Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun əməkdaşları I Beynəlxalq Elmi Konqresdə iştirak ediblər
Dekabrın 23-də Əl-Fərabi adına Qazax Milli Universitetinin təşkilatçılığı ilə hibrid formatda “Dünyanın etnolinqvistik müxtəlifliyi və türk irsi” adlı I Beynəlxalq Elmi Konqres keçirildi.
Azərbaycandan, Qazaxıstandan, Türkiyədən, Özbəkistandan, Macarıstandan və eləcə də Rusiyadan görkəmli elm adamlarının və tədqiqatçıların da qatıldığı bu tədbirin məqsədi Əl-Fərabi adına Qazax Milli Universitetində yeni təsis olunmuş “Türkologiya və altaistika” elmi-tədqiqat mərkəzinin, etnolinqvistika və türkologiya sahəsində müasir elmi araşdırmaların təqdimatı və qarşıda duran vəzifələrin müzakirəsi idi.
Konqresin plenar iclasını Əl-Fərabi adına Qazax Milli Universitetinin rektoru professor Janseit Tuymebaev açaraq konqresə qoşulan elm adamlarını salamladı və qonaqları tədbir iştirakçılarına təqdim etdi.
Sonra təbrik nitqi ilə Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti, akademik Şahin Mustafayev, Türkiyə Türk Mədəniyyəti Tədqiqat İnstitutunun direktoru professor Erjilasun Ahmet Bijan, Türksoyun Baş katibi Sultan Raev, Beynəlxalq Türkologiya Mərkəzinin sədri, Qazaxıstan Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Erden Kajıbek, eləcə də Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynovun adından universitetin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyasının həqiqi üzvü professor Ramazan Məmmədov çıxış etdilər.
Professor Ramazan Məmmədov konqres iştitakçılarına rektor professor Elxan Hüseynovun salamlarını çatdırdı, türkologiya sahəsində tədqiqat aparan azərbaycanlı alimlərin fəaliyyətindən və onların türk irsi sahəsində aparılan elmi-tədqiqat işlərinə verdikləri töhfələrdən danışdı.
Qeyd edək ki, konqresdə Qazaxıstan Respublikasında fəaliyyət göstərən türkdilli dövlətlərin diplomatik korpuslarının nümayəndələri də iştirak edirdilər.
Konqresin plenar iclası başa çatdıqdan sonra 4 müxtəlif istiqamət üzrə bölmə iclasları dekabrın 24-dək davam edəcək. Qeyd edək ki, beynəlxalq konqresin “Türk sivilzasiyası: tarix, arxeologiya və etnopolitika” bölməsində SDU-nun Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Sona Məhərrəmova və 12 əməkdaş, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Böyükxanım Eminli və Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayeva iştirak etdilər.

Главная страница | Новости | Сотрудники СГУ приняли участие в I Международном научном конгрессе
23 декабря при организационной поддержке Казахского национального университета имени Аль–Фараби в гибридном формате был проведен I Международный научный конгресс «Этнолингвистическое разнообразие мира и тюркское наследие».
Целью этого мероприятия, в котором приняли участие известные ученые и исследователи из Азербайджана, Казахстана, Турции, Узбекистана, Венгрии, а также России, была презентация нового учрежденного научно-исследовательского центра «Тюркология и алтаистика», современных научных исследований в области этнолингвистики и тюркологии и обсуждение предстоящих задач.
Пленарное заседание конгресса открыл ректор Казахского национального университета имени Аль-Фараби профессор Жансеит Туймебаев. Он поприветствовал гостей и представил их участникам мероприятия. Затем с приветственной речью выступили президент Международной тюркской академии, академик Шахин Мустафаев, директор Турецкого института исследования тюркской культуры профессор Эржиласун Ахмед Бижан, генеральный секретарь Тюрксоя Султан Раев, председатель Международного тюркологического центра, член-корр Казахстанской Академии наук Эрден Кажибек, а также проректор по науке и инновациям Сумгаитского государственного университета, действительный член Российской академии естественных наук профессор Рамазан Мамедов, который выступил от имени ректора СГУ профессора Эльхана Гусейнова. Он передал участникам приветствие ректора, рассказал о деятельности азербайджанских ученых, проводящих исследования в области тюркологии, об их достижениях в области научно-исследовательских работ и тюркского наследия.
Следует отметить, что в конгрессе участвовали и представители дипломатического корпуса тюркоязычных государств, функционирующих в республике Казахстан.
После завершения пленарного заседания, работа конгресса будет продолжена в секциях по 4 различным направлениям. СГУ на конгрессе, представляли зав. кафедрой истории и методики её преподавания, доцент Сона Магеррамова и 12 сотрудников в разделе «Тюркская цивилизация: история, археология и этнография», зав. кафедрой азербайджанского языка и методики его преподавания, доцент Беюкханум Эминли и зав. отделом международного сотрудничества и иностранных студентов Садагат Фатуллаева.