Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun əməkdaşı Elm və Təhsil Nazirliyinin tədbirində iştirak etdi
Dekabrın 13-də  Elm və Təhsil Nazirliyinin ali təhsil müəssisələrinin Beynəlxalq əlaqələr və əcnəbi tələbələrlə iş üzrə fəaliyyət göstərən məsul şəxsləri ilə ənənəvi görüşü hibrid formatda keçirildi.
Görüşdə Elm və Təhsil Nazirliyinin Aparat rəhbərinin müavini Yaqub Piriyev, Elm və Təhsil Nazirliyinin Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Tural Əhmədov, ali təhsil müəssisələrində Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektorlar və bu sahədə fəaliyyət göstərən müvafiq struktur rəhbərləri iştirak etdilər.
Görüşün məqsədi Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinin beynəlmiləlləşməsi prosesində mövcud vəziyyəti, əcnəbilərin ölkəmizdə təhsili, prosesin idarə olunması, təşviqi, yeni çağırışları müzakirə etmək, ali təhsil müəssisələrinin beynəlxalq fəaliyyətinin Elm və Təhsil Nazirliyi ilə daha səmərəli şəkildə əlaqələndirilməsini təmin etmək idi.
Elm və Təhsil Nazirliyinin Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Tural Əhmədov görüşü açaraq qonaqları salamladı və ali təhsil müəssisələrinin beynəlmiləlləşməsinin dövlətin təhsil strategiyasının mühüm prioritetlərindən biri olduğunu diqqətə çatdırdı.
Daha sonra Pekin Xarici Dillər Universitetinin Asiya fakültəsinin Azərbaycan dili kafedrasının müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aqşin Əliyev əcnəbi tələbələrin məmnuniyyəti ilə bağlı apardığı tədqiqat çərçivəsində əldə olunan nəticələrlə bağlı onlayn formatda təqdimatla çıxış etdi. Region universitetlərindəki tələbə məmnuniyyəti ilə bağlı çıxış edən Aqşin Əliyev Sumqayıt Dövlət Universitetinin paytaxta yaxın yerləşməsinin üstünlüyünü vurğuladı və qeyd etdi ki, burada yaşam xərclərinin paytaxta nisbətdə aşağı olması əcnəbi tələbələrə geniş imkanlar açır.
Görüşün sonunda iştirakçıların sualları Elm və Təhsil Nazirliyinin nümayəndələri tərəfindən cavablandırıldı.
Tədbirdə Sumqayıt Dövlət Universitetini Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayeva təmsil edirdi.

Home | News | AN EMPLOYEE OF SSU PARTICIPATED IN THE EVENT OF THE MINISTRY OF SCIENCE AND EDUCATION
On December 13, a traditional meeting of the Ministry of Science and Education was held in a hybrid format with officials of higher education institutions who are responsible for international relations and work with foreign students.
Yagub Piriyev deputy chief of staff of the Ministry of Science and Education, Tural Ahmadov head of the International cooperation department of the Ministry of Science and Education, vice-rectors for international relations in higher education institutions and heads of relevant structures operating in this field took part in the meeting.
The purpose of the meeting was to discuss the current situation in the process of internationalization of  higher education institutions of Azerbaijan , the education of foreigners in our country, management of the process,  its promotion, new challenges, and to ensure more effective coordination of the international activities of higher education institutions with the Ministry of Science and Education.
Tural Ahmadov, head of the international cooperation department of the Ministry of Science and Education  opened the meeting and greeted the guests and pointed out that the internationalization of higher education institutions is one of the important priorities of the educational strategy of the state.
Later, the head of the department of Azerbaijani language  of the Asia faculty of Beijing Foreign Languages University, Ph.D. in philology Agshin Aliyev made a presentation in online format about the results of his research on the satisfaction of foreign students. Speaking about student satisfaction in regional universities, Agshin Aliyev emphasized the advantage of  the location of Sumgayit State University  close to the capital and noted that the low cost of living here compared to the capital opens wide opportunities for foreign students.
At the end of the meeting, the questions of the participants were answered by the representatives of the Ministry of Science and Education.
Sumgayit State University was represented at the event by Sadagat Fatullayeva- head of the department of International cooperation and foreign students.