Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Şuşa ili”nə həsr olunmuş V debat-natiqlik turnirinin bağlanış və mükafatlandırma mərasimi keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 24 Dekabr 2022 20:45
SDU-da “Şuşa ili”nə həsr olunmuş V debat-natiqlik turnirinin bağlanış və mükafatlandırma mərasimi keçirildi
Dekabrın 24-də Tələbə Gənclər  Təşkilatı və Debat klubunun təşkilatçılığı, Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin dəstəyi ilə “Şuşa İli”nə həsr olunmuş “Dövlətlərarası münasibətlərin tənzimlənməsində təşkilatlar mühüm rol oynayır” mövzusunda V debat-natiqlik turnirinin final mərhələsi keçirildi.
Mərasimi SDU-nun  Debat klubunun sədri Anar Qurbanov açaraq iştirakçıları salamladı və “Dövlətlərarası münasibətlərin tənzimlənməsində təşkilatlar mühüm rol oynayır” mövzusunda debat-natiqlik turniri haqqında ətraflı məlumat verdi, proqramın məqsədindən və proqram çərçivəsində görülən işlərdən danışdı. Qeyd etdi ki, Debat forumuna 26 komanda qatılıb.
Yarışı universitetimizin tələbələrindən ibarət hakimlərlə yanaşı, Debat Vətəndaş Cəmiyyətinin hakimləri də müşahidə edirdilər. Filologiya fakültəsinin “Daşaltı”, Tarix və coğrafiya fakültəsinin “İstiqlal” komandaları hamıdan güclü olduqlarını sübut edərək finala vəsiqə qazandılar.
Sonra finalda “Daşaltı” və “İstiqlal”  komandalarının yarışına start verildi. Nəticədə, “İstiqlal” komandası qalib oldu.
Bağlanış mərasimində universitetin prorektoru dosent Elmar Xəlilov çıxış edərək iştirakçıları salamladı, qalib komandanı təbrik etdi, “Şuşa ili” münasibətilə keçirilən silsilə tədbirlər barədə məlumat verdi. Debat klubunun fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdi, debatların gənclərin inkişafında mütəsna rolundan, ölkədə aparılan gənclər siyasətindən, gənclərə göstərilən diqqət və qayğıdan bəhs etdi. Bildirdi ki, əsası Ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş dövlət gənclər siyasəti bu gün uğurla davam etdirilir. Azərbaycanın ilbəil artan iqtisadi qüdrəti gənclərin  fiziki, intellektual və mənəvi inkişafının təmin olunması, sosial problemlərinin həlli, innovativ ideya və təşəbbüslərinin dəstəklənməsi, bilik və bacarıqlarının üzə çıxarılması istiqamətində daha təsirli tədbirlər görməyə, irimiqyaslı proqram və layihələr reallaşdırmağa imkan verir. Bu gün gənclər respublikamızın sosial-iqtisadi və ictimai-siyasi həyatında yaxından iştirak edirlər. Onlar elm, təhsil, mədəniyyət, idman və hərbi quruculuq  sahəsində uğurlar qazanaraq  Azərbaycanın dünyada tanıdılmasına, Vətənimizin müdafiəsinə, ərazi bütövlüyümüz və dövlət müstəqilliyimizin möhkəmləndirilməsinə layiqli töhfələrini verirlər.
Debat Vətəndaş Cəmiyyətinin sədri Ülviyyə Axundova və Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri Elmin Novruzlu debatın tələbələrin gələcək həyatı üçün əhəmiyyətindən söhbət açaraq debat mədəniyyətinin gənclərin dil qabiliyyətinin artırılmasında, natiqliyin zənginləşməsində, gələcək peşə fəaliyyətlərində və eləcə də bir şəxsiyyət kimi formalaşmasında mühüm rol oynadığını bildirdilər və debat iştirakçılarına uğurlar arzuladılar.

Главная страница | Новости | В СГУ проведена церемония закрытия и награждения победителей V турнира дебатов и ораторства, посвященного «Году Шуши»
Yerləşdirilmə tarixi : 24 Декабрь 2022 20:45
В СГУ проведена церемония закрытия и награждения победителей V турнира дебатов и ораторства, посвященного «Году Шуши»
24 декабря при организации Студенческой молодежной организации и Клуба дебатов, поддержке Комитета студенческих профсоюзов состоялся финальный этап V турнира дебатов и ораторства на тему «Организации играют важную роль в урегулировании межгосударственных отношений», посвященный «Году Шуши».
Церемонию открыл председатель Клуба дебатов Анар Гурбанов. Он поприветствовал участников и представил подробную информацию о турнире дебатов и ораторства, о цели программы и работах, проведенных в её рамках. Председатель отметил, что в Форуме дебатов участвуют 26 команд. Наряду с судьями университета, состоящими из студентов, соревнование судят и арбитры Гражданского общества дебатов.
В финал вышли команды «Дашалты», факультета Филологии и «Истиглал» факультета Истории и географии. В результате напряженной борьбы победила команда «Истиглал».
На церемонии закрытия выступил проректор доцент Эльмар Халилов. Он поприветствовал участников и поздравил победителей. Проректор отметил, что в связи с «Годом Шуши» в университете будет проведен цикл мероприятий. Доц. Эльмар Халилов высоко оценил деятельность Клуба дебатов и отметил, что дебаты играют большую роль в развитии молодежи. Он также рассказал о внимании и заботе государства о молодежи и молодежной политике, осуществляемой в стране. Проректор подчеркнул, что основы государственной молодежной политики, заложенные общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, успешно продолжает Президент Ильхам Алиев. Растущая экономическая мощь Азербайджана, обеспечения физического, интеллектуального и нравственного развития молодежи, поддержка инновативных идей и инициатив, решение социальных проблем, позволяет реализовать крупномасштабные программы и проекты и проводить мероприятия по выявлению умений и навыков молодежи. Сегодня молодежь активно участвует в социально –экономической и общественно-политической жизни республики. Достигая успехи в науке, образовании, культуре, спорте и военном деле, молодежь страны способствует тому, что Азербайджан знают и ценят в мировом сообществе, вносит вклад в дело защиты нашей Родины, укрепление государственности и территориальной целостности. Выступившие председатель Гражданского общества дебатов Ульвия Ахундова и председатель Студенческого научного общества Эльмин Новрузлу сказали, что проведение дебатов способствует формированию культуры обсуждения, развитию и обогащению речи студентов. Они пожелали успехов участникам мероприятия.
В заключение команде-победительнице были вручены кубок и медаль, лучшим ораторам - медали, а всем участникам –сертификаты.