023 года «Годом Гейдара Алиева» был подготовлен четкий план мероприятий, охватывающий все аспекты деятельности Гейдара Алиева. План был добавлен в общий План мероприятий СГУ.
Ректор отметил, что в преддверии 100-летия со дня рождения Общенационального лидера азербайджанского народа, гениального и всемирно известного политического деятеля Гейдара Алиева в университете начнут работу «Центр стратегического развития» и «Творческий инновационный центр». Также состоится церемония закладки нового учебного корпуса Сумгаитского государственного университета.
Далее был утвержден План мероприятий СГУ в соответствии с приказом Министерства науки и образования Азербайджанской Республики № F-709 от 14 декабря 2022 года в целях обеспечения выполнения Распоряжения Президента Азербайджанской Республики от 29 сентября 2022 года об объявлении 2023 года в нашей стране «Годом Гейдара Алиева».
Советник ректора доц. Зафар Гусейнов выступил с докладом об осуществлении Плана деятельности на 2022 год по реализации Плана стратегического развития  и утверждении Плана деятельности на 2023 год. Он отметил, что была проведена эффективная работа по выполнению Плана на 2022 год.
В частности, был завершен капитальный ремонт, в соответствии с международными стандартами, и сдан в эксплуатацию Дом студентов.
Реализация Плана на 2022 год была оценена положительно и был утвержден План деятельности на 2023 год.
Доцент Зафар Гусейнов проинформировал о создании «Центра стратегического развития» в СГУ и отметил, что Стратегический план развития СГУ обновляется каждые 5 лет и отражает важные, перспективные цели, направленные на будущее развитие университета. Доц. Зафар Гусейнов заявил, что создание Центра стратегического развития в СГУ является целесообразным.
По итогам обсуждений было принято решение о создании Центра стратегического развития СГУ и утверждено его Положение.
Было принято решение о создании отдела управления электронного университета в СГУ и утвержден предварительный вариант штатной единицы Дома студента.
Наименования кафедр инженерного факультета Автоматизация процессов, Метрология и стандартизация, Информация и компьютерная техника были переименованы в кафедры Автоматика и управление, Механика и транспортные технологии, Электроника и компьютерная техника.
Руководитель отдела обеспечения качества образования СГУ Нармин Гасанова выступила с итоговым отчетом о проделанной работе в 2022 году и представила Плана деятельности на 2023 год. Она сообщила, что запланированные на 2022 год работы по обеспечению качества образования в СГУ были выполнены.
Затем был утвержден План деятельности на 2023 год по обеспечению качества образования.
Ученый секретарь проф. Мухтар Самедов проинформировал о предоставлении прав (гриф) на издание учебно-методических пособий и сообщил, что в Ученый совет поступило 8 учебно-методических работ. Среди них 1монография, 1учебник, 6 предметных программ. После обсуждения было принято решение на публикацию учебно-методических пособий.
Далее члены Ученого совета обсудили вопрос о подаче ходатайства в ВАК в связи с присвоением звания доцента заведующему кафедрой электротехники и энергетики доц. Надиру Гаджибалаеву, доценту кафедры Информации и компьютерной техники А.С.Гусейновой, доценту кафедры истории и методики ее преподавания Самиру Керимли.
После обсуждений по результатам тайного голосования было принято решение подать в ВАК ходатайство о присвоении им звания доцента.