Əsas səhifə | Xəbərlər | AzTU və SDU-nun birgə təşkilatçılığı ilə respublika elmi-texniki konfransı keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 15 Dekabr 2022 17:23
AzTU və SDU-nun birgə təşkilatçılığı ilə respublika elmi-texniki konfransı keçirildi
Azərbaycan Texniki Universiteti (AzTU) və Sumqayıt Dövlət Universitetinin (SDU) birgə təşkilatçılığı ilə energetika sahəsində mühəndis kadrların hazırlanmasına həsr olunmuş “Enerji səmərəliliyi və yaşıl enerji texnologiyaları” adlı respublika elmi-texniki konfransı keçirildi.
Konfransda ölkəmizdə fəaliyyət göstərən ali təhsil müəssisələrindən nümayəndələr iştirak edirdilər.
Konfransın açılış mərasimində AzTU-nun Tədris işləri üzrə prorektoru Nurəli Yusifbəyli, eləcə də Elm və innovasiya üzrə prorektoru Sübhan Namazov çıxış edərək qeyd etdilər ki, müasir dövrdə həm istehsalda, həm də istehlakda enerji səmərəliliyinin artırılması məsələsi xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Enerji səmərəliliyi problemləri istehsalın ekoloji təhlükəsizliyinin artırılması və sosial məsuliyyətin gücləndirilməsi ilə yanaşı, sənaye müəssisələrinin idarə edilməsinin müasir nəzəriyyə və təcrübəsində mərkəzi tədqiqat obyektinə çevrilir. Bu mənada AzTU və SDU-nun təşkil etdiyi konfrans energetika sahəsində mühəndis kadrların hаzırlаnması və enerji sektorunda elmi-texniki tərəqqinin nailiyyətlərinin praktiki tətbiqi üçün mühüm vasitələrdən biridir.
Konfransın plenar iclasında SDU-nun Elektrotexnika və energetika kafedrasının müdiri dosent Nadir Hacıbalayev, Elektromexanika kafedrasının müdiri dosent Turqay Hüseynov çıxış edərək konfransın əhəmiyyətindən bəhs etdilər. Bildirdilər ki, enerji səmərəliliyinin artırılması enerji resurslarından səmərəli istifadəyə, ətraf mühitə mənfi təsirləri azaltmağa, yaşıl texnologiyaların tətbiqinin genişləndirilməsinə və sənaye sahələrinin inkişafının innovativ potensialının artırılmasına imkan verəcək. Qeyd etdilər ki, hazırda ölkədə təhsilin müxtəlif səviyyələrində energetika sektoru üçün mütəxəssislər hazırlanır. Bu istiqamətdə ölkə başçısı tərəfindən təsdiq olunmuş dövlət proqramları uğurla icra olunur, yeni nəsil mütəxəssislər yetişdirilir. Həmçinin ölkəmizdə “Yaşıl Enerji Zonası”nın yaradılması çərçivəsində işğaldan azad edilmiş ərazilərdə bərpa olunan enerji mənbələrindən elektrik enerjisi istehsalı, enerji səmərəliliyi tədbirləri, elektrik nəqliyyat vasitələrindən istifadə, tikililərin damlarında bərpa olunan enerji qurğularının (xüsusən günəş panellərinin) qurulması, həmçinin küçələrin və yolların işıqlandırılmasında günəş enerjisi əsaslı LED lampalardan istifadə, istilik, soyutma və isti su təchizatında bərpa olunan enerji texnologiyalarından istifadə, ağıllı enerji idarəetmə texnologiyalarının tətbiqi uğurla həyata keçirilir.

Главная страница | Новости | Прошла Республиканская научно-техническая конференция, организованная совместно АТУ и СГУ
Yerləşdirilmə tarixi : 15 Декабрь 2022 17:23
Прошла Республиканская научно-техническая конференция, организованная совместно АТУ и СГУ
Состоялась Республиканская научно-техническая конференция «Энергоэффективность и технологии зеленой энергетики», организованная совместно Азербайджанским техническим университетом (АТУ) и Сумгаитским государственным университетом (СГУ), посвященная подготовке инженерных кадров в области энергетики.
На открытии конференции выступили проректор по учебной работе АТУ Нурали Юсифбейли, а также проректор по науке и инновациям Субхан Намазов. Они отметили актуальность вопроса повышения энергоэффективности в производстве и потреблении. Проблемы энергоэффективности становятся важным объектом исследований современной теории и практики управления промышленными предприятиями наряду с вопросами повышения экологической безопасности производства и усилением социальной ответственности. С этой точки зрения конференция, организованная АТУ и СГУ, является значительным вкладом в дело подготовки инженерных кадров и практического применения достижений научно-технического прогресса в области энергетики.
На пленарном заседании конференции выступили заведующий кафедрой электротехники и энергетики СГУ доц. Надир Гаджибалаев и заведующий кафедрой электромеханики доц. Тургай Гусейнов. Они отметили, что повышение энергоэффективности позволит рационально использовать энергоресурсы, снизить негативное воздействие на окружающую среду, расширить применение зеленых технологий, повысить инновационный потенциал промышленного развития. В настоящее время в стране успешно реализуются утвержденные главой государства госпрограммы по подготовке высококвалифицированных специалистов для энергетического сектора на различных уровнях образования. Также в рамках создания «Зоны зеленой энергии» в нашей стране проводятся работы по производству электроэнергии из возобновляемых источников энергии, осуществляются меры по повышению энергоэффективности, более широкому использованию электромобилей, установке устройств возобновляемой энергии (особенно солнечных батарей) на крышах зданий, использование светодиодных LED ламп для освещения улиц и дорог на освобожденных от оккупации территориях, а также применение технологий возобновляемых источников энергии в отоплении, охлаждении и снабжении горячей водой, внедрение интеллектуальных технологий управления энергопотреблением.