Əsas səhifə | Xəbərlər | “Qazilərimizi tanıyaq və tanıdaq” adlı tədbir keçirildi
Dekabrın 22-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Kimya və biologiya fakültəsində “Qazilərimizi tanıyaq və tanıdaq” adlı tədbir keçirildi.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları şəhidlik zirvəsinə ucalan tələbə-məzunların universitetin həyətində yaradılmış xatirə abidəsini ziyarət etdi və abidə önünə gül dəstələri düzdülər. Vətənimizin azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı dosent Mahal Muradov qaziləri və iştirakçıları salamlayaraq Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Silahlı Qüvvələrimizin 44 günlük Vətən müharibəsində əldə etdiyi tarixi Zəfərdən bəhs etdi. Dosent Mahal Muradov şanlı tarix yazan Vətən oğullarının qəhrəmanlığından, Silahlı Qüvvələrimizin misilsiz rəşadətindən, hərbçilərimizin əzmkarlığından, xalqımızın mübarizliyindən danışaraq əldə olunan uğurları Prezident-Xalq birliyinin şərtləndirdiyini xüsusi vurğuladı. Ölkəmizin ərazi bütövlüyünün təmin olunması uğrunda hərbi əməliyyatlarda əsgər və zabitlərimizin göstərdikləri şücaətlərin hər birimizdə sonsuz iftixar hissi doğurduğunu qeyd etdi. Bildirdi ki, qürur hissi keçiririk ki, həmin gənclər arasında Sumqayıt Dövlət Universitetinin də yetirmələri var. Dekan şəhid  məzunlar  haqqında  da danışaraq, onların vətənpərvər, nümunəvi tələbə olduğunu diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, universitetdə 44 günlük Vətən müharibəsi və “Şanlı Zəfər” tarixinin öyrənilməsi və təbliği diqqət mərkəzində saxlanılır, qəhrəman şəhidlərimizin adlarının əbədiləşdirilməsinə, cəsur əsgər və zabitlərimizin göstərdikləri şücaət və vətənpərvərlik nümunələrinin tələbə gənclərə ötürülməsinə xidmət edən müxtəlif formatlı tədbirlərin keçirilməsinə xüsusi önəm verilir.
Mülki müdafiə, tibbi və fiziki hazırlıq kafedrasının baş müəllimi, I Qarabağ müharibəsinin qazisi polkovnik-leytenant Tapdıq Hacıyev çıxış edərək Birinci Qarabağ müharibəsində yarımçıq qalan işi vətənpərvər gənclərimiz tamamlaya bildiyi üçün özünü xoşbəxt hiss etdiyini diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki,  qazandığımız şanlı Zəfər sayəsində otuz ilin torpaq həsrəti 44 gün ərzində sona yetdi.
Fakültənin I kurs tələbələri, II Vətən müharibəsinin qaziləri: Ramil Məhərrəmov, Hüsü Sarıyev və məzun qazi Vüsal Rzayev çıxış edərək tarixi Zəfər yürüşündə keçdikləri şərəfli döyüş yollarından bəhs etdilər, torpaqlarımızın ərazi bütövlüyü uğrunda şəhidlik məqamına yüksələn əsgər yoldaşları ilə bağlı xatirələrini bölüşdülər və onların qəhrəmanlıqlarından danışaraq bildirdilər ki, onlar Vətən və dövlət qarşısında öz vətəndaşlıq borclarını yerinə yetiriblər. Bununla belə, Azərbaycan xalqının dəstəyi, yüzlərlə, minlərlə gəncin könüllü döyüşlərə yollanması onlara əlavə güc verib.
