Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “İqtisadiyyatda ümumi ekvivalentin sirləri” adlı tədbir keçirildi
Dekabrın 19-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin təşkilatçılığı ilə “İqtisadiyyatda ümumi ekvivalentin sirləri” adlı tədbir keçirildi.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları müxtəlif ölkələrin pul vahidlərinə həsr olunmuş sərgiyə baxış keçirdilər.
İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin əməkdaşları Şükür Əliyev və Nuranə Bağırovanın aparıcılığı ilə davam edən tədbirdə söz fakültənin dekanı dosent Aynurə Yəhyayevaya  verildi.
İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva çıxış edərək Sumqayıt Dövlət Universitetinin kollektivini 60 illik yubiley münasibətilə təbrik etdi və bildirdi ki, bu il noyabrın 18-də doğma universitetimizin 60 illik yubileyini təntənəli surətdə qeyd etdik. Bu münasibətlə başda hörmətli rektorumuz professor Elxan Hüseynov olmaqla bütün əməkdaşlarımızı və tələbələrimizi ürəkdən təbrik edir və hər birinə işlərində uğurlar arzu edirik! İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsi olaraq hazırladığımız tədbiri məhz doğma universitetimizin 60 illik yubileyinə həsr etməyi özümüzə borc bildik. Son illər SDU-da olduğu kimi fakültəmizdə də müxtəlif səpkili silsilə tədbirlər həyata keçirilmişdir ki, bunlardan bilik yarışı, beynəlxalq seminar, məharət dərsləri, “Şuşa İli” ilə bağlı “Şuşa-Qarabağın tacıdır, Zəfərimizin başlanğıcıdır” adlı ədəbi-bədii tədbirləri misal göstərə bilərik. Bu gün isə növbəti “İqtisadiyyatda ümumi ekvivalentin sirləri” adlı tədbiri keçirməkdə əsas məqsədimiz mühüm iqtisadi kateqoriya kimi pulun əsl mahiyyətini üzə çıxarmaq, pulun yaranma tarixinə, onun yerinə yetirdiyi funksiyalara bir daha nəzər yetirməklə həyatımızda oynadığı rolu düzgün müəyyənləşdirməkdir.
“İqtisadiyyatda ümumi ekvivalentin sirləri” adlı tədbirin əhəmiyyətindən bəhs edən dekan bildirdi ki, son zamanlar dünyada geniş yayılmış elektron pullar, kriptovalyutalar və digər pul vahidləri  haqqında maariflənmək çox vacibdir. Çünki iqtisadiyyatda geniş mahiyyət kəsb edəcək ümumi ekvivalent məhz puldur. Müasir insanı pulsuz, yəni, əmtəə və xidmətlərin dəyərini ölçən vahidsiz təsəvvür etmək çox çətindir. Bu ölçü vahidi insanlara universal alət kimi maddi və qeyri-maddi dəyərləri hesablamaqda yardımçı olur.
Sonra iqtisadiyyatda ümumi ekvivalentin sirlərinə həsr olunmuş təqdimatlar və səhnəciklər nümayiş olundu, tanınmış şəxsiyyətlərin pulla bağlı fikirləri və aforizimləri səsləndirildi.
Tələbələr pulun meydana gəlməsi və onun funksiyaları haqqında geniş məlumat verdilər.
Yekun olaraq universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov çıxış edərək belə maarifləndirici tədbirlərin keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğuladı və bu kimi tədbirlərin istedadlı gənclərin aşkara çıxarılmasına xidmət etdiyini qeyd edərək tədbirin təşkilatçılarına təşəkkürünü bildirdi və gənclərə uğurlar arzuladı.

Home | News | An event called "Secrets of the general equivalent in economics" was held at SSU
On December 19, an event called "Secrets of the general equivalent in economics" was organized by the faculty of Economics and management of Sumgayit State University.
First, the participants of the event viewed the exhibition dedicated to the currency units of different countries.
The dean of the faculty, associate professor Aynura Yahyayeva, spoke at the event presenting by Shukur Aliyev and Nurana Baghirova - employees of the faculty of Economics and management.
Associate professor Aynura Yahyayeva - dean of the faculty of Economics and management congratulated the staff of Sumgayit State University on the occasion of its 60th anniversary and said that on November 18 of this year  we solemnly celebrated the 60th anniversary of our  university. On this occasion, we  congratulate all our employees and students, especially our respected rector, professor Elkhan Huseynov, and wish each of them success in their work.In recent years, as in SSU, a series of various events have been held in our faculty, such as a knowledge competition, an international seminar, master  classes, literary and artistic events related to the "Year of Shusha" called "The crown of Shusha -Karabakh, the beginning of our victory".  Today, our main goal in holding the next event called "Secrets of the general equivalent in the economics" is to reveal the true  essence of money as an important economic category, to correctly determine the role it plays in our lives by looking again  at the history of the creation of money and the functions  of it .
Talking about the importance of the event called "Secrets of the general equivalent in economics"  the dean said that it is very important to educate about electronic money, crypto-currencies and other monetary units that have become widespread in the world recently. Because the general equivalent in economics  is money. It is very difficult to imagine a modern person without a  money - that is  a unit  measures the value of goods and services. This unit of measure helps people to calculate tangible and intangible values as a universal tool.
Then presentations and  scenes devoted to the secrets of the general equivalent in economics were shown, the opinions and aphorisms of well-known personalities about money were voiced.
Students gave extensive information about the  creation of money and its functions.
Finally, the rector of the university professor Elkhan Huseynov made a speech and emphasized the importance of holding such educational events serve to reveal talented young people, expressed his gratitude to the organizers of the event and wished them success.