Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Enactus Azərbaycan beynəlxalq proqramının info-sessiyası keçirildi
Dekabrın 26-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Enactus Azərbaycan proqramının info-sessiyası baş tutdu.
SDU-nun Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru dosent Qafar Atayev iştirakçıları salamlayaraq tədbiri açdı. "Enactus Azərbaycan" proqramının direktoru Rəşad Zeynalovu tədbir iştirakçılarına təqdim etdi, Universitetin rektoru professor Elxan Hüseynovun salamlarını və tələbələrə yeni layihəlrdə daha aktiv iştirak etmələri barədə tövsiyələrini çatdırdı. SDU-nun Enactus komandasının fəaliyyətindən, bu sahədə həyata keçirilmiş layihələrdən, proqramın gənclər üçün əhəmiyyətindən, tələbələrin bu layihələrə artan marağından danışdı. Qeyd etdi ki, gələcəyini düşünən hər bir dövlətin milli inkişaf strategiyasının mühüm istiqamətlərindən birini məhz rasional gənclər siyasəti təşkil edir. Əsası ümummilli liderimiz Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş gənclər siyasəti bu gün möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla həyata keçirilir, gənclərimiz dövlətimizin daim qayğı və dəstəyin hiss edirlər. Enactus gələcək nəsil təşəbbüskar liderləri və sosial yenilikçiləri yetişdirən dünyanın ən böyük təcrübə öyrənmə platformasıdır, gənclərə nəzəri biliklərini praktikada tətbiq etməyə, biznes, təhsil və sosial layihələrin həyata keçirilməsinə şərait yaradır və azad sahibkarlığı təbliğ edir.
Sonra çıxış üçün söz SDU-nun Enactus komandasının kapitanı Şəfa İsayevaya verildi, o da çıxışında bildirdi ki, dünyanın 34 ölkəsindən minlərlə tələbəni birləşdirən “Enactus” proqramı Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondunun dəstəyi ilə ölkəmizdə həyata keçirilməkdədir. SDU-da silsləli şəkildə layihələr icra edir. “Enactus” proqramının tələbəyönümlü siyasətini nəzərə alaraq, hər il ölkəmizin ali və orta təhsil müəssisələrini təmsil edən “Enactus” komandaları Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri çərçivəsində layihələr hazırlayaraq Milli Çempionat və Dünya Kubokunda mübarizə aparırlar. SDU-nun Enactus komandası belə müsabiqələrdə bir neçə dəfə 2-ci və 3-cü yerlərə layiq görülmüşdür.
SDU-nun magistrantı Seymur Talıbov “Hand made store” layihəsinin təqdimatını edərək layihə barədə ətraflı məlumat verdi və bu layihə maraqla qarşılandı.
Daha sonra "Enactus Azərbaycan" proqramının ölkə üzrə proqram direktoru Rəşad Zeynalova söz verildi. O, komandaların formalaşdırılması, hazırlanacaq layihələrin meyarları və hər il təşkil olunan Milli yarış və Dünya Kuboku barəsində də danışdı. “Enactus” proqramı çərçivəsində ölkəmizdə müntəzəm olaraq müxtəlif sahələri əhatə edən tədbirlər həyata keçirilməkdədir. Belə ki, cari ilin 18 iyul tarixində Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondu, Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqı, “Gənclərin Maarifləndirilməsinə Dəstək” İctimai Birliyi və “Enactus Azərbaycan”ın birgə təşkilatçılığı və “BP Azərbaycan” şirkətinin baş sponsorluğu ilə “Enactus Azərbaycan” milli yarışı həyata keçirilmişdir. Milli yarışda 17 ali və orta ixtisas təhsil müəssisəsi üzrə komandalar 6 mindən çox insanı əhatə edən 36 fərqli sosial sahibkarlıq layihəsini təqdim etmişdir. Gənclərin innovativ layihələrə cəlb edilməsinin, sahibkarlıq ideyasının tələbələr arasında təbliğ edilməsinin önəmini vurğulayan R.Zeynalov yüksək potensiala malik olan SDU-nun “ENACTUS” komandasına uğurlar arzuladı.
