Əsas səhifə | Xəbərlər | “Riyaziyyatın fundamental problemləri və intellektual texnologiyaların təhsildə tətbiqi” mövzusunda II Respublika elmi konfransı keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 15 Dekabr 2022 16:40
“Riyaziyyatın fundamental problemləri və intellektual texnologiyaların təhsildə tətbiqi” mövzusunda II Respublika elmi konfransı keçirildi
Dekabrın 15-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illiyinə həsr olunmuş “Riyaziyyatın fundamental problemləri və intellektual texnologiyaların təhsildə tətbiqi” mövzusunda onlayn formatda II Respublika elmi konfransı öz işinə başladı.
Konfransda SDU-nun professor-müəllim heyəti ilə yanaşı, respublikamızda fəaliyyət göstərən bir sıra ali məktəb və elmi tədqiqat institutlarının alimləri, eləcə də Türkiyə, Rusiya və digər ölkələrin aparıcı universitetlərinin alimləri iştirak edirdilər.
Konfransı SDU-nun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq, iştirakçılara rektor professor Elxan Hüseynovun salamlarını çatdırdı və konfransın mühüm elmi əhəmiyyətə malik olduğunu qeyd etdi. Sumqayıt Dövlət Universitetinin qazanılan nailiyyətlərindən və qarşıda duran vəzifələrdən söz açan prorektor SDU-nun ölkəmizin elmi-intellektual potensialının inkişafına verdiyi əvəzsiz töfhələrdən danışdı. O, bildirdi ki, təhsilin inkişafı, keyfiyyət göstəricilərinin artırılması dövlət siyasətinin əsas prioritetlərindən biridir. Son illər məhz təhsil sahəsində gedən inkişaf və təhsilin bütün sahələrində islahatların daha da genişlənməsi dövrü kimi xarakterizə olunur.
Professor Ramazan Məmmədov kompüter elmlərinin sürətli inkişafının riyaziyyatın yeni tətbiq sahələrini əhəmiyyətli dərəcədə artırdığını diqqətə çatdırdı və bildirdi ki, elm sahələri arasında riyaziyyatın özünəməxsus yeri vardır. Ən fundamental səviyyədə riyaziyyat kainatı idarə edən qanunları dərk etməyimizin əsasını qoyur. Bu, cəmiyyətimizdəki texnoloji tərəqqini müəyyən edən amil olaraq, elmi-pedaqoji kadrların hazırlanmasına önəmli töhfələr verir.
Belə konfransların mütəmadi təşkilinin vacibliyini qeyd edən prorektor konfransın işinə uğurlar arzuladı.
Konfransda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun professoru Kamil Aydazadə “Xətti parabolik və hiperbolik tənliklər üçün tərs məsələlər siniflərinin həllinə dair”, Bakı Dövlət Universitetinin professoru Knyaz Məmmədov “Neftçıxarma prosesində parametrləri intervallarda olan işləməyən quyuların təmir üçün optimal seçilməsi məsələsi”, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Kompüter elmləri kafedrasının professoru Əbülfət Pələngov “Tədris prosesində informasiya texnologiyalarının istifadəsinin konseptual əsasları və mahiyyəti”, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun dosenti İlqar Məmmədov “Dominant qarışıq törəməli anizotrop Sobolev fəzasında funksiyaların inteqral göstərişi və onun tətbiqi barədə”, Sumqayıt Dövlət Universitetinin Diferensial tənliklər və optimallaşdırma kafedrasının müdiri professor Fikrət Feyziyev “İkilik çoxparametrli qeyri-xətti modulyar dinamik sistemlərin sintezi məsələləri” adlı məruzələrlə çıxış etdilər.    Azərbaycanın gələcək inkişafı üçün vacib strategiyanın, vahid elm-təhsil siyasətinin təməllərinin yaradılmasında, elm və təhsilin dünya səviyyəsinə istiqamətləndirilməsində bu kimi konfransların əhəmiyyətindən danışdılar. Qeyd etdilər ki, 60 illik təcrübəsi olan Sumqayıt Dövlət Universiteti müasir qlobal çağırışlara uyğun yüksək peşəkarlığa və səriştəliliyə malik, rəqabətədavamlı mütəxəssislərin hazırlanmasına və elmi-intellektual mühitin formalaşmasına bundan sonra da öz layiqli töhfəsini verəcək.
Daha sonra Riyazi və tətbiqi analizin müasir formaları, diferensial tənliklər, modelləşdirmə, optimallaşdırma və optimal idarəetmə məsələləri, intellektual idarəetmə sistemlərinin modelləşdirilməsi, riyaziyyat və informatikanın tədrisində innovativ texnologiyaların tətbiqi mövzularında müzakirələr aparıldı.