Ekologiya kafedrasının müdiri dosent Rəhilə Əhmədova “Şuşamızın ekologiyasını qoruyaq” adlı aksiya haqqında danışaraq qeyd etdi ki, Prezident cənab İlham Əliyevin qayğısı nəticəsində ölkəmizdə ekoloji problemlərin həlli istiqamətində mühüm işlər görülür. Ekoloji cəhətdən dayanıqlı sosial-iqtisadi inkişafa, meşələrin bərpa edilməsi və artırılmasına dair milli proqramlar uğurla yerinə yetirilir. Hazırda işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə ekoloji fəlakətin qarşısının alınması istiqamətində işlərə start verilmişdir. Dosent Rəhilə Əhmədova onu da diqqətə çatdırdı ki, ermənilər bizim yaşayış məntəqələrini talayıb qarət etməklə yanaşı, təbiətimizə də ciddi ziyan vurublar. Ağacları kəsiblər, meşələri məhv ediblər, çaylarımızı zəhərləyiblər, faydalı qazıntıları oğurlayıblar. Bizim qarşımızda tək şəhər və kəndləri deyil, təbiəti də bərpa etmək vəzifəsi durur. Qarabağda şəhərlərimiz yenidən tikiləcək. Bu bizə imkan verir ki, ekoloji problemlərə diqqət yetirək. Bu istiqamətdə ətraf mühit və təbii sərvətlərin milli dəyər kimi gələcək nəsillər üçün qorunub-saxlanması istiqamətində öz dəstəyimizi nümayiş etdirməliyik.

Home | News | The event "Let's recognize our veterans" was held
On December 22, an event called "Let"s recognize our veterans" was held at the faculty of Chemistry and biology of Sumgayit State University.
First, the participants of the event visited the memorial monument of students-graduates who rose to the peak of martyrdom, created in the yard of the university, and laid flowers to  the monument. The dear memory of our martyrs who died for the freedom and territorial integrity of our homeland was commemorated with a minute of silence.
Associate professor Mahal Muradov- dean of the faculty of Chemistry and biology welcomed the veterans and participants and spoke about the historic Victory achieved by our Armed Forces in the 44-day Patriotic War under the leadership of the president, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev. Docent Mahal Muradov spoke about the heroism of the sons of the country who wrote the glorious history, the bravery of our Armed Forces, the perseverance of our soldiers, and the struggle of our people, and emphasized that the  achieved successes were conditioned by the unity of the president and the people. He noted that the bravery of our soldiers and officers in the military operations for ensuring the territorial integrity of our country evokes an infinite sense of pride in each of us. He said that we are proud that there are students of Sumgayit State University among those young people. Speaking about the martyred graduates, the dean pointed out that they were patriotic and exemplary students. The dean stated  that the study and promotion of the history of the 44-day Patriotic war and the "Glorious victory" at the university is focused on and it is passed to immortalize their memory in the younger generation. Senior lecturer of the department of Civil defense, medical and physical training, veteran of the First Karabakh war, colonel-lieutenant Tapdig Hajiyev made a speech  that he felt happy that our patriotic young people were able to complete the unfinished work of the First Karabakh war. The  longing for land of thirty years ended in 44 days.
First-year students of the faculty, veterans of the Second Patriotic war, Ramil Maharramov, Husyu Sariyev, and graduate veteran Vusal Rzayev spoke about the glorious battle paths they took in the historical Victory March, shared their memories of their fellow soldiers who became martyrs for the territorial integrity of our lands, and speaking of their heroism, said that  they fulfilled their citizenship duties  for the Motherland . However, the support of the Azerbaijani people and the coming hundreds and thousands of young people to voluntary battles gave them extra strength.
Speaking about the activity "Let"s protect the ecology of our Shusha" head of the department of Ecology  associate professor Rahila Ahmadova noted that as a result of president Ilham Aliyev"s concern, important measures are  being done to solve environmental problems in our country. National programs for ecologically sustainable socio-economic development, restoration  of forests are successfully implemented. At present,  some work has been started in the direction of prevention of ecological disaster in our territories freed from occupation. Associate professor Rahila Ahmadova also pointed out that the Armenians along with looting our settlements, also caused serious damage to our nature. They cut down trees, destroyed forests, poisoned our rivers, and stole minerals. We have the task of restoring not only cities and villages, but also nature. Our cities will be rebuilt in Karabakh. This allows us to focus on environmental issues. In this direction, we must demonstrate our support for the protection of the environment and natural resources as national values for future generations.