Görüşdə Tələbə Elmi Cəmiyyətinin rəhbəri dosent Lalə Bunyatova, Mühəndislik fakültəsinin Proseslərin avtomatlaşdırılması kafedrasının müdiri professor Cavanşir Məmmədov, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev, Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının dosenti Şəfiqə Məmmədova, Filologiya fakültəsinin Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının baş müəllimi Afət Rəfiyeva iştirak etdilər.

Главная страница | Новости | В СГУ прошла инфосессия международной программы
26 декабря в Сумгаитском государственном университете состоялась информационная сессия программы "Enactus Азербайджан".
Мероприятие открыл проректор по международным связям СГУ доц. Гафар Атаев. Он передал участникам приветствие ректора университета проф. Эльхана Гусейнова, его пожелания студентам более активно участвовать в новых проектах и представил директора программы Enactus Азербайджан Рашада Зейналова. Проректор рассказал о деятельности команды Enactus СГУ, о проектах, реализуемых в этой сфере, о значении программы для молодежи и растущем интересе студентов к этим проектам. Доц. Гафар Атаев отметил, что проведение эффективной молодежной политики является одним из важных направлений национальной стратегии развития каждой страны, думающей о своем будущем. Молодежная политика, основы которой заложил общенациональный лидер Гейдар Алиев, сегодня успешно реализуется Президентом Ильхамом Алиевым, молодежь чувствует постоянную заботу и поддержку нашего государства. Enactus — это крупнейшая в мире экспериментальная обучающая платформа, которая готовит новое поколение лидеров-предпринимателей и социальных новаторов, позволяет молодым людям применять свои теоретические знания на практике, реализовывать деловые, образовательные и социальные проекты и поддерживает свободное предпринимательство.
Капитан команды Enactus СГУ Шафа Исаева сообщила, что в нашей стране при поддержке Молодежного Фонда Азербайджанской Республики реализуется программа Enactus, объединяющая тысячи студентов из 34 стран мира. В СГУ программа реализовала серию проектов. Политика программы Enactus имеет студенческо-ориентированное направление. Команды Enactus, представляющие высшие и средние учебные заведения нашей страны, ежегодно готовят проекты в рамках Целей устойчивого развития и соревнуются в Национальном чемпионате и Кубке мира. Команда Enactus СГУ несколько раз занимала 2-е и 3-е места в таких соревнованиях.
Магистрант СГУ Сеймур Талыбов представил проект «Hand made store». Этот проект вызвал интерес участников.
Директор программы Enactus Азербайджан Рашад Зейналов приветствовал участников и рассказал о формировании команд, критериях проектов, которые должны быть подготовлены, а также о национальных соревнованиях и чемпионатах мира, организуемых каждый год. В рамках программы Enactus в нашей стране регулярно реализуются мероприятия, охватывающие различные сферы. Так, 18 июля текущего года при совместной организации Молодежного фонда Азербайджанской Республики, Союза студенческих молодежных организаций Азербайджана, Общественного объединения «Поддержка образования молодежи» и спонсорской поддержке генерального спонсора компании «BP Азербайджан» был проведен Национальный конкурс «Enactus Азербайджан». В республиканском конкурсе приняли участие команды из 17 высших и средних учебных заведений, которые представили 36 различных проектов социального предпринимательства с участием более 6000 человек. Подчеркнув важность вовлечения молодежи в инновационные проекты и популяризации идеи предпринимательства среди студентов, Р. Зейналов пожелал успехов команде СГУ «Enactus».
На встрече также выступили председатель СНО доц. Лала Бунятова, заведующий кафедрой автоматизации процессов факультета инженерии проф. Джаваншир Мамедов, заведующий кафедрой финансов и бухгалтерского учета факультета экономики и управления доц. Логман Абдуллаев, доцент кафедры мировой экономики и маркетинга Шафига Мамедова, ст. преп. кафедры литературы Азербайджана и зарубежных стран филологического факультета Афет Рафиева.