Əsas səhifə | Xəbərlər | Ali təhsil müəssisələri arasında SDU-nun 60 illik yubileyinə həsr olunmuş minifutbol turnirinə yekun vuruldu
Yerləşdirilmə tarixi : 20 Dekabr 2022 18:33
Ali təhsil müəssisələri arasında SDU-nun 60 illik yubileyinə həsr olunmuş minifutbol turnirinə yekun vuruldu
İdmanın inkişafı, gənc nəslin mənəvi-əxlaqi tərbiyəsinin gücləndirilməsi məsələləri dövlət siyasətinin mühüm prioritetlərindən birinə çevrilib. Dövlətimizin bu sahəyə diqqəti idmanda böyük nailiyyətlərlə müşayiət olunur. Ölkəmizdə idmana dövlət tərəfindən göstərilən xüsusi diqqət və qayğı Sumqayıt Dövlət Universitetinin idman həyatına da əhəmiyyətli təsir göstərib. İdmançı tələbələrimiz yüksək diqqət və qayğıdan ruhlanaraq ölkəmizi və universitetimizi layiqincə təmsil edir, çoxlu sayda medallar qazanırlar.
Dekabr ayının 3-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illik yubileyi ilə əlaqədar Elm və Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsi, AFFA, Azərbaycan Tələbə Futbol Federasiyası İctimai Birliyi və “Azfar Group” QSC-nin dəstəyi ilə ali təhsil müəssisələrinin tələbələri arasında minifutbol üzrə ölkə çempionatına start verildi. Çempionatda 16 komanda arasında Sumqayıt Dövlət Universitetinin minifutbol üzrə komandası da iştirak edirdi.
Dekabrın 20-də minifutbol turnirinə yekun vuruldu. Turnirin final mərhələsində Azərbaycan Dövlət Bədən Tərbiyəsi və İdman Akademiyası ilə Bakı Dövlət Universitetinin tələbələri qarşılaşdılar.
Gərgin idman mübarizəsi şəraitində keçən oyunda Azərbaycan Dövlət Bədən Tərbiyəsi və İdman Akademiyası 2:1 hesabı ilə qalib gəldi.
Turnirin sonunda mükafatlandırma mərasimi keçirildi. Yarışın ən yaxşı qapıçısı, ən yaxşı müdafiəçisi və ən yaxşı hücumçusu nominasiyaları üzrə qaliblərə mükafatlar təqdim olundu.
Mükafatları idmançılara Elm və Təhsil Nazirliyinin, Sumqayıt Dövlət Universitetinin, AFFA-nın və digər qurumların rəsmiləri təqdim etdilər.
Qeyd edək ki, çempionatın keçirilməsində əsas məqsəd ali təhsil müəssisələrinin tələbələri arasında minifutbol idman növünü təbliğ etmək, perspektivli idmançıları aşkarlamaq və onların peşəkarlardan ibarət komandalara cəlb edilməsinə zəmin yaratmaqdan ibarətdir.

Главная страница | Новости | Подведен итог турниру по мини футболу среди вузов, посвященного 60-летнему юбилею СГУ
Yerləşdirilmə tarixi : 20 Декабрь 2022 18:33
Подведен итог турниру по мини футболу среди вузов, посвященного 60-летнему юбилею СГУ
Одним из важных приоритетов государственной политики является развитие спорта, укрепление духовно-нравственного воспитания молодого поколения. Внимание нашего государства к этой области способствует тому, что наши спортсмены добиваются больших успехов в спорте. Особая забота, оказываемая государством спорту, влияет и на спортивную жизнь Сумгаитского государственного университета. Наши студенты–спортсмены достойно представляют страну и университет на международных и республиканских спортивных мероприятиях и получают многочисленные медали.
3 декабря в честь 60-летнего юбилея Сумгаитского государственного университета при организационной поддержке Министерства науки и образования Республиканского комитета свободных профсоюзов работников образования Азербайджана, AFFA, ОО Азербайджанской студенческой футбольной федерации и ЗАО «Azfar Group» был дан старт чемпионату страны по мини футболу среди студентов вузов республики. В числе 16 команд, участвующих в турнире, была и команда СГУ по мини футболу.
20 декабря был проведен итог турниру. В финальном этапе турнира встречались студенты Азербайджанской государственной академии физвоспитания и спорта и Бакинского государственного университета.
В результате упорной спортивной борьбы команда Азербайджанской государственной академии физвоспитания и спорта одержала победу со счетом 2:1.
В конце турнира была проведена церемония награждения. Лучший вратарь, защитник и нападающий соревнования были награждены в этой номинации.
Награды спортсменам вручили официальные лица Министерства науки и образования, Сумгаитского государственного университета, AFFA и других структур.
Следует отметить, что основной целью проведения турнира по мини футболу среди студентов вузов была пропаганда этого вида спорта среди молодежи, выявление способных и перспективных игроков и привлечение их в профессиональные команды.