Əsas səhifə | Xəbərlər | Ali təhsil müəssisələri arasında SDU-nun 60 illik yubileyinə həsr olunmuş minifutbol turnirinə yekun vuruldu
Yerləşdirilmə tarixi : 20 Dekabr 2022 18:33
Ali təhsil müəssisələri arasında SDU-nun 60 illik yubileyinə həsr olunmuş minifutbol turnirinə yekun vuruldu
İdmanın inkişafı, gənc nəslin mənəvi-əxlaqi tərbiyəsinin gücləndirilməsi məsələləri dövlət siyasətinin mühüm prioritetlərindən birinə çevrilib. Dövlətimizin bu sahəyə diqqəti idmanda böyük nailiyyətlərlə müşayiət olunur. Ölkəmizdə idmana dövlət tərəfindən göstərilən xüsusi diqqət və qayğı Sumqayıt Dövlət Universitetinin idman həyatına da əhəmiyyətli təsir göstərib. İdmançı tələbələrimiz yüksək diqqət və qayğıdan ruhlanaraq ölkəmizi və universitetimizi layiqincə təmsil edir, çoxlu sayda medallar qazanırlar.
Dekabr ayının 3-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illik yubileyi ilə əlaqədar Elm və Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsi, AFFA, Azərbaycan Tələbə Futbol Federasiyası İctimai Birliyi və “Azfar Group” QSC-nin dəstəyi ilə ali təhsil müəssisələrinin tələbələri arasında minifutbol üzrə ölkə çempionatına start verildi. Çempionatda 16 komanda arasında Sumqayıt Dövlət Universitetinin minifutbol üzrə komandası da iştirak edirdi.
Dekabrın 20-də minifutbol turnirinə yekun vuruldu. Turnirin final mərhələsində Azərbaycan Dövlət Bədən Tərbiyəsi və İdman Akademiyası ilə Bakı Dövlət Universitetinin tələbələri qarşılaşdılar.
Gərgin idman mübarizəsi şəraitində keçən oyunda Azərbaycan Dövlət Bədən Tərbiyəsi və İdman Akademiyası 2:1 hesabı ilə qalib gəldi.
Turnirin sonunda mükafatlandırma mərasimi keçirildi. Yarışın ən yaxşı qapıçısı, ən yaxşı müdafiəçisi və ən yaxşı hücumçusu nominasiyaları üzrə qaliblərə mükafatlar təqdim olundu.
Mükafatları idmançılara Elm və Təhsil Nazirliyinin, Sumqayıt Dövlət Universitetinin, AFFA-nın və digər qurumların rəsmiləri təqdim etdilər.
Qeyd edək ki, çempionatın keçirilməsində əsas məqsəd ali təhsil müəssisələrinin tələbələri arasında minifutbol idman növünü təbliğ etmək, perspektivli idmançıları aşkarlamaq və onların peşəkarlardan ibarət komandalara cəlb edilməsinə zəmin yaratmaqdan ibarətdir.

Home | News | THE MINI-FOOTBALL TOURNAMENT BETWEEN HIGHER EDUCATION INSTITUTIONS DEDICATED TO THE 60TH ANNIVERSARY OF SSU WAS CONCLUDED
Yerləşdirilmə tarixi : 20 December 2022 18:33
THE MINI-FOOTBALL TOURNAMENT BETWEEN HIGHER EDUCATION INSTITUTIONS DEDICATED TO THE 60TH ANNIVERSARY OF SSU WAS CONCLUDED
The development of sports and the strengthening of moral education of the young generation have become one of the important priorities of the state policy. Our state"s attention to this field is accompanied by great achievements in sports. Inspired by high attention and care, our student-athletes represent our country and university well and win many medals.
On December 3, in connection with the 60th anniversary of Sumgayit State University, among the students of higher education institutions with the support of the Ministry of Science and Education, the Republican Committee of the Free Trade Union of Azerbaijan Education Workers, AFFA, the Public Union of the Azerbaijan Student Football Federation and "Azfar Group" CJSC the mini-football national championship was started. Sumgayit State University"s mini-football team also participated in the championship among 16 teams.
On December 20, the mini-football tournament was concluded. In the final stage of the tournament, Azerbaijan State Academy of Physical Education and Sports and students of Baku State University met.
Azerbaijan State Academy of Physical Education and Sports won the match with a score of 2:1.
An award ceremony was held at the end of the tournament. Prizes were presented to the winners of the competition"s best goalkeeper, best defender and best striker.
Officials of the Ministry of Science and Education, Sumgayit State University, AFFA and other institutions presented the awards to athletes.
We should note that the main goal of the championship is to promote the sport of mini-football among students of higher education institutions, to identify promising athletes and to create a basis for their involvement in professional teams.