Dekabrın 28-də Sumqayıt Dövlət Universitetində “Şuşa İli”nə həsr olunmuş “Şuşa-270” adlı elmi-praktik konfrans keçirildi.
Əvvəlcə torpaqlarımızın ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olundu.
Konfransı giriş sözü ilə Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektor dosent Elmar Xəlilov açaraq konfransın önəmindən bəhs etdi. Şuşanın xalqımız üçün tarixi əhəmiyyətə və yüksək mədəni-mənəvi dəyərə malik olduğunu, strateji mövqedə yerləşən bu şəhərin Müzəffər Ali Baş Komandanımız cənab İlham Əliyevin qətiyyətli rəhbərliyi, qəhrəman əsgər və zabitlərimizin şücaəti sayəsində 2020-ci ilin noyabrın 8-də erməni işğalından azad edilməsinin Qələbənin qazanılmasına səbəb olduğunu qeyd etdi. Qarabağ Zəfərindən dərhal sonra Şuşanın əvvəlki tarixi görkəminin və mədəni ruhunun bərpa edilməsi istiqamətində dövlətin həyata keçirdiyi kompleks və sistemli tədbirlərdən danışan dosent Elmar Xəlilov Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin müvafiq Sərəncamlarına əsasən Şuşa şəhərinin Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı, 2022-ci ilin “Şuşa İli” elan edilməsinin mühüm tarixi əhəmiyyətə malik hadisə olduğunu vurğuladı. Prorektor Sumqayıt Dövlət Universitetində “Şuşa İli” ilə bağlı təşkil edilən silsilə tədbirlərdən, sərgi və müsabiqələrdən söhbət açdı, keçirilən tədbirlərin mədəniyyət paytaxtımızın irsinin təbliğinə töhfə olacağını qeyd etdi və bugünkü elmi-praktik konfransın əsas məqsədinin Qarabağla bağlı aparılan tədqiqatların nəticələrinin elmi ictimaiyyətə təqdim edilməsi olduğunu diqqətə çatdırdı.
Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov “Şuşa şəhərinin siyasi tarixi”, kafedranın baş müəllimi Samin Qocayev “Şuşa şəhərinin strateji əhəmiyyəti”, Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının müdiri professor Avtandil Məmmədov “Mədəniyyət beşiyi Şuşa”, Tarix və coğrafiya fakültəsinin IV kurs tələbələri: Songül Kərimzadə “Şuşa şəhərinin azad edilməsi - Vətən müharibəsinin zirvəsi, qalibiyyətin təntənəsidir”, Fərid Abbaszadə “Şuşa şəhərində aparılan abadlıq, quruculuq işləri geri dönüşün müjdəsidir” mövzularında çıxış etdilər. Bildirdilər ki, bu gün Prezident cənab İlham Əliyevin xüsusi diqqət və qayğısı ilə Şuşa gündən-günə inkişaf edir, tarixi əzəmətini bərpa edir və sürətlə işğaldan əvvəlki xoşbəxt çağlarına qovuşmağa çalışır. Şuşanın ən böyük sevinci isə illərdir həsrətini çəkdiyi doğma sakinlərinə yenidən qovuşmasıdır.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev çıxış edərək Qarabağın incisi sayılan Şuşanı iki il əvvəl erməni işğalından azad edən Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin şanlı tarix yazdığını qeyd etdi, 2022-ci ilin "Şuşa İli" elan edilməsi ilə bağlı dövlət başçısının imzaladığı sərəncamın əhəmiyyətindən danışdı. Professor Adil Baxşəliyev diqqətə çatdırdı ki, təməli 1752-ci ildə Qarabağ xanı Pənahəli xan tərəfindən qoyulan və bu il 270 illiyi qeyd olunan Şuşa şəhəri zəngin inkişaf yolu keçmiş, Azərbaycanın və bütün Cənubi Qafqazın mədəni, eləcə də ictimai-siyasi həyatında müstəsna rol oynamışdır. Bənzərsiz tarixi görkəmini həmişə qoruyub-saxlayan bu şəhər yetişdirdiyi böyük şəxsiyyətləri ilə ədəbi, mədəni, elmi və ictimai fikir salnaməmizə silinməz səhifələr yazmışdır.

Главная страница | Новости | В СГУ прошла научно-практическая конференция «Шуша-270»
28 декабря в Сумгаитском государственном университете состоялась научно-практическая конференция «Шуша-270», посвященная «Году Шуши».
Мероприятие началось с минуты молчания в память шехидов, павших за территориальную целостность нашей земли.
Конференцию открыл проректор по социальным вопросам и связям с общественностью доц. Эльмар Халилов. Он рассказал о важности конференции и отметил историческое значение и высокую культурно-нравственную ценность города Шуши для нашего народа. Было отмечено, что освобождение этого города от армянской оккупации 8 ноября 2020 года благодаря мудрому руководству Главнокомандующего Ильхама Алиева и отваге наших героических солдат и офицеров, принесло долгожданную победу нашему народу. Доц. Эльмар Халилов рассказал о комплексных мерах, осуществляемых государством для восстановления прежнего исторического облика Шуши и отметил, что указы Президента Азербайджанской Республики об объявлении города Шуши культурной столицей Азербайджана и 2022 года «Годом Шуши» имеют большое историческое значение. Проректор рассказал о мероприятиях, выставках и конкурсах, организованных в Сумгаитском государственном университете в связи с «Годом Шуши». Он отметил, что основная цель сегодняшней научно-практической конференции – представить научной общественности результаты исследований по Карабаху.
С докладами выступили заведующий кафедрой истории народов Азербайджана и Восточной Европы проф. Ширхан Салимов «Политическая история города Шуши», старший преподаватель кафедры Самин Годжаев «Стратегическое значение города Шуша», заведующий кафедрой литературы Азербайджана и зарубежных стран проф. Автандиль Мамедов «Колыбель культуры - Шуша», студенты IV курса факультета истории и географии Сонгюль Керимзаде «Освобождение города Шуша – кульминация Отечественной войны, торжество победы», Фарид Аббасзаде «Восстановительные работы в Шуше – вестники возвращения». Докладчики отметили, что благодаря особому вниманию и заботе Президента Ильхама Алиева, Шуша день ото дня развивается, восстанавливая свой исторический облик.
Декан факультета истории и географии проф. Адиль Бахшалиев рассказал о значение подписанного главой государства указа об объявлении 2022 года «Годом Шуши». Он отметил, что Вооруженные силы Азербайджана, которые два года назад освободили Шушу, считающуюся жемчужиной Карабаха, вписали славную страницу в историю Азербайджана. Проф. Адиль Бахшалиев обратил внимание на то, что город Шуша, основанный в 1752 году карабахским ханом Панахали ханом и отметивший в этом году свое 270-летие, прошел славный путь развития и сыграл исключительную роль в культурной, а также социальной и политической жизни Азербайджана и всего Южного Кавказа. Этот город с неповторимым историческим обликом подарил нам великих личностей и внес большой вклад в летопись литературной, культурной, научной и общественной мысли.