Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Şuşa ili”nə həsr olunmuş V debat-natiqlik turnirinin bağlanış və mükafatlandırma mərasimi keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 24 Dekabr 2022 20:45
SDU-da “Şuşa ili”nə həsr olunmuş V debat-natiqlik turnirinin bağlanış və mükafatlandırma mərasimi keçirildi
Dekabrın 24-də Tələbə Gənclər  Təşkilatı və Debat klubunun təşkilatçılığı, Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin dəstəyi ilə “Şuşa İli”nə həsr olunmuş “Dövlətlərarası münasibətlərin tənzimlənməsində təşkilatlar mühüm rol oynayır” mövzusunda V debat-natiqlik turnirinin final mərhələsi keçirildi.
Mərasimi SDU-nun  Debat klubunun sədri Anar Qurbanov açaraq iştirakçıları salamladı və “Dövlətlərarası münasibətlərin tənzimlənməsində təşkilatlar mühüm rol oynayır” mövzusunda debat-natiqlik turniri haqqında ətraflı məlumat verdi, proqramın məqsədindən və proqram çərçivəsində görülən işlərdən danışdı. Qeyd etdi ki, Debat forumuna 26 komanda qatılıb.
Yarışı universitetimizin tələbələrindən ibarət hakimlərlə yanaşı, Debat Vətəndaş Cəmiyyətinin hakimləri də müşahidə edirdilər. Filologiya fakültəsinin “Daşaltı”, Tarix və coğrafiya fakültəsinin “İstiqlal” komandaları hamıdan güclü olduqlarını sübut edərək finala vəsiqə qazandılar.
Sonra finalda “Daşaltı” və “İstiqlal”  komandalarının yarışına start verildi. Nəticədə, “İstiqlal” komandası qalib oldu.
Bağlanış mərasimində universitetin prorektoru dosent Elmar Xəlilov çıxış edərək iştirakçıları salamladı, qalib komandanı təbrik etdi, “Şuşa ili” münasibətilə keçirilən silsilə tədbirlər barədə məlumat verdi. Debat klubunun fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdi, debatların gənclərin inkişafında mütəsna rolundan, ölkədə aparılan gənclər siyasətindən, gənclərə göstərilən diqqət və qayğıdan bəhs etdi. Bildirdi ki, əsası Ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş dövlət gənclər siyasəti bu gün uğurla davam etdirilir. Azərbaycanın ilbəil artan iqtisadi qüdrəti gənclərin  fiziki, intellektual və mənəvi inkişafının təmin olunması, sosial problemlərinin həlli, innovativ ideya və təşəbbüslərinin dəstəklənməsi, bilik və bacarıqlarının üzə çıxarılması istiqamətində daha təsirli tədbirlər görməyə, irimiqyaslı proqram və layihələr reallaşdırmağa imkan verir. Bu gün gənclər respublikamızın sosial-iqtisadi və ictimai-siyasi həyatında yaxından iştirak edirlər. Onlar elm, təhsil, mədəniyyət, idman və hərbi quruculuq  sahəsində uğurlar qazanaraq  Azərbaycanın dünyada tanıdılmasına, Vətənimizin müdafiəsinə, ərazi bütövlüyümüz və dövlət müstəqilliyimizin möhkəmləndirilməsinə layiqli töhfələrini verirlər.
Debat Vətəndaş Cəmiyyətinin sədri Ülviyyə Axundova və Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri Elmin Novruzlu debatın tələbələrin gələcək həyatı üçün əhəmiyyətindən söhbət açaraq debat mədəniyyətinin gənclərin dil qabiliyyətinin artırılmasında, natiqliyin zənginləşməsində, gələcək peşə fəaliyyətlərində və eləcə də bir şəxsiyyət kimi formalaşmasında mühüm rol oynadığını bildirdilər və debat iştirakçılarına uğurlar arzuladılar.

Home | News | THE CLOSING AND AWARDING CEREMONY OF THE 5TH DEBATE-SPEECH TOURNAMENT DEDICATED TO THE
Yerləşdirilmə tarixi : 24 December 2022 20:45
THE CLOSING AND AWARDING CEREMONY OF THE 5TH DEBATE-SPEECH TOURNAMENT DEDICATED TO THE
On December 24, the final round of the 5th debate-speech tournament dedicated to the "Year of Shusha" on the topic "Organizations play an important role in regulation interstate relations" organized by the Student Youth Organization , the Debate club and supported by the Student Trade Union Committee was held.
Anar Gurbanov - the chairman of the SSU Debate club opened the ceremony, greeted the participants and gave detailed information about the debate-speech tournament on the topic "Organizations play an important role in the regulation of interstate relations", spoke about the purpose of the program and the work related to it within the framework of the program. He noted that 26 teams participated in the Debate Forum.
The competition was observed by the judges of the Debate Civil Society along with the judges of our university"s students. The teams "Dashaltı" of the faculty of Philology and "Istiglal" of the faculty of History and geography proved to be the strongest and qualified for the finals.
Then, in the final, the competition of "Dashaltı" and "Istiglal" teams started. As a result, "Istiglal" team won.
At the closing ceremony, the vice-rector of the university, associate professor Elmar Khalilov greeted the participants, congratulated the winning team, and informed about the series of events held on the occasion of the "Year of Shusha". He highly appreciated the activities of the debate club, spoke about the role of debates in the development of young people, the youth policy carried out in the country, and the attention and care given to them. He said that the state youth policy, which was founded by the great leader Heydar Aliyev, is being successfully continued today. Increasing year by year the economic power of Azerbaijan allows to take more effective measures and implement large-scale programs and projects in the direction of ensuring the physical, intellectual and spiritual development of young people, solving their social problems, supporting their innovative ideas and initiatives, revealing their knowledge and skills. Today, young people are closely involved in the socio-economic and social-political life of our republic. Having achieved success in the fields of science, education, culture, sports and military construction, they make a contribution to the recognition of Azerbaijan in the world.
Chairman of Debate Civil Society Ulviyya Akhundova and chairman of Student Youth Organization Elmin Novruzlu talked about the importance of debate for the future life of students and stated that debate culture plays an important role in increasing the language ability of young people, enriching their speaking skills, in their future professional activities and also in the formation of a personality, and they wished success to the debate participants. .
At the end, the winning team was presented a cup and a medal, the best speakers were awarded with medals, and all participants received certificates.