SDU-nun Riyaziyyat fakültəsinin dekanı dosent Xalidə Həsənova çıxış edərək bildirdi ki, konfransın keçirilməsində əsas məqsəd bu sahədə əldə olunan elmi nailiyyətləri və təcrübələri digərləri ilə bölüşmək, eləcə də gənclərin elmə olan marağını artırmaqdır. İki gün keçiriləcək konfransda, həmçinin ortaq problemlər müzakirə ediləcək, onların həlli yolları üçün təkliflər irəli sürüləcək.
Konfransın sonrakı işi haqqında məsul katib Vüsalə Babacanova məlumat verdi. Qeyd etdi ki, konfransa 95 tezis qəbul edilmiş və konfrans materialları toplusu şəklində çap olunmuşdur.

Home | News | II REPUBLICAN SCIENTIFIC CONFERENCE WAS HELD ON THE TOPIC FUNDAMENTAL PROBLEMS OF MATHEMATICS AND THE APPLICATION OF INTELLECTUAL TECHNOLOGIES IN EDUCATION
Yerləşdirilmə tarixi : 15 December 2022 16:40
II REPUBLICAN SCIENTIFIC CONFERENCE WAS HELD ON THE TOPIC FUNDAMENTAL PROBLEMS OF MATHEMATICS AND THE APPLICATION OF INTELLECTUAL TECHNOLOGIES IN EDUCATION
On December 15, the II Republican scientific conference in online format dedicated to the 60th anniversary of Sumgayit State University on "Fundamental problems of mathematics and application of intellectual technologies in education" started its work.
In addition to the professor-teacher staff of SSU, scientists from a number of higher schools and scientific research institutes operating in our republic, as well as scientists from leading universities of Turkey, Russia and other countries took part in the conference.
Vice rector for Science and innovations of SSU professor Ramazan Mammadov opened the conference, conveyed the greetings of rector professor Elkhan Huseynov to the participants and noted that the conference is of great scientific importance. Speaking about the achievements of Sumgayit State University and future tasks, the vice-rector spoke about the contributions of SSU to the development of the scientific and intellectual potential of our country. He stated that the development of education and the improvement of quality indicators are one of the main priorities of the state policy. Recent years are characterized as a period of development in the field of education and further expansion of reforms in all fields of education.
Professor Ramazan Mammadov drew attention to the fact that the rapid development of computer science, the new fields of application of mathematics has improved and stated that mathematics has a special place among the fields of science. At its most fundamental level, mathematics underlies our understanding of the laws that govern the universe. As a factor determining the technological progress in our society, it makes important contributions to the training of scientific and pedagogical personnel.
Noting the importance of regularly organizing such conferences, the vice-rector wished success to the work of the conference.
The following particpants delivered their repots at the conference: corresponding member of the Azerbaijan National Academy of Sciences, professor of the Institute of Management Systems Kamil Aydazade, "About the solution of classes of inverse problems for linear parabolic and hyperbolic equations", professor of Baku State University Knyaz Mammadov "The issue of optimal selection of non-working wells for repair with parameters in the oil extraction process", professor of the department of Computer sciences of the Azerbaijan State Pedagogical University Abulfat Palangov "Conceptual foundations and essence of the use of information technologies in the educational process", associate professor of the Institute of Management Systems Ilgar Mammadov "On the integral representation of functions in the dominant mixed derivative anisotropic Sobolev space and its application", the head of the department of Differential equations and optimization of Sumgayit State University professor Fikret Feyziyev "Problems of the synthesis of binary multi-parameter nonlinear modular dynamic systems". They talked about the importance of such conferences in creating the foundations of an important strategy for the future development of Azerbaijan. They noted that Sumgayit State University, which has 60 years of experience will continue to make its contribution to the training of competitive specialists with high professionalism and the formation of a scientific-intellectual environment.
Later, discussions were held on the topics of modern forms of mathematical and applied analysis, differential equations, modeling, optimization and optimal management issues, modeling of intelligent management systems, application of innovative technologies in teaching mathematics and informatics.
Dean of the faculty of Mathematics of SSU associate professor Khalida Hasanova said that the main goal of the conference is to share the scientific achievements and experiences achieved in this field with others, as well as to increase the interest of young people in science. At the two-day conference, common problems will be discussed and suggestions for their solutions will be put forward.
Responsible secretary Vusala Babajanova informed about the work of the conference. She noted that 95 theses were accepted for the conference and published as a collection of conference materials.