Əsas səhifə | Xəbərlər | Mühəndislik fakültəsinin əməkdaşları Sumqayıt Şəhidlər xiyabanını ziyarət ediblər
Yerləşdirilmə tarixi : 26 Dekabr 2022 17:45
Mühəndislik fakültəsinin əməkdaşları Sumqayıt Şəhidlər xiyabanını ziyarət ediblər
Dekabrın 26-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Mühəndislik fakültəsinin dekanı dosent Ulduz Ağayev başda olmaqla bir qrup müəllim və tələbə heyəti fakültədə təhsil alan I kurs tələbəsi Nurlanə Yusifovanın 2020-ci ildə erməni vandalları tərəfindən işğal olunmuş torpaqların azadlığı uğrunda gedən 44 günlük Vətən müharibəsində şəhid olmuş qardaşı Hüseyn Yusifovun vəfatının ikinci ildönümü ilə əlaqədar Sumqayıt Şəhidlər xiyabanını ziyarət ediblər.
Ziyarət zamanı Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş Vətən övladlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi, onların məzarları üzərinə qərənfillər düzüldü.
Dosent Ulduz Ağayev qeyd etdi ki, bu gün fəxrlə söyləyə bilərik ki, 27 sentyabrda başlayan və 44 gün davam edən Vətən müharibəsində igid, cəsur, qəhrəman oğullarımız göstərdikləri şücaətlə bir daha sübut etdilər ki, xalqımız məğrur və məğlubedilməzdir.
Ulduz Ağayev onu da qeyd etdi ki, illər ötsə belə, 44 gün davam edən Vətən müharibəsinin hər gününü bizlərə Qələbə sevinci ilə bəxş edən oğullarımızı hər zaman yad edəcəyik. Çünki Vətən torpaqlarının ərazi bütövlüyü uğrunda aparılan mübarizədə əbədi zirvəyə ucalmış şəhidlərimizi tanıtmaq və yad etmək vətəndaş olaraq bizim hər birimizin borcudur. Xalqımız “Şanlı Zəfər” tariximizi yazan şəhidlərimizin əziz xatirəsini daim qəlbində yaşadacaqdır.
Qeyd edək ki, şəhid Hüseyn İsaq oğlu Yusifov 12 iyul 2002-ci ildə Ağstafa rayonunun Poylu kəndində anadan olub. Sumqayıt şəhər Bülbül adına 2 saylı musiqi məktəbinin məzunu olub. 26 dekabr 2020-ci ildə Ağdərə, Suqovuşan uğrunda gedən döyüşlərdə qəhrəmancasına şəhid olmuşdur. O, ölümündən sonra "Suqovuşanın azad olunmasına görə", “Cəsur döyüşçü”  və “Vətən uğrunda” medalları ilə təltif olunub .

Сотрудники факультета Инженерии посетили Аллею шехидов в Сумгаите
26 декабря группа преподавателей и студентов факультета Инженерии под руководством декана факультета доцента Улдуза Агаева посетила Аллею шехидов в Сумгаите по случаю второй годовщины гибели шехида 44-дневной Карабахской войны Гусейна Юсифова, сестра которого –Нурлана Юсифова, является студенткой I курса факультета.
Посетители Аллеи шехидов минутой молчания почтили их память и возложили цветы к их магилам.
Доцент Улдуз Агаев сказал, что сегодня мы с гордостью можем признать, что храбростью решительностью и героизмом в период 44-дневной Отечественной войны славные азербайджанские сыны Родины доказали, что наш народ непобедим и несгибаем.
Улдуз Агаев также отметил, что пройдут десятилетия и столетия, но наш народ будет свято чтить память всех шехидов, которые подарили нам победу. Наш долг, как граждан этой страны, всегда помнить и напоминать о тех, кто отдал жизнь за территориальную целостность и свободу нашей страны. Память о шехидах, ценой жизни завоевавших победу, навсегда сохранится в наших сердцах.
Следует отметить, что шехид Юсифов Гусейн Исаг оглу родился 12 июля 2002 года в селе Пойлу Акстафинского района. Является выпускником музыкальной школы №2 им. Бюльбюля города Сумгаита. Он героически погиб 26 декабря 2020 года в боях за освобождение Агдере и Суговушан. Юсифов Г.И. был награжден посмертно медалями «Suqovuşanın azad olunmasına görə» («За освобождение Суговушан»), «Cəsur döyüşçü» («Отважный воин»), «Vətən uğrunda» («За Родину»).